Gáboríkove góly pripomínajú Šatana

Marián Gáborík prekonáva Henrika Lundqvista.
Marián Gáborík prekonáva Henrika Lundqvista. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|8. jún 2014 o 12:11

Kings aj vďaka slovenskému krídelníkovi vedú vo finále NHL nad Rangers 2:0. Svojimi výkonmi si Gáborík pýta novú zmluvu.

BRATISLAVA. Marián Gáborík nevyzerá už tak ako v mladších rokoch, keď dával väčšinu gólov vďaka skvelej rýchlosti. V prebiehajúcom play off NHL viac pripomína Miroslava Šatana. Góly dáva ako tichý zabijak.

Potvrdilo sa to aj v druhom finále proti Rangers, keď bol Gáborík dve tretiny skoro neviditeľný. V tretej však dostal v 48. minúte minimum priestoru, ktorý využil na dôležitý vyrovnávajúci štvrtý gól. Obrat Kings, ktorý prehrávali 0:2 a 2:4 dokonal v 91. minúte kapitán LA Dustin Brown.

„Marián je kľúčovým hráčom, ktorý vie rozhodnúť vtedy, keď váš tím nevie skórovať. Bez ohľadu na to, že ho defenzíva súpera špeciálne bráni,“ povedal útočník Jeff Carter pre Sports Illustrated.

Druhej výhre Los Angeles v predĺžení nemohol uveriť hlavne brankár súpera Henrik Lundqvist. Trápil ho najmä tretí gól, keď ho podľa neho fauloval strelec Dwight King. „Som extrémne sklamaný, že rozhodca neodpískal. Nemohol som sa vôbec pohnúť,“ povedal New York Times švédsky brankár.

„Len som bojoval o miesto a snažil sa dostať pred bránku, aby som mohol tečovať strelu Justina Williamsa,“ dodal King.

Gáboríkov gól Lundqvistovi

Jasný líder medzi strelcami

Gáborík si gólom poistil vedúce postavenie na čele streleckej tabuľky. S trinástimi gólmi je jasne prvý pred spoluhráčom Jeffom Carterom, ktorý ich má deväť.

Jeho výkony zámorské médiá čoraz viac obdivujú. „Uvidíme či nám zapadne do koncepcie,“ povedal rozpačito po príchode Slováka tréner Darryl Sutter. Dnes je pevnou súčasťou tímu.

„Sme radi, že ho máme. Vždy je v správny čas na správnom mieste,“ povedal Los Angeles Times center Anže Kopitar. „Marián dodal našej ofenzíve sebavedomie. Vždy sme boli v hre dopredu dobrí, ale teraz sme ešte lepší,“ hovoril Sports Illustrated útočník Mike Richards.

Podpis novej zmluvy bude komplikovaný

Kings vedú vo finále 2:0 po dvoch skvelých obratoch v predĺženiach a pomaličky sa začína hovoriť ako bude vyzerať káder v budúcej sezóne. Vedenie kalifornského klubu už avizovalo, že by si chcelo Gáboríka udržať.

Magazín The Hockey News upozorňuje, že najskôr by sa im to podarilo vtedy, keby vykúpili zo zmluvy Mikea Richardsa. Skúsený center nehrá v play off najlepšie a prepadol sa až do štvrtého útoku. Pritom má ešte kontrakt na tri roky, v priemere za 5,75 milióna dolárov.

„Ak budú chcieť cez leto podpísať Gáboríka, vykúpenie Richardsa spod zmluvy je najschodnejšia cesta,“ píše The Hockey News. Kings majú pod dlhodobými kontraktmi Kopitara, Browna, Jeffa Cartera aj obrancu Drewa Doughtyho a brankára Jonathana Quicka.

Otázne bude ako to budú brať aj z hľadiska veku, slovenský krídelník má 32, Richards 29. Okrem toho náš útočník siaha na prvú veľkú trofej, zatiaľ čo skúsený center môže vyhrať druhýkrát Stanleyho pohár a je aj olympijským víťazom.

Zaujímavosti po druhom zápase

* Kings už v treťom zápase po sebe doťahovali dvojgólové manko súpera a vyhrali ho po predĺžení, čo ešte nedokázal iný klub v histórii. Okrem prvého a druhého finále s Rangers sa im to podarilo aj v siedmom súboji o konferenčný titul s Chicagom.

* Kings sú prvým klubom v histórii, ktorý vo finále play-off vedie 2:0 na zápasy, aj keď v prvých dvoch dueloch neviedol ani jednu sekundu. V play-off to odteraz dokázal len Montreal, ktorý v roku 1951 v úvode semifinálovej série zdolal Detroit 3:2 po štvornásobnom predĺžení a 1:0 po trojnásobnom predĺžení.

* Kings nevyhrávali už 229:15 min, čo sú takmer štyri stretnutia. Naposledy v šiestom súboji série proti Chicagu prišli o vedenie v polovici tretej tretiny.

* Už tretí rok po sebe sa úvodné dve stretnutia finále rozhodli až v predĺžení. V roku 2012 práve Kings dvakrát zdolali New Jersey, pred rokom sa Chicagu podarilo vyhrať doma jeden duel s Bostonom.

* Z 28 stretnutí s predĺžením vo finále od roku 1990 sa len osem skončilo výhrou domáceho tímu.

* V tohtoročnom play-off sa predlžovalo v sobotu 25. raz. Až v 27,8 % duelov sa musel nadstavovať čas, domáce tímy vyhrali jedenásťkrát.

* Kings odohrali druhý najdlhší duel v play-off v histórii klubu. Časom 90:26 min len o 74 sekúnd zaostali za minuloročným maximom proti Chicagu.

* Len trikrát v histórii NHL sa stalo, že mužstvo po dvoch úvodných víťazstvách vo finále nezískalo Stanleyho pohár. Detroit v roku 2009 viedol nad Pittsburghom 2:0 no prehral v sedemzápasovej sérii, rovnako Vancouver o dva roky neskôr nepochodil s Bostonom. Predtým sa to stalo v roku 1971, keď Chicago prišlo o náskok s Montrealom.

* Po zavedení formátu play-off na štyri víťazstvá sa domácim podarilo v 48 prípadoch viesť 2:0 na zápasy. V 43 prípadoch (89,9 %) sa taký tím tešil zo Stanleyho pohára.