AKTUALIZOVANÉ 22:10

Fíni s Kanadou aj Švédi s Bielorusmi otočili na 3:2 a sú v semifinále

Kanada nepostúpila do semifinále piatykrát po sebe, naopak, Fíni po štvrtýkrát áno.

Fíni oslavujú gól Olliho Palolu.(Zdroj: SITA/AP)

MINSK / BRATISLAVA. Hokejisti Fínska si štvrtýkrát v rade zahrajú v semifinále na majstrovstvách sveta, Suomi si vo štvrtkovom večernom štvrťfinále poradili s Kanadou 3:2. V semifinále nastúpia proti Čechom.

Pre Kanadu sú semifinálové brány zavreté už piaty rok po sebe. Nenapodobní zlaté double Švédska z roku 2006 a po výhre na zimných olympijských hrách 2014 v Soči nepridá na ďalšom veľkom turnaji prvenstvo.

Bielorusi síce viedli nad Švédmi 2:1, ale obhajca zlata otočil na 3:2 a v semifinále si zahrá s Ruskom.

Semifinálové zápasy sú na programe v sobotu od 13:45 a od 17:45 h SELČ.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:USA dali v závere Čechom dva góly, ale prehrali 3:4, Rusko - Francúzsko 3:0

Kanada - Fínsko 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

Góly a asistencie: 26. Turris (Read), 33. Scheifele - 7. Palola (Hietanen, Lehtera), 41. Hietanen (Lehtera, Kontiola), 57. Pakarinen (Lehtera)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemmann (Nem.), Olenin (Rus.) - Carnathan (USA), Schrader (Nem.), 8200 divákov

Kanada: Scrivens - Bieksa, Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly - MacKinnon, B. Schenn, Burrows - Read, Turris, Chimera - Brouwer, Hodgson, Kadri - J. Ward, Scheifele, Monahan - Huberdeau

Fínsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivisto, Lajunen, Marttinen - Pakarinen, Lehterä, Kontiola - Komarov, O. Jokinen, Haula - Jormakka, Immonen, Palola - Salomäki, T. Sallinen, Huhtala

Švédsko - Bielorusko 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Góly a asistencie: 14. Danielsson (Ekholm, Klasen), 38. Nygren (Backlund, Lindström), 54. Ekholm - 26. Platt (Kaľužnyj, Jevenko), 35. Jefimenko (Platt)

Rozhodcovia: Bulanov (Rus.), Ronn (Fín.) - Dehaen (Fr.), Semjonov (Est.), vylúčení na 2 min.: 3:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 14 598 divákov

Švédsko: Nilsson - Ekholm, Fransson, Burström, Andersen, Erixon, Gustafsson, Nygren - Lindström, Backlund, Möller Klasen, Järnkrok, Nyquist Ericsson, Sjögren, Hjalamarsson Lundqvist, Rasmussen, Danielsson - Axelsson

Bielorusko: Lalande - Jevenko, Denisov, Graborenko, Korobov, Gotovec, Stasenko, Karev Stas, Kaľjužnyj, Platt - A. Kosticyn, Kitrarov, S. Kosticyn - Stepanov, Osipov, Ugarov Volkov, Kovyršin, Jefimenko

Online Švédsko - Bielorusko:

Koniec zápasu, domácim powerplay nevyšla.

59. min: Domáci chcú dať do záveru všetko a už sa natláčajú do švédskeho pásma.

57. min: Domáci už asi v závere nevládzu, viac z hry majú stále Švédi.

54. min: Ekholm napravil chybu, faul na Kaľužného, obišiel bránku a Lalandeho krásne prekonal spoza nej.

53. min: Faul na Kaľužného, Bielorusi majú trestné strieľanie, fauloval Ekholm. Kaľužnyj nedal.

49. min: Bielorusi hrajú presilovku. Nevyužili ju. Na druhej strane mali veľké šance Švédi, Moller na dvakrát neuspel.

46. min: Kostycin výborne vystrelil od modrej, Nilsson kryje. V Bielorusku panuje štvrťfinálový ošial, ľudia sledujú zápas spolu, kde sa len dá.

V úvode tretej tretiny tlačia domáci, šancu mal Ugarov.

Švédi z presilovky vyrovnali a minútu pred koncom tretiny išli traja domáci na jediného brániaceho Švéda, ale Sergej Kostycin pokazil prihrávku.

Švédi nastrelili žŕdku a z protiútoku perfektne tečoval puk pred švédskou bránkou Jefimenko a posiela hanlonovcov do prekvapujúceho vedenia.

Švédi síce v úvode druhej tretiny prežili oslabenie, ale po ukážkovom protiútoku vyrovnáva rodený Kanaďan v drese Bieloruska, hráč Minska v KHL, John Platt.

20. min: Bielorusom zatiaľ slušne pomáha kanadský rodák Kevin Lalande, brankár Minska z KHL.

14. min: Prvý gól Švédov strelil v druhej presilovke dorážkou do prázdnej bránky Danielsson. Bola to 9. strela Švédov na bránku, domáci vyslali zatiaľ len dve.

Zápas sa začal. V bránke stoja Nilsson a Lalande.

Nicklas Danielsson dal prvý gól. FOTO - SITA/AP

Online Kanada - Fínsko:

Fíni vyhrali, Kanada nevyužila powerplay, ktoré hrala minútu a pol.

57. min: Fíni výborne forčekovali Kanaďanov, získali puk a na 3:2 medzi Scrivensove betóny zvýšil Pakarinen.

53. min: Fíni hrajú ustráchane, Kanaďania sú lepší, zaslúžili by si vedúci gól.

46. min: V tretej tretine sú strely na bránku 4:1, z tej jedinej dali Fíni gól. Kanada má tlak.

41. min: Hietanen mal pri vyrovnaní šťastie, puk z jeho hokejky sa po zákroku Scrivensa predsa dokĺzal do bránky.

40. min: Chimera v čistej šanci nezvýšil 20 sekúnd pred koncom druhej časti na 3:1, puk sa od žrde odkĺzal pozdĺž bránkovej čiary až von z bránky.

33. min: Kanada zaslúžene vedie 2:1. Vedúci gól strelil pri hre 4 na 4 Scheifele.

Kanaďania v ďalšom priebehu druhej tretiny tlačia Fínov, tí zasa občas poriadne pohrozia z protiútoku.

27. min: Rozhodcovia následne nevylúčili Reada za jasné držanie súpera.

Kanada nevyužila ani 4. presilovku v zápase, ale v 26. minúte vyrovnal za rovnovážneho stavu pohotovo od modrej čiary Turris.

Strely na bránku sú 12:9, vylúčení až 1:4.

Skončila sa prvá tretina, Kanada bude mať v úvode druhej ešte minútu a 4 sekundy šancu hrať presilovku.

19. min: Karalahti zbytočne krosčekoval na zemi ležiaceho Kanaďana, Kanada ani tretiu presilovku nevyužila, Fíni počas nej umne vozili puk. Avšak v jej závere ide von ďalší Fín Kivisto, ktorý opäť zbytočne krosčekoval Kanaďana. Opäť sa hrá 5 na 4.

17. min: Na druhej strane mohol zvýšiť medzi 4 Kanaďanmi Fín Komarov, Scrivensa medzi nohy neprekvapil.

16. min: Kanada presilovku príliš dobre neodohrala. Až na tyčku Kadriho.

13. min: Rušný zápas pokračuje šancami na oboch stranách. Reklamná prestávka.

10. min: Rinne likviduje šancu Chimeru po veľkej chybe Kontiolu.

7. min: V presilovke otvoril od kruhu skóre Palola, Fíni sa po úvodnom góle snažia hneď aj o druhý.

Lehtera sa z trestnej lavice vrátil a opačným smerom šiel jeho protihráč Myers.

4. min: Schenn trafil v presilovke tyčku Rinneho bránky.

Zápas sa začal, v bránke Kanady stojí Ben Scrivens, ktorý v úvodných dvoch minútach trikrát kryl puk, vo fínskej je Pekka Rinne.