Slovenské basketbalistky po predĺžení prehrali v Poľsku

Slovenky sa usilujú o jubilejnú desiatu účasť na ME. Zverenky Maroša Kováčika zaostávali v dueli aj o 17 bodov.

Reprezentantky Slovenska.(Zdroj: TASR)

WLADYSLAWOWO. Basketbalistky Slovenska prehrali v poľskom Wladyslawowe 70:75 po predĺžení (25:34, 61:61) s domácimi reprezentantkami v nedeľňajšom kvalifikačnom stretnutí základnej A-skupiny o postup na majstrovstvá Európy 2015.

Zverenky Maroša Kováčika zaostávali v dueli aj o 17 bodov, ale zdramatizovali ho a v záverečnej minúte aj siahali po víťazstve. Tri sekundy pred konečným hvizdom naturalizovaná posila Toliverová dvojkou vyrovnala na 61:61 a vynútila pre hostky predĺženie, v ktorom však ťahali za kratší koniec

Slovenky sa usilujú o jubilejnú desiatu účasť na ME. V poradí 35. kontinentálny šampionát sa na budúci rok uskutoční v Maďarsku a Rumunsku a predstaví sa na ňom až 20 krajín.

Deväť účastníkov ME 2015 je známych: okrem usporiadateľskej dvojice aj Grécko (víťaz I. fázy kvalifikácie), Španielsko, Francúzsko, Turecko, Srbsko, Bielorusko a Česko (postup si vybojovali na ME 2013 vo Francúzsku).

V hre je ešte 11 miesteniek, o ktoré bojuje 22 krajín. Družstvá sa v kvalifikácii stretnú systémom každý s každým doma - vonku, postup na ME si zabezpečia šiesti víťazi skupín a päť krajín na druhom mieste s najlepšou bilanciou.

Poľsko - Slovensko 75:70 po predĺžení (19:12, 15:13, 15:20, 12:16 - 14:9)

Najviac bodov Poľska: Kobrynová 23, Žurowská 19

Zostava a body Slovenska: Toliverová 17 (8 asistencií), Hruščáková 16 (10 doskokov), Jurčenková 12 (10 doskokov), Žirková 4, Kiššová 0 (Krč-Turbová 12, Tetemondová 6, Felixová 2, D. Baburová 1, Bálintová 0)

TH: 26/21 - 12/9 , fauly: 16 - 22, trojky: 4 - 5

Daniel Jendrichovský, generálny manažér slovenskej reprezentácie: "Myslím si, že o šťastnom a tesnom víťazstve Poliek rozhodol vstup do stretnutia. Súperovi sme našou ustráchanosťou a prílišným rešpektom dovolili vytvoriť si až 17-bodový náskok. Potom sa ťažko vracia do zápasu, ak družstvo prehráva po dvanástich minútach takýmto rozdielom. Svoju kvalitu sme ukázali v druhom polčase, v ktorom sme boli jednoznačne lepší ako náš súper. Chýbalo nám trošku športového šťastia pri otvorených strelách. Tesne pred koncom vyrovnala Kristi Toliverová a na začiatku predĺženia nás poslala trojkou i do jediného vedenia. Škoda chýb v obrane, ktoré viedli k šesťbodovej sérii poľského družstva. Získali veľmi cenné víťazstvo."

Slovinsko - Luxembursko 75:35 (40:15)

1. Poľsko 3 3 0 209:164 6

2. Slovensko 3 2 1 214:174 5

3. Slovinsko 3 1 2 192:177 4

4. Luxembursko 3 0 3 110:211 3