AKTUALIZOVANÉ 21:12

Francúzi zdolali Nigériu 2:0, prvý gól dal Pogba, druhý bol vlastný

Francúzsky tím po bezgólovej remíze s Ekvádorom hral dlho bez gólov aj osemfinále s Nigériou, napokon sa presadila kvalita Francúzov.

Francúz Paul Pogba padá v súboji s Kennethom Omeruom a Ogenyim Onazim (číslo 17).(Zdroj: SITA/AP)
Dvojzápas našich na futbalových ME “21” v Poľsku >>

((anketa))

MS v Brazílii, osemfinále

Francúzsko - Nigéria 2:0 (0:0)

Gól: 79. Pogba, 90.+1. Yobo (vlastný)

Brasilia, Estadio Nacional. Rozhodcovia: Geiger - Hurd (obaja USA), Fletcher (Kan.), ŽK: Matuidi, 67 882 divákov

Francúzsko: Lloris - Debuchy, Varane, Koscielny, Evra - Pogba, Cabaye, Matuidi - Valbuena (90.+4 Sissoko), Giroud (62. Griezmann), Benzema

Nigéria: Enyeama - Ambrose, Omeruo, Yobo, Oshaniwa - Onazi (59. Gabriel), Mikel - Musa, Odemwingie, Moses (89. Nwofor) - Emenike

BRASILIA. Futbalisti Francúzska vyhrali v pondelňajšom zápase osemfinále na MS v Brazílii nad Nigériou 2:0. Vo štvrťfinále sa stretnú v piatok 4. júla o 18.00 SELČ v Rio de Janeiro s úspešnejším z dvojice Nemecko - Alžírsko.

Na Národnom štadióne v Brasilii sa Francúzi dlho v koncovke trápili a africký tím pôsobil nebezpečnejším dojmom. Favorit až v závere vystupňoval tlak a v 79. minúte ho do vedenia poslala presná hlavička Paula Pogbu po rohovom kope a chybe nigérijského brankára Vincenta Enyeamu. V 91. minúte postup Francúzov spečatil vlastným gólom Joseph Yobo.

Do základnej zostavy sa vrátil útočník Olivier Giroud, zraneného Mamadoua Sakha nahradil v obrane Laurent Koscielny. Po dištanci sa v tíme kouča Didiera Deschampsa objavil Yohan Cabaye.

Tréner Nigérie Stephen Keshi urobil v porovnaní s predchádzajúcim duelom s Argentínou jedinú zmenu - stredopoliar Victor Moses dostal dôveru namiesto zraneného Michaela Babatundeho.

Hlasy:

Didier Deschamps, tréner Francúzska: "Sme vo štvrťfinále a to je úžasné. Bol to psychicky veľmi náročný zápas, mali sme v ňom veľa šancí, ale góly prišli až v závere. Ľahký zápas už na šampionáte neexistuje, ale zvládli sme to a ešte sa uvidíme."

Paul Pogba, strelec prvého gólu Francúzska: "Po mojom presnom zásahu prišla veľká úľava, bol to veľmi dôležitý gól. Cítili sme, že za nami stojí celá krajina a sme šťastní, že sme dokázali postúpiť."

Stephen Keshi, tréner Nigérie: "Je to veľká smola, že sme prehrali tento zápas. Keď si premietnem zápas, nezaslúžili sme si to. Ale taký je futbal. Ukázali sme na tomto šampionáte, že s nami treba rátať. Odohrali sme teraz v osemfinále výborný zápas. No prehrali sme a to nie je pekné. Neviem, či po MS zostanem pri mužstve."

Joseph Yobo, kapitán Nigérie: "Odovzdali sme všetko, ale taký je futbal. Mali sme dnes hrať ešte lepšie. A na začiatku sme tak aj hrali. Ale nevyužili sme naše šance."

Online a góly:

Francúzi vyradili Nigériu 2:0 a vo štvrťfinále sa stretnú s víťazom súboja Nemecko - Alžírsko.

91. min: Najlepšia obrana je útok. Hovoria si Francúzi a majú rohový kop. Nigériu do tlaku či šancí nepúšťajú. Po rohu si dal vlastný gól kapitán Yobo atakovaný Griezmannom.

84. min: Enyeama zachránil Nigériu, rozhodnúť mohol Griezmann, ktorého prudkú strelu zblízka spod brvna vytlačil von výborný brankár Nigérie.

79. min: O dve minúty na to prudko hlavičkoval Benzema, Enyeama loptu krásne vytlačil spod brvna na roh. Po ňom však brankár Nigérie urobil chybu, lebo loptu vytlačil len na hlavu Pogbu, ktorý trafil viacmenej prázdnu bránu Nigérie. Francúzi premenili štvrtú veľkú šancu v priebehu troch minút a zaslúžene vedú 1:0.

77. min: Po veľkej šanci Benzemu sa situácia zmenila. Tlačia Francúzi a zdá sa, že Nigéria začína mať veľké problémy v obrane. Benzemova prízemná strela z uhla úspešná nebola, Cabaye spoza šestnástky nastrelil brvno.

70. min: Benzema spálil najväčšiu šancu zápasu po krásnej narážačke s Griezmannom, z bránkovej čiary vykopával Moses. Gól to nebol, potvrdila to počítačová technológia.

63. min: Nigéria sa tlačí dopredu, Francúzi sa snažia hrať na protiútoky, ale ani to sa im nedarí. Gól nedali už tri polčasy a 18 minút.

52. min: Závar v šestnástke Francúzska, Nigéria sa vie dnes veľmi dobre pretláčať do ofenzívy, góly však nepadajú, lebo vyložených šancí až tak veľa nemá.

Na nebezpečné útoky vedie podľa stránky fifa.com Francúzsko po prvom polčase 21:18, držanie lopty je mierne v prospech afrického tímu 47:53. Strely na bránu sú 2:4, mimo 4:1.

44. min: Dobre vystrelil Emenike, len škoda, že do stredu brány, takže Lloris vyrazil loptu pohodlne. Aj Nigéria sa snaží útočiť, vidíme pekný futbal.

39. min: Akcia Matuidi - Valbuena - Debuchy gól nepriniesla. Bol to pekný útok do polootvorenej obrany Nigérie, ale Debuchy netrafil vo výbornej pozícii asi z 13 metrov bránu.

33. min: Obranca Debuchy sa zjavil až v šestnástke Nigérie, ale v ťažkej pozícii z voleja prestrelil. Pogba sa snažil vysunúť Cabayeho, ale lopta končí až za čiarou a nasleduje odkop od brány Nigérie.

22. min: Obrovská šanca Francúzov. Skvelý volej Pogbu vytiahol ešte lepšie von z brány brankár Enyeama.

16. min: Dvojgólový strelec proti Argentíne Musa sa pokúšal prekonať obranu Francúzov, Matuidi fauloval Odemwingieho, ale Emenike priamy kop prestrelil. O dve minúty neuznali rozhodcovia gól Emenikemu, stál v ofsajde. Zrejme v ňom aj naozaj stál. Na druhej strane bol v ofsajde v dobrej šanci aj Benzema.

10. min: Hrá sa živý futbal, ale zatiaľ bez vyložených šancí. Nigéria išla traja na troch, ale Emenike s loptou veľa nevymyslel.

5. min: Francúzi kopali prvý rohový kop, doteraz sú aktívnejším tímom smerom dopredu.

Predzápasové kurzy: 1,45 - 4,50 - 8,50