BRATISLAVA. České tenistky vyrástli na antuke, ale najlepší grandslamový turnaj hrajú na tráve vo Wimbledone. Trojica Lucie Šafářová, Barbora Záhlavová-Strýcová a Petra Kvitová sa prebojovala už do štvrťfinále. Doteraz málo známa kvalifikantka Tereza Smitková sa dostala do osemfinále. Päť ďalších českých tenistiek si zahralo v prvom a druhom kole.
Na najlepšie dotovanom turnaji na svete Češky už zarobili 29 miliónov korún a to ešte nie je konečná suma.
Wimbledon: Posledný Američan skončil, hoci strelil 52 esČítajte
Pol roka stála pre doping
Najväčším prekvapením medzi štvrťfinalistkami je 28-ročná Záhlavová-Strýcová. Jej najlepším grandslamovým výsledkom doteraz bolo tretie kolo Wimbledonu 2010. V treťom kole vyradila svetovú dvojku Na Li z Číny, v pondelňajšom osemfinále si poradila s bývalou prvou hráčkou rebríčka Caroline Wozniackou, hoci s Dánkou mala doteraz zápasovú bilanciu 0:3.
„Pribudli mi skúsenosti, po polročnej prestávke si tenis viac užívam,“ cituje oficiálna stránka turnaja víťazku. „S vekom si vychutnávam na kurte každú chvíľku, osobitne tu na mojom najobľúbenejšom turnaji.“
Plzenská rodáčka bola v júli 2010 na 39. mieste WTA. O dva roky neskoršie jej na turnaji v Luxembursku antidopingoví komisári odobrali vzorku, v ktorej zistili v tele sibutramín. Dostala polročný trest. Pykala za to, že si vzala prípravok na chudnutie, ktorý obsahoval zakázaný stimulant.
Záhlavová-Strýcová sa prepadla v rebríčku na koniec druhej stovky a cestu späť začínala vlani na jar na turnaji ITF v Trnave.
„Prvé kolo na trnavskej antuke bolo vtedy prelomové. S Poľkou Kawovou som vyhrala z mečbalu a potom som ovládla celý turnaj,“ spomínala tohto roku, keď sa na Empire Slovak Open znova prebojovala do finále. „Rada sa vraciam do Trnavy, kde som znova naštartovala svoju kariéru. Za pol roka som si oddýchla fyzicky aj psychicky.“
Šafářová zdolala krajanku
Ľaváčka Šafářová bola pred mesiacom na parížskej antuke vo štvrťfinále, na londýnskej tráve je už vo štvrťfinále - vyrovnala svoj najlepší grandslamový výsledok z Australian Open 2007.
V treťom kole si poradila so svetovou desiatkou Dominikou Cibulkovu a v pondelok nedala šancu krajanke Smitkovej, povolila jej len dva gemy.
„Lucka hrala výborne, zmietla ma,“ povedala pre portál idnes.cz Smitková, ktorá s renkingom 175. vo WTA musela hrať kvalifikáciu. V novom rebríčku sa dostane už do prvej stovky. „Prehrala som, ale celkovo to bol pre mňa skvelý turnaj. Pred cestou do Londýna by som bola vďačná aj za jedno víťazstvo v kvalifikácii.“
Nakoniec Smitková vyhrala šesť zápasov. Na konto si pripísala 117-tisíc libier, čo je dva razy viac ako doteraz zarobila v celej kariére.
Spoľahlivá Kvitová
Postup Kvitovej cez Číňanku Šuaj Pcheng je podľa očakávania, wimbledonská víťazka 2011 piaty raz za sebou postúpila do štvrťfinále.
Česko má už istú semifinalistku. Kvitová sa vo štvrťfinále stretne so Záhlavovou-Strýcovou.