Španieli hrali tiki-taka tak zle, že ich ľutovali. Štýl aj tak meniť nechcú

Tréner Španielska Vicente del Bosque.
Tréner Španielska Vicente del Bosque. (Autor: TASR)
Peter Fukatsch|17. jún 2014 o 17:30

Vicente del Bosque nerobí zmeny ani po zničujúcej prehre s Holandskom 1:5. To je cesta do pekla, napísal denník AS.

BRATISLAVA. Prehrať s Holandskom nie je hanba, iná vec je výsledok 1:5. Toľko dostali Španieli naposledy v Brazílii, ale na MS 1950 s domácim výberom 1:6.

Ani výška prehry nemusí otriasť takými skúsenými futbalistami, ako sú hráči Realu, Atlética, Barcelony či viacerých špičkových klubov Premier League či Bayernu.

Napokon vtedy v päťdesiatom skončili štvrtí, čo bol ich najlepší výsledok až do triumfu na MS 2010. To iba na dokreslenie. Keby španielske esá zahrali také nič ako proti Holandsku v druhom polčase, prehrajú aj dnes s Čile.

Španielski tréneri sú tvrdohlaví ako ich býky pripravené na corridu, ibaže tie nevedia, že idú na popravu. Zámerne hovoríme v množnom čísle.

Lebo ani Pep Guardiola si nedal povedať tesne pred odchodom z Barcelony, ba ani na záver tohtoročnej sezóny v Bayerne. Prehral, čo sa dalo. Hral unavené tiki-taka ako Španieli proti Holandsku.

Cruyff ich poľutoval

V súčasnosti je tento štýl vhodný skôr v úplných záveroch pri udržiavaní výsledku a lopty na polovici súpera.

Španieli ho hrali proti Holanďanom celý zápas tak zle, že Johanovi Cruyffovi bolo v denníku Marca hráčov typu Xavi, Piqué, Silva ľúto.

Napriek tomu Vicente del Bosque pre Marcu povedal, že nechystá revolúciu. „Hráči robili, čo mohli. Cením si ich bojovnosť. Nechystám žiadne veľké zmeny, možno žiadne. Zápasy ako proti Holandsku sa z času na čas objavia,“ uviedol tréner.

Tiki-­taka má koreň v holandskom tempo futbale, ktorý v prvej polovici deväťdesiatych rokov priniesol do Barcelony práve Cruyff. V FCB ho prerobil na španielsku technickú a hravú náturu.

Vyvíjal sa veľmi dlho. Veľmi dlho otravoval, nudil. Preklínali ho sami Španieli, lebo to bolo také bezúčelné posúvanie. Až tréner Luis Aragonés do toho vniesol aj tempo a disciplínu. Najlepších hráčov mal v Barcelone Guardiola. S rozumom prevzal štýl, s ktorým už žala úspechy napríklad Benítezova a Cooperova Valencia.

Na všetko je protizbraň

Na každú futbalovú novinku sa vždy nájde protizbraň. Brazília po víťaznom superfutbale na MS 1970 dostala o štyri roky na frak s Cruyffovým Holandskom.

Bezúčelne kľučkovala tak, že zabudla strieľať góly. Čosi ako dnes Španieli. Posledné MS vyhrali tak, že v siedmich zápasoch dali osem gólov.

Vlani Barcelonu i Real deklasovali v semifinále Bayern a Dortmund. Už to malo byť varovanie.

Real sa poučil, Barcelona a del Bosque nie. Reprezentačný tréner trpí na závislosť Barcy.

Pôjde im o všetko

Španielom pôjde v zápase s Čile o všetko. Zhodou okolností to tak bolo aj v Juhoafrickej republike. Vtedy vyhrali 2:1.

Obhajcovia titulu majú aj teraz z čoho vyberať – stáli Juanfran, Koke a Villa z majstrovského Atlética, z legionárov pôsobiacich v Anglicku – Mata, Cazorla, ba úplne nelogicky aj Javi Martínez z Bayernu.

Španieli sú k del Bosquemu v najväčšom športovom denníku Marca dosť zhovievaví s pripomienkami typu – stane sa. Až 35-tisíc respondentov v ňom poradilo del Bosquemu zostavu: Casillas – Azpilicueta, Javi Martínez, Ramos, Jordi Alba – Busquets, Alonso, Koke, Iniesta, Pedro – Costa.

Sporná je aj pozícia brankára Casillasa. Kapitána Španielov sa na Yahoo Sports prekvapujúco zastal bývalý tréner Realu José Mourinho. Ten ho zo zostavy po zranení vyradil, lebo sa uchytil Diego López.

„Brankár je špecifický post. Nemám rád na ňom zmeny. To bol aj môj prípad s Lópezom. Casillas je stabilný brankár, ktorý pre Španielsko urobil veľa. Jeho prítomnosť robí tím mentálne silnejším.“

Zápas Španielsko – Čile sa hrá dnes o 21.00 h v Riu de Janeiro.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Španieli hrali tiki-taka tak zle, že ich ľutovali. Štýl aj tak meniť nechcú