Slováci vyhrali nad Dánskom 4:3, v Minsku skončili na deviatom mieste

Ján Laco v úvode zápasu takto zabránil Jesperovi Jensenovi skórovať vo výbornej šanci po našej chybe v obrane. (Autor: SITA)
Sportnet|20. máj 2014 o 14:41

Z množstva presiloviek využili Dáni len dve. Miklík má v kanadskom bodovaní 11 bodov.

MINSK. Slovenská hokejová reprezentácia sa so svetovým šampionátom v Minsku rozlúčila víťazstvom nad Dánskom 4:3.

Zverenci Vladimíra Vůjtka získali v základnej A-skupine 10 bodov a obsadili v nej konečné 5. miesto.

Na šampionáte skončili naši na konečnom 9. mieste, čo je o miesto horší výsledok než pred rokom vo Švédsku a Fínsku.

Tesne za nami na 10. mieste skončili strieborní z posledných MS Švajčiari, ktorí napokon predbehli Lotyšov.

Slováci viedli nad Dánmi 1:0, 2:1, 3:2 i 4:2, ale hrali nedisciplinovane a často sa nechali vylučovať, na trestnej lavici sedeli až desiati naši hráči.

V tretej tretine padli štyri rýchle góly za minútu a 32 sekúnd. Najprv vyrovnal na 2:2 Green, Slováci potom gólmi Viedenského a Tatara za 24 sekúnd upravili na 4:2, ale už o ďalších osem sekúnd znížil Jensen.

Michel Miklík v zápase zaznamenal gól a asistenciu, vďaka čomu získal ako najproduktívnejší Slovák na MS 11 kanadských bodov (4 góly + 7 asistencii).

A-skupina (Čižovka Arena):

Dánsko - Slovensko 3:4 (0:1, 1:0, 2:3)

Góly a asistencie: 22. Boedker (Green, Christensen), 53. Morten Green (Christensen, Lassen), 55. J. Jensen (J. B. Jensen) - 15. Tatar (Valach), 42. Miklík (Viedenský), 54. Viedenský (Miklík, Valach), 55. Tatar (Mikúš)

Vylúčení: 5:10, navyše: 41. O. Lauridsen (Dán.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaval (USA), Olenin (Rus.) - Lederer (ČR), Semjonov (Est.), 7251 divákov.

Dánsko: Nielsen - O. Lauridsen, Kristensen, Larsen, Lassen, M. Lauridsen, J. B. Jensen, Bruggisser - N. Jensen, Madsen, Hansen - Boedker, Green, Christensen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - M. Poulsen, Staal, Jakobsen

SR: Laco - Sloboda, Ďaloga, Valach, Švarný, Čerešňák, Marinčin - Šatan, Hrivík, Nagy - Tatar, Mikúš, Miklík - Pánik, Marcinko, Haščák - Skokan, Viedenský, Reway, od 41. min bez Hrivíka, Haščáka a Skokana

Hlasy po zápase:

Vladimír Vůjtek (tréner SR), po zápase pre RTVS povedal: "Mali sme jeden z najmladších tímov, ktorý má za sebou dobrý turnaj. Moji zverenci hrali na ňom zodpovedne a poctivo, vydali zo seba všetko, čo vedia. Keď prišlo na lámanie chleba, chýbala nám skúsenosť a prichádzali fauly. V súboji proti Dánsku sme nemuseli chlapcov špeciálne motivovať, všetci sme chceli zvíťaziť. Dobre sme sa nabudili a vedeli sme, že súperi sú na MS veľmi vyrovnaní. Nášmu tímu chýba disciplína, nemôžeme mať toľko vylúčení. Robili sme útočné fauly a na to sme v niektorých zápasoch doplatili. Pramenilo to z nedostatku skúseností. Vzali sme na MS to najlepšie, čo sme mali k dispozícii, mohli sme vybrať 25 hráčov, stavili sme na nich."

Miroslav Šatan (útočník a kapitán SR) po zápase pre RTVS povedal: "Náš cieľ pred šampionátom bol postup do štvrťfinále, ale vedeli sme, že pri tak mladom mužstve sa môžu vyskytnúť komplikácie. Okrem duelu proti Francúzom sa nemáme začo hanbiť. Škoda aj zápasu s Českom. Herný štýl sa zmenil, oveľa viac korčuľujeme, hráme aktívne a nastreľujeme puky na bránku. To je cesta do budúcnosti. Verím, že skúsenosti z tohto turnaja pomôžu národnému tímu do budúcnosti."

Michel Miklík (útočník SR) pre RTVS: "Pred turnajom sme mali spoločný cieľ, bol to postup do štvrťfinále. Bohužiaľ sa nám ho nepodarilo splniť. Mali sme výborne zložené družstvo a darilo sa nám. Zápas s Francúzskom sme si prehrali sami, veď sme viedli 3:1 a zbytočnými vylúčeniami sme si možno pokazili turnaj. Mali sme potenciál na postup do štvrťfinále."

Ján Laco (brankár SR) pre RTVS: "Na turnaji sme sa ťažko rozbiehali, nebolo to celkom ono. Nehrali sme tak, ako by sme mali. Pomaly sa to zlepšovalo, no zase sme doplatili na vylúčenia. Na Dánov sme za pondelkovú prehru s Francúzmi neboli nahnevaní. Taký je hokej. Od začiatku sme to mali vo vlastných rukách, nemali sme sa na nikoho spoliehať. Vystúpenie na MS je neúspech, cieľom bolo štvrťfinále. Mali sme v tíme veľa mladých chlapcov. Možno sa bude na tomto mužstve dať stavať do budúcnosti."

Marek Viedenský, útočník SR, autor gólu a asistencie: "Na zápas sme sa dobre skoncentrovali, vylúčenia v úvodnej tretine nás ale stáli veľa síl. Viaceré fauly boli zbytočné. Potom sme sa postupne rozbehli. Síce sme urobili prá chýb, ale výborný Ján Laco nás zachránil. Stále nás mrzí prehra s Francúzmi."

Ladislav Nagy (útočník Slovenska): „Sme sklamaní, pokazili sme si to. Škoda, že sme nepostúpili, lebo sme nehrali zle. V prvom zápase s Čechmi sme si nepostrážili Jágra, potom nám nevyšiel duel s Francúzmi. Chlapci nehrali zle, bojovali sme, ale nevyšlo to. Mali sme veľa hráčov, ktorí boli prvýkrát na šampionáte. Je to iný hokej, musia si naň zvykať. Na najvyššej úrovni je potrebné hrať piati proti piati, nemôžeme sa nechávať vylučovať. Je to ponaučenie do budúcnosti.“

Ivan Švarný (obranca Slovenska): „Chcel by som sa poďakovať za celý tím všetkým divákom a fanúšikom zo Slovenska, ktorí merali dlhú a náročnú cestu do Bieloruska. Bolo ich počuť, dávali nám o sebe vedieť a veľmi im ďakujeme.“

Jan Karlsson, tréner Dánska: "Mali sme v presilovkách viacero sľubných šancí, strelili sme síce v nich dva góly, no z desiatich početných výhod musíme premeniť viac. Vylúčenia v poslednej tretine nás nakoniec stáli body. Gratulujem súperovi k víťazstvu."

Konečné poradie MS na 9. až 16. mieste:

9. Slovensko, 10. Švajčiarsko, 11. Lotyšsko, 12. Nórsko

13. Dánsko, 14. Nemecko, 15. Taliansko, 16. Kazachstan

((f))

Ohlasy zahraničných médií:

Dánska hokejová únia (www.ishockey.dk): "V divokej tretej tretine vyrovnal Morten Green v presilovke na 2:2, ale dva rýchle góly Slovákov zahasli dánske svetielko nádeje na konečnú desiatu priečku na šampionáte."

IIHF: "Slováci prekazili Dánom plány, zdolali ich v utorok 4:3. Tomáš Tatar skóroval dvakrát vrátane rozhodujúceho presného zásahu. Ani jeden tím nepostupuje ďalej."

Hokej.cz: "Hokejisti Slovenska sa rozlúčili s turnajom v bieloruskom Minsku víťazstvom. Tím trénera Vladimíra Vůjtka zdolal na záver základnej A-skupiny húževnaté Dánsko, o víťaznú trefu sa v divokom závere postaral Tomáš Tatar."

iDnes.cz: "Slováci sa s majstrovstvami sveta v Minsku rozlúčili víťazstvom nad Dánskom 4:3. Pod vedením českého trénera Vladimíra Vůjtka skončili v skupine piati, Dáni sú siedmi. Dva góly víťazov dal Tomáš Tatar z Detroitu."

Online prenos:

Koniec, zápas sme vyhrali a mali by sme na MS obsadiť konečné 9. miesto, čo je o jedno miesto posun k horšiemu v porovnaní so šampionátom pred rokom. Strely na bránku boli 30:24 pre Dánov.

Do konca ostáva 1:10 minúty, Dáni hrajú bez brankára. Dáni nás tlačia. Šatan netrafil prázdnu bránku, zakázané uvoľnenie to nebolo.

58. min: Dáni počas Mikúšovho trestu nevyrovnali.

56. min: Dáni mohli hneď na to vyrovnať na 4:4. Na trestnú lavicu ide dnes už desiaty Slovák, je ním Juraj Mikúš.

55. min: Na 4:2 o 24 sekúnd zvyšuje Tatar svojim 4. gólom na MS. A hneď po buly po góle naši zaspali, na 4:3 znižuje Jesper Jensen, šiel sám na bránku a puk presne namieril medzi Lacove betóny. Dáni znížili 8 sekúnd po našom góle na 4:2.

54. min: Valacha fauloval Bjorkstrand, budeme hrať presilovku. Využívame ju, po skvelej prihrávke Miklíka dáva na 3:2 Viedenský. Miklík má 11. bod na MS (4+7).

53. min: Kapitán dánskej reprezentácie Morten Green využil druhú presilovku Dánov, je vyrovnané 2:2.

51. min: Reway fauloval v útočnom pásme, budeme hrať v ďalšom oslabení. Dáni doteraz využili len jedinú presilovku. Reway je dnes deviatym Slovákom na trestnej lavici.

48. min: Na druhej strane vychytal Christensena Laco a von ide Šatan. Laco opäť likviduje šance Dánov v presilovke.

45. min: Miklík mohol pridať svoj druhý gól po peknom sóle. Po prihrávke Rewaya nedal o minútu gól ani Šatan vo veľkej šanci.

Pätica Šatan - Miklík - Nagy - Viedenský - Valach v nej uspela. Gól dal Miklík, zaznamenal štvrtý gól na MS, a celkovo už 10. bod v kanadskom bodovaní.

V úvode tretej tretiny budeme hrať presilovku piatich proti trom - vyše minúty.

Druhá tretina sa skončila, Dáni využili len jednu presilovku zo šiestich. Naši hrali jednu presilovku, tú nevyužili, a druhú začali hrať. Vylúčení sú celkovo 3:7.

40. min: Budeme hrať presilovú hru, ktorú predelí druhá prestávka.

39. min: Tatar po akcii s Pánikom gól nedal. Neujala sa ani Marinčinova strela, bránku netrafil ani Miklík.

37. min: Pánik odchádza na trestnú lavicu. Ak pôjde von aj ďalší Slovák ešte v druhej tretine, v oboch častiach hry by sme mali už po 4 vylúčených.

36. min: Obranca Čerešňák išiel sám na dánskeho brankára, ale nedal, lebo netrafil bránku.

33. min: Marcinko aj Jensen odišli na trestnú lavicu, hrá sa 4 na 4. Vylúčenia sú doteraz 2:6 z pohľadu Dánska. Akcia Reway - Viedenský gól nepriniesla.

31. min: Šatan svoj druhý gól na MS nepridal. Ani Tatar svoj druhý dnes.

28. min: Na trestnú lavicu ide Valach. Už piaty náš hráč dnes. Oslabenie sme prežili.

26. min: Marinčin to skúša aj ďalej, Tatar mohol pridať svoj aj náš druhý gól.

23. min: Marinčin nastrelil druhú žŕdku z nášho pohľadu, prvú trafil Viedenský v prvej tretine.

Začala sa druhá tretina, Nagy zaútočil, hoci hráme v oslabení. Boedker v presilovke zaslúžene vyrovnáva na 1:1.

20. min: Štvrtý vylúčený Slovák v prvej tretine - je ním Ďaloga, ktorý "hasil" čistú šancu súpera.

17. min: Dáni hrajú už tretiu presilovku v prvej tretine. Na trestnej lavici sedí Skokan. Laco zlikvidoval už 9. strelecký pokus Dánov, našim stačili na gól štyri.

15. min: Tatar z ničoho nič otvoril skóre, keď sa dostal k odrazenému puku.

Tatarov gól (nie je na snímke), vpravo Simon Nielsen a v popredí Juraj Mikúš. FOTO - TASR

14. min: Laco po hrúbke v našej rozohrávke semaforom vychytal Dána Staala na dvakrát.

12. min: Slováci presilovku nevyužili.

Lotyši, ktorým včera v poslednej minúte vzal český rozhodca regulárny vyrovnávajúci gól v súboji s Bielorusmi, prehrávaju v B-skupine so Švajčiarskom 0:2. Na postup do štvrťfinále potrebujú vyhrať, aby predbehli Fínov.

8. min: Aj Karol Sloboda ide na trestnú lavicu. V oslabení mohla otvoriť skóre dvojica Nagy - Šatan, Morten Green gólu zabránil. Budeme hrať presilovku my. Larsen dostal dve minúty.

5. min: Von ide Ladislav Nagy, budeme hrať v oslabení. Gól sme v ňom neinkasovali.

4. min: Po Viedenského akcii zazvonila žrď dánskej bránky, v ktorej dnes nestojí Galbraith ale Nielsen.

2. min: Laco zabránil Jesperovi Jensenovi skórovať vo výbornej šanci po našej chybe v obrane.

Posledný zápas oboch tímov na MS sa začal.

15:13 - Po dvoch šampionátoch, v ktorých tréner Vladimír Vůjtek priviedol slovenský tím minimálne do štvrťfinále, sme s ním do tretice nadviazali na sériu štyroch MS (2008-2011), v ktorých sme doňho podobne ako teraz nepostúpili.

Posledný zápas odohrá reprezentácia Slovenska v Minsku s Dánskom.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci vyhrali nad Dánskom 4:3, v Minsku skončili na deviatom mieste