USA dali v závere Čechom dva góly, ale prehrali 3:4, Rusko - Francúzsko 3:0

Gól Rolinka na 1:1.
Gól Rolinka na 1:1. (Autor: SITA/AP)
Karol Svozil|22. máj 2014 o 09:00

Česi si vo výbornom a dramatickom zápase poradili s USA a postúpili do semifinále MS. Rovnako aj Rusi.

MINSK / BRATISLAVA. Českí hokejisti opäť potvrdili, že sú tímom ako stvoreným pre play off majstrovstiev sveta.

Napriek tomu, že Američania boli najskôr lepším tímom, sa Česi vzchopili, využili päťminútovú presilovku po brutálnom zákroku Abdelkadera na Sobotku.

Tímu USA nepomohol ani skvelý záver, keď dvoma zlepenými gólmi 70 a 57 sekúnd pred koncom znížili z 1:4 na 3:4, čím zneistili dovtedy výborného Saláka v bránke.

Ďalšiu powerplay však už nevyužili, Česi sa hádzali do striel a zaslúžene postúpili do semifinále. V sobotu sa stretnú s víťazom večerného zápasu Kanada - Fínsko.

Do semifinále postúpili aj najväčší favoriti štvrťfinále Rusi, ktorí podľa predpokladov zdolali Francúzov 3:0. Perfektný gól dal Malkin. V semifinále Rusov čaká víťaz zápasu Švédsko - Bielorusko.

Rusko - Francúzsko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly a asistencie: 5. Anisimov (Jakovlev), 21. Malkin (Kuľomin, Tichonov), 48. Kutuzov (Kuľomin, Malkin), strely na bránku 28:16

Rozhodovali Jeřábek (ČR), Kaval (USA) - Carlson (Kan.), Lederer (ČR), vylúčení 6:9, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, 14 011 divákov

Rusko: Bobrovskij - Denisov, Chudinov, Kutuzov, Medvedev, Jakovlev, Belov, Zubarev - Ovečkin, Šipačov, Plotnikov - Kuľomin, Malkin, Tichonov - Zaripov, Anisimov, Širokov - Kalinin, Burmistrov, Dadonov

Francúzsko: Huet - Besch, Auvitu, Amar, Manavian, Janil, Dieude Fauvel - Rousell, Bellemare, S. da Costa - Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Ritz, T. da Costa - Tardif, Raux, Henderson

Povedali po zápase

Dave Tippett (tréner Kanady): "Myslím si, že väčšinu zápasu hral náš tím veľmi dobre. Dlhé minúty sme mali duel pod kontrolou. Pár chýb nás stálo zápas. Dnes sme odohrali asi najlepšie stretnutie v Minsku."

Erkka Westerlund (tréner Fínska): "Mali sme dobrý vstup do zápasu. V druhej tretine však Kanaďania ukázali svoju silu. V tretej časti hry sme predviedli, že toto mužstvo je mentálne silné. Som veľmi hrdý na tento tím. Moja manželka má dnes narodeniny. Bol som dlhé dni na cestách a toto je dar pre ňu."

Olli Jokinen (kapitán Fínska): "Zaslúžili sme si hrať štvrťfinále a stále cítime, že môžeme byť lepší. V semifinále môžeme hrať bez zbytočného napätia. Máme najlepšieho brankára na turnaji. Pekka Rinne bol neskutočný, dáva nám v každom zápase šancu vyhrať. V kľúčových momentoch predviedol skvelé zákroky." (zdroj: IIHF.com)

USA - Česko 3:4 (1:1, 0:3, 2:0)

((f))

Góly a asistencie: 7. Nelson (Mueller, Jones), 59. Johnson (Mueller, Jones), 60. Johnson (Mueller, Smith) - 10. Rolinek, 27. Hertl (Novotný), 29. Červenka (Zámorský, Kolář), 37. Němec (Novotný, Jágr)

Rozhodovali ako hlavní Švédi Nord a Vinnerborg, na čiarach Hull (Kan.), Suominen (Fín.), vylúčení 8:7, navyše Abdelkader na 5 min + DKZ za úder lakťom do hlavy, presilovky 1:3, oslabenia 0:0, 8234 divákov

USA: Thomas - DeKeyser, Jones, Murphy, Gardiner, McCabe, Petry, Donovan - Nelson, Smith, Johnson - Stapleton, Abdelkader, Gaudreau - Wingels, Trochek, Mueller - J. Hayes, Shore, K. Hayes

Česko: Salák - Vitásek, Němec, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář - Jágr, Novotný, Červenka - Hertl, Sobotka, Klepiš - Sekáč, Hudler, Zaťovič - Vondrka, Rolinek, Kovář

Hlasy (zdroj sita a RTVS):

Tomáš Hertl (útočník Česka): "Celý zápas sme mali pod kontrolou až na ten záver. Spadli nám tam dva góly, ale našťastie, sme to udržali. Celkovo to bol náš veľmi dobrý výkon v útoku aj obrane. Výborne zachytal Saša Salák, on bol hlavný článok dnešného víťazstva. Využili sme tri presilovky, čo bolo veľmi dôležité. Dúfam, že Láďa Sobotka bude po tom tvrdom zákroku v poriadku, lebo je to jeden z najlepších hráčov. Je jedno, či nastúpime v semifinále proti Kanade alebo Fínsku. Kanaďania hrajú podobným štýlom ako Američania, proti Fínom zase hráme počas celého roka. Vyberať si nemôžeme."

Ondřej Němec (obranca Česka): "Tréneri nás upozorňovali, že brankár USA Thomas veľa pukov vyráža pred seba a tiež často vychádza z bránky a to sme chceli využiť. Myslím si, že sa nám to podarilo. Náš tréner často manipuluje s útokmi. Zrejme tie zmeny pomohli, keď sme zvíťazili. Čo sa týka najbližšieho súpera, vyberať si nemôžeme. Keď chceme byť úspešní, musíme zdolať Kanadu alebo Fínsko."

Olegs Znaroks (tréner Ruska): "Presne tak, ako som si myslel, duel to bol veľmi ťažký. Francúzi majú veľmi dobrý tím, ktorý za ostatné roky previedol poriadny progres. Mali sme dostatok šancí, ale úniky sa nám nedarilo premieňať. Chlapcom to nešlo. V piatok na tréningu na tom musíme popracovať."

Dave Henderson (tréner Francúzska): "Bol to ďalší štvrťfinálový duel po takmer dvadsaťročnej pauze. Veľmi sme túžili po úspechu, no nemali sme to jednoduché. Som na svojich chlapcov hrdý, no mrzí ma, že sme nedali aspoň jeden gól. Myslím si, že sa ukázal rozdiel medzi oboma tímami."

Alexander Ovečkin (útočník Ruska): "Počas všetkých troch tretín sme na ľade dominovali. Súper sa snažil robiť čo najmenej chýb a dostal sa aj do brejkov. Dali sme však rýchly gól, zásah Anisimova sňal z našich ramien bremeno. Máme jeden deň na prípravu na semifinále a pokúsime sa odstrániť nedostatky, ktoré sa dnes vyskytli v našej hre. Najdôležitejšie zápasy na turnaji nás čakajú teraz."

Jevgenij Malkin (útočník Ruska): "Dnes som sa cítil na ľade veľmi dobre. Myslím si, že ako tím sme nehrali zle, no môže to byť aj lepšie a v koncovke efektívnejšie."

Online:

Česi v poslednej minúte horko-ťažko ubránili veľký tlak pri powerplay Američanov a postúpili do semifinále. Strely na bránku boli v zápase napokon tesne pre USA 34:33.

57 sekúnd pred koncom dal Johnson gól na 3:4! Dal svoj 6. gól na MS.

Minútu a 10 sekúnd pred koncom riadneho času znižuje do prázdnej bránky Johnson po krásnej prihrávke, Salák nemal šancu.

57. min: Sekáč ani Hudler gól nedali, na trestnú lavicu išiel Klepiš a USA už odvolalo brankára. Česi za stavu 4 na 6 veselo odpaľujú puky, zatiaľ prázdnu bránku netrafili.

54. min: Čistá šanca Červenku, ktorý mohol dnes dať hádam už päť gólov. Skvele mu zadovkou prihral Sekáč.

52. min: Salák ostáva pokojný aj pri vylúčení Hertla a ďalších šanciach USA.

50. min: Saláík v pohode likviduje ďalšie dorážky Američanov v tesnej blízkosti jeho bránky, na druhej strane mohol sám na Thomasa zvýšiť Červenka.

V 47. minúte sú strely na bránku 21:29 už pre Čechov. Zápas by už mohli a mali vyhrať. Salák vychytal aj Wingelsa.

43. min: Salák zlikvidoval šance Muellera ako aj dva pokusy Gaudreaua

Druhá tretina:

37. min: Česi využívajú ďalšiu presilovku, Němec dáva na 4:1.

Česi síce strelili v úvode päťminútovej presilovky dva góly a mali dve čisté šance, ale potom sa početnej výhody dvoma vylúčeniami zbavili sami. Von išli najskôr Novotný, po ňom Jágr.

28. min: Následnú čistú šancu Hertla zlikvidoval skvele Thomas a Červenka predsa dáva gól.

Česi netrestajú "kriminál" Abdelkadera, ako píše idnes.cz, tretím gólom. Rozhodcovia po dlhých telefonátoch neposúdili Červenkovo dokopnutie ako gól. Od brankára Thomasa sa podľa videorozhodcu puk neodrazil až za čiaru.

Hneď na to trestá zákrok Američana Čech Hertl, Česi vedú 2:1.

27. min: Sobotkova dobrá strela do tyče, po ktorej ostáva ležať na ľade. Abdelkader ho vo veľkej rýchlosti zrazil spredu k ľadu, ale Sobotka ho nevidel. Trafil lakťom Sobotkovu hlavu, rozhodcovia sa po porade zhodli, že zákrok Abdelkadera bol takmer ako trestný čin - dostal zaň 5+DKZ. Sobotka odišiel do šatne.

24. min: Kovář v presilovke pri prečíslení 3 na 2 trafil tyč Thomasovej bránky.

23. min: Rolinek nedal šancu, následne netrafil Kovář úplne prázdnu bránku. Jágrovu strelu Američania zblokovali a na druhej strane musel Smithovu čistú šancu zlikvidovať Salák.

22. min: Hudler a Zaťovič odohrali v útočnom pásme dobré striedanie, Američanov držali pred Thomasom azda celú minútu.

Prvá tretina:

Strely na bránku sú po prvej tretine 11:8 pre USA.

15 sekúnd pred koncom tretiny sa po buly dostal pred bránku Jágr (na MS 4 góly a 3 asistencie), brankár Thomas bol na ľade, ale Jágr ho aj tak prekonať nedokázal. Thomas zasiahol v ľahu, proti jeho strele skvele natiahol hokejku.

18. min: Česi môžu byť radi, že je to 1:1, do šancí sa nedostávajú.

15. min: USA prežilo oslabenie viac ako dôstojne a Hayes mohol zvýšiť na 2:1, bekendom zakončoval len do Saláka.

12. min: V oslabení išli dvaja Američania sami na brankára Saláka. Johnson s Nelsonom sa však pri tyčke zaplietli sami do seba.

10. min: Česi však vyrovnávajú zásluhou dorážky Rolineka po dvoch tutovkách Kovářa.

9. min: Strela Červenku bola zbytočná, lebo Jágr stál v bránkovisku a rozhodcovia to odpískali.

7. min: Na trestnú lavicu šiel hneď na to Sobotka a USA vedie 1:0.

6. min: Skóre mohol otvoriť Jágr, ale Thomas ho vychytal. Jágr zahodil ďalšiu z množstva šancí na týchto MS.

Zápas USA - Česko sa začal. V bránke stoja Tim Thomas a Alexander Salák.

Americký obranca Jacob Trouba si poranil krk. Pre bolesti a zranenie, ktoré mu znemožňovalo podávať stopercentné výkony, už pred pár dňami odcestoval z Bieloruska do Kanady. Na MS odohral štyri stretnutia, v ktorých strelil dva góly a pridal asistenciu. V priemere strávil na ľade viac ako 23 minút.

Tréner Vladimír Růžička skompletizoval súpisku, posledné voľné miesto sa ušlo Martinovi Růžičkovi. Mimo hry napokon ostal obranca Lukáš Kovář, ktorý do Minska pricestoval v priebehu MS po zranení Romana Poláka.

Domov»Hokej»Reprezentácie»USA dali v závere Čechom dva góly, ale prehrali 3:4, Rusko - Francúzsko 3:0