Hantuchová prehrala v dvoch setoch, Kližan hrá 1:2, zápas dohrajú v sobotu

Cibulková prehrala v dvoch setoch s Austrálčankou, Schmiedlová so Španielkou.

Dominika Cibulková.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti nezažili na rozdiel od veľmi úspešnej stredy v piatok v Paríži dobrý deň.

V 3. kole na Roland Garros vypadli všetky tri Slovenky vo dvojhre a Martin Kližan prehráva v 3. kole mužského turnaja so Španielom Granollersom 1:2 na sety, zápas dohrajú v sobotu.

Dvojhra mužov - 3. kolo - prerušené pre tmu:

Martin Kližan (SR) - Marcel Granollers-Pujol (Šp.) 7:6 (5), 2:6, 6:7 (4)

Zápas po III. sete prerušili pre tmu, dohrajú ho v sobotu. Kližan vedie na víťazné údery 67:34, ale žiaľ na nevynútené chyby až 73:20.

Dosiaľ sa hralo 202 minút. Víťaz súboja nastúpi v osemfinále proti ôsmemu nasadenému Kanaďanovi Milošovi Raoničovi.

Online:

tenis_lipticka_15.jpg Kližan prehrával 4:5 a súper mal setbal, ale Kližan zabral, vzal mu podanie a vyrovnal na 5:5.

tenis_lipticka_15.jpg Kližan v treťom sete zabral, súpera brejkol a ide v ňom za víťazstvom. Zdá sa, že dnes to už nedohráme. Bude tma. Zakríkli sme to, Kližan stratil svoje podanie, je to už len 4:3 pre neho.

tenis_lipticka_15.jpg Kližan stratil prvé dve hry II. setu, ale v dlšej tretej zabojoval pri vlastnom podaní a po sérii zhôd znížil na 1:2.

tenis_lipticka_15.jpg Kližan hrá riskantný tenis, víťazné údery sú po prvom sete 32:9 v jeho prospech, ale nevynútené chyby až 36:10.

tenis_lipticka_15.jpg Kližan tentokrát udržal podanie a hrá sa tajbrejk. V ňom Kližan otočil z 0:2 na 6:2, vyhral ho 7:5 a celý set po neuveriteľných 89 minútach 7:6.

tenis_lipticka_15.jpg Výborne, Kližan opäť berie súperovi podanie, dovolil mu len jediný fiftín. A opäť mu to Španiel vrátil. Posledné štyri gemy si tenisti zakaždým vzali podanie.

tenis_lipticka_15.jpg Výborne, v osemminútovej siedmej hre prvýkrat prelamuje Kližan súperovo podanie a vedie 4:3. To isté však vyviedol Granollers Kližanovi a je to 4:4. Opäť sa hra rozhodovala po viacerých zhodách.

tenis_lipticka_15.jpg Je to 3:3 a zápas sa hrá už 40 minút, z toho šiesta hra pri podaní Kližana sa hrala asi 12 minút, Kližan si podanie horko-ťažko udržal.

tenis_lipticka_15.jpg Po štyroch hrách je stav na nevynútené chyby hrozivých 9:3 pre nášho tenistu, ten to však kompenzuje výbornou štatistikou vo víťazných úderoch 8:2. Je jasne aktívnejším hráčom.

Dvojhra žien - 3. kolo:

Daniela Hantuchová (SR-31) - Angelique Kerberová (Nem.-8) 5:7, 3:6

Daniela Hantuchová rovnako ako jej krajanky Dominika Cibulková s Annou Karolínou Schmiedlovou neuspela v 3. kole dvojhry. Ako nasadená tridsaťjednotka prehrala s osmičkou pavúka Nemkou Angelique Kerberovou v dvoch setoch 5:7, 3:6. Slovensko tak prišlo aj o poslednú ženu vo dvojhre.

Hantuchová neoplatila súperke prehru z februárového zápasu 1. kola svetovej skupiny Pohára federácie v bratislavskom NTC. Hantuchovej singlovým maximom na Roland Garros zostáva osemfinále z rokov 2002, 2006, 2010 a 2011.

Ukrivdili jej rozhodcovia

Hantuchová hrá na profesionálnom okruhu už viac ako 15 rokov, ale životnú krivdu na kurte asi zažila až v piatok.

Za stavu 5:7, 1:3 mala výhodu pri svojom podaní, keď čiarový rozhodca zakričal "out" po údere súperky. Hantuchová odohrala loptičku nazad do dvorca, Kerberová už vzhľadom na verdikt nepokračovala (Jastrabie oko iba pre potreby televízie ukázalo, že loptička bola na čiare).

Empajrová arbiterka Louise Azemarová-Engzellová po kontrole označila úder za dobrý a výmenu na prekvapenie všetkých pripísala Nemke - ohlásila zhodu.

Slovenke nepomohli protesty, nepochodila ani u supervízorky. Rozčúlenie sa striedalo s neveriacim úsmevom, tribúny Dvorca Suzanne Lenglenovej bučali a Kerberová len pasívne sledovala situáciu, neponúkla riešenie v duchu fair play, čiže opakovanie loptičky napriek chybe funkcionárov. Hantuchová napokon predmetný gem získala.

Online:

tenis_lipticka_15.jpg Piata hra v druhom sete sa nám poriadne naťahuje, hrá sa už vyše 10 minút a bojuje sa o všetko a o nič. Hantuchová musí zabrať, ak chce zápas otočiť. Nevynútené chyby sú veľmi zlých 30:10 pre našu tenistku.

tenis_lipticka_15.jpg Škoda. Hantuchová premrhala pri svojom podaní náskok 40:0, Kerberová sériou piatich víťazných loptičiek v rade gem otočila a vedie ona 6:5.

tenis_lipticka_15.jpg Hantuchová prehrávala už 3:5, ale vyrovnala na 5:5. Za stavu 4:5 o jej víťaznom geme rozhodla až dvakrát empajrová rozhodkyňa, ktorá musela zísť na dvorec, aby posúdila odtlačok loptičky z rakety Hantuchovej. A oba razy to bol bod pre Slovenku.

tenis_lipticka_15.jpg Hantuchová prehrávala 1:3, ale aj ona vzala súperke podanie a je to 3:3. Zápas trvá 23 minút.

Karolína Schmiedlová (SR) - Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.) 2:6, 4:6

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 3. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.

Podľahla Španielke Garbine Muguruzovej Blancovej 2:6 a 4:6. Schmiedlová neodplatila premožiteľke obhajkyne titulu Američanky Sereny Williamsovej prehru z Australian Open v Melbourne.

Napriek tomu dosiahla slovenská štvorka v Paríži životný úspech. Po prvý raz v kariére postúpila na grandslame medzi elitnú tridsaťdvojku.

Schmiedlová si odnáša prémiu 72 000 eur a 130 bodov do svetového rebríčka WTA.

Muguruzová-Blancová napokon nepykala za 6 dvojchýb, Schmiedlová ich urobila 4. Španielka zvládla všetkých 11 zákrokov pri sieti a premenila 4 z 9 brejkbalov, Slovenka len 1 z 8.

Víťazka mala pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 24:33, zdolaná 11:17, jasne aktívnejšia teda bola Španielka.

Schmiedlová: Som veľmi spokojná

"Muguruzová hrala počas celého duelu veľmi dobre. Tlačila ma a nepustila ma k mojej hre. V druhom sete som mala veľa šancí, viedla som pri jej podaní trikrát 40:15, no vždy výborne zaservovala. Napriek dnešnej prehre som s vystúpením v Paríži veľmi spokojná, veď som tu dosiahla životný úspech," povedala Slovenka pre RTVS.

"Po vypadnutí Sereny Williamsovej som videla šancu ísť ešte ďalej, no už postup do 3. kola je skvelý, získala som cenný skalp Venus Williamsovej. Keby mi niekto pred turnajom povedal, že na grandslame postúpim medzi najlepších 32 hráčok, neuverila by som mu."

"Dnes to bol veľmi náročný zápas po víťazstve nad Serenou a všetkých tých emóciách. Akoby som si až dodatočne uvedomila, že veď idem hrať znova - tentoraz na menšom kurte proti mladému dievčaťu z mojej generácie. Bolo veľmi ťažké mentálne to zvládnuť," povedala Muguruzová-Blancová.

Online:

tenis_lipticka_15.jpg Naša 19-ročná tenistka nevyrovnala v II. sete na 4:4, druhýkrát jej brejk nevyšiel za stavu 40:15 pre ňu.

tenis_lipticka_15.jpg Schmiedlová viedla pri podaní súperky 40:15 a mohla vyrovnať na 3:3 v druhom sete, ale Muguruzová svojím 20 winnerom (oproti 6 súperky) hru zvrátila a vedie 4:2. Už teraz trvá druhý set dlhšie ako trval dokopy prvý.

tenis_lipticka_15.jpg Prvý set trval 35 minút a prvá hra druhého až 12 minút, vyhrala ju Španielka a vedie 1:0.

tenis_lipticka_15.jpg Schmiedlovej sa prvý set podobne ako s venus Williamsovou nevydaril, prehrala ho rovnako 2:6.

tenis_lipticka_15.jpg Španielka bola lepšia na sieti, zo 6 pokusov premenila všetky. Navyše premenila 3 zo 4 brejkbalov, Schmiedlová len jeden zo štyroch.

tenis_lipticka_15.jpg Španielka urobila síce výrazne viac nevynútených chýb, ale mala aj výrazne viac víťazných úderov.

Dominika Cibulková (SR-9) - Samantha Stosurová (Aus.-19) 4:6, 4:6

Dominika Cibulková nasadená na turnaji Roland Garros ako deviata prehrala s devätnástkou Samanthou Stosurovou za 100 minút 4:6, 4:6.

Austrálčanke podľahla aj v ich piatom vzájomnom súboji, na sety má proti nej bilanciu 0:10. Cibulková prehrala v singli 200. raz na hlavnej profesionálnej úrovni podľa databázy WTA popri 313 úspechoch.

Cibulková si odnáša prémiu 72 000 eur a 130 bodov do počítačového poradia, v ktorom figuruje na 10. pozícii.

Maximom 25-ročnej Bratislavčanky na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska zostáva semifinále zo sezóny 2009.

"So Stosurovou som hrala už piatykrát a dnešný výkon by som zaradila medzi tie najlepšie. Postupne získavam šajnu, ako proti nej hrať a zdolať ju," vravel Cibulková.

Najnepríjemnejšia hráčka

Stosurovú označila za najnepríjemnejšia hráčku na okruhu. "Dnes to bol vysoký level tenisu, znovu mi to ušlo o pár lôpt. Škoda gemu za stavu 2:2, keď som si prehrala servis. Mám príliš veľký rešpekt pred jej servisom a potom som pri niektorých loptách zbrklá. Dnes si však nemám veľmi čo vyčítať. Dodržiavala som taktiku, ktorú sme stanovili s trénerom Maťom Liptákom a fungovalo to," povedala Cibulková pre RTVS.

Slovenku potešili víťazstvá v úvodných dvoch zápasoch. "Triumfy nad Razzanovou aj Paszekovou si veľmi cením, lebo to neboli ľahké súperky. Konečne som sa na antuke cítila dobre a na veľkom turnaji som zvládla ten tlak. Keď sa na tom pozriem spätne, všetky štyri moje tituly mám z betónu."

"Antuka je iná. Keď hráte celý rok na harde a potom absolvujete tri antukové turnaje, ten prechod nie je jednoduchý. Teraz sa už teším na trávu, je to pre mňa výzva. Sú to iba dva turnaje do roka a vždy je to niečo nové. Potom ma čaká séria zámorských turnajov. Obhajujem titul v Stanforde, no na US Open som vlani vypadla v 1. kole," uzavrela Cibulková.

Husárová skončila v mixe

Slovenská tenistka Janette Husárová s Rakúšanom Oliverom Marachom neuspeli v 1. kole mixu.

Mix - 1. kolo:

Timea Babosová, Eric Butorac (Maď./USA) - Janette HUSÁROVÁ, Oliver Marach (SR/Rak.) 5:7, 7:5, 10:3

Rybáriková postúpila vo štvorhre

ženy - štvorhra - 2. kolo:

Andrea Petkovicová, Magdaléna Rybáriková (Nem./SR) - Klára Koukalová, Monica Niculescová (ČR/Rum.-14) 1:6, 6:2, 6:4 za 98 minút

Kristina Mladenovicová, Flavia Pennettová (12-Fr./Tal.) - Jarmila Gajdošová, Janette HUSÁROVÁ (Austr./SR) 6:3, 6:3

Juniorky postúpili

Slovenské tenistky Viktória Kužmová, Rebecca Šramková a Tereza Mihalíková v piatok uspeli vo finálovom 2. kole kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry junioriek na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži.

Už dávnejšie je známe, že priamo v hlavnej súťaži dievčat bude štartovať Kristína Schmiedlová, u chlapcov Martin Blaško a Alex Molčan. Kvalifikácia sa konala v areáli TC Montrouge vo francúzskej metropole.