Španielsko nepostúpi zo skupiny, prehralo aj s Čile

Po vysokej prehre 1:5 s Holandskom nezvládli Španieli ani svoj druhý zápas na majstrovstvách sveta. V stredu podľahli Čile 0:2.

Španieli neobhája titul majstrov sveta.(Zdroj: TASR/AP)

MS vo futbale - B-skupina

Španielsko - Čile 0:2 (0:2)

Góly: 20. Vargas, 43. Aranguiz. ŽK: Xabi Alonso - Vidal, Mena. Rozhodovali: Geiger - Hurd (obaja USA), Fletcher (Kan.). 70.000 divákov.

Španielsko: Casillas - Azpilicueta, Martinez, Ramos, Alba - Busquets, Xabi Alonso (46. Koke) - Silva, Iniesta, Pedro (76. Cazorla) - Costa (64. Torres)

Čile: Bravo - Medel, Silva, Jara - Isla, Aranguiz (64. Gutierrez), Diaz, Mena - Vidal (88. Carmona) - Vargas (85. Valdivia), Sanchez

Predzápasové kurzy: 1,55 - 4,5 - 5,5

BRATISLAVA. „Pokúsim sa veriť tomu, čo sme robili vždy,“ povedal pred šampionátom španielsky tréner Vicente del Bosque. Bolo to zlé rozhodnutie. Španielske mužstvo totálne prepadlo.

Na majstrovstvách sveta v Brazílii nepostúpi zo skupiny, keďže prehralo svoje dva úvodné zápasy.

Po prehre 1:5 s Holandskom prišlo zaváhanie 0:2 s Čile. Viacročná medzinárodná dominancia španielskeho národného mužstva sa skončila na štadióne Maracana v Sao Paulo.

Juhoameričania sa dostali do vedenia v 20. min zásluhou Vargasa, dve minúty pred koncom prvého polčasu zvýšil náskok Aranguiz.

Čilský gól na 0:1.

Párty sa skončila

Tréner del Bosque pred zápasom čiastočne obmenil zostavu. Len na lavičke zostal Pique i Xavi. Do zápasu išli namiesto nich Martinez a Pedro.

Pred bránkou Čile sa ťažko presadzoval Diego Costa a už v 62. minúte ho nahradil Torres.

„Španielska párty sa skončila,“ píše anglické vydanie španielskych novín Marca.

"V dnešnom stretnutí bol zrejmý rozdiel medzi nami a mužstvom Chile. V oboch zápasoch skupinovej fázy sme zaostávali za svojimi súpermi," povedal po zápase del Bosque.

"Ešte je predčasne robiť celkovú analýzu a hovoriť o konci nejakej hráčskej generácie v Španielsku."

Čilský gól na 0:2.

Patrili medzi favoritov

Slovenské stávkové kancelárie mali Španielov za štvrtého najväčšieho favorita. Kurz na ich víťazstvo stanovili pred šampionátom niekde okolo sedem k jednej.

Len šesť dní po štarte majstrovstiev sveta vo futbale je všetko inak. Posledný zápas proti Austrálii už budú hrať len z povinnosti a o ničom nerozhodne. Cestujú domov.

Aj pred zápasom s Čile boli Španieli favoritom. Na výhru Čile bol kurz až 5,5 ku jednej, naopak na výhru Španielov bol 1,5.

Povedali po zápase

Jorge Sampaoli, tréner Chile: "Som šťastný z predvedeného výkonu mojich zverencov. Tento zápas so Španielskom bol pre nás veľkou výzvou a my sme ho zvládli. Teraz musíme zabojovať o prvenstvo v skupine s tímom Holandska."

Iker Casillas, brankár Španielska: "Všetko pre nás skomplikovala už prehra v prvom súboji s Holandskom. Musíme sa ospravedlniť španielskym fanúšikom, ktorým sme chceli urobiť radosť, ale na súperov to jednoducho tentoraz nestačilo."

Alexis Sanchez, krídelník Chile: "Pred dnešným zápasom sme mali skutočne veľkú motiváciu zdolať Španielov. V minulosti nám v takýchto dôležitých dueloch naši fanúšikovia prestali veriť, ale teraz sme ich potešili. Vždy som túžil dosiahnuť výraznejší úspech v národnom drese a teraz je na to skvelá príležitosť."

All Goals - Spain 0-2 Chile - 18-06-2014 by hymax1

Online prenos

22:56 - Zápas sa skončil. Rovnako ako šampionát pre Španielsko. Obhajca trofeje nepostúpi do osemfinále brazílskych majstrovstiev sveta.

92. min - Po Kokeho prihrávke sa v šestnástke nepresadil ani Sergio Ramos, jeho strelu zblokovala čilská obrana. Rozhodca nadstavil až šesť minút.

88. min - Ďalšia španielska strela z väčšej vzdialenosti, Cazorlov priamy kop vyrazil čilský brankár na roh.

84. min - Zo vzdialenosti azda 25 metrov poslal Iniesta strelu na čilskú bránku, Bravo ju vyrazil na roh.

80. min - Španieli boli vo veľkej šanci, namiesto jednoduchého zakončenia sa ale v prečíslení navzájom ponúkali, až im loptu zobral jeden z čilských obrancov. V tej istej minúte vystrelil spoza šestnástky Santi Cazorla, Bravo ju vyrazil na roh.

75. min - Ďalšia skvelá akcia Alexisa Sancheza. Hráč FC Barcelona sa prehnal okolo Sergia Ramosa, jeho prihrávku však Arturo Vidal neposlal na bránku.

71. min - Po prieniku Alexisa Sancheza, ktorý sa elegantne vyhol Javimu Martinezovi, sa k hlavičke dostal Gutierrez, ani on však netrafil španielsku bránku.

68. min - Po strele Menu sa dostal k lopte Isla, jeho strela z náročnej pozície ale skončila nad Casillasovou bránkou. Španieli momentálne nepôsobia dojmom, že by boli schopní obratu.

63. min - Čiľania sa dostali do rýchleho protiútoku. Alexis Sanchez ale nevystrelil a jeho prihrávku španielska obrana zastavila.

60. min - Španieli majú prevahu, ale len územnú. Teraz sa na dlhší čas usadili pred čilskou šestnástkou, okrem série krátkych prihrávok ale v zhustenom priestore nič nevymysleli.

53. min - Obrovská španielska šanca. Po priamom kope Sergia Ramosa a nožničkách Diega Costu mohol z "päťky" znížiť skóre Sergio Busquets, vyloženú šancu ale nepochopiteľne zahodil.

49. min - Iniesta výbornou kolmou prihrávkou našiel Diega Costu, ten sa ale medzi čilskými stopérmi nepresadil, jeho strelu zblokovali na roh.

22:04 - Druhý polčas sa začal. Španielsky tréner Vicente del Bosque stiahol z ihriska Xabiho Alonsa, nahradil ho Koke.

I. polčas

21:48 - Prvý polčas sa skončil. Španielske trápenie na brazílskom šampionáte pokračuje. Úradujúci majstri sveta si vypracovali len jednu vyloženú šancu v úvode zápasu. V defenzíve sú neistí, čo Čiľania využili dvomi gólmi. Španieli nedominovali ani v držaní lopty, ktoré bolo v ich prospech v pomere 53:47.

43. min - Čile strelilo gól. Priamy kop Alexisa Sancheza vyrazil pred seba Iker Casillas a nepokrytý Aranguiz poslal loptu "bodlom" do španielskej bránky.

35. min - Španieli si po inkasovanom góle zatiaľ neutvorili tlak, dostali sa len do dvoch pološancí.

27. min - David Silva predĺžil center Diegovi Costovi, ten však iba nastrelil bočnú sieť čilskej bránky.

23. min - Do dobrej streleckej pozície sa dostal Xabi Alonso, strela zvnútra šestnástky mu ale nesadla a vysoko prestrelil čilskú bránku.

20. min - Čile strelilo gól. Alexis Sanchez vypichol loptu Sergiovi Ramosovi. Čiľania následne predviedli rýchlu akciu, ktorú gólovo zakončil Eduardo Vargas.

15. min - Španieli mohli otvoriť skóre. Najprv si loptu potiahol a vystrelil Diego Costa, po následnom závare zachránil pred Xabim Alonsom čilský brankár Bravo.

5. min - Španieli sa v úvodnej päťminútovke nedokázali usadiť na polovici svojho súpera. Naopak, v úvode sú aktívnejší Čiľania, ktorí posielajú dlhé lopty na Alexisa Sancheza a Vargasa.

1. min - Začiatok zápasu priniesol veľkú šancu Čile, Xabi Alonso odzbrojil Vargasa, lopta sa následne od Jordiho Albu odrazila tesne vedľa Casillasovej bránky.

21:00 - Zápas sa začal.

20:45 - Približne sto futbalových fanúšikov Čile násilne vniklo na štadión Maracana v Riu de Janeiro pred výkopom zápasu.

Nabudení priaznivci v ceste za sledovaním duelu, pravdepodobne načierno, zničili dočasné steny a šatne.

Následne bežali cez veľké mediálne centrum, kde spôsobili ďalšie škody. Na 'pobláznený' dav nedokázali včas ani počtom zareagovať bezpečnostné zložky.