18. etapa: Briançon - Col d'Izoard | Sledujte naživo
Favoriti sú pokope, stúpajú do cieľa na Col d'Izoard.

Holandsko zdolalo na penalty Kostariku, čaká ho Argentína

Holandský tréner Louis van Gaal vystriedal brankárov v poslednej minúte predĺženia. Tima Krula poslal na penalty, dve chytil.

Radosť Dirka Kuyta z postupu do semifinále.(Zdroj: TASR/AP)
Zažite skvelú atmosféru Borussia vs. Bayern naživo>>

((a))

štvrťfinále MS v Brazílii:

Holandsko - Kostarika 0:0, 4:3 na penalty

ŽK: 64. Martins Indi, 111. Huntelaar - 37. Diaz, 52. Umaňa, 81. Giancarlo González, 107. Acosta

Salvador, Arena Fonte Nova, hlavný rozhodca: Ravšan Irmatov (Uzb.)

Holandsko: Cillessen (120.+ Krul) - S. de Vrij, Vlaar, Martins Indi (106. Huntelaar) - Kuyt, Sneijder, Wijnaldum, Blind - Robben, Depay (76. Lens) - Van Persie

Kostarika: K. Navas - Gamboa (79. Myrie), Acosta, Giancarlo González, Umaňa, Júnior Díaz - Borges, Tejeda (97. Cubero) - Bryan Ruiz, Bolaňos - J. Campbell (66. Ureňa)

BRASILIA. Futbalisti Holandska skompletizovali štvoricu semifinalistov na MS v Brazílii.

Po veľkej dráme zdolali Kostariku až na strely zo značky pokutového kopu 4:3. V riadnom hracom čase aj po predĺžení sa stretnutie na štadióne Fonte Nova v Salvadore skončilo 0:0.

Dva kostarické pokutové kopy paradoxne nezneškodnil brankár Jasper Cillessen, ale Tim Krul. Toho poslal tréner Louis van Gaal na ihrisko v poslednej minúte predĺženia výlučne na rozstrel.

Všetci štyria holandskí strelci v jedenástkovom rozstrele svoje pokusy premenili, zatiaľ čo dvaja Kostaričania - Bryan Ruiz a Michael Umaňa proti striedajúcemu brankárovi Holandska Timovi Krulovi zaváhali.

Favorizovaní holandskí futbalisti mali v prvom aj druhom polčase viacero dobrých príležitostí na strelenie gólu.

Robin van Persie, Memphis Depay, Wesley Sneijder či Arjen Robben proti skvelému kostarickému brankárovi Keylorovi Navasovi neboli úspešní.

Trikrát pomohla Navasovi aj konštrukcia bránky - po dvoch strelách Sneijdera a jednej Van Persieho.

Holanďania sa v stredu 9. júla od 22.00 h stretnú v semifinále s Argentínou. Ešte o deň skôr zabojujú v prvom semifinále Nemecko a domáca Brazília.

Povedali po zápase

Louis van Gaal (tréner Holandska): "Ak vezmeme do úvahy tímového ducha a pocit spolupatričnosti, toto je najlepšia partia hráčov, ktorú som mal možnosť trénovať. Kvalita bola v tomto stretnutí na našej strane, takže postup je zaslúžený. Ani neviem, aké vysoké sme mali percentuálne držanie lopty, koľkokrát sme nastrelili konštrukciu bránky a koľko šancí sme nevyužili. To nie je podstatné. Jediné, čo sa ráta, je skóre na konci zápasu. Penalty sme nepodcenili, v príprave sme ich poctivo nacvičovali. Tim Krul vedel, že bude mať prednosť v rozstrele, lebo je väčší ako Cillessen. V ďalšom zápase pôjde na začiatku do bránky Cillessen, o tom niet pochýb. Krul však dostal šancu v tom, v čom je lepší, a potvrdil to. Pri každom pokuse súpera si vybral správnu stranu."

Jorge Luis Pinto (tréner Kostariky): "Trpíme, ale zároveň sme šťastní. Keď sme prišli do Brazílie, málokto nám veril. Počas turnaja sme však urobili veľa dobrej práce a zanechali solídny dojem. Súper nás nezdolal, aj tak musíme opustiť šampionát. Škoda, ale ukázali sme progres, správnu taktiku aj organizáciu hry. Jednou vetou - presvedčili sme, že vieme hrať futbal. Som hrdý na hráčov a myslím si, že celá krajina to tak vníma. Naši futbalisti dostali zo seba všetko, čo v nich bolo."

Keylor Navas (brankár Kostariky, Hráč zápasu): "Brazília bola pre nás jedna veľká skúsenosť. Nepostúpili sme do semifinále, ale odchádzame s hlavami nahor. Každý z nás odviedol dobrú prácu. V podstate sme na tomto šampionáte ani neprehrali. Neuspieť v penaltovom rozstrele nemožno nazvať prehrou."

Tim Krul (brankár Holandska): "Splnil sa mi detský sen - nastúpil som na majstrovstvách sveta. Tento zápas ukázal, že je potrebných všetkých 23 hráčov, ktorí sú v kádri pre MS."

Robin van Persie (útočník Holandska): "Je to niečo, čo by sme si vopred ani nevedeli predstaviť. Lomcuje mnou veľa emócií, celá horská dráha. V každom zápase ide o to postúpiť čo najďalej v turnaji."

Ďalší program MS

SEMIFINÁLE

Utorok 8. júla:

Brazília - Nemecko (Belo Horizonte, 22.00 h)

Streda 9. júla:

Holandsko - Argentína (Sao Paulo, 22.00 h)

ZÁPAS O 3. MIESTO

Sobota 12. júla: zdolané tímy zo semifinále (Brasília, 22.00 h)

FINÁLE

Nedeľa 13. júla: víťazné tímy zo semifinále (Rio de Janeiro, 21.00 h)

sita

Zostrih zápasu

Online prenos

PENALTOVÝ ROZSTREL - 4:3 pre Holandsko

Borges - 0:1, van Persie - 1:1, Ruiz - nedal, Robben - 2:1, Gonzalez - 2:2, Sneijder - 3:2, Bolanos - 3:3, Kuyt - 4:3, Umana - nedal

Štatistiky po 120 minútach

Držanie lopty: 64 % - 36 %, strely: 20 - 6, strely na bránku: 15:3, nebezpečné útoky: 68 - 29, prihrávky: 655 - 296.

0:35 - Skončilo sa druhé predĺženie. Na šance bolo bohaté, mohlo sa skončiť víťazstvom oboch tímov. Nasleduje penaltový rozstrel. Holandsko naň poslalo náhradného brankára Tima Krula.

120.+ min - Zaujímavý moment. Holandský tréner Louis van Gaal poslal na penalty Krula, Cillessen už sedí na striedačke.

119. min - Sneijder mohol rozhodnúť, jeho strela ale skončila na brvne. Robben následne trafil v šestnástke van Persieho. Koniec druhého predĺženia stojí za to.

117. min - Obrovská šanca Kostariky. Cez de Vrija sa presadil šikovný Ureňa, Cillessen jeho strelu z dobrej pozície ale zblokoval. Na druhej strane sa dostal do zakončenia Robben, jeho strelu ale zblokovali.

115. min - Kostarika hrá momentálne dobre. Bolaňos ani Ureňa sa však pred Cillessenom nepresadili.

113. min - Po dlhom pase sa v holandskej šestnástke ukázal peknými kľučkami Bolaňos, jeho strelu ale zblokoval de Vrij.

108. min - Robben vybojoval štandardku, ktorú aj sám zahral. Vlaar sa však nedostal do zakončenia.

106. min - Začalo sa druhé predĺženie. Naskočil do neho holandský útočník Klaas-Jan Huntelaar. Nahradil stopéra Martinsa Indiho.

0:15 - Skončilo sa prvé predĺženie.

102. min - Robben sa najprv prehnal po pravej strane, jeho typickú strelu ale zblokovali. Následne vystrelil aj druhýkrát a trafil obrancovu ruku. Holandsko malo dobrú štandardku, Robben trafil múr.

97. min - V šestnástke Holandska prišlo ku kontaktu Vlaara s Ureňom, rozhodca však neodpískal penaltu.

94. min - Robbenov roh zaletel na Vlaarovu hlavu, Navas však vytlačil loptu na ďalší roh.

91. min - Začalo sa prvé predĺženie.

II. polčas

Štatistiky prvých 90 minút

23:52 - Skončil sa druhý polčas. Holandsku napriek veľkému počtu šancí neskórovalo. Najbližšie ku skórovaniu mal v nadstavenom čase Robin van Persie, ale nastrelil brvno.

90.+2 min - Robin van Persie sa postavil k priamemu kopu z roho šestnástky. Navas jeho strelu vyrazil. Po nasledujúcom závare sa dostal k lopte opäť holandský kapitán a jeho tečovaná strela skončila na brvne kostarickej bránky.

88. min - Veľká holandská šanca. Po výbornej Sneijderovej prihrávke sa dostal do šance van Persie, v rozhodujúcom momente ale zakopol o brániaceho hráča.

84. min - Po Robbenovej štandardke sa v šestnástke dostal k lopte Robin van Persie. Zasekol si obrancov a z roho "päťky" vystrelil. Navas musel vytiahnuť pekný zákrok.

82. min - Veľká šanca Holandska. Sneijder zahrával priamy kop z roho šestnástky. Rozhodol sa pre priamu strelu a trafil žrď Navasovej bránky.

75. min - Sneijder poslal zo štandardky center na Vlaarovu hlavu, lopta však išla nad kostarickú bránku.

68. min - Po pravej strane prenikol Robben, narážačka s van Persiem mu však nevyšla.

65. min - Kostaričania teraz zahrávali dve štandardky, hlavička Giancarla Gonzáleza po tej druhej ale išla nad holandskú bránku

60. min - Po pravej holandskej strane popri Kuytovi prešprintoval Diaz, jeho prihrávka ale na tiesneného Joela Campbella neprešla.

58. min - Robben si akrobaticky spracoval loptu. Prihral ju nabehnutému Kuytovi, ten sa ale k strele zvnútra šestnástky nedostal.

53. min - Robben so Sneijderom vymysleli signál, Sneijder ale strieľal pod tlakom a vysoko prestrelil kostarickú bránku.

50. min - Druhý polčas je zatiaľ bez šance. Kostaričania zmenili postavenie, hrajú vyššie, aby narobili problémy holandským stopérom pri rozohrávke. Všimol si to Marián Zeman v priamom prenose RTVS.

46. min - Začal sa druhý polčas.

I. polčas

Štatistiky I. polčasu (zdroj: fifa.com)

22:47 - Skončil sa prvý polčas. Prevahu v ňom malo Holandsko, gól však nestrelilo. Kostarika bránila, pološance si vytvorila iba po štandardných situáciách.

38. min - Pekný futbalový moment. Wesley Sneijder z väčšej vzdialenosti poslal loptu z priameho kopu do protipohybu brankára Navasa, ten ale napriek tomu loptu vyrazil.

34. min - Po Bolaňosovom centri z priameho kopu predviedol v holandskej šestnástke Acosta nožničky, van Persie loptu odkopol.

30. min - Máme za sebou prvú polhodinu zápasu. Kostarika zatiaľ nevystrelila na holandskú bránku. Kostarický brankár musel zneškodnil dve holandské strely.

29. min - V strede poľa stratil loptu Ruiz. Dostala sa k van Persiemu, ten vysunul Depaya. Holandský hráč ale neprekonal Navasa.

22. min - Prvá veľká šanca zápasu. Kuyt našiel pred šestnástkou neobsadeného Depaya. Ten loptu posunul Van Persiemu, jeho strelu však Navas vyrazil. Následne neuspel ani Sneijder.

20. min - Nič nové ani po ďalších piatich minútach. Ak sa aj Kostaričania dostanú do brejku, sú vpredu s malým počtom hráčov.

15. min - Je to zatiaľ veľmi opatrný zápas. Keď aj príde k chybe v rozohrávke na jednej či druhej strane, v obrane je vždy dostatok hráčov, ktorí situáciu vyriešia.

10. min - Nič zaujímavé nepriniesla ani druhá päťminútovka. Držanie lopty je podľa fifa.com je 78 % - 22 % v prospech Holandska, na prihrávky 70 - 13.

5. min - Prvé minúty zápasu nepriniesli žiadnu šancu, hrá sa opatrný futbal.

22:00 - Zápas sa začal.