Víkendový súhrn: Gáborík je v LA len dva góly od Gretzkeho

Mária Šarapovová je právom kráľovná antuky.
Mária Šarapovová je právom kráľovná antuky. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|9. jún 2014 o 09:58

V krátkosti to najdôležitejšie zo športové víkendu. Komentuje Bohumil Stejskal.

Rafael Nadal vyhral French Open. Nič nové, robí to bežne. Deviaty titul vyhral, keď Novak Djokovič v desiatom geme štvrtého setu vyrobil dvojchybu. Gem, set, zápas, Roland Garros Nadal. Rodák z Mallorky získal štrnástu grandslamovú trofej, v historickom rebríčku profesionálov vyrovnal Peta Samprasa.

Finále nebolo krátke, ani úplne jednoduché. V prvých dvoch setoch nebol Nadal lepší, Djokoviča pretlačil silou vôle až na konci setu druhého. Odvtedy sa ale začala prejavovať buldočia túžba po víťazstve a neschopnosť prehrať na antuke zápas na tri víťazné sety pri relatívne dobrom zdraví.

Djokovič márne hľadal spôsob na hru Nadala

Djokovič v posledných dvoch setoch nehral taký tenis, ako na začiatku, márne hľadal spôsob, ako prebiť Nadalovu na antuke neporaziteľnú hru. Stále tak zostáva Robin Soderling jediným tenistom, ktorý dokázal Rafaela na parížskej tehle poraziť. Písal sa rok 2009, Nadalovo zápasové skóre je na nej neuveriteľných 66:1. Ženský turnaj vyhrala Mária Šarapovová, hold sme jej vzdali v texte na TakUrčitee.

Gáborík len dva góly za Gretzkym

Finále NHL zatiaľ praje kráľom z Los Angeles. Kings vyhrali aj druhý zápas, v noci zo soboty na nedeľu v pomere 5:4 a znova po predĺžení. Tentokrát druhom. Tím, v ktorom hrá Marián Gáborík ešte vo finále nevyhrával a už je na pol ceste k Stanleyho poháru. Oba zápasy dotiahli v tretej tretine, gól ktorým sa dostali po prvýkrát do vedenia bol v oboch prípadoch hneď víťazný v predĺžení.

Gáborík strelil v druhom zápase kľúčový gól, vyrovnal na 4:4 v tretej tretine. Znova to nebol okulahodiaci gól po nájazde od modrej čiary, ale dorážka meter pred bránkoviskom v húštine tiel, inak známej ako trma-vrma. Platí rovnako, objavená schopnosť zakončovať chladnokrvne z predbránkového priestoru drží Trenčana len dva góly za Gretzkyho 15 gólmi v playoff. Bodaj bz ho vyrovnal a predčil ešte.

Jedenástky zranených a nekvalifikovaných

Finišuje príprava na Majstrovstá sveta vo futbale. Téme sa venujeme na TakUrčitee.sk. Samo Marec a Vlado Kurek postavili proti sebe dve jedenástky: Hráčov, ktorí si v Brazílii nezahrajú kvôli zraneniu a Hráčov, ktorí si na MS nezahrajú kvôli tomu, že ich reprezentační kolegovia sa na turnaj nekvalifikovali.

Rovnako sme si s kolegami zaspomínali na naše prvé šampionáty. Spomienky z detských čias a obdivovania futbalistov očami desať – dvanásťročných sa začínajú v roku 1986 na zápase štvrťfinále Brazília – Francúzsko. Pokračujú cez Taliansko 1990, USA 1994 a Francúzsko 1998 až do Južnej Korei v roku 2002.

Finále NBA pokračovalo zápasom číslo 2. LeBron James už v klimatizovanej hale v San Antoniu netrpel kŕčmi, chladený vzduch sa pozitívne prejavil na jeho výkone. Priviedol Miami Heat 35 bodmi k výhre 98:96 a vyrovnaniu série na 1:1. Spurs prišli o výhodu domáceho prostredia, basketbalisti sa teraz na dva zápasy presťahujú na juh Floridy.

Prvé víťazstvo v kariére pre Ricciarda

Veľká cena Kanady potvrdila svoju povesť ničiteľky techniky. Vďaka tomu skončili dve dlhé série. Max Chilton skončil ešte v prvom kole po kolízii s tímovým kolegom. Nevidel tak vôbec prvýkrát vo svojej kariére cieľ veľkej ceny. Jeho nováčikovský rekord má tak konečnú hodnotu 25 dokončených pretekov.

Austrálčan Daniel Ricciardo na červenom býkovi predbehol Rosberga pri nájazde do predposledného kola, na začiatku posledného kolidovali Massa a Pérez a preteky sa skončili tak ako sa začali – za bezpečnostným vozidlom.

Ricciardo získal svoje prvé víťazstvo v kariére v F1 a po 701 dňoch (100 týždňoch) získal ako štvrtý jazdec z najmenšieho kontinentu 36. prvenstvo pre Austráliu. Hamilton nedokončil už druhé preteky v sezóne a tak Rosberg, ktorý tento rok neskončil horšie ako druhý, navýšil svoj náskok na čele na 22 bodov, tretí v celkovom poradí je víťaz z Kanady Ricciardo.

Domov»Ďalšie športy»Víkendový súhrn: Gáborík je v LA len dva góly od Gretzkeho