Slafkovský vyhral kvalifikáciu, postúpili i Martikán a Slovenky

Slafkovský.
Slafkovský. (Autor: SITA)
SITA|30. máj 2014 o 13:10

Náš Slafkovský sa stal víťazom kvalifikácie C1 mužov na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Viedni.

VIEDEŇ. Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský sa stal víťazom kvalifikácie C1 mužov na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Viedni. Tridsaťjedenročný rodák z Liptovského Mikuláša triumfoval vďaka vydarenej prvej jazde. Keď v druhej nastupoval na štart, vedel, že mu už kvalifikačné prvenstvo neutečie a mohol aj experimentovať.

Postup do sobotňajšej semifinálovej dvadsiatky si vybojoval aj Michal Martikán, ktorý vďaka zlepšeniu v druhej jazde skončil na 10. priečke. Za Slafkovským zaostal dvojnásobný olympijský víťaz o 2,27 sekundy. Tretiemu slovenskému zástupcovi v C1 na ME Karolovi Rozmušovi ušlo semifinále o 29 stotín sekundy.

Debutant na seniorskom kontinentálnom šampionáte obsadil konečnú 22. priečku. Slafkovský sa presadil s náskokom 27 stotín sekundy pred Ryanom Westleym, tretí skončil Slovinec Anže Berčič. V sobotňajšom semifinále, ktoré je na programe o 10.05, sa pôjde v obrátenom poradí výsledkov kvalifikácie, Slafkovský bude uzatvárať dvadsiatku jazdcov.

Výsledky - majstrovstvá Európy vo vodnom slalome, kvalifikácia

C1 muži - kvalifikácia: 1. Alexander Slafkovský (SR) 89,32 (0), 2. Ryan Westley (V. Brit.) 89,59 (0), 3. Anže Berčič (Slovin.) 89,88 (0), 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 90,28 (0), 5. David Florence (V. Brit.) 90,49 (0), 6. Benjamin Savšek (Slovin.) 90,56 (0), ... 10. Michal Martikán 91,59 (0), 22. Karol Rozmuš (obaja SR) 95,32 (2)

C1 ženy: 1. Julia Schmidová (Rak.) 105,37 (0), 2. Caroline Loirová 108,89 (0), 3. Oriane Reboursová (obe Fr.) 110,54 (2)

K1 muži: 1. Jiří Prskavec (ČR) 84,89 (0), 2. Sebastian Schubert (Nem.) 85,21 (0), 3. Joan Crespo (Špan.) 86,25 (0), ...7. Ján Šajbidor 87,00 (0), 11. Martin Halčin 87,47 (0), nepostúpil 34. Matúš Hujsa (všetci SR) 91,90 (2)

Skúsené Jana Dukátová a Elena Kaliská sa prebojovali z kvalifikácie do nedeľňajšieho semifinále súťaže kajakárok na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Viedni. Dukátová obsadila v kvalifikácii 4. priečku, Kaliská skončila osemnásta. Do semifinále nepostúpila zo Sloveniek iba Kristína Nevařilová, ktorá obsadila 29. miesto. Víťazkou kvalifikácie sa stala domáca kajakárka Corinna Kuhnleová.

Dukátová musela v druhej jazde zabrať a zlepšiť výsledok z prvej, ak chcela postúpiť. Po prvom kole bola osemnásta, v druhom predviedla tretiu najlepšiu jazdu a s prehľadom si vybojovala účasť medzi najlepšou dvadsiatkou. "V prvej jazde som urobila dve chyby, výsledok z nej by mi nestačil na postup. Bolo to pre mňa dobré rozohriatie. V druhej som to vylepšila a napokon postúpila. V semifinále musím zajazdiť ešte lepšie. Pred druhou jazdou to boli trochu nervy. Sú to prvé medzinárodné preteky v sezóne a kvalifikácia bol aj po psychickej stránke dobrý 'warm up'," povedala Jana Dukátová.

Elena Kaliská figurovala po prvom kole na 10. mieste, v druhom jej už loď nekĺzala úplne podľa predstáv. "Nebolo to až tak zlé, aj keď druhá jazda mi nekĺzala. V prvej som pochybila dotykom na štvrtej bránke, bez neho to mohlo byť lepšie. Máme nové pravidlá, trať na semifinále a finále sa nemení, bude to v nedeľu hop alebo trop. Verím, že sa počasie umúdri a v nedeľu bude menej fúkať," uviedla Elena Kaliská.

K1 žien - kvalifikácia (najlepších 20 do finále): 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 92,20 (0), 2. Ricarda Funková (Nem.) 95,10 (0), 3. Marta Martinezová (Šp.) 95,77 (0), 4. Jana Dukátová (SR) 96,97 (0), 5. Irati Goikoetxeaová (Šp.) 97,27 (0), 6. Urša Krageljová (Slovin.) 97,89 (0), ... 18. Elena Kaliská 100,72 (2), 29. Kristína Nevařilová (obe SR) 105,68 (4)

Aj v semifinále C2 mužov na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Viedni bude mať Slovensko dvojnásobné zastúpenie. Z piatkovej kvalifikácie si účasť v nedeľňajších bojoch vybojovali na novom kanáli na okraji rakúskej metropoly Ladislav a Peter Škantárovci i Pavol a PeterHochschornerovci. Súťaž sa skončila pre Tomáša Kučeru s Jánom Bátikom, ktorí obsadili 21. priečku a postup do dvaddsiatky im unikol 36 stotín sekundy.

Škantárovci obsadili v kvalifikácii 3. priečku, keď za víťaznými Davidom Florencom a Richardom Hunslowom z Veľkej Británie zaostali o 89 stotín sekundy. Hochschornerovci boli v dvojkolovej piatkovej súťaži piati. "Dnes sme spokojní s jazdami. Prvú sme išli na istotu, nechceli sme robiť zbytočné prejazdy. V druhej sme si chceli skrátiť prejazdy, ísť tesnejšie popri bránkach a z toho pramenila aj tá jedna chyba," povedal Ladislav Škantár.

Vo Viedni sa súťaži podľa modifikovaných pravidiel a aj boje o medaily sa idú na rovnakej trati ako kvalifikácia. "Keď je nová trať, odstupy v semifinále sú väčšie. Teraz budú mať jazdci bránky viac najazdené a výsledky budú tesnejšie," vyjadril názor Peter Škantár.

Výsledky - majstrovstvá Európy vo vodnom slalome:

C2 muži - kvalifikácia (najlepších 20 do semifinále): 1. David Florence, Richard Hounslow (V. Brit.) 97,45 (0), 2. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 97,92 (0), 3. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 98,34 (2), 4. Ondřej Karlovský, Jakub Jáně (ČR) 98,45 (0), 5. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 98,52 (0), 6. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) 98,56 (0), ... 21. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 104,62 (0)

Domov»Ďalšie športy»Slafkovský vyhral kvalifikáciu, postúpili i Martikán a Slovenky