Rusi otočili semifinále so Švédmi na 3:1 a postúpili do finále MS

Oscar Möller takto dáva prvý gól zápasu v 19. sekunde.
Oscar Möller takto dáva prvý gól zápasu v 19. sekunde. (Autor: SITA/AP)
Karol Svozil|24. máj 2014 o 13:43

Švédi dali vedúci gól v 19. sekunde, ale odvtedy sa im už skórovať nepodarilo. Súperom Rusov bude víťaz večerného semifinále Česko - Fínsko.

MINSK / BRATISLAVA. Prvými finalistami majstrovstiev sveta v hokeji v bieloruskom Minsku sa stali Rusi, ktorí v semifinále zdolali Švédov 3:1.

Švédi síce viedli po rýchlom góle Möllera zo samostatného nájazdu v 19. sekunde zápasu, Rusi sa však za podpory publika zomkli a súboj otočili. Rusi vyhrali v riadnom čase aj deviaty zápas na MS.

Rusko - Švédsko 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Góly a asistencie: 14. Plotnikov (Medvedev, Šipačov), 18. Širokov (Zaripov, Medvedev), 32. Belov (Zaripov, Ovečkin) - 1. Möller (Lindström, Backlund)

Rozhodovali Kaval (USA), Šindler (ČR) - Suominen (Fín.), Valach (SR), vylúčení 5:6, navyše Backlund 5+DKZ za napadnutie, presilovky a oslabenia 0:0, 14 521 divákov

Rusko: Bobrovskij - Denisov, Čudinov, Kutuzov, Medvedev, Jakovlev, Belov, Zubarev - Ovečkin, Šipačov, Plotnikov - Kuľomin, Malkin, Tichonov - Zaripov, Anisimov, Širokov - Kalinin, Burmistrov, Dadonov

Švédsko: Nilsson - Ekholm, Fransson, Erixon, Gustafsson, Burström, Andersen, Nygren - Lindström, Backlund, Möller - Klasen, Jarnkrok, Nyquist - Ericsson, Sjogren, Hjalmarsson - Lundqvist, Rasmussen, Danielsson

((f))

Hlasy podľa iihf.com:

Alexander Ovečkin: "Mal som novú ortézu na kolene a cítil som sa oveľa lepšie. Nemôžem povedať, že som na sto percent v poriadku, no situácia je taká, že musím byť pripravený. Ostal pred nami posledný zápas a musíme spraviť všetko pre to, aby sme vyhrali. Myslím si, že Bobrovskij je najlepší hráč turnaja a nie je náhoda, že ho považujú aj za najlepšieho brankára v NHL. Vždy podáva výborné výkony a dokáže nás potiahnuť. Myslím si, že by ho mali vyhlásiť za najužitočnejšieho hráča turnaja."

Anders Nilsson: "Mali sme veľmi dobrý začiatok a je škoda, že sme na tom nestavali aj v ďalšom priebehu. Po úvode prebrali kontrolu Rusi a boli lepší počas celého zápasu. Prehra nie je nikdy príjemná, ale dnes nás zdolal lepší tím."

Online prenos:

Tretia tretina:

Koniec zápasu, Rusi postúpili do finále.

Švédi hrajú presilovku 6 na 4. Odvolali brankára. Backlund ale dostal dve minúty za zbytočný faul.

59. min: Veľká švédska šanca, Denisov ide na trestnú lavicu. Hlavný rozhodca ale ešte telefonuje, či puk nepreťal bránkovú čiaru skôr, než Rus pomocou Švéda neposunul bránku. Gól to nie je.

Rusi sú už len tri minúty od finále, Ericsson po Klasenovej akcii nevyužil jednou rukou šancu na zníženie.

52. min: Zápas už veľa šancí neprináša, dominujú obrany. Zvýšiť mohol Plotnikov.

47. min: Švéd Jarnkrok stratil nervy, takmer zhodil aj rukavice, ale bitka z toho nebola.

42. min: Presilovku sa snažia využiť Rusi, hrozia najmä Malkin a Ovečkin.

Po druhej tretine sú strely na bránku 24:14, Rusi zatiaľ kráčajú do finále.

Druhá tretina:

39. min: Na 4:1 mohol zvýšiť Ovečkin, zblízka netrafil bránku. Spolu s Malkinom podkúrili švédskej obrane.

38. min: Švédi už v presilovke mohli znížiť, závar pred bránkou skončil pod Bobrovského kontrolou. Po Lindströmovi neuspel v dobrej pozícii ani Danielsson.

36. min: Švédi v stave 5 na 5 zavreli Rusov v útočnom pásme, ale znížiť sa im nedarí, šance si ani nevytvárajú.

32. min: Belov nenormálnou delovkou z odrazeného puku prestrelil Nilssona. Rusi vedú 3:1 a idú na finále.

29. min: Rusi nevyužili presilovku, v ktorej mali veľa šancí. A hneď hrajú ďalšiu. Vylúčení sú aktuálne 2:4.

26. min: Fenomenálny zákrok Bobrovského. Malo to byť 2:2, ale proti bol ako posledný ruský brankár. Strelec prvého gólu Švédov Möller teraz druhý gól nepridal.

25. min: Anisimov a Zaripov ohrozili švédsku bránku, inak sa toho na ľade veľa nedeje.

Švédi presilovku nevyužili.

Prvá tretina:

20. min: Druhú presilovku v zápase hrajú aj Švédi. Prenesie sa im do druhej tretiny. Presne 45 sekúnd.

18. min: Širokov posúva Rusov do vedenia 2:1 po skvelej individuálnej akcii. V strednom pásme vzal Švédom puk a presadil sa sám v útočnom pásme strelou spoza obrancu.

17. min: Švédi naďalej hrajú svoju trpezlivú hru, dnes to vyzerá na vyrovnaný súboj.

14. min: Pred Plotnikovom stojacim v uhle sa z ničoho nič otvorila prázdna švédska bránka a vyrovnal.

12. min: Snaha Ovečkina v presilovke vyrovnanie nepriniesla. V jej závere nedal gól ani Malkin v dobrej šanci.

9. min: Rusi majú jasne väčšiu podporu publika, ale to zatiaľ nemá veľa dôvodov jasať, Švédi rozbíjajú akcie Rusov už v strednom pásme alebo v obrannom blokujú ruské strely.

5. min: Vylúčený je Švéd Lundqvist. Rusi sa zatiaľ iba hľadajú, presilovku nevyužili.

2. min: Von išiel Medvedev, Švédi hrajú presilovku. Rusi sa ubránili.

19. sekunda: Švédi zaskočili ešte asi nerozbehnutých Rusov a Möller otvára zo samostatného nájazdu skóre pomedzi betóny Bobrovského.

Zápas sa začal, kurzy na víťazstvo Ruska sa pohybujú okolo 1,6, na výhru Švédov okolo 5. V ruskej bránke stojí Bobrovskij, vo švédskej Nilsson.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Rusi otočili semifinále so Švédmi na 3:1 a postúpili do finále MS