Spurs zaskočili jasnou výhrou Miami, vo finále NBA vedú 2:1

Basketbalisti Spurs podali v treťom finále NBA skvelý výkon a zdolali obhajcov titulu z Miami na ich palubovke.

Basketbalisti San Antonia vedú vo finále 2:1.(Zdroj: SITA/AP)

MIAMI. Skvelý prvý polčas, 25-bodový náskok už v druhej štvrtine, celkovo takmer 60-percentná úspešnosť streľby či bodová erupcia skôr obranného špecialistu Kawhia Leonarda signovali úspech basketbalistov San Antonia v utorňajšom treťom finálovom stretnutí basketbalovej NBA na palubovke Miami 111:92 (71:50). V sérii vedú 2:1.

Duel bol vyrovnaný do stavu 8:8, Spurs sa potom odpútali na 25:12 a 41:25 na konci prvej štvrtiny. V druhej svoj náskok ešte zveľadili, Leonardova dvojka 8:09 min pred koncom úvodného polčasu znamenala už vtedy rozhodujúce vedenie hostí 55:30.

Skvelá streľba Spurs

Spurs premenili 19 zo svojich prvých 21 pokusov, 75,8-percentnou úspešnosťou streľby z hry stanovili historické maximum v jednom polčase v rámci finále play-off NBA. Rekord dosiaľ držalo Orlando so 75 % zo súboja o titul proti Los Angeles Lakers pred piatimi rokmi.

"Len ojedinele sa darí strieľať s takouto úspešnosťou na súperovom ihrisku. Bol to jeden zo zápasov, keď vyjde všetko, na čo siahnete," pripomenul rozohrávač Tony Parker.

Obhajcovia prvenstva Heat po zmene strán v súlade s očakávaniami ešte zdvihli hlavy, desaťbodovou šnúrou sa priblížili zo 64:81 na 74:81 dve minúty pred koncom tretej štvrtiny, ale Belinelli trojkou natiahol náskok Spurs znova na dvojciferný počet bodov.

Kawhi Leonard strelil 29 bodov

Záverečná dvanásťminútovka nepriniesla nijakú zápletku, basketbalisti San Antonia ju dokonca s prehľadom vyhrali a spravili druhý krok k piatemu titulu v histórii klubu. Leonard sa vytiahol 29 bodmi (jeho priemer v tohtoročnom play-off bol do utorka 12,9, pozn.), v prvých dvoch dueloch série dal dokopy len 18 bodov.

"Toto bol on. Takto hrá po celý rok, na toto má talent," poznamenal tréner Gregg Popovich. Tony Parker a Danny Green ich pridali v zápase číslo tri pätnásť, Tim Duncan štrnásť. Hráči Miami tiež pálili s vyše 50-percentnou úspešnosťou, ale v utorok to na Spurs nestačilo. LeBron James a Dwyane Wade dali po 22 bodov.

Heat hrajú štvrtý rok po sebe, čiže nepretržite od spojenia trojice James, Wade, Chris Bosh v júli 2010, vo finále play-off. Vlani v ňom triumfovali práve nad San Antoniom 4:3 na zápasy, hoci zaostávali 2:3 a 5,2 sekundy pred koncom šiesteho duelu ešte 92:95.

Štvrtý zápas tohtoročného vyvrcholenia NBA je znova vo floridskej American Airlines Arene na programe vo štvrtok.