Basketbalistiky na úvod kvalifikácie zdolali Slovinsko 74:58

Slovenské basketbalistky bojujú o desiatu účasť na majstrovstvách Európy.

Slovenská basketbalistka Zuzana Brezániová.(Zdroj: TASR)

KOŠICE. Úspešne vstúpili do kvalifikácie majstrovstiev Európy 2015 basketbalistky Slovenska, ktoré si v nedeľňajšom stretnutí základnej A-skupiny v košickej Infiniti aréne poradili so Slovinkami 74:58 (32:30).

Zverenky Maroša Kováčika sa od nepríjemného súpera odpútali až v druhom polčase, keď mu v závere tretej štvrtiny odskočili na rozhodujúci 13-bodový rozdiel 49:36.

Do streleckej listiny sa zapísali všetky hráčky, ktoré zasiahli do stretnutia, najvýraznejšie 13-bodová Katarína Tetemondová.

Domáce basketbalistky mali o 20 percent vyššiu úspešnosť streľby z hry a dominovali v bodoch spod koša. Slovensko nastúpi najbližšie v stredu 11. júna o 19.30 h v luxemburskom Oberanvene proti tamojšiemu výberu.

Ženy SR sa usilujú o jubilejnú desiatu účasť na ME. V poradí 35. kontinentálny šampionát sa na budúci rok uskutoční v Maďarsku a Rumunsku a predstaví sa na ňom až 20 krajín.

Deväť účastníkov ME 2015 je známych: okrem usporiadateľskej dvojice aj Grécko (víťaz I. fázy kvalifikácie), Španielsko, Francúzsko, Turecko, Srbsko, Bielorusko a Česko (postup si vybojovali na ME 2013 vo Francúzsku).

V hre je ešte 11 miesteniek, o ktoré bojuje 22 krajín. Družstvá sa v kvalifikácii stretnú systémom každý s každým doma - vonku, postup na ME si zabezpečia šiesti víťazi skupín a päť krajín na druhom mieste s najlepšou bilanciou.

A-skupina, kval. ME

Slovensko - Slovinsko 74:58 (32:30)

Zostava a body Slovenska: Jurčenková 12, Žirková 10 (7 asistencií), Hruščáková 7 (10 doskokov), Brezániová a Kiššová po 4 (Tetemondová 13/6 doskokov, Felixová 9, Bálintová 7, D. Baburová 6, Kmeťová 2)

Najviac bodov Slovinska: Baričová a Oblaková po 14

TH: 8/6 - 19/13, fauly: 23 - 17, trojky: 6 - 5, rozhodovali: Benczur (Maď.), Olaru (Rum.) a Mrdak (Srb.)

Povedali po zápase

Maroš Kováčik, tréner SR: "V prvom rade sme spokojní s víťazstvom, pretože sme vyhrali o šestnásť bodov v úvodnom kvalifikačnom zápase. Pre trénerov a niekoľko hráčok to bola premiéra v takomto dôležitom stretnutí. V tomto smere som naozaj spokojný."

Katarína Tetemondová, najlepšia strelkyňa SR: "Bolo vidieť, že prvý polčas bol z našej strany nervóznejší a vyskytlo sa zopár chýb. Druhé dejstvo sme začali omnoho koncentrovanejšie, v tretej štvrtine prišlo zopár dobrých defenzívnych zákrokov, po ktorých sme dali niekoľko ľahkých košov. Tam niekde sa to rozhodlo."