gól: 88. Sneijder, 93. Huntelaar - 48. dos Santos

Holandsko: Cillessen - Vlaar, de Vrij, Blind, Verhaegh (56. Depay) - Kuyt, de Jong (9. Martins Indi), Wijnaldum - Sneijder - van Persie (76. Huntelaar), Robben

Mexiko: Mexiko: Ochoa - Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (45. Reyes), Layun - Herrera, Salcido, Guardado- Dos Santos, Peralta (75. Hernandez)

Predzápasové kurzy: 2,05 - 3,3 - 3,7

Gól Dos Santosa

Radosť trénera Mexika

Vyrovnávajúci gól Sneijdera

Futbalisti Holandska zvíťazili v nedeľňajšom zápase osemfinále na MS v Brazílii nad Mexikom 2:1 a v boji o elitné kvarteto sa stretnú v sobotu 5. júla o 22.00 SELČ s lepším z dvojice Kostarika - Grécko.

Mexičania išli do vedenia krátko po polčasovej prestávke, keď sa peknou strelou prezentoval útočník Giovani dos Santos. "Oranjes" vzápätí zvýšili obrátky, ale dlho si nevedeli vypracovať šance. Vyrovnať sa im podarilo až v 88. minúte, keď sa po rohu trafil Sneijder a v 90.+4 minúte rozhodol o postupe úradujúcich vicemajstrov z jedenástky Klaas Jan Huntelaar.

Hlasy po zápase:

Klaas-Jan Huntelaar, útočník a strelec rozhodujúceho gólu Holandska: "Bol to dobrý moment pre mňa i pre celý tím. Pred jedenástkou som mal dobrý pocit. Arjen prišiel ku mne a spýtal sa ma, či ju chcem kopnúť, tak som si zobral loptu a strelil ju do rohu."

Robin Van Persie, kapitán a útočník Holandska: "Bolo to neuveriteľné, bol to veľmi ťažký zápas. Vysoká teplota a vlhkosť nám to ešte sťažili, no keď prehrávate, musíte útočiť."

Louis van Gaal (tréner Holandska): "Veľký kompliment pre môj tím. Hráči ukázali, že o víťazstvo vedia bojovať do konca, verili si. Aj fyzicky sme prevýšili súpera, boli sme sviežejší v závere. Toto víťazstvo nám dodá veľa sebavedomia."

Arjen Robben (útočník Holandska): "Mali sme viac šancí aj častejšie loptu na kopačkách ako v predchádzajúcich zápasoch. Z tohto pohľadu sme si zaslúžili vyhrať a postúpiť. Pred pokutovým kopom som sa spýtal Klaasa-Jana, či si trúfa. Predsa len, bol čerstvejší a ja som mu veril. On to potom vzal na seba a rozhodol. Za normálnych okolností je prvou voľbou pre pokutový kop Robin van Persie, ale ten už vtedy nebol na ihrisku."

Miguel Herrera, tréner Mexika: "Hrali sme veľmi dobre, no potom sme poľavili a pustili sme ich k šanciam. Boli to majstrovstvá sveta, na ktorých bolo všetko proti Mexiku. Nanešťastie sme nedosiahli to, čo sme chceli."

ONLINE PRENOS

9. min - Holanďania museli striedať, keď z trávnika odišiel Nigel de Jong, ktorého nahradil Bruno Martins Indi.

17. min - Mexičania sa dostávajú viac do šancí, Herrera strieľal zvnútra šestnástky tesne vedľa bránky. O tri minúty mohol tím z Latinskej Ameriky kopať penaltu, keď Vlaar zasiahol kopačkou do hlavy Guardada, keď odkopával loptu.

32. min - Rozhodca prerušil zápas na tri minúty kvôli občerstveniu. Hrá sa vo vysokej nadmorskej výške pri teplote 32 stupňov a 70% vlhkosti.

42 min - Dos Santos šiel z uhla sám na bránku Holandska, ale Cillessen jeho šancu výborne zneškodnil nohou.

47. min - Robben s van Persiem sa dostali do protiútoku až na konci polčasu. Zle si však prihrali, po zákroku Marqueza na Robbena sa mohla pískať penalta. Pri zákroku sa zranil Moreno, ktorého nahradil Reyes. Pre prestávku na občerstvenie sa hralo skoro do 50. minúty.

48. min - Mexiko udrelo už na začiatku druhého polčasu, keď vystrelil spomedzi šestnástky k tyčke Giovani do Santos. Brankár Cillessen zareagoval neskoro a loptu už nedočiahol.

57. min - Brankár Mexika Ochoa predviedol skvelý reflexívny zákrok proti hlavičke de Vrija z tesnej blízkosti. Vyrazená strela skončila na tyčke.

72. min - Holanďania sa snažia niečo vymyslieť, ale Mexičania pozorne bránia.

74. min - Robben skvele prešiel na pravej strane cez obranu súpera, ale výborne ho vychytal Ochoa.

77. min - V zápase dohral van Persie, ktorého vystriedal Huntelaar. Rozhodca opäť prerušil zápas a nechal hráčov sa občerstviť.

88. min - Holanďania sa dočkali gólu. Huntelaar sklepol hlavou na voľného Sneijdera, ktorý tvrdou strelou k tyčke vyrovnal na 1:1.

92. min - Mexičania nezvládli záver zápasu, kapitán Marquez zasiahol Robbena v šestnástke, dostal žltú kartu a Huntelaar premenil jedenástku po prísne nariadenej penalte.