Po góloch môže počítač hlásiť aj ofsajdy či rohové kopy

O góloch rozhoduje na MS v Brazílii rozhoduje s kamerami prepojený počítač.
O góloch rozhoduje na MS v Brazílii rozhoduje s kamerami prepojený počítač. (Autor: TASR / AP)
Michal Trško|29. jún 2014 o 21:30

Technika sa zrejme už vo futbale natrvalo presadí. Šampionátu v Brazílii pomohla a futbalovým šéfom sa to páči.

BRATISLAVA. Nebol to prvý gól, ktorý v bránke nikto nevidel, a napriek tomu ho rozhodcovia uznali. Nebolo ho vidno ani na spomalených záberoch nijakej z kamier bežnej televízie.

Napriek tomu je to zrejme prvý sporný gól, o ktorom sa takmer nediskutovalo. Najviac to sa zrejme zapáčilo šéfom svetového futbalu. Nikto ich neobviňoval z ovplyvňovania zápasu, rozhodcom nikto nenadával.

Kamery zrejme aj na ME

O druhom góle v bránke Hondurasu v zápase s Francúzskom rozhodla počítačom riadená technológia vyhodnocujúca zábery bránkovej čiary.

Tréner Hondurasu Luis Fernando Suaréz si po zápase síce trochu ponadával, ale rozhodnutie nespochybňoval ani on. Prešli dva týždne a šéf FIFA Sepp Blatter už avizuje ďalšie plány.

„Hovoril som s prezidentom UEFA Platinim a chcel by technológiu bránkovej čiary použiť aj na majstrovstvách Európy 2016 vo Francúzsku,“ povedal Blatter pre fifa.com. Pridajú sa vraj aj najväčšie ligové súťaže.

Platini je známym odporcom moderných technológií a vzápätí tieto vyhlásenia označil za nedorozumenie.

O možnosti použitia systému na ME sa ešte len bude rozhodovať. To platí aj pre ligové súťaže.

„Zatiaľ sme sa rozhodli nepoužívať technológiu bránkovej čiary v našich klubových súťažiach, pretože by to stálo milióny,“ povedal naposledy pre uefa.com Platini.

Kamery pre 280 štadiónov, kde sa hrajú špičkové futbalové zápasy, by podľa Platiniho stáli od 50 do 70 miliónov eur. To je približne 200-tisíc eur na štadión.

Hoci sa nediskutuje o góloch, problémom sú rozhodcami nariadené viaceré penalty, vylúčenia alebo postavenia mimo hry. Chybné výroky stále ovplyvňujú výsledky zápasov.

Firmy však už dlhšie ponúkajú viac ako len kamery na bránkovej čiare.

„Teraz sa zameriavame na gólovú technológiu, ale systém je schopný rozpoznať aj ofsajdy a penalty,“ cituje týždenník The Economist šéfa GoalControl Dirka Broichhausena. Práve táto firma dodala technológiu pre MS.

Počítač videl lepšie

S ďalšími systémami sa experimentuje. Napríklad vedci z Keio univerzity v Japonsku už odskúšali systém zložený zo 16 kamier, pomocou ktorých dokážu posúdiť ofsajdové situácie lepšie ako rozhodcovia na ihrisku.

Economist napísal, že počas modelového zápasu počítač v dvoch prípadoch posúdil ofsajd správne, kým rozhodcovia chybne. Počítač správne posúdil aj pravidlo o mŕtvom ofsajde.

A problémom nebola ani plynulosť hry. Rozhodnutia prichádzali rozhodcom okamžite. Napokon aj teraz v Brazílii sa spomalený záber zobrazil na štadiónovej obrazovke o niekoľko sekúnd.

Vedci ponúkajú futbalistom aj ďalšie možnosti. Počítače vedia posúdiť aj situácie predchádzajúce rohovým kopom, vhadzovaniam či dokonca nafilmované pády v pokutovom území. Špeciálne chrániče totiž dokážu rozpoznať kontakt so súperom.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Po góloch môže počítač hlásiť aj ofsajdy či rohové kopy