Španielske vyhorenie na MS má aj číselný dôkaz

Smutná španielska fanúšička.
Smutná španielska fanúšička. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Olšiak|22. jún 2014 o 16:33

Fakty potvrdzujú, že kľúčoví ofenzívni hráči Španielska majú za sebou fyzicky náročnejšiu sezónu ako hviezdy ich konkurentov v skupine B.

BRATISLAVA. „Dôvod španielskeho zlyhania pomenujem jedným slovom – šesťdesiat.“

Takto reagoval po prehre Španielska s Čile, znamenajúcej vypadnutie obhajcu už v skupinovej fáze, spolukomentátor RTVS Ladislav Borbély.

Mal na mysli, že opory španielskej reprezentácie odohrali počas uplynulej sezóny dokopy v klube aj reprezentácii okolo šesťdesiat zápasov.

Španielsky osud už v apríli správne predpovedal César Luis Menotti, tréner argentínskych majstrov sveta v roku 1978.

„Španieli budú na šampionáte trpieť extrémnou únavou. Príliš veľa ich hráčov hralo príliš veľa zápasov,“ povedal vtedy pre nemeckú tlačovú agentúru DPA.

Zdalo sa, že ešte viac než fyzická energia chýba španielskym hráčom energia mentálna. „Nemyslím len únavu svalov. Únava pramení aj zo zodpovednosti, povinnosti vyhrať každý zápas,“ hovoril Menotti.

Dokazujú to čísla

V súvislosti so skupinou B vyznieva veľmi zaujímavo porovnanie kľúčových ofenzívnych hráčov a ich vyťaženosti v klube.

Ešte relevantnejší než celkový počet je z hľadiska únavy údaj o zápasoch v základnej zostave. Najmenej ich má za sebou ofenzívna trojka Holandska, momentálne už jedného z favoritov šampionátu.

Vyťaženosť hráčov
  • Holandsko (Van Persie-Sneijder-Robben) – 94 zápasov
  • Čile (Vidal-Vargas-Alexis) – 98 zápasov
  • Španielsko (Iniesta-Costa-Silva) – 129 zápasov

Samozrejme veľký počet zápasov mali v nohách španielske opory aj v príprave na predchádzajúce tri úspešné turnaje. Teraz však navyše pribudli aj ďalšie dva faktory – vyšší vek hráčov a strata motivácie.

„Myslím, že sme neboli schopní udržať rovnaký hlad po úspechu ako v predchádzajúcich rokoch,“ citoval strednopoliara Xabiho Alonsa denník Telegraph.

Ťaží z rotácie

Bolo by pochopiteľne nezmyslom zostaviť reprezentáciu z hráčov, ktorí celý rok nehrali. Ukazuje sa však, že niekoľko vynechaných zápasov pre zranenia či rotáciu hráčov môže byť pre ich reprezentačného trénera paradoxne výhodou.

Skvelým výkonom v prvom zápase to potvrdili aj Nemci. Ich ofenzívne trio Müller - Özil - Götze nastúpilo v sezóne 2013/2014 v základnej zostave svojho klubu v 107 zápasoch, čo je o vyše dvadsať zápasov menej ako pri španielskej útočnej trojici.

Tréner Joachim Löw ťaží z Guardiolovej rotácie v Bayerne. Thomas Müller, trojgólový hrdina z prvého zápasu, nastúpil za Bayern až jedenásťkrát ako náhradník, Mario Götze dokonca až pätnásťkrát.

Mesut Özil pre zranenie tiež vynechal viacero zápasov, v Arsenale nastúpili v základe viackrát aj Cazorla, Arteta či Giroud.

V bránke sa pomýlil

Iná situácia je v defenzíve, kde je maximálna herná prax nevyhnutná.

Uruguajský stopér Diego Lugano bol v uplynulej sezóne vo West Bromwich Albion iba náhradníkom a v prvom zápase šampionátu proti Kostarike patril medzi najslabších na ihrisku.

Najviac sa to však ukázalo v bránke Španielska, v ktorej Iker Casillas nebol oporou ako na predchádzajúcich veľkých turnajoch.

„Casillas nemal istú pozíciu v klube, ale tréner Del Bosque mu veril. Zápasy v Brazílii však ukázali, že sa pomýlil,“ povedal pre denník Šport tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Španielske vyhorenie na MS má aj číselný dôkaz