AKTUALIZOVANÉ 00:48

Nemecko vyhralo nad Alžírskom 2:1 po predĺžení, Schürrle skóroval pätičkou

Futbalisti Alžírska odohrali výborný zápas. Nemci si zahrajú štvrťfinále proti Francúzsku.

Thomas Müller (vľavo) a Rafik Halliche v súboji.(Zdroj: SITA/AP)
ŠPECIÁL na zápas Škótsko - Slovensko tu >>

((anketa))

MS v Brazílii, osemfinále

Nemecko - Alžírsko 2:1 po predĺžení (0:0)

Góly: 92. Schürrle, 120. Mesut Özil - 120.+ Djabou, ŽK: 107. Lahm - 42. Halliche

rozhodovali: Ricci - De Carvalho, Van Gasse (všetci Braz.), 43 063 divákov

Nemecko: Neuer - Mustafi (70. Khedira), Mertesacker, J. Boateng, Höwedes - Lahm - Mesut Özil, Schweinsteiger (109. Kramer), T. Kroos, Götze (46. Schürrle) - Th. Müller

Alžírsko: M'Bolhi - Mandi, Mostefa, Belkalem, Halliche (97. Bougherra), Ghoulam - Lacen - Taider (78. Brahimi), Feghouli, Slimani - Soudani (100. Djabou)

PORTO ALEGRE. Futbalisti Nemecka sú ďalším štvrťfinalistom futbalových MS v Brazílii. V osemfinále zdolali v Porto Alegre Alžírsko 2:1 až po predĺžení a o postup medzi elitné kvarteto zabojujú v piatok 4. júla o 18.00 SELČ v Rio de Janeiro proti Francúzsku.

Góly na štadióne Estadio Beira-Rio v Porto Alegre padli až v predĺžení, pretože favorizovaní Nemci sa v riadnom čase márne snažili prekonať obranu Alžírčanov, ktorí si dokonca v prvom polčase vytvorili lepšie šance.

Hrdinom sa napokon stal striedajúci Andre Schürrle, ktorý v 92. minúte poslal "Nationalelf" do vedenia a poistku pridal Mesut Özil. Skóre ešte potom upravil v záverečných sekundách Abdelmoume Djabou.

Nemcom v poslednej chvíli vypadol zo zostavy pre chrípku Mats Hummels, namiesto neho do zápasu naskočil Shkodran Mustafi. Na pozíciu Hummelsa v strede obrany sa posunul Jerome Boateng.

Kouč Alžírska Vahid Halilhodžič sa prvýkrát na turnaji rozhodol od začiatku pre útočné duo Hilal Soudani a Islam Slimani. Po výrazných zmenách chýbali v základe Yacine Brahimi i Abdelmoume Djabou.

Zostrih zápasu.

Povedali po zápase

Joachim Löw, tréner Nemecka: "Bolo to víťazstvo vôle. V prvom polčase sme hrali zle, strácali sme príliš veľa lôpt, v druhom to bolo výrazne lepšie a tam sme mali rozhodnúť. Mali sme naozaj veľké množstvo šancí. Všetci hráči už hrali v predĺžení na hranici svojich možností, ale zvládli sme to."

Andre Schürrle, autor prvého gólu Nemecka: "Chceli sme to uhrať inak, ale Alžírčania hrali veľmi dobre. Tak či tak, sme vo štvrťfinále. Pri mojom góle sme mali aj trochu šťastia. Proti Francúzsku ale musíme podať lepší výkon."

Philipp Lahm, stredopoliar Nemecka: "Ak nedáme šance, musíme ísť až do predĺženia. V druhom polčase sme mali dosť možností rozhodnúť. Vedeli sme ale, že to dnes bude ťažké a presne to sme aj zažili..."

Per Mertesacker, obranca Nemecka: "Je jedno ako, hlavný je postup do štvrťfinále. Alžírsko nám to urobilo poriadne ťažké, ale napokon sme zaslúžene vyhrali."

Madjid Bougherra, obranca Alžírska: "Ukázali sme celému svetu, že máme skvelý tím. Ľudia mohli vidieť, čoho sme naozaj schopní."

Najbližší program

OSEMFINÁLE

Utorok 1. júla:

Argentína - Švajčiarsko (Sao Paulo, 18.00)

Belgicko - USA (Salvador, 22.00)

ŠTVRŤFINÁLE

Piatok 4. júla:

Francúzsko - Nemecko (Rio de Janeiro, 18.00, štvrťfinále 1)

Brazília - Kolumbia (Fortaleza, 22.00, štvrťfinále 2)

Sobota 5. júla:

víťaz Argentína/Švajčiarsko - víťaz Belgicko/USA (Brasília, 18.00, štvrťfinále 3)

Holandsko - Kostarika (Salvador, 22.00, štvrťfinále 4)

Predĺženie prinieslo góly

V nadstavenom čase predĺženia znížil po peknej akcii Alžírska Djabou. Druhý gól už Afričania nepridali napriek ešte jednej šanci, Neuer v pohode loptu chytil. Nemci si zahrajú štvrťfinále proti Francúzsku.

Na 1:2 znížil Djabou.

117. min: Nemci mali dve čisté šance po sebe, nepremenili ich Kramer ani Müller. Predsa sa to Nemcom podarilo. Na 2:0 zvýšil o chvíľu Özil po tom, čo mal šancu on aj Schürrle.

Özilov gól na 2:0.

108. min: Brahimiho priamy kop, na ktorý si nabiehalo viacero Alžírčanov, sa skončil len v rukách Neuera, ktorého našla lopta vkľude v stoji.

102. min: Šanca Alžírska prichádza po veľmi zlom odkope Khediru. Mostefa však netrafil zblízka ani bránu. Tento moment bude Alžírčanov veľmi mrzieť.

100. min: Šance Nemcov nepremenili Özil ani Müller, Nemci dobre bránia, nepúšťajú už Alžírčanov do šancí.

92. min: Müller pekne potiahol akciu v šestnástke, prihral striedajúcemu Schürrlemu, ktorý zblízka pätičkou poslal Nemcov do vedenia.

Schürrleho gól.

Nadstavujú sa 4 minúty. Alžírsko sa záverečnému tlaku Nemcov ubránilo, predlžuje sa.

87. min: Nemcom nevyšla ich trojnásobná "preskakovačka" pri priamom kope. Ako druhý preskakoval loptu Müller, no potkol sa. Priamy kop rozohral napokon Kroos, ale komická akcia sa skončila ofsajdom Müllera. Na druhej strane opäť hasil ďalekým vybehnutím Neuer. A Schweinsteiger napokon neusmernil vo výbornej šanci hlavou loptu prudko ani presne.

80. min: Müller mal čistú šancu, Raís jeho prudkú hlavičku vyrazil, Schürrle vzápätí trafil len do obrancu Belkalema. Po rohu neuspel ani Höwedes. Müller mal obrovskú šancu aj v 82. minúte, tentokrát netrafil bránku pravačkou.

75. min: Veľmi dobre hrajúci útočník Alžírska Slimani opäť pohrozil, spoza šestnástky trafil prudkou strelou len do Neuera. Ďalšia akcia Alžírska sa končí odkopom nemeckého obrancu.

71. min: Neuer tentokrát zachraňuje hlavičkou pred vlastnou šestnástkou, lopta končí v aute.

68. min: Na trávniku leží Nemec Mustafi, ošetrujú ho po akrobatickom obrannom zákroku, pri ktorom si sám poranil stehno. Alžírsko hrá stále veľmi dobre, Nemci gólové šance nemajú.

55. min: Lahmovu peknú strelu spoza šestnástky vyrazil Raís na rohový kop, inak by skončila v hornom rohu alžírskej brány. Držanie lopty doteraz je 69:31 pre Nemcov. Strely na bránu 6:2, mimo 3:2.

Druhý polčas začali Nemci omnoho aktívnejšie. Center Kroosa v 49. minúte umiestnil prudkou hlavičkou Mustafi len do náručia alžírskeho brankára.

V prvom polčase zachraňoval Neuer

39. min: Boateng zblokoval strelu Mostefu spoza šestnástky na roh. Nemci dnes vôbec nie sú takí dobrí, ako sa od nich čakalo. Götze mal prvú veľkú šancu svojho tímu až v 41. minúte, no sám pred brankárom ju zahodil, trafil len do Raísa.

28. min: "Mein Gott", povedal komentátor ZDF po ďalšom zaváhaní v nemeckej obrane, ktoré musel opäť ďaleko vonku zo šestnástky hasiť brankár Manuel Neuer.

17. min: Gól Alžírska rozhodcovia pre ofsajd neuznali, stál v ňom Slimani. Nemecký komentátor ZDF reagoval: "Aj tak to bolo veľké šťastie pre nás". Vzápätí mal ďalšiu veľkú šancu Ghoulam, zblízka z uhla ale minul Neuerovu bránu.

14. min: Až teraz sa k niečomu dostali Nemci. Pekná strela Schweinsteigera z diaľky sa skončila na rukách brankára Raísa. Na druhej strane hneď na to mal veľkú šancu Feghouli, ale z uhla zblízka vysoko prestrelil bránu.

V 9. minúte mohli Nemci inkasovať. Slimani sa rútil do šance, brankár Neuer vybehol tak, ako to hádam zvykne iba on - veľmi ďaleko zo svojej šestnástky. Slimani mohol trafiť prázdnu bránu, ale Neuer preukázal skvelú bežeckú formu a jeho strelu zblokoval na roh.

Hummels ochorel

Nemecký tréner Joachim Löw pre osemfinále stratil Lukasa Podolského. "Je zranený a potrebuje aspoň dva-tri dni na oddych," citovala agentúra DPA kouča.

Predzápasové kurzy: 1,30 - 6,00 - 11,00

Stará krivda

"Hanba v Gijone" - škandál z MS 1982 v Španielsku, ktorý dodnes mnohých Alžírčanom máta v pamäti. Hoci vtedy Afričania senzačne v základnej skupine zdolali Nemcov i Čile, stali sa napokon obeťou komplotu a do ďalších bojov o skóre nepostúpili.

V záverečnom zápase skupiny potrebovali totiž Nemci proti Rakúsku tesné víťazstvo, ktoré by poslalo Alžírsko domov, a to sa po hanebnom výkone oboch tímov aj zrodilo. Nemci dali gól už v 10. minúte a zvyšok zápasu sa zmenil na frašku bez akejkoľvek snahy aktérov zmeniť skóre duelu.

"Na to sa nedá zabudnúť...," pripomenul súčasný kouč Alžírčanov Vahid Halilhodžič. Paradoxne, história hrá v prospech jeho zverencov - Alžírčania totiž s Nemeckom nikdy neprehrali a sú jedným z trojice tímov na svete (ešte NDR a Egypt), ktoré majú proti Nationalelf stopercentnú bilanciu. Okrem spomínaného triumfu na MS 1982 (2:1) ich zdolali aj v roku 1964 v Alžíri (2:0).