Neymar premenil darovanú penaltu, Brazília zdolala Chorvátsko 3:1

David Luiz (vľavo) v súboji s Ivicom Oličom.
David Luiz (vľavo) v súboji s Ivicom Oličom. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|12. jún 2014 o 19:00

Brazília sa dostala do vedenia vďaka pokutovému kopu po faule na Freda, ktorý rozhodca nemal odpískať.

((anketa))

MS vo futbale - A-skupina:

Brazília - Chorvátsko 3:1 (1:1)

Góly: 29. a 71. Neymar (druhý z pok. kopu), 90.+ Oscar - 11. Marcelo (vlastný)

ŽK: 27. Neymar, 86. Luiz Gustavo - 65. Čorluka, 69. Lovren

Rozhodcovia: Nišimura - Sagara, Nagi (všetci Japonsko), 62 600 divákov

Brazília: Julio Caesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Paulinho (63. Hernanes) - Hulk (68. Bernard), Oscar, Neymar (88. Ramires) - Fred

Chorvátsko: Pletikosa - Srna, Čorluka, Lovren, Vrsaljko - Modrič, Rakitič - Perišič, Kovačič (61. Brozovič), Olič - Jelavič (78. Rebič)

Hlasy:

Neymar, Brazília: "Predvádzali sme náš futbal, ktorý nám je blízky, aj keď nie všetko nám vyšlo. O to som radšej, že som pomohol gólmi. Pri tom druhom som mal kopec šťastia, ale to teraz nikoho nezaujíma. Vyhrali sme a urobili sme radosť našim fanúšikom, to je to hlavné. Mrzí ma žltá karta, ale nebudem na to myslieť, dôležité je naše víťazstvo a ďalší zápas"

Marcelo, Brazília: "Mal som smolu, ale vyhrali sme. Kolegovia z tímu mu veľmi pomohli a diváci skandovali moje meno. Každý zápas budem hrať o dušu, akoby to bolo finále."

David Luiz, Brazília: "Výsledok je výraznejší ako vyzeral zápas. Chorváti boli veľmi silní. Urobili sme prvý krok, teraz ešte šesť.

Ivan Rakitič, Chorvátsko: "Určite by sme si zaslúžili niečo iné. Mali sme veľkú šancu uhrať veľký výsledok, ale v druhom polčas sme to stratili. Je škoda, že už po prvom zápase na MS musia prísť na pretras rozhodcovia... Ale myslím si, že môžeme byť hrdí na to, ako sme hrali a môžeme sa smelo pozerať na ďalšie zápasy. Pravda, nad Kamerunom musíme bezpodmienečne vyhrať."

((galerka))

Online prenos

91. min - Brazília strelila gól. Je to jasné, otvárací zápas vyhrá Brazília, Oscar skóroval po protiútoku, Pletikosa pustil ľahkú strelu. Predchádzala tomu veľká chorvátska šanca. Perišičovu strelu vyrazil Cesar pred seba, domáci zblokovali Brozovičovu strelu.

86. min - Zdá sa, že Chorvátom už nezostávajú sily na záverečný nápor. Cesar mal teraz menšie problémy s Modričovou strelou z väčšej vzdialenosti.

77. min - Oscar si na pravej strane obhodil Oliča a poslal skvelý center do šestnástky. David Luiz poslal loptu hlavou nad bránku. Potom sa ospravedlnil Neymarovi, ktorý bol v lepšej pozícii.

71. min - Brazília strelila gól. Pokutový kop premenil so šťastím Neymar. Penalta to však nemala byť, keďže Fred prifilmoval svoj pád po zákroku Lovrena.

67. min - Priamy kop zo vzdialenosti 25 metrov poslal nad Pletikosovu bránku tvrdou strelou Dani Alves.

64. min - Brazílčania sa v druhom polčase nevedia poriadne dostať k lopte. Ak sa k nej dostanú, tak príde nepresnosť či technická chyba. Na polovici súpera kombinujú Chorváti, ktorí sa ale do šancí nedostávajú. V druhom polčase je to zatiaľ poriadna nuda.

55. min - V druhej päťminútovke druhého polčasu mali územnú prevahu Chorváti. Kombinovali na polovici súpera, pred šestnástku sa ale nedostali. Brazílčania sa stiahli. Podľa Mariána Zemana, ktorý to povedal v priamom prenose RTVS, to svedčí o ich rešpekte z chorvátskych protiútokov.

50. min - Prvých päť minút druhého polčasu bolo opatrných. Chorváti sa nedostali do protiútoku, domácim sa zas nepodarilo vypracovať si šancu.

46. min - Začal sa druhý polčas.

I. polčas

22:53 - Štatistiky po prvom polčase: Držanie lopty (%): 64 - 36, Fauly: 1 - 8, Strely na bránku: 7 - 1, Strely celkovo: 10 - 3.

22:49 - Prvý polčas sa skončil. Otvárací zápas majstrovstiev sveta je zatiaľ zaujímavý, nejde o taktickú bitku. Duelu pomohol rýchly gól, ktorý poslal Chorvátov do vedenia. Domáci po vyrovnávajúcom zásahu mierne poľavili na ofenzívnej snahe.

42. min - Neymarov priamy kop z približne 20 m trafil iba múr. Nasledujúci rohový kop zahrali domáci nakrátko, no bez úspechu.

37. min - Chorváti zbytočne stratili loptu pri postrannej čiare. Získanú loptu poslal do šestnástky nebezpečne opäť Oscar. Vracajúci sa Chorvát ju však odkopol.

29. min - Brazília strelila gól. V strede poľa vybojoval loptu Oscar, posunul ju do rozhodenej obrany Chorvátov na Neymara. Ten vystrelil spoza bránky presne k žrdi.

25. min - Brazília ma územnú prevahu, držanie lopty je v jej prospech 68:32. Na strely na bránku vedú 3:1.

22. min - Ďalšia domáca šanca. Po Neymarovej akcii sa k strele spoza šestnástky dostal Oscar, Pletikosa vyrazil.

21. min - Paulinho si poza chorvátsku obranu nabehol na Oscarovu prihrávku, jeho strela však mierila do stredu bránky, Pletikosa loptu vyrazil.

15. min - Zatiaľ to nie je žiadna futbalová nuda. Domáci sa snažili odpovedať, po Oscarovom presno centri ale loptu minuli Fred aj Neymar.

11. min - Chorvátsko strelilo gól. Brazílčania prepadli v zálohe. Po ľavej strane unikli Rakitič s Oličom. Olič poslal center do šestnástky, ktorý si do vlastnej bránky zrazil po Jelavičovom teči domáci ľavý obranca Marcelo.

7. min - Z pravej strany prišiel skvelý center Perišiča na zadnú žrď, Dani Alves prehral hlavičkový súboj s Oličom. Lopta však smerovala tesne vedľa bránky Julia Cesara. Bola to už druhá chorvátska rýchla akcia. Predtým neprešiel center z ľavej strany na Jelaviča.

6. min - Po faule Čorluku na Hulka sa domáci dostali k štandardke. Po Marcelovom centri sa k hlavičke dostal Thiago Silva, Pletikosovi však jeho pokus nenarobil problémy. Chorváti od začiatku zápasu bránia všetkými hráčmi na svojej polovici. Domácim stopérom pomáha s rozohrávkou Luiz Gustavo.

1. min - Prvú strelu majstrovstiev sveta vyslal Kovačič, bola však nepresná.

22:02 - Zápas sa začal. Ešte predtým zo stredového kruhu vyleteli tri biele holubice.

21:57 - Zaujímavý vstup na ihrisko predviedli domáci Brazílčania. Prišli vo vláčiku, každý hráč držal pred ním idúceho pravou rukou za pravé rameno. Dozneli hymny.

21:52 - Zápasu predchádzal na štadióne Arena Corinthians v Sao Paule otvárací ceremoniál.

21:49 - Hráči Chorvátska sa už zoraďujú v tuneli zo šatne na ihrisko. Podľa webu fifa.com je medzi Európanmi vidno veľký tímový duch.

21:45 - Vitajte pri online prenose z otváracieho zápasu majstrovstiev sveta Brazília - Chorvátsko.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Neymar premenil darovanú penaltu, Brazília zdolala Chorvátsko 3:1