Toto sú najslávnejšie góly, ktoré nemali platiť

Tento gól Lamparda Neuerovi, naopak, platiť mal.
Tento gól Lamparda Neuerovi, naopak, platiť mal.
Peter Fukatsch|6. jún 2014 o 19:21

Aj na majstrovstvách sveta už padali góly, ktoré menili futbalovú históriu, hoci nemali byť gólmi.

Biela čiara oddeľujúca vo futbale hraciu plochu od ostatnej na štadióne je všade rovnaká. Ak sa lopta celým objemom pregúľa von, je buď aut, alebo gól. Pre rozhodcu je zavše prekliatím. Ak sa pomýli v prvom prípade, fanúšik si zanadáva a dosť. Ak zle vidí pri druhej možnosti, pohne dejinami. Sporných gólov bolo na veľkých turnajoch dosť. Vyberáme „najslávnejšie“ z nich.

Henryho ruka bol omyl storočia
Prečítajte si tiež:
Henryho ruka bol omyl storočia

Záhadná bomba – MS Anglicko 1966

Najslávnejší kontroverzný gól padol vo finále majstrovstiev sveta v roku 1966 a strelil ho Angličan Geoff Hurst v súboji s Nemeckom. Za stavu 2:2 po prvej polovici predĺženia Hurst vystrelil tak, že lopta sa od hornej žrde odrazila na (či za?) bránkovú čiaru a vyletela z brány. Angličania oslavovali gól, Nemci protestovali.

Švajčiarsky rozhodca Gottfried Dienst po porade s azerbajdžanským kolegom Tofikom Bachramovom gól uznal. Angličania potom pridali ďalší a stali sa majstrami sveta. Ten štvrtý gól bol ešte jednoznačnejšie neregulárny, pretože na ploche už boli ľudia i fanúšikovia túžiaci oslavovať. Nemali tam čo robiť. Rozhodca držal píšťalku pri ústach, ale neodpískal.

V roku 1966 neexistovali spomalené televízne záznamy ani fotoaparáty s motormi. Hurstova strela bola takou bombou, že gólovú situáciu zachytávajú snímky až v momente, keď sa lopta odrazila. Nejestvuje žiadna snímka, ktorá by dokázala, že bola na čiare alebo za ňou.

Počas piatich desaťročí skúmali moment na rôznych univerzitách i vo vedeckých laboratóriách. Víťazne vyšiel, hoci nie jednoznačne, názor, že gól to nebol.

Asistentom hlavného rozhodcu bol vtedy na čiare i Bratislavčan Karol Galba. V rozhovore pre SME v roku 2006 sa usmieval od ucha k uchu. Mal z pekla šťastie. „Situácia sa odohrala na druhej strane, ako som mával so zástavkou ja. Mal som na starosti anglickú polovicu.“

1966_geoff-hurst_r7887_res.jpg

Pri 50. výročí finálového zápasu sa stretol v Londýne so všetkými aktérmi a hráčmi.

"Pár minút som inkriminovanému momentu venoval aj v rozhovore s nemeckým brankárom Tilkowským. Zhodli sme sa - futbal to sú aj chyby a omyly, o ktorých sa možno baviť donekonečna. Ak ich hráči kultúrne akceptujú ako súčasť športovej zábavy, je to v poriadku. Nik na svete nevie dokázať, či lopta padla za čiaru, alebo nepadla, ale prečo si o tom občas neporozprávať?"

Galba zo svojej pozície nemohol vidieť nič.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Toto sú najslávnejšie góly, ktoré nemali platiť