Rusko vo finále MS zdolalo Fínsko 5:2 a získalo zlato

Fínsky brankár Pekka Rinne a Rus Sergej Širokov.
Fínsky brankár Pekka Rinne a Rus Sergej Širokov. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|25. máj 2014 o 19:31

Ruskí hokejisti prešli turnajom v Minsku suverénne, vyhrali všetkých desať zápasov.

Finále MS v hokeji

Rusko - Fínsko 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Góly: 11. Širokov (Zaripov), 29. Ovečkin (Šipačov), 36. Malkin (Zaripov), 45. Zaripov (Širokov), 56. Tichonov (Kutuzov, Kuľomin) - 20. Pakarinen (Lehtera), 27. Palola (Jormakka, Lehtera)

Rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Kaval (USA) - Carlson (Kan.), Schrader (Nem.), vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: Salomäki 10 min za narazenie na mantinel, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, 15 112 divákov

Rusko: Bobrovskij - Denisov, Čudinov, Kutuzov, Medvedev, Jakovlev, Belov, Zubarev - Ovečkin, Šipačov, Plotnikov - Kuliomin, Malkin, Tichonov - Zaripov, Anisimov, Širokov - Kalinin, Burmistrov, Dadonov

Fínsko: Rinne - Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Ohtamaa, Kivistö, Lajunen, Marttinen - Pakarinen, Kontiola, Lehterä - Haula, Jokinen, Komarov - Palola, Immonen, Jormakka - Salomäki, T. Sallinen, Huhtala

((foto))

MINSK. Ruskí hokejoví reprezentanti si vybojovali zlaté medaily na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku. V nedeľňajšom finálovom zápase zdolali Fínsko 5:2 a po dvoch rokoch sa opäť tešili z najcennejšieho kovu.

Po nervóznom úvode zápasu sa ujali vedenia Rusi, keď v 11. minúte využil presilovku Širokov. Fíni si vypracovali šance až v závere prvej tretiny.

Palolova delovka v 19. minúte trafila žŕdku, no tri sekundy pred sirénou vyrovnal Pakarinen. V 27. minúte Palola otočil skóre na 2:1, ale už o necelú minútu vyrovnal Ovečkin a v 36. poslal ruskú reprezentáciu späť do vedenia Malkin.

Rusi využili tretiu presilovku v 45. minúte zásluhou hrdinu zápasu Zaripova. V 56. minúte uzavrel gólový účet šampionátu najproduktívnejší hráč turnaja Viktor Tichonov.

Rusi získali už svoj 27. titul v histórii, z toho 22 pod vlajkou ZSSR. Doteraz posledný triumf zaznamenali na MS 2012 v Helsinkách, keď vo finále zdolali slovenských hokejistov 6:2.

Fíni majú medailu po troch rokoch, naposledy sa tešili zo zlata na MS 2011 v Bratislave. Celkovo je to ich dvanásty cenný kov.

Povedali po finále

Sergej Bobrovskij (brankár Ruska): "Bol to pre nás náročný zápas, keďže sme cítili veľký tlak. Podporili nás skvelí fanúšikovia. Stále si ešte neuvedomujem, že mám zlatú medailu. Je to krásny pocit. Nevadilo, že chýbal Olegs Znaroks na striedačke. Toto víťazstvo sme chceli získať aj pre neho. Som veľmi šťastný, že sa nám podarilo vyhrať."

Pekka Rinne (brankár Fínska): "Finále nám síce nevyšlo, ale s celkovým vystúpením na turnaji sme veľmi spokojní. Doplatili sme na vylúčenia, Rusko hralo presilovky skvele. Fauly nás zrážali na kolená počas celého turnaja. Rusi boli v rozhodujúcom súboji lepší a zaslúžili si vyhrať. Ocenenie pre najužitočnejšieho hráča je pekné, ale radšej by som získal zlatú medailu. Rešpektujem však rozhodnutie, je to ocenenie mojej práce."

Erkka Westerlund (tréner Fínska): "Rusko aj dnes potvrdilo, že malo na šampionáte najkvalitnejší tím. Mali sme šancu vyhrať finále, ale nemôžete uspieť, ak sa necháte často vylučovať. Z trestnej lavice sa zápasy nevyhrávajú. Toto bol môj posledný zápas na poste trénera fínskej reprezentácie. Prežil som v tejto sezóne pri tíme nádherné chvíle. Chcem sa všetkým poďakovať za odvedenú prácu."

Jevgenij Malkin (útočník Ruska): "Dnes sme hrali skvele. Na tréningu sme nacvičovali hru v presilovkách, nechýbala ani príprava na hru piatich proti trom. Pokrývali sme priestor pred bránkou, dobre korčuľovali. Zlato je ocenením našej práce."

Jevgenij Medvedev (obranca Ruska): "V presilovkách rozhodla naša chladnokrvnosť. Pred odchodom na zápas sme sa rozprávali s trénerom Olegsom Znaroksom, povedali sme si, čo máme robiť. Veľmi sme chceli uspieť aj kvôli nemu."

Nikolaj Kuliomin, útočník Ruska: "Je to iný turnaj ako zimná olympiáda, no je skvelé, že sme tu zvíťazili. Od začiatku majstrovstiev sme išli za víťazstvom. Rusko hrá vždy o víťazstvo."

Tuukka Mäntylä, obranca Fínska: "Myslím si, že získať striebro je veľký úspech. Je úžasné mať medailu. Samozrejme, že som sklamaný a že som chcel zlato, no keď si zoberieme, kde sme boli po začiatku turnaja, je striebro úspech."

Olli Jokinen, kapitán Fínska: "Mali sme sa vyhýbať trestnej lavici. Myslím si, že v hre piatich na piatich sme boli dobrí, no oni využili presilovky. Majú dobrý tím. Dáte im dostatok presiloviek a oni dajú góly."

Konečné poradie 78. MS v Minsku

1. Rusko, 2. Fínsko, 3. Švédsko, 4. Česko, 5. Kanada, 6. USA, 7. Bielorusko, 8. Francúzsko, 9. Slovensko, 10. Švajčiarsko, 11. Lotyšsko, 12. Nórsko, 13. Dánsko, 14. Nemecko, 15. Taliansko, 16. Kazachstan

Taliansko a Kazachstan zostúpili do A-skupiny I. divízie MS, o rok ich na šampionáte v Prahe a Ostrave nahradia Slovinsko a Rakúsko

Do All-Star podujatia sa dostali Rinne, obrancovia Jones a Anton Belov a útočníci Sergej Plotnikov, Tichonov a Antoine Roussel z Francúzska.

Najlepší hráči podľa direktoriátu turnaja: brankár: Sergej Bobrovskij (Rus.), obranca: Seth Jones (USA), útočník: Viktor Tichonov (Rus.)

All-Star turnaja podľ médií: Pekka Rinne (Fín.) - Seth Jones (USA), Anton Belov - Sergej Plotnikov, Viktor Tichonov (obaja Rus.), Antoine Roussel (Fr.). Najužitočnejší hráč turnaja: Pekka Rinne (Fín.)

Rebríček vedú Švédi

Švédi sa udržali na 1. mieste rebríčka Medzinárodnej hokejovej federácie.

Vďaka zisku bronzových medailí si pripísali do renkingu 1120 bodov a majú 35-bodový náskok pred Fínmi, ktorí by ich predstihli len v prípade zisku titulu majstrov sveta.

Na tretiu priečku sa posunuli noví majstri sveta z Ruska. V pošampionátovom rebríčku IIHF je Slovensko na 8. mieste. V Minsku skončili zverenci Vladimíra Vůjtka na 9. priečke, vďaka čomu získali 960 bodov.

Za siedmymi Švajčiarmi momentálne zaostávajú o 25 bodov, pred deviatymi Lotyšmi majú náskok 145 bodov.

Naši idú do Ostravy

Na základe rebríčka IIHF sa určuje aj zloženie základných skupín pre svetový šampionát 2015 v Prahe a Ostrave. Slovensko by podľa renkingu malo hrať v A-skupine, organizátori a Medzinárodná hokejová federácia urobili zmenu.

Podľa súčasného rebríčka by totiž hralo Slovensko v skupine nielen so Švédskom, Kanadou, Lotyšskom, Francúzskom, Nemeckom a Rakúskom, ale aj s domácim Českom.

Organizátori však už avizovali, že domáci tím chcú mať v jednej skupine v Prahe a slovenské mužstvo v druhej v Ostrave, preto nastala zmena, na ktorú majú usporiadatelia právo. Slovensko preto presunuli do druhej skupiny namiesto Švajčiarska, Slováci sa v ostravskej B-skupine stretnú s Fínmi, Rusmi, Američanmi, Nórmi, Bielorusmi, Slovincami a Dánmi.

Rebríček IIHF po MS 2014

1. Švédsko 3990 bodov, 2. Fínsko 3955, 3. Rusko 3915, 4. Kanada 3850, 5. Česko 3745, 6. USA 3740, 7. Švajčiarsko 3470, 8. Slovensko 3445, 9. Lotyšsko 3300, 10. Nórsko 3265, 11. Bielorusko 3170, 12. Francúzsko 3165, 13. Nemecko 3125, 14. Slovinsko 3040, 15. Dánsko 3005, 16. Rakúsko 2950, 17. Kazachstan 2910, 18. Taliansko 2860, 19. Maďarsko 2560, 20. Ukrajina 2500.

Online prenos

Zápas sa skončil. Majstrami sveta sa stali hokejisti Ruska. Fínsko zdolali vo finále 5:2.

57. min. Salomaki ide na trestnú lavicu. Dostal 2 plus 10 minút.

55. min: Rusi držia puk a Fínom ho ľahko nepožičiavajú.

50. min: Fíni si nevytvárajú šance, Rusi majú v zápase jasne navrch.

45. min: Rusi hrajú pekný hokej a zvyšujú na 4:2.

40. min: Fínska presilovka nevyšla, Rusi sa oslobodili.

36. min: Malkin po prihrávke Zaripova krásne trafil vinkel Rinneho bránky a Rusi vedú 3:2.

33. min: Fíni hrajú presilovku, Palola ani Komarov neuspeli.

29. min: Ovečkin vyrovnáva, dorazil puk za Rinneho.

27. min: Fín Palola po peknej prihrávke Jormakku zvyšuje na 2:1.

22 sekúnd pred koncom prvej tretiny mohol vyrovnať Salomaki, ale Bobrovskij mu nedal šancu. Pakarinen však napokon tri sekundy pred koncom tretiny vyrovnal.

Aktívny Fín Olli Palola mohol vyrovnať, lenže Rusi odolávajú.

11. min: Rus Širokov využíva presilovku, vystrelil z uhla a prestrelil Rinneho.

9. min: Palola mohol dať úvodný gól zápasu, Bobrovskij ale reagoval presne. Vzápätí mal Palola ďalšiu vekú šancu.

7. min: Fíni sa ubránili.

5. min: Fíni nevyužili presilovku 4 na 3. Vonku bol Ovečkin. A budú hrať v oslabení.

2. min: Širokov mal prvú šancu zápasu, Rinne po vychytal.

Zápas sa začal, v ruskej bránke stojí Bobrovskij, vo fínskej Rinne.