Päť predĺžení v osemfinále MS ešte nikdy nebolo

Na tohtoročných majstrovstvách sveta vo futbale sa prvýkrát od zavedenia formátu s 32 mužstvami v roku 1986 až päťkrát predlžovalo.

Američan Julian Green (vľavo) dáva prvý gól svojho mužstva v predĺžení osemfinálového zápasu Belgicko - USA na MS v meste Salvador 1. júla 2014.(Zdroj: TASR/AP)

RIO DE JANEIRO. Na tohtoročných majstrovstvách sveta vo futbale sa prvýkrát od zavedenia formátu s 32 mužstvami a s tým súvisiacim osemfinále v roku 1986 až päťkrát predlžovalo v tejto fáze turnaja.

Na MS 2014 v Brazílii sa z ôsmich osemfinálových duelov až päť skončilo po 90 minútach nerozhodne a o postupujúcom medzi okteto najlepších rozhodovalo predĺženie, resp. rozstrel z pokutových kopov.

Pred štyrmi rokmi na svetovom šampionáte v Juhoafrickej republike o účinkujúcich vo štvrťfinále sa týmto spôsobom rozhodlo len v dvoch prípadoch. Doterajším maximom boli štyri osemfinálové predĺženia z MS 1990 v Taliansku.

Prehľad predĺžení v osemfinále futbalových MS:

2014 (Brazília) 5 zápasov: Brazília - Čile 1:1 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 3:2, Kostarika - Grécko 1:1 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 5:3, Nemecko - Alžírsko 2:1 po predĺžení, Argentína - Švajčiarsko 1:0 po predĺžení, Belgicko - USA 2:1 po predĺžení

2010 (JAR) 2: USA - Ghana 1:2 po predĺžení, Paraguaj - Japonsko 0:0 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 5:3

2006 (Nemecko) 2: Argentína - Mexiko 2:1 po predĺžení, Švajčiarsko - Ukrajina 0:0 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 0:3

2002 (Kórejská republika, Japonsko) 3: Švédsko - Senegal 1:2 po predĺžení, Španielsko - Írsko 1.1 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 3:2, Kórejská republika - Taliansko 2:1 po predĺžení

1998 (Francúzsko) 2: Francúzsko - Paraguaj 1:0 po predĺžení, Argentína - Anglicko 2:2 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 4:3

1994 (USA) 2: Nigéria - Taliansko 1:2 po predĺžení, Mexiko - Bulharsko 1:1 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 1:3

1990 (Taliansko) 4: Kamerun - Kolumbia 2:1 po predĺžení, Írsko - Rumunsko 0:0 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 5:4, Španielsko - Juhoslávia 1:2 po predĺžení, Anglicko - Belgicko 1:0 po predĺžení

1986 (Mexiko) 1: ZSSR - Belgicko 3:4 po predĺžení