AKTUALIZOVANÉ 21:25

Nemci vyhrali vo štvrťfinále MS nad Francúzmi 1:0, Neuer vychytal Benzemu

Klose nevylepšil rekord 15 gólov na MS a Brazílčana Ronalda nepreskočil.

Francúzsky brankár Hugo Lloris inkasuje úvodný gól po hlavičke Nemca Matsa Hummelsa.(Zdroj: TASR/AP)
Dvojzápas našich na futbalových ME “21” v Poľsku >>

((anketa))

MS vo futbale, štvrťfinále

Francúzsko - Nemecko 0:1 (0:1)

Gól: 13. Hummels

Rio de Janeiro, Maracana, hlavný rozhodca: Nestor Pitana (Arg.), ŽK: Khedira, Schweinsteiger, 74 240 divákov

Francúzsko: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (72. Koscielny), Evra - Pogba, Cabaye (73. Remy), Matuidi - Valbuena (85. Giroud), Griezmann, Benzema

Nemecko: Neuer - Lahm, Hummels, J. Boateng, Höwedes - Khedira, Schweinsteiger - Özil (83. Götze), Kroos (90.+2. Kramer), Müller - Klose (69. Schürrle)

Futbalisti Nemecka sú prvým semifinalistom MS v Brazílii, keď v úvodnom štvrťfinále v piatok zdolali Francúzsko 1:0.

Trojnásobní majstri sveta Nemci 13. raz postúpili do semifinále svetového šampionátu, štvrtýkrát po sebe.

Podarilo sa im odstaviť Karima Benzemu, ktorý mal v zápase 11 prihrávok, pričom ho prekonal aj brankár Nemcov Neuer s 13 prihrávkami.

Duel na Maracane rozhodol gól Matsa Hummelsa v 13. minúte. Nemci sa v semifinále stretnú v utorok 8. júla v Belo Horizonte s úspešnejším z dua Brazília - Kolumbia.

Löw výrazne zmenil zostavu

Tréner Joachim Löw prekopal základnú zostavu, vypustil zraneného Shkodrana Mustafiho a kapitána Philippa Lahma vrátil na pravú obranu zo stredu poľa, hoci to pred súbojom poprel.

Zo stredu obrany vypadol Per Mertesacker, po chorobe sa do nej vrátil Mats Hummels. Zo základu vypadol Mario Götze, dôveru dostal Sami Khedira.

A do ofenzívy poslal prvýkrát od začiatku na turnaji veterána Miroslava Kloseho v jeho 135. reprezentačnom štarte, takže ten mal šancu prekonať Brazílčana Ronalda, s 15 gólmi spolu s Klosem najlepšieho strelca finálových turnajov, a osamostatniť sa na čele historických tabuliek. To sa mu v súboji ale nepodarilo.

Kouč Francúzska Didier Deschamps urobil dve zmeny, do útoku poslal Antoinea Griezmanna namiesto Oliviera Girouda, a do obrany nasadil Mamadoua Sakha, ktorý nahradil Laurenta Koscielneho.

Hlasy:

Philipp Lahm, kapitán Nemecka: "Sme v semifinále, to je skvelé. Ale nebolo to jednoduché, na ihrisku bolo veľké teplo. Hrali sme ako tím. Mohli sme si to ešte zjednodušiť, ak by sme dali druhý gól, lebo mali sme na to šance. Ale dôležité je, že sme postúpili."

Joachim Löw (tréner Nemecka): "Oba tímy pristúpili k duelu veľmi opatrne, nikto nechcel urobiť chybu. Musím pochváliť mojich zverencov, ktorí hrali naozaj dobre. Bolo neskutočne horúco a zápas mal vysoké tempo. My sme sa s náročnými podmienkami vyrovnali lepšie ako súper."

Didier Deschamps, tréner Francúzska: "Nemali sme dnes veľmi veľa šancí. Nemci zahrali takticky výborne, majú veľa skúseností. Nepúšťali nás do vyložených šancí a tie, ktoré sme mali, sme nedali. A úplne na konci mohol vyrovnať Benzema, ale bol to už zmar. Je to škoda, nemali sme šťastie."

Mats Hummels, autor gólu: " Pre mňa sa naplnil ďalší sen. Všetko pre mňa bolo pozitívne. Ešte sme tu neskončili, dobrodružstvo pokračuje."

Manuel Neuer, brankár Nemecka: "Hrať štvrťfinále na tomto štadióne proti Francúzsku bolo úžasné. Proti Alžirsku sme mohli iba stratiť, dnes to bolo 50:50. Vedeli sme to, a vedeli sme, že to bude dobrý futbal. Bol. Sme teraz v semifinále, to je krásne."

Nemci mali viac šancí

Nadstavujú sa 4 minúty. V posledných sekundách zlikvidoval výbornú šancu Benzemu skvelý Neuer.

87. min: Müller prihral v šestnástke do čistej šance Schürrlemu, ktorý iba nastrelil Varaneho. Ďalšia tutovka na druhý gól Nemecka ostala nevyužitá.

81. min: Valbuena zahrával priamy kop, lopta sa poodrážala v šestnástke od hráčov, od posledného Hummelsa, ale našťastie pre Nemcov vedľa brány. Z protiútoku potiahol loptu Özil, prihral do šestnástky, Müller ju len pohladil, ale Schürrle mal rozhodnúť, Lloris v čistej šanci nohou zabránil istému gólu.

15 minút pred koncom sú strely celkovo 8:5 pre Francúzsko, z toho na bránu 6:3, nebezpečné však veľmi nie sú. Držanie lopty je 48:52 pre Nemcov. Hummels v 76., minúte zblokoval dobrú Benzemovu strelu zvnútra šestnástky na poslednú chvíľu.

69. min: Schürrle hneď ako vystriedal Kloseho, sa dostal do šance, avšak Müller zasebčil a neprihral mu, namiesto toho nepresne vystrelil.

54. min: Škoda krásneho sóla Griezmanna, ktoré zastavil asi po 40 metroch spoločného šprintu Khedira úmyselne, nedovolene a nažlto od rozhodcu. S hlavičkou Varaneho si o 6 minút poľahky poradil Neuer. Francúzi gólové šance nemajú.

50. min: Pri priamom kope Francúzov Nemci využili ofsajdovú pascu a dostali do nej azda piatich protihráčov vrátane hlavičkujúceho Evru, ale rozhodca na čiare postavenie mimo hry neodmával. Neuer s ľahkou loptou žiadny problém nemal.

Gól padol v prvom polčase

44. min: Benzemovo sólo, keď loptu priviedol až do šestnástky, sa skončilo slabou strelou do náručia Manuela Neuera.

34. min: Neuer skvele zasiahol po strele Valbuenu zblízka, dorážku Benzemu vytlačil na rohový kop Hummels. Obrovská šanca Francúzov.

30. min: Sakho márne reklamoval u rozhodcu, že loptu za čiaru neposlal on ale Höwedes, Nemci aj napriek tomu kopali rohový kop. Höwedes loptu poslal nad bránu päťičkou v páde. Onedlho na to mal dostať Müller žltú kartu za filmovanie, v šestnástke sa "ponoril", čo reklamoval aj tréner Francúzov Didier Deschamps.

24. min: Klose spadol v šestnástke, po zákroku Debuchyho rozhodca Pitana jedenástku nepíska. Bol tam kontakt, Debuchy si pridŕžal súperov dres, ale na faul to v spomalených záberoch nevyzeralo. Vzápätí sa dostával do šance Müller, ale Lloris mu vzal loptu spod nôh.

13. min: Perfektná štandardka sa vydarila Nemcom. Kroos zahral priamy kop, nabehol si naň uzdravený Hummels, Varane v súboji prepadol a obranca Hummels strelil hlavou od brvna krásny úvodný gól zápasu, už svoj druhý na MS.

11. min: Francúzi sú vpredu aktívni, dostávajú sa do šancí, ale nie do gólových, nemecká obrana funguje v správnom čase stopercentne, vrátane znova v obrane hrajúceho Lahma.

7. min: Griezmann s Valbuenom pripravili peknú pozíciu pre Benzemu, ktorý zvnútra šestnástky trafil pekným volejom tesne vedľa Neuerovej brány.

3. min: Prvú vážnejšiu akciu vyprodukoval z krídla hrajúci Thomas Müller, ktorý nastrelil loptu do šestnástky Francúzov, následnú strelu Kroosa zblokovala obrana Francúzska.

Klose môže streliť 16. gól

Aj s veteránom Miroslavom Klosem v základnej zostave nastúpili nemeckí futbalisti proti Francúzom. Tréner Nemcov Joachim Löw (obaja na snímke SITA/AP) prekvapil tým, že zaradil 36-ročného veterána Kloseho na hrot útoku a štvorgólového kanoniera Thomasa Müllera presunul na krídlo.

Klose má ďalšiu šancu vylepšiť svoj doterajší sumár 15 gólov na majstrovstvách sveta a preskočiť Brazílčana Ronalda, s ktorým sa zatiaľ delí o prvé miesto v historickej tabuľke najlepších strelcov MS.

Ďalšou zmenou v nemeckej zostave oproti osemfinále s Alžírskom je návrat Matsa Hummelsa do stredu obrany, odkiaľ vypadol skúsený Per Mertesacker.

Rovnako kapitán Philipp Lahm nastúpi na svojom tradičnom poste na pravej strane obrany a nie ako defenzívny záložník.

Francúzsky tréner Didier Deschamps urobil dve zmeny. Laurenta Koscielneho v strede obrany vymení Mamadou Sakho a Antoine Griezmann začne v útoku namiesto Oliviera Girouda. Na hrote útoku by sa mal ocitnúť Karim Benzema.

Predzápasové kurzy: 3,00 - 3,25 - 2,60

RIO DE JANEIRO. Záležitosťou európskych tímov Francúzska a Nemecka bude úvodné štvrťfinále na 20. futbalových MS v Brazílii.

V piatok 4. júla o 18.00 SELČ na bájnej Maracane v Rio de Janeiro zvedú súboj o semifinále zverenci trénerov Didiera Deschampsa a Joachima Löwa a isté je len to, že v semifinále bude po súboji najmenej jeden európsky tím.

Deschamps, majster sveta z roku 1998, ešte nikdy na šampionáte ako hráč ani ako tréner neprehral.

Deschamps je však zdržanlivý: "Nemôžeme nechať, aby naše sebavedomie prerástlo v aroganciu. Hráči majú právo snívať. Každý môže snívať. Ale ja som vo všeobecnosti pragmatický a realistický muž. Môžeme snívať, ale realitou je len zápas s Nemeckom v piatok. A realita aj je, že výsledky Nemcov na posledných niekoľko turnajov sú lepšie ako naše."

Nemci nehrajú zle, ale všetci od nich čakajú viac. Domáce médiá sú na nich nesmierne náročné, zatiaľ však svetový gigant napĺňa povesť turnajového mužstva a postupuje.