Bača: Rodičia chcú svoje nenaplnené ambície riešiť niekedy cez deti

Sprava: asistent trénera Jerguš Bača a tréner Vladimír Vůjtek po semifinálovom zápase Česko - Slovensko MS 2012 vo Fínsku a Švédsku.
Sprava: asistent trénera Jerguš Bača a tréner Vladimír Vůjtek po semifinálovom zápase Česko - Slovensko MS 2012 vo Fínsku a Švédsku. (Autor: archív SITA)
Vojtech Jurkovič|30. jún 2014 o 17:41

Majster sveta 2002 JERGUŠ BAČA (49 r.) je šéfom hokejového klubu v Liptovskom Mikuláši. Bývalý obranca nevzdáva úsilie vrátiť rodný klub do extraligy.

V minulosti bola v Liptovskom Mikuláši tradičná liaheň technických a rýchlych hokejistov. Prečo sa už štvrtý rok motá v prvej lige?

„Vždy je ľahšie vypadnúť ako postúpiť. Strata kľúčových sponzorov – Kožiarske závody, Maytex a iné firmy – je citeľná a z roka na rok je ťažšie získavať financie.“

Vraví sa, že dnes sú iné deti ako v minulosti. Riedia hokejistov viac počítače alebo slabšia finančná situácia rodičov?

„Každá generácia je iná, čo neznamená, že je automaticky zlá. Len staršia ju takmer vždy ťažšie chápe. Mladí majú dnes oveľa viac možností, a preto im chýba väčšia ochota tvrdo pracovať. A šport je drina.“

Nechýba jej priebojnosť?

„Má väčšie sebavedomie, často sa uspokojí s 'mama hotelom', ale v mnohom to má ťažké.“

Je v Liptovskom Mikuláši športom číslo jeden hokej?

„Patrí k tradičnému športu spolu s vodným slalomom a futbalom.“

Odkiaľ by hokej potreboval väčšiu pomoc – od mesta či hokejového zväzu?

„Určite od zväzu aj štátu. Mesto Liptovský Mikuláš šport podporuje, ako sa dá.“

Koľko platí žiak na sezónu za ľad. Ako je to s výstrojom? Cesty na turnaje hradia rodičia?

„Deti do desať rokov platia symbolické jedno euro ročne plus výstroj v systéme nájmu. Športové hokejové triedy platia sedem mesiacov po 20 eur. Dorast a juniori neplatia. Dopravu na turnaje sčasti platí klub a sčasti rodičia.“

Koľko ste platili za hokej v žiackych časoch vy?

„Neplatili sme mesačné príspevky, členské áno.“

Máme dnes lepších trénerov, ako ste mali v mladosti vy? Ako sa vyvíja zasahovanie rodičov do rozhodovania trénerov o zostave?

„V Mikuláši sme vždy mali kvalitných mládežníckych trénerov. Problém rodičia a tréneri tu bol odjakživa. V súčasnosti sú mnohí rodičia nevhodne agresívni a svoje nenaplnené ambície chcú riešiť cez svoje deti, čím im ubližujú."

Hokeju v meste pomôže aj súkromná JL aréna, ktorej tvárou je brankár Ján Laco.

„Všetci sme na to čakali, dielo sa podarilo veľmi rýchlo. V našom meste sme doteraz mali jedinú plochu, vždy preťaženú. Dôležité je, že moderná strojovňa JL arény odbremení aj starú halu.“

Aký ste mali prvý plat, keď si vás vybrali do Košíc do československej ligy?

„Vytiahli ma z Banskej Bystrice do Košíc, môj prvý plat bol tisícsedemsto korún v hrubom.“

Pamätáte si odmenu za titul majstra Československa?

„Áno, tritisíc korún v hrubom.“

Po finálovom triumfe na Sparte ste ako mladý holub museli v kabíne pozbierať uteráky. Peter Bondra spomínal, že si na stanici nikdy nestihol dať opekanú klobásku, lebo musel vláčiť 'mŕtvoly' s hokejkami. Dajú sa pomery porovnať so súčasnými?

„Úloha mladých hráčov bola neoddeliteľnou súčasťou fungovania klubu. Nosili sme z autobusov a vlakov okrem svojho výstroja aj 'mŕtvolu', brúsku a iné veci. Bola okolo toho zábava. O najťažšie veci sme si 'strihali' a tí čo prehrali, zostali bez klobásky.“

Košický tím bol špecifický, že v ňom mali veľké slovo kľúčoví hráči. Bolo to dobré, v norme alebo tým niekto aj trpel?

„Košice boli v tých časoch topeurópskym mužstvom – dvakrát druhé v Lige majstrov za CSKA Moskva a malo, samozrejme, aj svojich lídrov. Ale vždy vo výbornej partii.“

Čo by ste ako prvé zmenili v organizácii mládežníckeho hokeja či v extralige?

„Štruktúra súťaží je v poriadku. Ak by sa dalo niečo zmeniť, tak smerom k mladým hokejistom. Aby hrali s väčšou chuťou a radosťou. Škoda, že ekonomické podmienky limitujú možnosť hrať všetkým vrstvám.“

Nebola by rozumnejšia redukcia počtu z desať na osem tímov extraligy?

„Skôr som za opätovné rozšírenie na dvanásť.“

Má ešte perspektívu projekt dvadsiatky v extralige?

„Nebol som zo začiatku jeho zástancom, lebo na šampionát išlo nakoniec z projektu pomerne málo hráčov. Teraz je už väčšie percento hráčov z projektu v nomináciách dvadsiatky i osemnástky, čo je pozitívne.“

Prečo klesajú hokejové návštevy?

„V Mikuláši máme starú arénu, určite potrebuje investície. No na mládež nám v play off chodí pravidelne viac ako tisíc ľudí. Stav niektorých štadiónov je alarmujúci."

Prečo niektoré kluby stále kupujú starších, zväčša českých hráčov?

„Súčasnosť praje dlhovekosti, starší hráči majú obdivuhodnú výkonnosť. Na druhej strane ochota vytlačiť ich mladými dravými hráčmi je nízka.“

Prečo kluby dopustili úpadok extraligy a na druhej strane sa vyhrážajú, že pôjdu do rôznych nadnárodných súťaží, čo nevyzerá reálne?

„Odchodom do iných súťaží by si kluby zvýšili náklady. Potrebujú na to povolenie zväzu, čo vôbec nie je jednoduché. Navyše si nemyslím, že by sa zvýšila návštevnosť príchodom mužstiev z okolitých líg.“

Je porovnateľná súčasná motivácia hráčov v boji o reprezentáciu s obdobím, keď ste vy šli na olympiádu v Lillehammeri 1994?

„Hrať za národné mužstvo bol o pre mňa vždy motivujúce. Na druhej strane som nemal nikdy vážne zranenia, ktoré by mi zabránili reprezentovať.“

Hrali ste aj v Amerike. Čo by sa dalo od nich prebrať a v čom sme lepší?

„V USA majú mládežnícke projekty, ktoré vynikajúco fungujú, čo vidno aj na výsledkoch juniorských tímov. Zo všetkých hokejových krajín zaznamenali za posledné roky najväčší vzostup.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Slovensko»Bača: Rodičia chcú svoje nenaplnené ambície riešiť niekedy cez deti