Brazília vyhrala nad Kolumbiou 2:1, v semifinále nastúpi proti Nemecku

Brazílsky hráč Thiago Silva strieľa prvý gól.
Brazílsky hráč Thiago Silva strieľa prvý gól. (Autor: TASR/AP)
TASR|4. júl 2014 o 09:00

Druhý gól dal parádne z 28 metrov Luiz. Zraneného Neymara odniesli preč z ihriska.

((anketa))

MS vo futbale, štvrťfinále

Brazília - Kolumbia 2:1 (1:0)

Gól: 7. Silva, 68. David Luiz - 79. Rodriguez (11 m)

Fortaleza, Estadio Castelao, hlavný rozhodca: Carlos Velasco Carballo (Šp.), ŽK: Thiago Silva, Cesar - J. Rodriguez, Yepes, 60 340 divákov (vypredané)

Brazília: Cesar - Maicon, Thiago Silva, Luiz, Marcelo - Fernandinho, Paulinho (86. Hernanes) - Oscar, Neymar (88. Henrique), Hulk (83. Ramires) - Fred

Kolumbia: Ospina - Zuniga, Zapata, Yepes, Armero - Sanchez - Cuadrado (80. Quintero), Guarin, Ibarbo (46. Ramos) - J. Rodriguez - Gutierrez (70. Bacca)

FORTALEZA. Futbalisti Brazílie sa stali súpermi Nemecka v semifinále majstrovstiev sveta vo futbale.

V piatkovom juhoamerickom derby vo Fortaleze domáca reprezentácia zdolala Kolumbiu 2:1 (1:0). O jediný gól prvého polčasu sa postaral už v 7. min obranca Brazílie Thiago Silva.

Gól na 1:0.

Po zmene strán pridal v 68. min druhý gól domácich z priameho kopu ďalší stopér David Luiz, ale o 12 minút neskôr znížil James Rodríguez z pokutového kopu.

Gól na 2:0.

V dramatickom a nervóznom závere na štadióne Castelao už aktívni Kolumbijčania nevyrovnali, a tak sa do bojov o medaily prebojovali na radosť vyše 60 000 divákov domáci futbalisti.

Brazílčania si pripíšu jedenástu účasť v najlepšej štvorke MS vo futbale, prvú po 12 rokoch, keď sa v Japonsku a Kórejskej republike stali piaty raz majstrami sveta.

Gól na 2:1.

Semifinále Brazília - Nemecko sa bude hrať v utorok 8. júla od 22.00 h SELČ v Belo Horizonte.

Druhá semifinálová dvojica vzíde zo sobotňajších štvrťfinálových duelov: Argentína - Belgicko (18.00 h) a Holandsko - Kostarika (22.00).

Povedali po zápase

Thiago Silva, kapitán a autor gólu Brazílie: "Na konci zápasu sme sa stiahli, lebo sme sa rozhodli brániť náš náskok. To nebolo ideálne ani pre nás, ani pre fanúšikov. Ak sa chceme v semifinále a finále tešiť, musíme sa podobného priebehu, aby sme sa obávali o výsledok, vyvarovať."

David Luiz, obranca a autor druhého gólu Brazílie: "Bol to skvelý duel, v ktorom oba tímy ponúkli pekný futbal a najmä obrovské nasadenie a túžbu po víťazstve. Mám radosť, že som to tak trafil z trestného kopu. Vyšlo to dokonale."

James Rodriguez, autor gólu Kolumbie: "Plačem. Sú to moje najvnútornejšie emócie. Nevyšlo nám to, hoci sme chceli postúpiť. Brazília má výborný tím, nedovolila nám tešiť sa."

Luiz Felipe Scolari (tréner Brazílie): "Stratili sme Neymara. Videl som, ako plakal od bolesti. Lekár povedal, že bude veľmi náročné ho dať zdravotne dokopy. Dúfajme, že všetko dobre dopadne. Nechápem, prečo kolumbijský hráč nedostal ani žltú kartu. Thiago Silva ju dostal za to, že stál pred brankárom súpera. Pre trest nám nepomôže v ďalšom zápase."

José Pékerman (tréner Kolumbie): "Je to pre nás ťažká chvíľa. Snívali sme o víťazstve v tomto zápase, hoci sme vedeli, že Brazília bude veľmi ťažký súper. Kolumbia nehrala dlho na MS, ale ukázala svetu hodnotu svojho futbalu a talent jej hráčov. Moji zverenci ukázali veľkého ducha. Na šampionáte sa nielen zúčastnili, ale odohrali naozaj veľký turnaj."

Zostrih zápasu.

Luiz rozhodol krásnym druhým gólom

Nadstavuje sa 5 minút. Koniec, Kolumbia už domácu bránu neohrozila.

87. min: Kolumbia tlačí, najmä sa jej darí získavať rohové kopy, šance na vyrovnávajúci gól však nemá. Zraneného Neymara odnášajú preč z ihriska. Vystriedal ho Henrique.

78. min: Julio Cezar zrazil v šestnástke na zem prenikajúceho striedajúceho Baccu, pričom sa poriadne udrel aj sám, dostal žltú kartu a najlepší strelec MS James Rodriguez penaltu premenil. Na MS dal už šiesty gól. Po 4 góly dali Messi (Arg.), Neymar (Braz.) a Müller (Nem.)

68. min: Futbalovú nudu druhého polčasu ukončila krásna strela Luiza z priameho kopu asi z 28 metrov. Lopta zaplachtila vo vzduchu a brankár Kolumbie ju už len mierne šuchol na ceste do ľavého horného rohu jeho brány.

64. min: Thiago Silva atakoval brankára Ospinu pri výkope nedovolene a videl za to žltú kartu, takže si semifinále, ak doň Brazília naozaj postúpi, nezahrá. Kolumbia sa následne chvíľu tešila z gólu, ale márne, lebo padol po ofsajde, ktorý rozhodcovia odmávali a odpískali.

55. min: Prvých desať minút druhého polčasu neprinieslo nič, ani zďaleka sa nepodobali na úvod zápasu, ktorý bol plný vzruchu a rýchlych akcii na oboch stranách.

((f))

Po prvom polčase sú strely celkovo 10:4, z toho na bránu 5:2 pre domácich. Držanie lopty je 59:41 % pre domácich. Hrá sa omnoho živší futbal než v prvom štvrťfinále Nemecko - Francúzsko (1:0).

43. min: Enormné tempo z úvodnej polhodiny už hráči nevydržali a predsda len sa hrá o niečo menej svižný futbal.

28. min: Kolumbia nevyužila sporadický protiútok, ktorý pokazil zlou prihrávkou Cuadrado, Naopak, Brazília hrá dnes veľmi dobre, ďalšiu šancu nepremenil Hulk, lebo Ospina šiel rýchlo na zem a jeho prudkú strelu zblízka z uhla vyrazil.

17. a 20. min: Dve výborné akcie po ľavej strane predviedol Hulk, ani raz sa domácim nepodarilo zvýšiť. Brazília doposiaľ jasne prevyšuje Kolumbiu.

11. min: Cuadrado vystrelil zo šestnástky, jemne tečovaná strela skončila asi 10 centimetrov od ľavej žrde brány Julia Cezara.

7. min: Neymarovu akciu pekne postrážil Zapata, odvrátil na roh. Ten zahral Neymar, lopta preletela až na zadnú tyč na Silvu, ktorý kolenom otvoril skóre.

4. min: Po faule na Freda (tentokrát naozajstnom, nie ako v prvom zápase proti Chorvátsku) zahrávala Brazília priamy kop asi z 25 metrov. Neymar však minul bránu Ospinu.

Pred zápasom:

21:53 Kolumbia nedokázala proti Brazílii skórovať v 9 z posledných 12 vzájomných zápasov.

21:37 Aj Kolumbia urobila dve zmeny v porovnaní s osemfinálovým zápasom proti Uruguaju. Do základnej jedenástky sa dostali záložníci Victor Ibarbo a Fredy Guarin, nahradili stredopoliara Abela Aguilara a útočníka Jacksona Martineza.

21:33 Daniho Alvesa nahradil na pravej strane brazílskej obrany Maicon. Paulinho, ktorý prišiel o základ po slabom výkone s Kamerunom, nahradí potrestaného Luiza Gustava.

21:29 Pol hodina do výkopu, máme tu zostavy:

Brazília: Julio Cesar, Maicon, Thiago Silva, Luiz, Marcelo, Fernandinho, Paulinho, Oscar, Neymar, Hulk, Fred.

Lavička: Jefferson, Dani Alves, Dante, Maxwell, Henrique, Ramires, Hernanes, Willian, Bernard, Jo, Victor.

Kolumbia: Ospina, Zuniga, Zapata, Yepes, Armero, Guarin, Sanchez Moreno, Cuadrado, Rodriguez, Ibarbo, Gutierrez.

Lavička: Vargas, Arias, Carbonero, Aguilar, Mejia, Balanta, Bacca, Ramos, Quintero, Martinez, Valdes, Mondragon.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Brazília vyhrala nad Kolumbiou 2:1, v semifinále nastúpi proti Nemecku