Belgičania zahodili proti USA veľa šancí, vyhrali 2:1 po predĺžení

Belgicko zaslúžene postúpilo do štvrťfinále. Nastúpi v ňom v sobotu o 18.00 h SELČ proti Argentíne.

Góly: 92. De Bruyne, 105. Lukaku - 107. Green

Salvador, Fonte Nova Arena. Rozhodoval Djamel Haimoudi (Alž.), ŽK: Kompany - Cameron, 51 227 divákov

Belgicko: Courtois - Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Witsel, Fellaini - Mertens (60. Mirallas), Hazard (111. Chadli), De Bruyne - Origi (91. Lukaku)

USA: Howard - Gonzalez, Johnson (32. Yedlin), Besler, Beasley - Cameron - Zusi (72. Wondolowski), Bedoya (105. Green), Bradley, Jones - Dempsey

Futbalisti Belgicka postúpili do štvrťfinále MS. Po strhujúcom priebehu osemfinále proti USA a množstve nepremenených šancí napokon triumfovali v predĺžení 2:1.

V najlepšej osmičke turnaja tak ostali tri juhoamerické tímy (Brazília, Kolumbia a Argentína), Kostarika zo Strednej Ameriky a štyri tímy z Európy (Belgicko, Holandsko, Nemecko a Francúzsko).

Po zápase:

Marc Wilmots (tréner Belgicka): "Toto bolo útočné predstavenie begického mužstva. Mali sme 27 striel na bránku. Prvú už v 2. min a neustávali sme v útočení ani zostávajúcich 118 minút. Brankár Howard bol fantastický. Myslím si, že sme si víťazstvo zaslúžili. V každom momente sme mali zápas pod kontrolou, ale nevedeli sme streliť gól. Keď som posielal na ihrisko Lukaka, dúfal som, že by mohol byť žolíkom. Máme teraz štyri dni, aby sme sa pripravili na Argentínu, čo nie je veľa. Nebudeme favoritmi tohto zápasu, ale chceme ho vyhrať.“

Tim Howard (brankár USA, hráč zápasu): "Trhá to srdce, že sme skončili na šampionáte. Viac sme už zo seba vydať nemohli. Nechali sme na trávniku všetko. Zdolalo nás naozaj veľmi silné mužstvo. Klobúk dolu pred Belgičanmi, zahrali fantasticky.“

Jürgen Klinsmann (tréner USA): "Bola to dráma, thriller, extrémny zápas. Do konca sa rozhodovalo o víťazovi, fanúšikovia si museli prísť na svoje. Výkon Tima Howarda bol fenomenálny, výnimočný. Držal nás v tomto zápase. Celá krajina môže byť hrdá na toto mužstvo. Nielen za dnešný súboj, ale za celý turnaj, sa chcem hráčom poďakovať. Verím, že v budúcnosti bude tento tím ešte silnejší.“

Program štvrťfinále:

Piatok 4. júla:

Francúzsko - Nemecko (Rio de Janeiro, 18.00)

Brazília - Kolumbia (Fortaleza, 22.00)

Sobota 5. júla:

Argentína - Belgicko (Brasilia, 18.00)

Holandsko - Kostarika (Salvador, 22.00)

Najlepší strelci MS:

5 gólov: James Rodríguez (Kol.)

4 góly: Thomas Müller (Nem.), Neymar (Braz.), Lionel Messi (Arg.)

3 góly: Arjen Robben, Robin van Persie (obaja Hol.), Karim Benzema (Fr.), Enner Valencia (Ekv.), Xherdan Shaqiri (Švaj.)

sita

Góly padli až v predĺžení

Koniec. Američania sa tlačili do šestnástky, ale Belgicko náskok ubránilo, zaslúžene postúpilo do štvrťfinále. Nastúpi v ňom proti Argentíne v sobotu o 18.00 h SELČ v Brasilii.

113. min: USA v závere predĺženia tlačí, vyrovnať mohol po nečakanom a skvele zahratom signáli z priameho kopu Dempsey, ale zoči-voči Courtoisovi neuspel. Nemal loptu kam usmerniť, keďže dlháň včas vybehol.

107. min: Po peknej akcii USA, kolmom vysunutí Bradleyho znížil striedajúci Green a už o minútu mohol vo výbornej šanci vyrovnať Jones, ale bránu minul. V 111. minúte zblízka zahodil Lukaku, opäť úradoval Howard.

97. min: Lukaku mohol zvýšiť, ale Howard prízemnú strelu zblízka vytlačil na roh. V 104. minúte spálil ďalšiu tutovku Belgicka Mirallas, ale Lukaku hneď na to zvýšil po peknom vysunutí od De Bruyneho.

92. min: Striedajúci Lukaku potiahol akciu po pravej strane a De Bruyne poslal jednoznačne lepšie Belgicko do zaslúženého vedenia. Pekne sa obtočil okolo dvoch obrancov a zblízka trafil po zemi do rohu brány.

Belgičania zahodili aj nemožné

90.+3. min: Wondolowski mal čistú šancu, bránu vôbec netrafil. Hoci nestál v ofsajde, rozhodcovia mu ho nesprávne odmávali, a tak aj keby trafil a dal gól, neuznali by mu ho a na MS by vznikla ďalšia debata o tom, ako rozhodcovia nesprávnymi rozhodnutiami kazia v Brazílii futbal.

88. min: ďalšiu šancu červených zahodil opäť Hazard po peknom vysunutí od De Bruyneho. Američania sa dnes zatiaľ nedokážu presadiť. Howard dokonca musel čarovať aj pri zakončení obrancu Kompanyho v 90. minúte.

79. min: Po ošetrení Gonzaleza prišla ďalšia veľká šanca Belgicka. Po osi Mirallas - Fellaini ju zahodil aj Hazard.

76. min: Origi vysunul do čistej šance striedajúceho Mirallasa, ale ten sám pred Howardom zaváhal, resp. opäť mal navrch americký brankár a loptu vytlačil na roh.

74. min: Jediný, kto sa snaží ohroziť v posledných minútach Courtoisa, je Dempsey, ale jeho straly z diaľky ho ohroziť nemôžu.

71. min: Veľká šanca Origiho sa končí na Howardovi, ktorý mu účelne zmenšil uhol na streľbu. Najlepším hráčom USA je jasne Tim Howard, ostatní za ním výrazne zaostávajú.

67. min: Strely sú celkovo 20:3, z toho na bránu 14:2. Jasná prevaha Belgičanov, ale je to 0:0 na góly.

58. min: Veľkú šancu mal aj Zusi z USA, jeho volej však zblokovala obrana Belgicka, a tak Courtois nemusel zasahovať. O dve minúty nedal vo veľkej šanci ani Belgičan Mertens.

54. min: Ďalšia veľká šanca Belgicka. Origi ale minul loptu, ktorú stačilo pohodlne zasunúť za Howardov chrbát. O minútu strieľa vysoko nad De Bruyne. O ďalšiu minútu hlavičkuje Origi do brvna a za bránu. Belgičania mali 4 šance za 3 minúty, z voleja minul aj Vertonghen.

Aj v druhom polčase sa začalo v duchu prvého. De Bruyne pekne vonkajškom nacentroval na hlavu Mertensa, ten v 47. minúte hlavičkoval pod brvno a Howard vyrazil na roh.

Prvý polčas:

Prvý polčas sa predĺžil až o tri nadstavené minúty pre ošetrovanie a striedanie Fabiana Johnsona. Videli sme dynamických 48 minút.

38. min: Je iba škloda, že v takomto dynamickom zápase nepadajú góly. Hrá sa pohľadný, rýchly futbal zo strany na stranu.

33. min: Jones vystrelil po rohovom kope a prihrávke Dempseyho spoza šestnástky vedľa.

23. min: V šestnástke sa elegantne uvoľnil De Bruyne, ale výbornú šancu zahodil, vystrelil hádam aj dva metre vedľa brány. Belgičania mali veľkú šancu aj o tri minúty, sám Fellaini pred prázdnou bránou sa však k lopte nedostal, obranca USA Beasley odvrátil na poslednú chvíľu.

21. min: Pokračujeme v rýchlom futbale z jednej strany na druhú. Prvú dobrú šancu USA mal Dempsey, Courtois však jeho strelu poľahky chytil. Rovnako pohodlne zakročil na druhej strane Howard po pokuse Alderweirelda.

9. min: Hrá sa obojstranne živý futbal, gól síce zatiaľ nepadol, ale v porovnaní so zápasom Argentína - Švajčiarsko sa je na čo pozerať už v úvode.

Už v 40. sekunde sa rútil sám na brankára z mierneho uhla belgicky mladík, 19-ročný Origi, americký brankár Howard však predviedol pohotový zákrok nohou. Následne sa v 2. minúte pokúšal o útok De Bruyne, ale stroskotal na obrane USA.

Predzápasové kurzy: 2,05 - 3,40 - 4,20