Slovenské basketbalistky sa priblížili k postupu na ME

Po víťazstve nad Slovinskom 66:52 v kvalifikačnej A skupine sa naše basketbalistky priblížili k postupu na európsky šampionát.

Žirková patrila k oporám slovenských basketbalistiek.(Zdroj: SITA)

KRANJSKA GORA. Slovenské basketbalistky zvíťazili v Kranjskej Gore vo svojom štvrtom kvalifikačnom zápase o účasť na ME 2015 nad domácim Slovinskom 66:52 a výrazným spôsobom sa priblížili k postupu na kontinentálny šampionát.

V kvalifikačnej A-skupine im so siedmimi bodmi patrí priebežná prvá pozícia pred Poľskom, ktoré sa vo večernom zápase predstaví na palubovke Luxemburska (19.30).

V nedeľu hráme s Luxemburskom

Zverenky Maroša Kováčika najbližšie privítajú v nedeľu 22. júna v košickej Infiniti aréne Luxembursko (18.00).

Slovenky začali dobre a už v prvej minúte vyhrávali po Tetemondovej koši 4:0. Tá istá hráčka v 4. minúte trojkou upravila na 2:12 a o štyri minúty neskôr Hruščáková už na 6:18. V závere úvodnej desaťminútovky sa strelecky prebudili i domáce hráčky, ale Toliverová uzavrela na 12:20.

Druhá desaťminútovka priniesla vyrovnaný priebeh. Najskôr Žirková v 11. minúte prinavrátila Slovensku dvojciferné vedenie (14:24), no dve minúty pred polčasovým klaksónom Piršičová dokázala korigovať na 27:31. Vzápätí sa presadili Tetemondová (3) s Toliverovou (2) a slovenský výber si deväťbodové vedenie postrážil až do záveru prvého polčasu - 29:38.

Už tradične začali druhú časť lepšie Slovenky, ktoré sa na začiatku 25. minúty dostali do pätnásťbodového úniku - 35:50. O dve minúty neskôr predviedla presnú ruku spoza trojkového oblúka Tetemondová a hostky vďaka dobre pracujúcej defenzíve do konca tretej desaťminútovky zvýšili svoj náskok na rovných dvadsať bodov - 35:55.

Rozhodla päťbodová šnúra

Domáce hráčky zachytili vstup do poslednej štvrtiny a Oblaková v 34. minúte korigovala na 46:57. Slovenky odpovedali päťbodovou šnúrou (46:62) a záver duelu si už postrážili. Napokon sa radovali z cenného víťazstva 66:52 a zo zisku dvoch kvalifikačných bodov.

A-skupina, kvalifikácia ME 2015

Slovinsko - Slovensko 52:66 (29:38)

Zostava a body SR: Tetemondová 17, Žirková 13, Jurčenková 9, Toliverová a Hruščáková po 8 (Brezániová 6, Krč-Turbová 3, Felixová 2, Baburová 0).

Povedal po zápase

Maroš Kováčik (tréner SR): "Vyšlo nám, čo sme si predsavzali. Ovládli sme začiatok zápasu a výborne sme znova hrali aj v tretej štvrtine, v ktorej sme si vypracovali rozhodujúci náskok. V záverečnej časti hry sme sa síce nevyhli tichšej chvíľke, keď sme inkasovali jedenásť bodov v sérii, ale zvládli sme to. Veľmi ma to teší. Celkovo strácame priveľa lôpt, proti Slovinsku ich bolo dvadsať, ale je to daň za to, že máme veľmi mladý tím"

Daniel Jendrichovský, generálny manažér slovenskej reprezentácie: "Sme veľmi spokojní s tým, že sme tento trošku psychicky náročný zápas zvládli vynikajúco. Naša základná päťka podala vynikajúci výkon a s výnimkou dvoch hluchých pasáži sme v zápase jasne dominovali. Ak by sme sa ich vyvarovali, tak zápas mohol skončiť aj o 20 - 30 bodov. Podstatné je, že máme 99 percentnú istotu postupu na ME. Už iba nezmyselné výsledky v iných skupinách by nás mohli pripraviť o účasť na šampionáte. Neznamená to však, že budeme vypúšťať posledné dva zápasy, pretože si chceme vytvoriť čo najvyššie nasadenie na ME. Proti Luxembursku a Poľsku pôjdeme teda naplno."

1. Slovensko 4 3 1 280:227 7

2. Poľsko 3 3 0 209:162 6

3. Slovinsko 4 1 3 244:243 5

4. Luxembursko 3 0 3 110:211 3

Výsledky kvalifikácie

A-skupina:

Slovinsko - Slovensko 52:66 (12:20, 17:18, 6:17, 17:11)

Luxembursko - Poľsko 45:66 (10:14, 20:22, 6:13, 9:17)

Tabuľka A-skupiny:

1. Poľsko 4 4 0 275:207 8

2. Slovensko 4 3 1 280:227 7

4. Luxembursko 4 0 4 155:277 4

B-skupina:

Belgicko - Veľká Británia 70:74 po predĺžení (20:16, 13:8, 14:18, 13:18 - 10:14)

Macedónsko - Litva 59:101 (16:31, 10:22, 20:24, 13:24)

C-skupina:

Estónsko - Taliansko 45:52 (13:13, 11:7, 12:19, 9:13)

Výsledok zápasu Portugalsko - Lotyšsko (začiatok o 22.00 SELČ) odvysiela agentúra SITA vo štvrtok ráno.