Brazília s Čile postúpila po dráme až na penalty

Brazília vyradila v osemfinále Čile. Hulkov gól neuznal rozhodca pre ruku, rozhodli až penalty.

Brankár Julio Cezar dotiahol Brazíliu do štvrťfinále.(Zdroj: TASR/AP)

((anketa))

MS vo futbale, osemfinále

Brazília - Čile 1:1 pp (1:1, 1:1, 1:1), 3:2 rozstrel z 11 m

Góly: 18. Luiz - 32. Sanchez

ŽK: Hulk, Luiz Gustavo, Jo, Alves - Mena, Silva, Pinilla. Rozhodovali: Webb - Mullarkey, Cann (všetci Angl.), 58.170 divákov (vypredané).

rozstrel: David Luiz - 1:0, Pinilla - nedal, Willian - nedal, Sanchez - nedal, Marcelo - 2:0, Aranguiz - 2:1, Hulk - nedal, Diaz - 2:2, Neymar - 3:2, Jara - nedal

Brazília: Julio Cesar - Alves, Thiago Silva, Luiz, Marcelo - Fernandinho (72. Ramires), Luiz Gustavo - Hulk, Oscar (106. Willian), Neymar - Fred (64. Jo)

Čile: Bravo - Isla, Silva, Medel (108. Rojas), Jara, Mena - Aranguiz, Vidal (87. Pinilla), Diaz - Sanchez, Vargas (57. Gutierrez)

Predzápasové kurzy: 1,5 - 4,3 - 6,5

Futbalisti Brazílie postúpili do štvrťfinále MS v Brazílii. V prvom sobotňajšom osemfinále v Belo Horizonte po remíze 1:1 v riadnom hracom čase a predĺžení zvíťazili nad Čile až po rozstrele z 11 m 3:2.

V boji o postup do elitného kvarteta sa stretnú v piatok 4. júla s úspešnejším z dvojice Kolumbia - Uruguaj.

Na vypredanom Estadio Mineirao otvoril skóre domáci obranca David Luiz v 18. minúte, v 32. minúte vyrovnal Alexis Sanchez.

V 55. minúte po roku neuznal Brit Webb gól Hulka pre ruku. V zostávajúcom riadnom hracom čase gól už neprišiel a tak sa muselo predlžovať. Len pár sekúnd pred jeho koncom nastrelili Čiľania brvno.

Takto Jara nepremenil rozhodujúcu penaltu.

Hulkova ruka v 51. minúte

Tréner 5-násobných majstrov sveta Luiz Felipe Scolari vymenil v základe stredopoliara Paulinha a na jeho miesto poslal Fernandinha. Kouč Čile Jorge Sampaoli z Argentíny nasadil uzdraveného obrancu Garyho Medela aj stredopoliara Artura Vidala. Čile vypadlo s Brazíliou v osemfinále predchádzajúcich MS 2010 v JAR.

Domáci začali dnešný súboj sériou viacerých tvrdších zákrokov. Za postrannú čiaru odkrýval ale ako prvý Neymar, dal sa do poriadku a vrátil sa späť na ihrisku.

Penaltu si po kontakte s obrancom Čile v šestnástke pýtali Brazílčania, Angličan Webb však nezapískal. Viacero nebezpečných centrov domácich zlikvidoval nový brankár Barcelony v čislkom drese Bravo.

V 18. minúte však išla Brazília do vedenia. Po Neymarovom rohu si vlastný gól strelil Jara, napokon ho pripísali brazílskemu obrancovi Davidovi Luizovi.

Jara (vl.) 1:0 pre Brazíliu

Čile bolo v prvom polčase zápasu aktívnejšie, za prvú polhodinu viedlo na držanie lopty 62:38. Podarilo sa mu vďaka tomu aj vyrovnať.

Chybu po vhadzovaní potrestal vyrovnávajúcim gólom Alexis Sanchez. Súboj dospel až do penaltového rozstrelu, v ktorej mali pevnejšie nervy domáci a sú medzi elitnou osmičkou.

Až piati hráči v rozstrele zaváhali, z toho traja Čiľania Pinilla, Sanchez a Jara, ktorý trafil v rozhodujúcej piatej sérii do tyče. V drese domácich sa pomýlili Willian a Hulk, rozhodujúcu strelu vyslal domáci hrdina Neymar.

Sanchez vyrovnal na 1:1.

Povedali po zápase

Julio Cesar, brankár Brazílie: "Pred štyrmi rokmi som bol smutný, teraz plačem od šťastia. Iba Boh a moja rodina vedia, čím som si prešiel. Moje pôsobenie v tíme Seleçaa ešte nie je na konci. Bolo to zložité. Sme doma pod obrovským tlakom. Prvý polčas sme hrali dobre, no Čile vyrovnalo."

Hulk, útočník Brazílie: "V takýchto momentoch potrebujete pomoc priateľov a spoluhráčov. A vďaka teraz patrí Juliovi, ktorý spravil skvelé zákroky. Behali sme až do konca a Boh to videl. Nedarilo sa nám, ale dokázali sme to. Vedeli sme, že to bude obrovsky ťažký zápas, išli sme na doraz a nechali sme tam všetky sily, aj keď nás trápili kŕče."

Thiago Silva, kapitán Brazílie: "Ťažko hľadám slová. Je to výhra celého tímu. Bojovali sme celý zápas a zaslúžene sme postúpili."

Arturo Vidal, stredopoliar Čile: "Je to ťažké, vypadnúť takýmto spôsobom. Hrali sme dobre a bol to výborný zápas. Odovzdali sme na ihrisku všetko. V penaltovej lotérii sme mali smolu. Sme smutní, že už nenaplníme naše sny, chceli sme viac."

Luiz Felipe Scolari (tréner Brazílie, zdroj: Kicker): "Podľa očakávania to bol ťažký zápas. Čile má veľmi dobre organizované mužstvo. Videli sme vyrovnaný duel. Hráčom som dal na nedeľu ráno voľno, môžu ísť na chvíľu domov a relaxovať. Následne sa musia ešte viac zlepšiť, aby sme zvládli aj štvrťfinále."

Jorge Sampaoli (tréner Čile, zdroj: AP): "Myslíte, že môžem byť spokojný s výsledkom? Odohrali sme náročných 120 minút, aj keď všetci na štadióne boli proti nám. Som veľmi smutný a sklamaný."