Argentína strelila gól v 118. minúte, nad Švajčiarmi vyhrala 1:0

Švajčiari zahodili v nadstavenom čase predĺženia nemožné. Z troch metrov hlavičkoval Džemaili do žrde.

Argentína - Švajčiarsko 1:0 po predĺžení

Gól: 118. Di Maria

Sao Paulo, Arena de Sao Paulo. Rozhodoval Jonas Eriksson (Švéd.), ŽK: Xhaka, Fernandes - Rojo, Di Maria, Garay, 63 255 divákov

Argentína: Romero - Garay, Zabaleta, Rojo (105. Basanta), Fernandez - Gago (106. Biglia), Mascherano, Di Maria - Messi, Higuain, Lavezzi (74. Palacio)

Švajčiarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Rodriguez, Djourou, Schär - Inler, Xhaka (66. Fernandes), Shaqiri, Behrami - Mehmedi (113. Džemaili), Drmič (82. Seferovič)

Futbalisti Argentíny sú ďalším štvrťfinalistom MS v Brazílii. V utorňajšom osemfinále zdolali v Sao Paule tím Švajčiarska 1:0 po predĺžení a o postup do semifinále zabojujú v sobotu 5. júla o 18.00 SELČ v Brasilii proti lepšiemu z dvojice Belgicko - USA.

Víťazný gól duelu v Arene Corinthians v Sao Paule strelil v 118. minúte Angel Di Maria po prihrávke Lionela Messiho. Kormidelník Švajčiarska Ottmar Hitzfeld absolvoval svoj posledný zápas v jeho úspešnej trénerskej kariére.

Hlasy:

Angel Di Maria, krídelník Argentíny: "Nechali sme na ihrisku dušu. Stretli sme sa s technickým súperom, ale nič ľahké sme v tejto fáze turnaja ani nečakali. Museli sme tvrdo bojovať o každú loptu. Za bezgólového stavu to bolo pre nás čím ďalej tým viac zložitejšie, ale napokon sme sa vyhli rozstrelu."

Alejandro Sabella, tréner Argentíny: "Bol to taktický zápas. Šancí bolo málo, napokon rozhodla akcia Messiho, na konci ktorej bol Di Maria. Sme šťastní, že sme postúpili cez kvalitného súpera."

Ottmar Hitzfeld, tréner Švajčiarska: "Moje mužstvo odovzdalo v zápase všetko. Posledné tri minúty priniesli všetko, čo k futbalu patrí. Emócie, radosť jedného mužstva a smútok druhého. Napriek vypadnutiu si Švajčiarsko získalo sympatie celého sveta. Môžeme byť na seba hrdí."

Michel Pont, asistent trénera Švajčiarska: "Futbal je brutálny, brutálny, brutálny. Nanešťastie, nemali sme dostatok síl, aby sme dokázali doviesť zápas do penált. Vo futbale rozhodujú chyby, my sme pykali za jednu maličkú, keď sme predtým mohli streliť gól. Je to pre nás veľmi kruté."

Záver stál za to

120.+3. min: Di Maria minul z polovice ihriska prázdnu bránu Švajčiarov, Benaglio bol stále na útočnom výlete. Švajčiari následne zahrávali priamy kop zo 17 metrov, pri lopte bola trojica. Bežala už 5. minúta nadstaveného času druhého predĺženia, ale Shaqiri nastrelil len múr. Koniec.

120.+1. min: Džemaili zahodil nemožné, z troch metrov hlavičkoval do žrde, následne sa mu lopta odrazila náhodne do nohy a odtial putovala za bránkovú čiaru - ale mimo bránu. Obrovská smola pre Švajčiarov v čase, keď už útočil aj brankár Benaglio.

118. min: Hráč FC Barcelona Lionel Messi pekne potiahol útok stredom, prihral loptu hráčovi Realu Madrid Angelovi Di Mariovi a ten z mierneho uhla strelil úvodný gól zápasu. Benaglio bol teraz už prikrátky.

115. min: Hrá sa už viac-menej v strede ihriska, občasná lopta priletí aj na brankárov, ale nie sú to už šance.

109. min: Di Maria skúšal Benaglia zo šestnástky, jeho skvelú strelu pod brvno skvele vyrazil švajčiarsky brankár.

Skončilo sa prvé predĺženie, ani 105 minút zápasu gól neprinieslo.

95. min: Argentína naďalej tlačí Švajčiarov do ich šestnástky, ale gól dať nevie. Strely sú 22:9 (mimo aj na bránu vrátane).

92. min: Garay hlavičkoval po rohovom kope tiesnený brankárom Benagliom iba do jeho rúk.

Riadny hrací čas gól nepriniesol

Nadstavovali sa tri minúty, v druhej mohol o víťazstve Švajčiarska rozhodnúť Schär, v dobrej pozícii tiesnený ale minul bránu.

88. min: Argentína tlačí Švajčiarov, ich obrana ale funguje na výbornú, ani Messi sa nedokáže presadiť. Hroziace protiútoky Švajčiarov zastavujú Argentínčania včas za cenu faulov.

75. min: Messiho center našiel hlavu nového hráča na ihrisku, Palacio ale zblízka trafil asi dva metre vedľa brány. Messi mal veľkú šancu o tri minúty, Benaglio loptu vyrazil a takmer aj chytil, ale zranil ho pri tom dobiehajúci Palacio.

62. min: Ďalšia šanca Argentíny. Rojo nacentroval na hlavu Higuaina, ktorý hlavičkoval pod brvno, ale Benaglio bol opäť pozorný. Teraz už musel vytiahnuť ozajstný zákrok. Messiho volej zo 67. minúty zblízka si pýtal gól. Minul brvno len o centimetre.

59. min: Argentína sa konečne začína viac snažiť aj vpredu. Messi vypracováva stále viac akcii, šancu mal Rojo. Jeho strelu z uhla Benaglio vyrazil.

50. min: Shaqiri predviedol pekný priamy kop, Romero ho však v pohode zneškodnil. Vzápätí prihral Shaqiri Drmičovi, ale ten dnes ostáva verný zlému zakončeniu.

47. min: Konečne peknú akciu Argentíny po osi Messi - Lavezzi - Higuain zneškodnil na päťke dobrým obranným zákrokom Švajčiar Djourou.

39. min: Drmič v čistej šanci pred brankárom Argentíny Romerom ukázal, prečo hral v poslednej sezóne za vypadávajúci klub z nemeckej bundesligy 1. FC Norimberg. Akciu zakončil horšie ako zle, iba ľahkým oblúčikom do Romerovych rúk.

28. min: Prvú obrovskú šancu zápasu mal Švajčiar Xhaka, asi z 8 metrov len nastrelil brankára Romera. Škoda. Gól by zápasu veľmi pomohol. Na druhej strane preplachtila lopta z rohu od di Mariu len tesne popred švajčiarsku bránu.

20. min: Argentína sa dnes opäť vracia k výkonom z prvých dvoch zápasov MS, v ktorých výrazne futbalový svet sklamala. Zatiaľ sa hrá futbal bez šancí.

8. min: Drmič sa rútil do šestnástky Argentíny, ale z uhla neuspel, jeho prihrávku vyriešila defenzíva bielo-modrých. Vzápätí vysoko nad vystrelil Inler.

Predzápasové kurzy: 1,50 - 4,40 - 7,50

SAO PAULO. Ak chcú futbalisti Švajčiarska po dlhých 60 rokoch postúpiť medzi posledných osem tímov na majstrovstvách sveta, musia v osemfinále MS 2014 v Brazílii vyradiť favorizovanú Argentínu.

Úspešnejší zo súboja sa vo štvrťfinále stretne s víťazom zápasu medzi Belgickom a USA.

Zostavu nepovedal

Zistiť od trénera Alejandra Sabellu základnú zostavu Argentíny na zápas so Švajčiarskom bola ťažká úloha. Najmä ak ju vraj nepoznal ani samotný tréner.

Sabella v pondelok trpezlivo odbíjal všetky pokusy novinárov, ktorých zaujímalo najmä riešenie dilemy okolo útoku. Zranenie Sergia Agüera ponúka riešenie s Ezequielom Lavezzim, ale kormidelník juhoamerického spolufavorita tvrdil, že stále má nad čím rozmýšľať.

"Nepoviem do poslednej minúty. Dnes budem nad ňou uvažovať možno až do polnoci. Môžete mi zavolať, ak máte moje telefónne číslo, ale nezaručujem vám, že o polnoci zdvihnem," povedal Sabella pred pondelňajším tréningom.

Argentína v základnej F-skupine nestratila ani bod, pričom postupne zvíťazila nad Bosnou a Hercegovinou (2:1), Iránom (1:0) a Nigériou (3:2). Partia okolo hviezdneho Lionela Messiho však zatiaľ herne príliš nežiari a súperov nevalcuje tak, ako by ich krajania očakávali.

Kým Argentínčania poctivo trénovali pred osemfinálovým súbojom aj streľbu z bieleho bodu pre prípadný jedenástkový rozstrel, Švajčiari sa v príprave držali osvedčeného postupu.

Nemajú čo stratiť

Zverenci Ottmara Hitzfelda sa po šiestich dekádach od domáceho svetového šampionátu pokúsia opäť postúpiť do štvrťfinále.

"V zápase s Argentínou sme síce jasní outsideri, ale nemáme čo stratiť a môžeme len veľa získať. V utorok sa môžeme zapísať do histórie. V jednom zápase je všetko možné," uviedol nemecký tréner Švajčiarov Ottmar Hitzfeld.

V osemfinálovej zostave Argentíny, ktorá doteraz nad Švajčiarskom štyrikrát vyhrala a dvakrát s ním remizovala, dôjde k vynútenej zmene. Zraneného Sergia Agüera nahradí v útoku Ezequiel Lavezzi.

Argentínčania tak budú naďalej hrať s tromi útočníkmi, pričom Lavezziho vpredu doplnia Messi a Gonzalo Higuain.