Uruguajčan Suárez pokoril Anglicko, ktoré je kúsok od vypadnutia

Luis Suárez dvomi gólmi zariadil víťazstvo nad Anglickom 2:1, ktoré bude na postup zo skupiny potrebovať víťazstvo nad Kostarikou a šťastie.

Luis Suárez (uprostred) oslavuje svoj druhý gól do anglickej bránky.(Zdroj: TASR/AP)
Ponuka zájazdov na novú sezónu Premier League >>

((anketa))

MS vo futbale - D-skupina

Uruguaj - Anglicko 2:1 (1:0)

Góly: 39. a 85. L. Suárez - 75. Rooney, ŽK: 9. Godín - 68. Gerrard, rozhodovali: Velasco Carballo - Roberto Alonso, Yuste (všetci Šp.)

Uruguaj: Muslera - Cáceres, José María Giménez, Godín, Álvaro Pereira - Álvaro González (79. Fucile), Arévalo Rios, Lodeiro (67. Stuani), Cristian Rodríguez - L. Suárez (88. Coates), Cavani

Anglicko: Hart - G. Johnson, G. Cahill, Jagielka, Baines - Sterling (64. Barkley), Gerrard, J. Henderson (87. Lambert), Welbeck (71. Lallana) - Rooney, Sturridge

BRATISLAVA. Dva zápasy, dve prehry. Taká je bilancia anglického tímu na majstrovstvách sveta v Brazílii.

Angličanov vo štvrtok večer pokoril dvomi gólmi Luis Suárez, ktorý pôsobí práve u aktuálneho anglického ligového vicemajstra FC Liverpool.

Anglicko vo svojom prvom vystúpení na šampionáte podľahlo Taliansku rovnako 1:2.

Suárez poslal svoj tím do vedenia v 39. min, presnou hlavičkou využil Jagielkoveho podbehnutie lopty a Cavaniho presný center.

Suárezov gól na 1:0.

Angličanom sa podarilo vyrovnať, v 75. min sa po Johnsonovej prihrávke presadil Rooney.

Rooneyho gól na 1:1.

Posledné slovo však mal Suárez. Brankár Muslera poslal loptu dlhým výkopom na anglickú polovicu ihriska.

Anglický kapitán a Suárezov klubový spoluhráč Gerrard sa ju snažil odhlavičkovať.

Namiesto toho ju ale poslal presne na Suáreza, ktorý v samostatnom nájazde na brankára Joea Harta nezaváhal.

Suárezov gól na 2:1.

Anglicko ešte neprišlo definitívne o šancu na postup do osemfinále, bude na to ale potrebovať víťazstvo nad Kostarikou a zhodu viacerých okolností.

V D-skupine je na programe vzájomný zápas dvoch trojbodových tímov Talianska a Kostariky, tri body má po víťazstve nad Anglickom aj Uruguaj.

Uruguaj v poslednom zápase skupiny čaká Taliansko.

Aby Angličania postúpili, musia zdolať Kostariku, a to čo najvyšším gólovým rozdielom. Taliani by museli zdolať Kostariku i Uruguaj, ktorých by Angličania mohli predbehnúť o skóre.

Povedali po zápase

Luis Suarez, strelec oboch gólov Uruguaja: "Pred zápasom sa veľa ľudí v Anglicku smialo nad mojím prístupom k futbalu za posledné roky. Teraz si to užívam, som zvedavý, čo si momentálne myslia. O víťazstve nad týmto súperom som sníval už dlho. Bol to jeden z najlepších duelov, aký som kedy odohral. Je to pre mňa špeciálny moment. Možno pred pár dňami som si myslel, že je to nemožné," cituje spravodajský portál BBC.

Edinson Cavani, útočník Uruguaja: "Všetci hráči odviedli perfektnú prácu. Pracovali sme od prvej minúty a to nám prinieslo víťazstvo."

Óscar Tabárez (tréner Uruguaja): "Usilovali sme sa eliminovať silné stránky Angličanov, nemajú výrazné slabiny. Sú skutočne silní, hrajú vynikajúco zo stredu poľa, majú v kádri štyroch útočníkov, ktorí patria medzi elitných kanonierov, dokážu si vytvárať príležitosti. Myslím si, že Cavani hral dnes dôležitú úlohu. Gerrardovi sa nedarilo posielať spoluhráčov do šancí, pretože Cavani bol takmer stále v jeho blízkosti."

Roy Hodgson (tréner Anglicka): "Sme tímom, ktorý robí pokroky, ale o všetkom rozhodujú výsledky a oba sú negatívne. Kde sa to zlomilo? Neviem. Skutočne neviem. Úprimne povedané, Suáreza sme dnes po väčšinu duelu eliminovali. Obvykle hrá v okolí pokutového územia oveľa aktívnejšie ako dnes."

Online prenos

22:51 - Zápas sa skončil. "Uruguaj vyhral preto, lebo mal Suáreza. Všetko ostatné sú zbytočné slová," zhodnotil Laco Borbély v priamom prenose RTVS štvrtkový zápas.

95. min - Na Rooneyho rohový kop prišiel do šestnástky aj Joe Hart, lopta však po Jagielkovej hlavičke skončila vedľa uruguajskej bránky.

93. min - Angličania sa v nadstavenom čase nevedia dostať k šestnástke, Gerrardova strela išla ďaleko vedľa Muslerovej bránky.

90. min - Roy Hodgson poslal do boja namiesto Hendersona útočníka Lamberta.

89. min - Suárez už nevládze, dostal kŕče a končí. Nahradil ho stopér Coates.

84. min - Uruguaj strelil gól. Dlhý Muslerov výkop tečoval Gerrard hlavou do behu Luisovi Suárezovi, ktorý vyloženú šancu bez problémov využil. "Dvaja anglickí stopéri ale spravili školácke chyby," hovorí Laco Borbély v priamom prenose RTVS.

83. min - Po vyrovnávajúcom góle Anglicka sa snaží strhnúť víťazstvo na svoju stranu Uruguaj, nebezpečné sú najmä Suárezove rohy. Uruguajčania potrebujú víťazstvo (ešte hrajú s Talianskom), Angličania môžu kalkulovať aj s remízou.

78. min - Sturridge si chrbtom k bránke spracoval Bainesovu prihrávku, z otočky ale neprekonal uruguajského brankára.

75. min - Anglicko strelilo gól. Na pravej strane ihriska sa presadil Johnson, poslal loptu krížom cez uruguajskú šestnástku, kam si nabehol Rooney a vyrovnal na 1:1.

74. min - Sturridge sa uvoľnil na hranici šestnástky, na Musleru však poslal nedôraznú strelu.

71. min - Angličanom to nejde. Na päť minút síce zatlačili svojho súpera, Uruguaju sa ale následne podarilo rozkúskovať hru, keď v okolí polovice ihriska vybojoval dve štandardky.

65. min - Roy Hodgson striedal, Sterlinga nahradil Barkley. Po ľavej strane potom unikol Sturridge, Rooney však na jeho prihrávku nedosiahol.

61. min - Na trávniku zostal ležať Pereira po tom, ako ho Sterling nešťastne zasiahol kolenom. Uruguajský obranca napriek protestom lekára pokračuje v zápase.

60. min - Prvá pätnásťminútovka druhého polčasu bola bohatá na šance. V úvode mal nápor Uruguaj, potom prebralo iniciatívu Anglicko.

55. min - Rušnú prvú desaťminútovku druhého polčasu zakončil stret Welbecka s uruguajským brankárom Muslerom. Opakovaný záber ale ukázal, že Welbeck v poslednej chvíli nohu stiahol.

54. min - Tretia veľká šanca Rooneyho. Útočník Manchestru United ale z deviatich metrov napálil loptu len do Musleru.

52. min - Angličania horia. Do veľkej šance sa dostal po Pereirovej prihrávke Cavani, z bezprostrednej blízkosti ale netrafil anglickú bránku.

50. min - Opäť nebezpečný roh Luisa Suáreza. Uruguajský útočník poslal loptu, podobne ako v prvom polčase, na nepokrytú bližšiu žrď. Hart s problémami vyrazil. Následne veľký závar v anglickej šestnástke, Gonzalezovu strelu Gerrard zblokoval na roh. Uruguajský nápor sa skončil Suárezovou nepodarenou krížnou strelou.

22:01 - Začal sa druhý polčas. Ani jeden z trénerov cez polčas nestriedal.

I. polčas

Štatistiky po I. polčase: držanie lopty 40 % - 60 %, úspešné prihrávky: 113 - 184, strely: 5 - 5, strely na bránku: 3 - 2, ofsajdy: 3 - 1. Zdroj: fifa.com.

21:46 - Skončil sa prvý polčas. Angličanom sa nepodarilo skórovať, najväčšiu šancu mal v 31. min Rooney, ale hlavou trafil iba brvno. Na druhej strane sa však už hlavou trafil presne Luis Suárez, ktorý otvoril skóre po Cavaniho centri.

41. min - Angličania mohli vyrovnať, Sturridge si nabehol na Rooneyho prihrávku, Muslera vyrazil na roh.

39. min - Uruguaj strelil gól. Juhoamerický tím udrel z protiútoku, keď Cavani poslal center na Suáreza, toho neustrážil Jagielka a útočník FC Liverpool otvoril skóre zápasu. "Henderson a Johnson dopriali Cavanimu až príliš veľký komfort," hovorí Laco Borbély v priamom prenose RTVS.

31. min - Steven Gerrard poslal center zo štandardnej situácie na vzdialenejšiu žrď. Muslera loptu podbehol, Rooney ju z bezprostrednej vzdialenosti poslal do brvna.

27. min - Suárez poslal rohový kop po zemi na Cavaniho, ktorého nepokryl Cahill. Uruguajský útočník ale prestrelil anglickú bránku.

25. min - Miernu prevahu má v ostatných minútach Uruguaj, anglickí stopéri však zatiaľ nemajú s Luisom Suárezom problémy.

20. min - Prvá dvadsaťminútovka priniesla po jednej šanci na oboch stranách. Rooneyho priamy kop, rovnako ako Rodriguezova strela po Jagielkovom zaváhaní, však tesne minuli bránky.

15. min - Jagielka chybne odkopol loptu, dostala sa k Rodriguezovi, ktorý vystrelil tesne nad Hartovu bránku.

10. min - Tesne pred šestnástkou zastavil Sturridgovu prihrávku Godin rukou. Rooney mal k dispozícii priamy kop z ideálnej vzdialenosti. Podarilo sa mu prestreliť múr, lopta len tesne minula pravý horný roh Muslerovej bránky.

5. min - Suárez poslal loptu z rohového kopu na prednú žrď, ktorú Joe Hart nemal pokrytú obrancom. Anglický brankár loptu vyrazil na roh.

2. min - Prvá nebezpečná situácia pre Anglicko. Bainesova prihrávka vypadla Muslerovi z rúk, Sturridge ju však nestihol doraziť do bránky.

21:00 - Zápas sa začal. V základnej zostave Uruguaja sa objavil aj Luis Suárez.