Šarapovová sa na antuke cítila ako krava na ľade, dnes jej vládne

Maria Šarapovová si takto vyobjímala trofej za víťazstvo na Roland Garros.
Maria Šarapovová si takto vyobjímala trofej za víťazstvo na Roland Garros. (Autor: TASR/AP)
Ondrej Gajdoš|7. jún 2014 o 22:26

V zápase Šarapovová - Halepová rozhodlo týchto päť vecí: skúsenosti, väčšia vôľa po víťazstve, pevné nervy, výborná forma na antuke a tímový duch.

Maria Šarapovová zdolala v sobotu vo výbornom finále dvojhry žien na Roland Garros Rumunku Simonu Halepovú 6:4, 6:7, 6:4 a vybojovala svoj piaty grandslamový titul. Tu je päť bodov, prečo sa jej to podarilo.

((foto))

1.Skúsenosti

Dvadsaťsedemročná ruská tenistka hrala už svoje deviate grandslamové finále, kým 22-Rumunka mala v záverečnom zápase na turnaji veľkej štvorky premiéru. Šarapovová presne vedela, čo ju čaká, kým jej súperka to mohla len tušiť.

Rodáčka zo Sibíru hrala vo finále Roland Garros tretí raz za sebou, dokonale pozná pätnásťtisícový centrálny dvorec a atmosféru na ňom. Nezamávalo s ňou, keď Rumunka lepšie zvládla tajbrejk druhého setu.

Zostala pokojná, aj keď na začiatku tretieho setu dostala od empajrového rozhodcu Kadera Nouniho varovanie za naťahovanie času pri servise. Nič ju nerozhádzalo. Stále si hrala svoj rýchly, agresívny tenis od základnej čiary a koncentrovala sa na hru.

2.Väčšia vôľa po víťazstve

Aj Halepová, ktorá prešla až do finále bez straty jediného setu, túžila v sobotu po víťazstve, ale nevedela sa zahryznúť do súperky tak, ako to ukázala Šarapovová. Akoby hrala najdôležitejší zápas kariéry.

Ruská tenistka to ukázala už v troch predchádzajúcich zápasoch, keď v osemfinále s Austrálčankou Stosurovou, potom vo štvrťfinále so Španielkou Muguruzovou a aj v semifinále s Kanaďankou Bouchardovou obrátila z 0:1 na sety na konečných 2:1.

Teraz malo finále iný vývoj, no Šarapovová ho v troch setoch zvládla rovnako bravúrne.

3.Pevné nervy v kľúčových momentoch

Keď Halepová v treťom sete vyrovnala z 2:4 na 4:4, zdalo sa, že sa chystá dráma. No ruská hráčka najprv prelomila podanie súperky a potom jej pri svojom servise nedala žiadnu šancu. Aj v predchádzajúcich súbojoch ukázala, že v najdôležitejších stavoch zahrala svoje najlepšie údery.

4.Výborná forma v celej antukovej sezóne

Šarapovová najprv triumfovala na tráve vo Wimbledone (2004), potom na harde US Open (2006), Australian Open (2008) a o antuke vravela, že sa na nej cíti ako "krava na ľade".

Potom sa nej naučila hýbať, šmýkať a dnes má ako prvá ruská tenistka dva grandslamové turnaje na jednom povrchu.

Pred Parížom vyhrala turnaje na antuke v Stuttgarte aj v Madride, pričom v celej antukovej sezóne mala skvelú bilanciu 19 víťazstiev - 1 prehra (v Ríme s Anou Ivanovičovou).

5.Žila tímovým duchom

Spoluhráčky o nej vravia, že je príliš zahľadená do seba, ale Šarapovová po finálovom zápase ukázala, aký dôležitý je pre ňu tímový duch.

Už počas zápasov pohľadom často hľadala oporu vo svojej lóži a hneď po premenenom mečbale vybehla do nej, aby sa vystískala s trénerom Svenom Groeneveldom a tiež s kondičným odborníkom aj s fyzioterapeutom.

Sama vie, že bez nich by sa k titulu sotva dopracovala.