Prekvapenie MS Kostarika ide ďalej, vyradila Grékov

(Autor: SITA/AP)
TASR|29. jún 2014 o 15:55

Kostarickí futbalisti dosiahli historický úspech. Nad Gréckom vyhrali 2:1 po penaltách a postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Zápas dohrávali desiati.

((anketa))

MS vo futbale, osemfinále

Kostarika - Grécko 2:1 (1:1, 0:0) 5:3 na penalty

Góly: 52. Bryan Ruiz - 90.+ Papastathopulos, ŽK: 42. Ó. Duarte, 48. Tejeda, 56. Granados, 70. Bryan Ruiz, 90. K. Navas - 36. Samaris, 72. Manolas, ČK: 66. Ó. Duarte (Kost.) za faul po druhej ŽK, rozhodujú: Williams - Cream, Anaz (všetci Aus.)

Kostarika: K. Navas - Gamboa (77. Acosta), Ó. Duarte, Giancarlo González, Umaňa, Júnior Díaz - Bryan Ruiz, Borges, Tejeda (66. Cubero), Bolaňos (83. Brenes) - Joel Campbell

Grécko: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopulos, Holebas - Karagunis - Salpingidis (69. Gekas), Maniatis (78. Katsouranis), Samaris (58. Mitroglou), Christodulopulos - Samaras

Predzápasové kurzy: 2,55 - 3,0 - 3,0

Futbalisti Kostariky postúpili do štvrťfinále 20. MS v Brazílii. V druhom nedeľňajšom osemfinále v Recife po remíze 1:1 v riadnom hracom čase a predĺžení zvíťazili nad Gréckom až po rozstrele z 11 m 5:3.

V boji o účasť v najlepšej štvorke sa stretnú v sobotu 5. júla o 22.00 SELČ s Holandskom. Stredoameričania sa prebojovali medzi najlepšiu osmičku šampionátu prvýkrát v histórii.

Po bezgólovom prvom polčase išli do vedenia v 52. minúte Kostaričania vďaka gólu kapitána Bryana Ruiza, ktorý tak zaskočil aktívnejších súperov.

V 66. minúte však Duarte videl druhú žltú kartu a musel predčasne pod sprchy. Gréci početnú výhodu využili až v 90.+1 minúte,

keď sa z dorážky presadil obranca Sokratis Papastathopoulos a poslal duel do predĺženia. V ňom gól nepadol a o triumfe Kostariky nakoniec rozhodli až jedenástky.

Povedali po zápase

Jorge Luis Pinto, tréner Kostariky: "Verili sme nášmu brankárovi, že nejakú jedenástku chytí. Mal za sebou vynikajúci zápas, niekoľkokrát nás podržal. Mužstvo mu verilo. Z postupu máme ohromnú radosť, prežívame neopísateľné chvíle radosti a šťastia."

Fernando Santos, tréner Grécka: "Postúpil šťastnejší tím. Boli sme lepší počas celého zápasu, ale nedokázali sme využiť ani takmer hodinovú presilovku o jedného hráča. Penalty už sú lotéria, ktorá nám nepriala."

Brankár Navas skvele vychytal Salpingidisa

Gól Ruíza

Gól Papastathopulosa

ONLINE PRENOS

Penaltový rozstrel - Kostarika, Bourges - 1:0, Grécko, Mitroglou - 1:1, Ruíz - 2:1, Christodulopulos - 2:2, Gonazels - 3:2, Holebas - 3:3, Campbell 4:3, Gekas - nedal, Umaňa - 5:3. Kostarika postúpila do štvrťfinále.

122. min - Mitroglou mal obrovskú šancu, ale Navas po ňom vybehol a zachránil Kostariku.

112. min - Kostraričania sa zabudli v útoku. Gréci išli piati len na dvoch obrancov, ale Christodulopulos zasebčil a Kostarika sa ubránila.

106. min - Striedajúci kostarický hráč Brenes sa predral do šance. Jeho strela minule tesne bránku.

99. min - Kostaričania sa len s vypätím síl bránia, na poslednú chvíľu zblokovali prienik Katsouranisa, ktorý bol v čistej šanci.

92. min - Grécki hráči vyzerajú, že majú viac síl. V útoku začali aj predĺženie, ale pri šanci boli v ofsajde.

90 (plus 3). min - Grécki futbalisti majú v závere obrovský tlak. Výbornú hlavičku Mitroglua len tesne vytlačil kostarický brankár.

91. min - Gréci išli konečne do šestnástky Kostariky viacerí. Prvú šancu ešte brankár Navas kryl, ale nakoniec sa Grékom podarilo po dorážke vyrovnať, keď skóroval Papastathopulos.

87. min - Christodulopulos sa výborne uvoľnil na pravej strane, ale jeho center so šťastím pokryl brankár Kostariky Navas.

85. min - Gréci sa snažia vytvoriť tlak, ale Kostarika pozorne bráni a útočí po brejkoch.

66. min - Kostarické šance sa o niečo zmenšili, lebo Duarte dostal druhú žltú kartu a rozhodca ho vylúčil.

52. min . Ruíz vystrelil umiestnenú strelu spoza šestnástky, ktorá nebola síce prudká ale presná. Kostarika vedia 1:0.

37. min - Gréci mali obrovskú šancu, Salpinkidis však neprekonal z blízka brankára Navasa, ktorý jeho gólový pokus vyrazil nohou.

34. min - Gréci majú naďalej o trochu viac z hry, stále však majú navrch defenzívy.

19. min - Oba tímy vyčkávajú, miernu prevahu mali na začiatku Gréci, ale proti pozornej defenzíve Kostariky nič nevymysleli.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Prekvapenie MS Kostarika ide ďalej, vyradila Grékov