Rangers svitla nádej. Z 0:3 ale otočilo len 5 tímov zo 177

Newyorský klub udržal vo finále Henrik Lundqvist, ktorý zvládol obrovský nápor Los Angeles.

Henrik Lundqvist sa stal prvým brankárom v histórii, ktorý pochytal 40 striel v zápase, kedy jeho tímu hrozil koniec finálovej série.(Zdroj: SITA/AP)
Anglicko vs. Slovensko na legendárnom Wembley >>

BRATISLAVA. Tri góly z pätnástich striel a mizerná situácia pre New York Rangers. S týmto nastupoval na štvrtý zápas finálovej série Henrik Lundqvist.

Psychická odolnosť a skvelé výkony však prichádzajú u Švéda s čoraz ťažším zápasom. Stačí sa pozrieť na štatistiky. V stretnutiach, v ktorých Rangers hrozil koniec série, má ich brankár 96 percentnú úspešnosť zákrokov. Na domácom ľade je ešte lepší, podarilo sa mu uspieť osemkrát s takmer 97 % úspešnosťou.

Kvalita Lundqvista sa ukázala hlavne v poslednej tretine, keď ofenzíva Rangers neexistovala. Los Angeles ich prestrieľalo 15:1, ale gól nedalo.

„Jedna chyba a je koniec sezóny, to bolo to, čo som mal na pamäti. Proti Kings musíte mať aj šťastie pri blokovaní či vyhadzovaní pukov,“ hovoril New York Times hrdina domáceho tímu.

„Ani z ďaleka to nebol náš najlepší výkon v sérii, ale skrátka sme našli cestu ako vyhrať. To je jediné podstatné,“ hovoril nhl.com útočník Carl Hagelin.

Lundqvist pochytal 40 striel

Prvé dve tretiny Rangers predvádzali dobrý výkon, podobne ako v úvodných dvoch stretnutiach finále, ktoré prehrali tesne v predĺžení.

Kings ovládli v útoku druhú polovicu zápasu, ale presadili sa len raz, vďaka nájazdu kapitána Dustina Browna. Marián Gáborík odohral sedemnásť minút a dvakrát vystrelil. V druhej tretine mal smolu, keď jeho strela trafila len konštrukciu bránky.

Znova sa ukázala veľkosť Martina St. Louisa, ktorý strelil víťazný gól po šikovnej dorážke pred bránkou. Bol to pre neho jedenásty víťazný gól v kariére v play off.

„Muž s levím srdcom opäť ukázal svoju obrovskú kvalitu. V tohtoročnom play off strelil tretí víťazný gól,“ napísal magazín The Hockey News.

„Najdôležitejším faktom, ktorého sme sa držali, bolo, že nechceme vidieť ako niekto zdvíha Stanleyho pohár pred našim publikom,“ dodal pre The Hockey News Lundqvist. Stal sa prvým brankárom v histórii, ktorý vo finálovom zápase o všetko pochytal štyridsať striel.

V tretej tretine mal aj dosť šťastia, keď strela Jeffa Cartera skončila za jeho chrbtom, ale puk ostal na bránkovej čiare. Odtiaľ ho upratal Derek Stepan pod jeho betóny. Našťastie však puk nezovrel, preto nedostal trest. „Ďakujem Bohu za mäkký ľad. Šťastie bolo konečne na našej strane,“ povedal tréner Alain Vigneault.

Lundqvist mal po nájazde Gáboríka šťastie, keď jeho strela skončila na konštrukcii bránky

Z 321 tímov NBA, NHL a MLB otočilo len päť

Rangers sa v sérii zachránili, ale už v piatok budú v Los Angeles stáť pred podobným tlakom. Sú 321. tímom v NHL, NBA alebo bejzbalovej MLB, ktorý prehrával 0:3 na zápasy. Len piatim sa podarilo sériu otočiť na 4:3.

Štyrikrát sa to podarilo tímom NHL zo 177 pokusov. Naposledy práve Kings v prvom kole proti San Jose. Rangers majú podľa štatistík šancu na obrat len 2,3 percenta.

„Vyhráte jeden zápas a cítite návrat sebavedomia. Musíte to brať ako, že ste zdolali prvých štyristo metrov z veľkej hory,“ povedal pre espn.com St. Louis.

„Oni už takto sériu otočili. Vieme, že na to máme aj my. Ani v jednom zápase nás jasne neprekonali,“ hovoril Lundqvist.

New York Rangers - Los Angeles 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Stav série: 1:3.

Góly: 8. Pouliot (J. Moore, Brassard), 27. St. Louis (Kreider, Stepan) - 29. Brown. Rozhodcovia: O'Halloran, McCauley - Amell, Kovachik, vylúčení na 2 min.: 3:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 41:19, 18.006 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 16:55 min, mal 2 strely