AKTUALIZOVANÉ 22:36

Slovenskí futbalisti Rusov potrápili, no prehrali 0:1

Slováci takmer celý zápas Rusov do vážnejšej šance nepustili, v závere však spravili chybu.

Róbert Mak a Rus Oleg Šatov bojujú o loptu v priateľskom futbalovom zápase Rusko - Slovensko v Petrohrade.(Zdroj: TASR)
Zažite Audi cup na vlastnej koži od skvelých 95 € >>

Rusko - Slovensko 1:0 (0:0)

Gól: 82. Keržakov

Rozhodoval Angličan Mark Clattenburg, bez kariet, 11 000 divákov

Rusko: Akinfejev (74. Lodygin) - Ješčenko (46. Kozlov), Berezuckij, Ignaševič, Kombarov - Denisov, Fajzulin (86. Mogilevec), Dzagojev (46. Kanunnikov) - Samedov (75. Ionov), Šatov, Kokorin (75. Keržakov)

Slovensko: Mucha - Pekarík, Gyömbér, Ďurica, Hubočan (76. Čikoš) - Kiss, Pečovský (68. Saláta) - Mak, Weiss (72. Sabo), Stoch (89. Šesták) - Nemec (62. Sylvestr)

PETROHRAD. Často v jeho lóži sedí ruský prezident Vladimir Putin, ktorý je fanúšikom miestneho Zenitu Petrohrad.

Štadión Petrovsky v Petrohrade pripomínal pevnosť. Strážili ho stovky policajtov, obrnené vozidlá, špeciálne manévre. Futbalisti Slovenska práve tam v prípravnom zápase prehrali s Ruskom 0:1.

Tréner Kozák nasadil troch hráčov, ktorí pôsobia v ruských kluboch: brankára Jána Muchu, obrancov Jána Ďuricu a Tomáša Hubočana.

Stopér Zenitu bol na domácom ihrisku prvýkrát súperom. Ako jediný zo Slovákov zožal potlesk. Odohral sedemdesiatpäť minút. „Pýtal sa dole, pretože v poslednom čase toho veľa nenahral,“ vysvetľoval tréner Slovákov Ján Kozák.

Šancu sme nemali

Slováci dlho solídne bránili, takmer celý zápas Rusov do vážnejšie šance nepustili – v závere však spravili chybu a Keržakov rozhodol. Hlavou.

„Prišli sme s úmyslom domácich čo najviac potrápiť, čo sa nám aj dlho darilo. Ukázala sa však veľká kvalita súpera. Prišla prvá šanca a ihneď ju premenili. To je veľkosť súpera,“ hodnotil zápas tréner Slovákov Ján Kozák.

Hru defenzívy označil za solídnu, viac kvality mu chýbalo v útoku. Omladený slovenský tím si gólovú šancu nevytvoril a súpera veľmi nepreveril.

Rusi sú vo svetovom rebríčku osemnásti, o tridsať miest pred našimi. Slovákom chýbali viac kľúčových hráčov vrátane lídrov Škrtela a Hamšíka.

Kozák pochválil Kissa

„S nimi by sme boli sebavedomejší, hlavne pri kontrole lopty. Skúsenosti z ťažkých zápasov sa nedajú nahradiť ničím,“ dodal kouč Slovákov.

Kozák pochválil stredopoliara Kissa, ktorý prvýkrát nastúpil za národný tím v základnej zostave. „Na to, že hral prvý zápas, ma milo prekvapil,“ dodal Kozák.

Rusi sa pripravujú na svetový šampionát v Brazílii a ich tréner Fabio Capello si zvolil Slovákov preto, lebo hrajú podobným štýlom ako Alžírsko. Bol to typický prípravný zápas, tréneri vymenili veľa hráčov.

„Mali sme za sebou ťažké tréningy, Chýbala nám ľahkosť, pomaly sme odovzdávali loptu, ale aj napriek tomu ich musím pochváliť. Ochotne dreli,“ vravel Capello. Štadión s kapacitou 21­tisíc miest bol zaplnený asi tak na polovicu. Atmosféra bola vlažná.

Slováci sa najbližšie predstavia opäť v príprave proti Malte 5. septembra v Žiline a o tri dni odštartujú boje v kvalifikácii EURO 2016 súbojom na Ukrajine.

Hlasy po zápase:

Ján Kozák (tréner SR): "My sme prišli s úmyslom odohrať čo najlepšie stretnutie a domácich potrápiť. Darilo sa nám to dosť dlho. Rusko je doma silné a prešlo dosť veľa času, kým si utvorilo gólovú príležitosť. Keď však prišla prvá, dokázali ju využiť. V defenzíve sme hrali dobre, chýbalo mi však viac aktivity smerom dopredu.“

"Gyömbér v mladom veku ukázal veľkú kvalitu v osobných súbojoch. Chcel som ho vidieť aj v strede poľa, lebo Pečovský toho odohral v posledných dňoch veľa a preto som ho striedal. Saláta sa posunul na stopérsky post a Gyömbér prešiel do stredovej línie. Gól padol po Gyömbérovej chybe, pravda, niekto zo spoluhráčov mu mal pomôcť a zabezpečovať ho."

"Samozrejme, že s Hamšíkom, Škrtelom či Kuckom by sila tímu bola väčšia, najmä pokiaľ ide o držanie lopty a skúsenosti z ťažkých zápasov. Napriek ich absenciám sme poskladali schopné mužstvo. Filip Kiss čo sa týka úloh, ktoré dostal, snažil sa ich plniť. Na to, že hral prakticky prvýkrát za A-mužstvo, milo ma prekvapil," dodal Kozák.

Ján Ďurica (obranca SR): "Bol to dobrý zápas, aj keď ťažký. Rusi mali prevahu, kontrolovali hru. Držali loptu na kopačkách, no my sme dobre bránili. Škoda inkasovaného gólu. Bola tam strata lopty v strede poľa a center do otvorenej obrany. Dnes sme mali na remízu, a preto to viac mrzí.“

Peter Pekarík (obranca SR): "Veľká škoda záveru. Počas celého duelu sme boli Rusku vyrovnaným súperom a jedna situácia nás mrzí. Mali sme bod uhrať. Rusi si niečo skúšali pred MS, majú kvalitný káder. Do top formy sa určite ešte len dostanú.“

Filip Kiss (stredopoliar SR): "Som vďačný za šancu. Nie som spokojný, pretože sme nezvíťazili a neuhrali výsledok, pre ktorý sme sem prišli. Som rád za 90 minút a dúfam, že ich príde ešte viac. V defenzíve sme boli solídni, ale smerom dopredu sme mali viac podržať loptu, nebolo to však jednoduché. Dosť veľa energie sme minuli na bránenie.“

Adam Nemec (útočník SR): „Ani jeden z tímov si toho príliš nevypracoval. Škoda jednej hlavičky, ktorá skončila v sieti. Remíza 0:0 by bola lepšia. Rusi boli nepríjemní. Prehral som mnoho súbojov, aj tie, ktoré som nemusel. “

Jakub Sylvestr (útočník SR): "Nastúpil som na približne 30 minút, snažil som sa nejako pomôcť svojím pohybom. Na ihrisku som sa cítil dobre. Škoda inkasovaného gólu v závere, bol to taký remízový zápas bez množstva šancí.“

Online:

Slováci sa do konca zápasu nepresadili, a teda ani nevyrovnali.

82. min: Keržakov otvára skóre, hlavičkoval osamotený na päťke do dolného rohu Muchovej brány.

80. min: Nemecký komentátor na televíznej stanici Sport1 nazval dnešný zápas veľmi nudným, bez nasadenia a gólových šancí.

78. min: Do šance sa dostával Stoch, ale napokon sa k lopte neprebil, následne vystrelil Gyömbér a bol z toho roh našich.

71. min: Weissa strieda Sabo.

65. min: Slováci pôsobia sebavedome, Rusi nás zatiaľ veľmi nepreverili.

50. min: Obranca Gyömbér sa ocitol nečakane až v šestnástke Rusov, so šancou si ale prekvapený neporadil. Následná strela Stocha bola slabá.

47. min: V úvode druhého polčasu zahrávajú Rusi dva rohy po sebe.

Adam Nemec (vpravo) a hráč Ruska Sergej Ignaševič. FOTO - TASR

45. min: Strelu Stocha z priameho kopu po faule na neho zlikvidoval brankár Akinfejev.

29. min: Šatova nechala naša obrana trestuhodne dlho samého pred šestnástkou, ten nás ale gólom netrestá, prestrelil bránu.

28. min: Kokorin prudkou strelou z uhla trafil presne do Muchu, od neho sa lopta odrazila na rohový kop.

27. min: Závar v našej šestnástke vyriešil najskôr boxujúci Mucha a potom odkopom naša obrana.

16. min: Rusi mali prvú minišancu v zápase po akcii Zagojeva a Kukurina.

7. min: Weiss sa dostal do prvej väčšej šance zápasu. Jeho strelu zblokovala obrana aj brankár na roh. Ďurica mohol po rohu Weissa otvoriť skóre, nikým nestrážený v šestnástke ale poslal volej vysoko nad.