Víkendový súhrn: Uruguaj bol bez Suáreza bezzubý

Luis Suárez máva svojim fanúšikom, ktorí ho prišli podporiť pred jeho dom.(Zdroj: TASR/AP)

Športové dianie komentuje Bohumil Stejskal,

šéfredaktor Takurcitee.sk.

Polovica štvrťfinálových dvojíc je určená. V hornej polovici pavúka Mundialu 2014 zostali štyri futbalové reprezentácie. Európa má v hre ešte štyri tímy, Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Švajčiarsko.

Musia však hrať osemfinále proti Argentíne, Nigérii, Alžírsku a USA. Zatiaľ sa zdá, že majstrovstvá sveta patria tímom z amerického kontinentu.

Brazília v sobotu prekonala Čile až v rozstrele po stodvadsiatich minútach hry. Nestáva sa často, aby jednak najlepšou brazílskou formáciou bola obranná a druhak hrdinom zápasu vo vyraďovacej časti bol brankár.

Julio Cesar chytil dve penalty Čiľanov, tretiu, rozhodujúcu vytlačil očami na žrď svojej brány. Kameň, ktorý spadol futbalovému národu, bolo obrazne povedané počuť na celom svete.

Kolumbia dvoma gólmi fantastického Jamesa Rodrigueza vyradila Uruguaj oslabený o Luisa Suáreza. Útočník Liverpoolu má na štyri mesiace zakázaný vstup na štadióny, bez neho boli jeho krajania, nedá sa inak napísať, bezzubí. Rodriguez je zatiaľ hitom majstrovstiev, venovali sme mu text aj na TakUrčitee.

Holandsko nikoho nenadchlo

Holandsko malo v nedeľu podvečer namále. Mexičania v druhom polčase strelili prvý gól a ešte tri minúty pred koncom sa zdalo, že postup ubránia. Sneijder však odrazenú loptu v 88. minúte poslal do brány tak prudko a presne, že takmer pretrhol sieť.

V nadstavenom čase ešte stihol Robben na bránkovej čiare nafilmovať pád po faule, rozhodca zapískal pokutový kop a Huntelaar nedal najlepšiemu brankárovi turnaja Ochoovi žiadnu šancu. Oranjes postúpili po výsledku 2:1 a hre, ktorou nikoho nenadchli.

Premožiteľ Slovenska vypadol

Dráma sa neskončila ani úderom včerajšej polnoci stredoeurópskeho času. Kostarika z prvej a jedinej strely na bránu počas zápasu strelila v druhom polčase gól, premožitelia Slovenska z kvalifikácie hrali do konca zápasu na jednu bránu. Kostarika bez vylúčeného hráča odolávala heroicky, no nakoniec neodolala.

Papastathopoulos vyrovnal v nadstavenom čase. Tridsaťminútové obliehanie Navasovej brány nepomohlo, pred jednou v noci sa kopali ďalšie penalty. Ako jediný zlyhal Gekas, po dlhom čase sa Gréci mohli vcítiť do kože tímov, ktoré podobným srdcervúcim spôsobom zvykli z turnajov vystrnadiť sami.

V drafte NHL remíza s Austráliou

V drafte NHL sme sa dočkali slovenského zástupcu až v šiestom kole. Maximilián Pajpach je mladý brankár, ktorého draftovalo Colorado Avalanche. Zvyšných 209 draftovaných hokejistov nepochádzalo z hokejovej republiky.

V počte vyselektovaných nádejí sme remizovali s Austráliou 1:1, Nathan Walker počul svoje meno dokonca už v treťom kole. Na TakUrčitee píšeme, že aj ten jeden draftovaný Slovák je takým malým zázrakom.

Hokejbalový zázrak

To mladí hokejbalisti sa postarali o iný zázrak. Na MS v Bratislave vyhrali v troch kategóriách zlaté medaily. Hráči do 16 rokov porazili vo finále Kanadu 2:1, osemnásť a dvadsaťroční premohli Čechov a vyhrali 2:0, resp. 5:3.

Organizátorom sa splnili túžby, ktoré opatrne vyslovovali pred začiatkom majstrovstiev, Slovensko je tak nielen hokejová, ale aj hokejbalová republika.

Nádejná forma pred Tour

Peter Sagan sa stal po štvrtýkrát majstrom Slovenska v cyklistike. V Slavkove pri Brne na spoločných majstrovstvách s Čechmi dobicykloval druhý za Čechom Štybarom.

Slovenské striebro získal Peter Velits, všetci po pretekoch svorne tvrdili, že pred Tour de France sa ich forma ukazuje ako nádejná.