Naše olympijské hry vzdali Poliaci po pokuse o uplácanie

Lyžiari sa počas olympiády z Chopku nepustia.
Lyžiari sa počas olympiády z Chopku nepustia. (Autor: ILUSTRAČNÉ TASR / AP)
Michal Trško|26. máj 2014 o 22:24

Aj škandál s podplácaním novinárov znechutil Poliakom prípravu olympijskej kandidatúry. Nebude tak ani u nás.

BRATISLAVA. Vláda už schválila záruky, dlhší čas pracuje prípravný výbor, na Chopku premýšľali, ako nakresliť zjazdovky. Na Liptove pripravovali investície do cestovného ruchu, ale aj rekonštrukciu nemocnice.

Olympiáda mala podľa zástancov pozdvihnúť celé Slovensko. Nič z toho nebude. Spoločnú kandidatúru Krakova s lyžiarskymi súťažami v slovenskej Jasnej zastavilo referendum v Krakove.

Server Gazeta napísal, že 70 percent hlasujúcich kandidatúru v poľskom meste odmietlo. Hlasovať prišlo 36 percent obyvateľov, na platnosť referenda bolo treba 30.

„Musíme odvolať našu kandidatúru. Podpora verejnosti je jednou zo základných vecí, ktorú požaduje Medzinárodný olympijský výbor,“ povedal pre rmf24.pl primátor Krakova Jacek Majchrowski. Oficiálne stiahnutie kandidatúry má prísť koncom týždňa.

Za postojom poľskej verejnosti je určite aj škandál, keď v apríli šéfka prípravného výboru odstúpila pre podozrenie z podplácania novinárov. Jej manžel im ponúkal peniaze za šírenie pozitívneho obrazu o olympiáde.

„Celá komunikácia s občanmi a médiami na poľskej strane nebola celkom v poriadku,“ povedal šéf nášho olympijského výboru František Chmelár.

„My sme neboli žiadateľmi, ale na základe požiadavky Krakova sme boli partnermi. Rozhodnutie občanov v referende berieme na vedomie,“ poslal Michal Kaliňák z ministerstva školstva stanovisko našej vlády vrátane jej predsedu.

Prípravy u nás už bežali

„Pre Slovensko to mohla byť obrovská možnosť sa odprezentovať,“ povedal Juraj Blanár, šéf slovenského prípravného výboru a žilinský župan za Smer.

O megalomanských projektoch, ako je napríklad tunel pod Tatrami, sa na prípravnom výbore pod jeho vedením vraj nikdy nerozprávali. Slovenská časť olympiády bola podľa neho naplánovaná rozumne bez toho, aby sa vynakladali nejaké prostriedky navyše.

„Veľmi ma stiahnutie kandidatúry potešilo. Išlo by o usporiadanie najkontroverznejšej časti olympiády priamo v národnom parku,“ hovorí ochranár a poslanec OĽaNO Mikuláš Huba.

Investície do regiónu podľa Blanára však prídu aj bez olympiády. „A majiteľ lyžiarskeho strediska plánuje rozširovanie, či sa olympijské hry uskutočnia, alebo nie,“ hovorí Blanár.

„To, čo by bolo treba urobiť u nás, by sme stíhali s prstom v nose,“ hovorí primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský z SDKÚ. Celkovo by podľa neho slovenská časť olympiády stála 160 miliónov eur, čo by z pohľadu štátu nemal byť veľký problém.

„Každý takýto projekt prináša riziko, že ak bude treba stihnúť termíny, bude sa musieť obrazne aj doslovne rúbať všetko, čo príde pod ruku,“ povedal Huba.

Slafkovský to však neberie. „Kritika ekológov bola pritiahnutá za vlasy, všetko, čo kritizovali v súvislosti s olympiádou, bude o päť či šesť rokov stáť i tak. Toto územie to potrebuje pre dopravnú obsluhu či požiarnu bezpečnosť,“ povedal.

Je to podľa Slafkovského v hrôzostrašných farbách vymaľovaný bežný život. „Je možné, že dosť z toho sa skutočne postaví, ale nebude to taký tunel na verejné financie a bude väčšia šanca zabrániť, aby bolo všetko pod tlakom termínov z prípadnej medzinárodnej blamáže,“ povedal Huba.

Prieskum mali starší

Výsledok poľského referenda u nás prekvapil. Doteraz sa odvolávali na pozitívny, pár mesiacov starý prieskum verejnej mienky. „Na vzorke dvetisíc ľudí z celého Poľska vyšla 81-­percentná podpora kandidatúre,“ hovorí Blanár. Optimistické čísla boli v menšom prieskume aj u nás.

Podrobný prieskum podľa Slafkovského u nás robili pred ôsmimi rokmi a vtedy dopadol jednoznačne v prospech kandidatúry. „Nerobili sme to, pretože sme to považovali za zbytočne vyhodené peniaze,“ povedal Slafkovský.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Naše olympijské hry vzdali Poliaci po pokuse o uplácanie