Samovraždy skokom z tribúny. Aj to straší Brazíliu

Scolari doviedol Brazíliu k titulu na MS 2002.
Scolari doviedol Brazíliu k titulu na MS 2002. (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|11. jún 2014 o 19:33

Usporiadateľ MS zvykne byť úspešný. Titul získal z devätnástich pokusov až šesťkrát – takže zhruba na každý tretí pokus. Naposledy sa to podarilo Francúzom v roku 1998.

BRATISLAVA. V kabíne brazílskych futbalistov to vyzerá ako na karnevale. Tanec a rehot. Obranca Dani Alves bubnuje, tréner Luiz Felipe Scolariho ich sprevádza brnkaním na gitare. Vraj preto, že smiech má punc veľmi účinného antidepresíva.

Brazílčania nepochybujú, že ich nálada vyvrcholí trinásteho júla, keď je na štadióne Maracana finále. O titule je presvedčených až šesťdesiatosem percent domácich fanúšikov.

Ešte nikdy v dejinách nebol na usporiadateľský tím taký tlak ako teraz. Ak nebudú najlepší, vlastní fanúšikovia ich odsúdia.

„Na jednej strane máme šťastie, lebo šampionát si doma nezahrali ani legendy ako Pelé či Ronaldo. Zovrie nás však neskutočná zodpovednosť. Keď zlyháme, bude to knokaut pre celý národ,“ priznáva kapitán Thiago Silva. Je šéfom zrejme najlepšej obrany sveta.

„Na rozdiel od ostatných to máme vlastne veľmi jednoduché,“ cituje sport.es Alvesa. „Máme iba jedinú možnosť. Zlato. Nič iné nepripadá do úvahy. Druhé miesto sa v Brazílii neodpúšťa.“

Tlak je prirodzený

Brazília ako jediná nikdy na majstrovstvách sveta nechýbala a s piatimi titulmi je najúspešnejším tímom v histórii.

A drží väčšinu rekordov MS: má najviac výhier 67, strelila najviac gólov: 210, má najviac víťazstiev bez prerušenia: 11. „Pre nás je tlak úplne prirodzený. Keď si v Brazílii vyberiete futbal, musíte s tým počítať. Pre mňa je futbal hlavne zábava a chcem sa zabaviť aj na tomto šampionáte. Želám si finále proti Messimu a potom jeho prehru,“ rehotal sa Neymar. Práve jeho góly by mali byť garantom úspechu.

„Ale tlak nás môže vyhecovať,“ dodal Alves.

Štatistiky mu dajú za pravdu. Usporiadateľ zvykne byť úspešný. Titul získal z devätnástich pokusov až šesťkrát – takže zhruba na každý tretí pokus. Naposledy sa to podarilo Francúzom – v roku 1998.

„Vyhral som toho veľa, ale triumfovať doma znamenalo pre mňa isto najviac. Stála pri nás celá krajina a Brazília potrebuje to isté,“ spomína Zinedine Zidane, hlavný líder Francúzov.

Organizátori ešte získali dve striebra a tri bronzy – spolu jedenásť medailí. Iba raz sa stalo, že usporiadateľ nepostúpil zo základnej skupiny – Južná Afrika pred štyrmi rokmi. Anglicko a Čile dosiahli doma jediné svoje medaily, Francúzi jediný titul, pre Švédov bolo druhé miesto najlepšie v dejinách.

Trauma z minulosti

Brazília je však na rozdiel od predchodcov v nevýhode, že každý od nej čaká iba zlato.

V roku 1950 to nezvládla – zápas o titul s Uruguajom prehrala (1:2), čo sa v krajine berie dodnes ako tragédia s názvom Maracanazo.

Domácim pritom vtedy v zápase stačila aj remíza. Na Maracana sa tlačilo rekor〜dných dvestotisíc ľudí. Nikto nesedel, všetci stáli. Noviny dopredu vytlačili oslavné články. Brazílsky zväz nechal na 22 zlatých medailí vyryť mená brazílskych hráčov. Už pred zápasom vtedajší guvernér Ria de Janeiro zdravil futbalistov ako majstrov sveta. Prerátal sa, zariekol to.

Dvaja frustrovaní fanúšikovia ihneď po odpískaní spáchali samovraždu skokom z tribúny. Na život si siahlo pätnásť ľudí. Ďalších 169 ľudí bolo ošetrených pre hysterické záchvaty. Odvtedy Brazílčania nehrajú v bielych dresoch a obliekli sa do žltých.

„V Brazílii je maximum tridsaťročné väzenie, ale ja som trpel päťdesiat rokov,“ vyhlásil tesne pred smrťou vo svojej knihe brankár Barbosa.

Spoločnosť ho zavrhla a označila za najväčšieho vinníka prehry. Reprezentačný tím, ktorý sa pripravoval na MS 1993 odmietol Barbosu prijať – z obavy, že prináša nešťastie. Trauma z roku 1950 sa dedila. Súčasný tréner Scolari mal vtedy dva roky.

Scolari má byť ideálny

V krajine, ktorá má dvesto miliónov trénerov nesmie sklamať. „Brazília bude majstrom sveta. Ak by som si to nemyslel, zostal by som doma na gauči,“ tvrdí.

Plamenné vyhlásenia a rýchla frekvencia slov, to je Scolariho doména. K tomu pridáva grimasy, ktoré často v televízii imitujú.

Práve Scolari by mal byť ideálnym mužom, ktorý dovedie Brazíliu k prvému titulu doma, na Maracana. V roku 2002 získal zlato, teraz má Big Phil ako kouča prezývajú v pláne druhé.

Podľa denníka Folha de S. Paulo ho portugalské úrady vyšetrujú pre podozrenie z daňových únikov. Údajne nepriznal príjem sedem miliónov eur v čase, keď viedol Portugalsko. Aj keď mu hrozí väzenie, je pokojný. „Ak urobil niekto chybu, tak nie ja,“ tvrdil. Jeho mužstvo je vyvážené, vzácne vybalansované.

„Brazília nikdy nemala taký zomknutý, jednotný a súdržný tím,“ verí si Scolari. Najmladšími hráčmi sú dvadsaťjedenročný Bernard a o rok starší Oscar a Neymar. Títo dvaja sú najväčšími hviezdami. „Nie sme iba spoluhráči, ale aj priatelia. Viem na sto percent, že každý by za každého na ihrisku život položil. Keď hrá hymna, chytíme sa za plecia a spievame na plné hrdlo. Všetci,“ dodal Alves.

Najväčšiu obavu vyvoláva post brankára. Prvý brankár tridsaťštyriročný Julio César je síce skúsený, ale chytal iba v kanadskom Toronte.

Na úvod Chorváti

V posledných 20 zápasoch Brazílčania inkasovali iba 13 gólov, strelili až 54. Tri góly dali Španielsku, Francúzsku aj Portugalsku. Už vo štvrtok (o 22.00) ich na úvod šampionátu čaká Chorvátsko na čele s Lukom Modričom. Tvorca hry Realu Madrid prežil senzačnú sezónu. Génius zo Zadaru dokáže šikovnými prihrávkami zaskočiť každú obranu.

Garde v zálohe mu bude robiť Rakitič, nová posila Barcelony. V útoku naháňa strach Mandžukič. Chorváti dali v kvalifikácii v dvanástich zápasoch iba štrnásť gólov, čo bolo najmenej zo všetkých postupujúcich.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Samovraždy skokom z tribúny. Aj to straší Brazíliu