19. etapa: Embrun - Salon-de-Provence | Sledujte naživo
V najdlhšej etape majú šancu na triumf šprintéri
PRIEBEŽNE AKTUALIZOVANÉ

Sagan začal Tour druhým miestom, v nedeľu pôjde v bielom

Stoprvý ročník cyklistických pretekov Tour de France sa začal v Anglicku. Druhé miesto si v úvodnej etape vybojoval Slovák Peter Sagan.

Na druhom mieste do cieľa prišiel Peter Sagan. Vyhral Nemec Kittel.(Zdroj: TASR/AP)

Prvá etapa Tour 2014 Leeds - Harrogate

Dĺžka: 190,5 km. Charakter: Rovinatá. Najvyšší bod: 532 m.n.m.

Súťaž o zelený dres: 1. Marcel Kittel 45 bodov, 2. Peter Sagan 45 bodov.

Poradie v cieli: 1. Marcel Kittel (Nem.) Giant Shimano 4:44:07 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Ramunas Navardauskas (Lit.) Garmin-Sharp, 4. Bryan Coquard (Fr.) Europcar, 5. Michael Rogers (Aus.) Tinkoff-Saxo, 6. Christopher Froome (V. Brit.) Sky, 7. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 8. Sep Vanmarcke (Belg.) Belkin, 9. José Rojas Gil (Šp.) Movistar, 10. Michael Albasini (Švaj.) Orica GreenEdge, ... 45. Peter Velits (SR) BMC Racing - všetci čas ako víťaz.

ciel_res.jpg

Foto: letour.fr

BRATISLAVA. O žltom drese z Tour de France snívajú všetci cyklisti. Je to najslávnejšia zo všetkých trofejí. Úspechom je mať ju čo i len na jeden deň. Mnohým skvelým cyklistom sa to nepodarilo, Nemec Marcel Kittel ho získal v prvej etape Tour de France druhý rok v rade.

Suverénne ovládol šprint v Harrogate. O dĺžku jedného bicykla vyhral pred Petrom Saganom. Slovák bol ešte dvesto metrov pred cieľom pred Nemcom. Kittel však v krátkom šprinte nemá rovnocenného súpera.

“Mali sme v pláne kontrolovať priebeh etapy, aby nebolo tempo príliš vysoké. Tím pre mňa odviedol skvelú prácu, v kľúčových chvíľach som bol pokojný a som znova v žltom drese,“ tešil sa Kittel.

"Začal som špurtovať možno príliš skoro. Kittel však bol veľmi silný. Veď vyhral o dĺžku bicykla. S výsledkom som však spokojný. Vyhol som sa pádu a získal som body," cituje Sagana oficiálna stránka letour.fr.

Sagan pôjde v bielom

Sagan však výborne vybojoval druhú priečku a v nedeľu si oblečie biely dres. V bodovacej súťaži majú Kittel aj Sagan rovnaký počet bodov – 45. Nemec však bude mať oblečený žltý dres.

Biely dres je určený pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. Zelený dres pre víťaza bodovacej súťaži si oblečie Francúz Coquard. Hoci má iba 39 bodov.

"Teraz vlastním biely dres a či zajtra budem mať žltý? Stať sa môže čokoľvek, Tour je vždy nevyspytateľná. Prišiel som sem získať zelený dres a to je jednoznačne môj cieľ," dodal Sagan.

Pohromou sa záver skončil pre domáceho favorita Marka Cavendisha. V šprinte však zrejme prehnal súboj proti Simonovi Gerransovi. Obaja sa snažili získať viac priestoru, hlavami sa snažili vytlačiť súpera. Obaja skončili na zemi.

Cavendish po páde ostal ležať na zemi s bolestivou grimasou. Z cieľa ho odviezli rovno do nemocnice. O jeho štarte v druhej etape sa rozhodne v nedeľu ráno.

ciel2.gif

Voigt končí, no nechce sa len voziť

Veľký obdiv si vyslúžil Jens Voigt. Nemec je najstarším cyklistom v ProTour. Ako 42-ročný hneď v prvej etape vyrazil do úniku a od polovice etapy šliapal do pedálov sám. Pelotón ho dostihol po 130 kilometroch. V úniku však pozbieral body za vrchárske prémie a získal tak dres pre najlepšieho vrchára.

Voigt je známy tým, že keď zacíti príležitosť nebojácne ide do úniku. Hoci takmer vždy jeho pokusy končia tesne pred cieľovou čiarou. Na Tour vyhral dve etapy

„Je to moja posledná sedemnásta Tour, ale neprišiel som sa povoziť a rozlúčiť sa. Chcem ukázať to, čím som známy. Bojovnosť, agresivitu. Určite sa pokúsim v dvoch – troch etapách ísť do úniku,“ vravel pre cyclingnews ešte pred štartom Tour.

Ciele vraj žiadne nemá. „Tým úplne najzákladnejším je asi vyhnúť a pádom. To bude dobrý základ.“ Voigt vyrovnal rekord Georga Hincapieho a Stuarta O’Gradyho. Všetci traja štartovali na Tour 17-krát.

Najviac dokončených má však Holanďan Joop Zoetemelk – 16.

Druhá etapa ako slávne klasiky

Nedeľňajšia druhá etapa je oveľa náročnejšia ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je na nej až deväť bodovaných stúpaní. Celkovo cyklisti nastúpajú vyše 3300 metrov. To je hodnota porovnateľná s alpskými etapami alebo valónskymi kopcovitými klasikami. Na nich víťazia solídni vrchári, nie šprintéri.

„Je v nej veľa stúpaní, bude ťažká a určite pelotón nepríde pokope,“ vravel na tlačovej konferencii Alberto Contador.

Online prenos

Cieľ - Víťazom dnešnej etapy sa stal Marcel Kittel, Peter Sagan prišiel do cieľa druhý. Mark Cavendish tesne pred cieľom spadol.

1,5 km do cieľa - 17:42 V čele pelotónu je stále aj Peter Sagan. Cyklisti už bojujú o pozície. Zaútočil Fabian Cancellara.

4 km do cieľa - 17:39 Pred cieľom už začali formovať svoje špurtérske vláčiky tímu, ktoré dnes chcú uspeiť. Veľmi dobrú pozíciu má podľa predpokladov Mark Cavendish.

10 km do cieľa - 17:33 Pretekári tímu Cannondale sa snažia pripraviť výhodnú pozíciu pre svojho lídra Petra Sagana. Posledné kilometre budú veľmi rýchle.

le_tour11_res.jpg

18 km do cieľa - 17:21Cyklisti dnes idú pomalšie ako predpokladali organizátori. Skomplikovať by tak mohli aj program Dvojky RTVS, pretože od 18:00 už je na programe štvrťfinále MS vo futbale.

Najpomalší časový harmonogram dnes rátal so finišom okolo 17:45. Cyklisti už sa pripravujú na cieľový špurt, na čele pelotónu jazdí aj jeden z možných spolufavoritov dnešnej etapy Peter Sagan.

24 km do cieľa - 17:13 Z hlavného poľa odpadla ďalšia skupina v ktorej je aj Talian Alessandro Petacchi.

28 km do cieľa - 17:06 Británia dnes okrem Wimbledonu žije aj cyklistikou. Tour de France vidieť nielen v uliciach miest, ktorými prechádza dnešná etapa.

30 km do cieľa - 17:02 Pelotón momentálne pokojne smeruje do cieľa, posledné desiatky kilometrov budú zrejme v očakávaní špurtérskeho záveru. Na čele pelotónu sa pohybuje aj Peter Sagan.

39 km do cieľa - 16:51 Pelotón momentálne jazdí pomerne pokojne a pravdepodobne príde do cieľa v jednom balíku. Jeho súčasťou sú aj Slováci Peter Sagan a Peter Velits.

le_tour10_res.jpg

45 km do cieľa - 16:43 Aj skupina odpadlíkov sa dostala do hlavného pelotónu. Všetci pretekári tak momentálne jazdia v jednej veľkej skupine.

le_tour9_res.jpg

49 km do cieľa - 16:37 Veľkým favoritom dnešnej etapy je Brit Mark Cavendish. Aj jemu pripravili pre Tour de France celkom nový bicykel. Pozrite si ho.

54 km do cieľa - 16:13 Na čele pretekov nie je momentálne nijaký únik, na širšie cesty sa pred rovinatým koncom pretekov dostal celý hlavný pelotón. Aj únik Jensa Voigta už je minulosťou.

61 km do cieľa - 16:13 Bodkovaný dres si v prvej etape vybojoval nemecký cyklista Jens Voigt, ktorý vyhral aj druhú z troch dnešných vrchárkych prémií. Pelotón ho bezprostredne po nej dobieha. Okolo trate sa celý deň tlačia tisícky fanúšikov a viackrát zastavili pelotón.

65 km do cieľa - 16:13 Najväčšou hviezdou spomedzi odpadlíkov z pelotónu v poslednom stúpaní je Španiel Joaquim Rodriguez. Skupina už na hlavný pelotón stratila 1m 13s.

Jens Voigt stúpa na poslednú vrchársku prémiu dnešného dňa.

le_tour8_res.jpg

72 km do cieľa - 16:02 Nemec Voigt je už jediným mužom pred pelotónom, oboch ďalších cyklistov už ich kolegovia dostihli. Naopak až za pelotón sa prepadla skupina okolo Američana Hornera s približne minútovou stratou.

89 km do cieľa - 15:38 Jens Voigt je stále v samostatnom úniku. Tisíce ľudí ho podporujú aj v stúpaní na druhú dnešnú horskú prémiu na Côte de Buttertubs. Okolo trate sa momentálne ukázala aj slovenská vlajka.

Voigt druhú vrchársku prémiu vyhral, získal dva body a dostal sa do vedenia súťaže vrchárov.

le_tour6_res.jpg

Takto Tour dnes napoludnie odštartovala.

100 km do cieľa - 15:18 Jens Voigt sa dostal po rýchlostnej prémii do samostaného úniku. Dvojica jeho doterajších partnerov z úniku ho už len stíha. Momentálne má Voigt na pelotón náskok už viac ako päť minút.

le_tour4_res.jpg

le_tour5_res.jpg

113 km do cieľa - 14:59 Jens Voigt vyhral prvých 20 bodov do súťaže o zelený dres na prvej rýchlostnej prémii. Prvé body na tejto prémii vybojoval aj Peter Sagan, prešiel ňou na šiestom mieste a získal desať bodov do súťaže o zelený dres.

le_tour7_res.jpg

122 km do cieľa - 14:48 Vedúca skupina má za sebou prvé stúpanie na Côte de Cray a prvú vrchársku prémiu tohtoročnej Tour vyhral Benoit Jarrier z tímu Bretagne - Seche. Vďaka jednému bodu momentálne vedie súťaž vrchárov.

Okolo trate sú už počas prvého stúpania tisíce divákov. Náskok úvodnej skupiny narástol v klesaní na štyri minúty.

le_tour3_res.jpg

125 km do cieľa - 14:43 Vedúca skupina cyklistom má stále náskok okolo troch minút, momentálne presne 3m 15s.

le_tour2_res.jpg

131 km do cieľa - 14:31 Okolo trate prvej etapy Tour de France je v Anglicku veľmi veľa divákov. Okolo ciest je viacero stanových mestečiek a množstvo fanúšikov cyklistiky. Pretekári poslednú hodinu jazdia priemernou rýchlosťou 37, 2 kilometra za hodinu.

Na čelných pozíciach v pelotóne sa objavujú aj cyklisti tímu Cannondale s naším Petrom Saganom.

142 km do cieľa - 14:15 Jediný Nór v pelotóne Alexander Kristoff dnes oslavuje 27 rokov. Víťaz pretekov Milán - San Rémo bol pred rokom pri dojazde v Bastii druhý. Informácie priniesla oficiálna stránka Tour.

Jeden z domestikov (pomocníkov) ukázal v prvý deň Tour aj zlepšovák na nosenie fliaš s vodou.

37. km - 13:58 Pretekári majú za sebou hodinu pretekov. Priemerná rýchlosť 36,4 kilometra za hodinu je teda nižšia ako sa pôvodne predpokladalo. Vedúca trojčlenná skupina má náskok 2 m 55 s.

30. km - 13:48 Nemec Jens Voigt sa stal rekordérom Tour de France, ktorých 101. ročník sa dnes začal v anglickom Leedsi. Štyridsaťdvaročný cyklista nastúpil na štart prestížneho podujatia 17. krát v rade a vyrovnal tak doterajšie maximum Georgeho Hincapieho z USA a Austrálčania Stuarta O'Gradyho.

Z aktívnych pretekárov je k Voigtovi najbližšie Francúz Sylvain Chavanel, ktorý nechýbal na štarte 14. krát za sebou.

"Je to síce pekné, ale radšej by som svoje meno videl na zozname etapových víťazov," povedal pre agentúru DPA Voigt, ktorý po tejto sezóne ukončí profesionálnu kariéru. Na Tour de France zatiaľ vyhral dve etapy v rokoch 2001 a 2006 a dvakrát (2001 a 2005) mal jeden deň žlté tričko. Voigt jazdí za tím Trek Factory Racing.

28. km - 13:44. Hlavný pelotón pomaly začína pretekať. Vedúca trojica je stále v úniku, momentálne má náskok okolo troch minút.

le_tour1_res.jpg

12. km - Vedúca trojica má na pelotón viac ako dvojminútový náskok. V úniku sú Benoit Jarrier, Jens Voigt a Nicolas Edet.

2. km - Krátko po štarte tu mám prvý únik. Sú v ňom Jens Voigt, Benoit Jarrier a Nicolas Edet.

12:53 - Stoprvý ročník Tour de France oficiálne prestrihnutím pásky odštartovala vojvodkyňa z Cambridgu Kate Middleton.

12:45 - Pelotón zastavil pred Harewood Housom. Zaznela francúzska a britská hymna. Cyklistov zdraví britská kráľovská rodina na čele s princom Williamom a vojvodkyňou z Cambridgu.

12:19 - Fanúšikovia sprevádzajú jazdcov na ceste k oficiálnemu štartu.

12:10 - Jazdci vyrazili na trať prvej etapy, ostrý štart je na programe o chvíľu. V cieli by cyklisti mali byť okolo 17:30 nášho času. Favoritom rovinatej etapy sú špurtéri, najväčším zrejme Mark Cavendish. Brit je doma a na Tour už vyhral 25 etáp.

Dojazd mierne do kopca by mohol vyhovovať aj nášmu Petrovi Saganovi. Posledný kilometer je bez zákrut.

Mapa prvej etapy.

mapa_prva.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

Profil prvej etapy.

profil_prva_res.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

Profil posledného kilometra.

posledny_km.jpg

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 8 793
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 8 225
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 321
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 196
 5. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 312
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 125
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 629
 8. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 203
 9. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 1 016
 10. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 922

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Ako sa pije a žije v banskom kraji, keď bane miznú

Tak ich tu vnímajú. Ako náletové buriny, ktoré sa uchytili v pustnúcom baníckom kraji.

KOMENTÁRE

Danko ukazuje ďalšie svoje limity

U Danka sa hrdosť stratila v bozkoch na výložkách.

Neprehliadnite tiež

ONLINE: V najdlhšej etape Tour čakajú na cyklistov tri stúpania

Sledujte online devätnástu etapu TDF 2017.

Hrbatý bol lepší ako Federer

Slovák a Švajčiar boli veľkí kamaráti. Do veľkého tenisu vstupovali naraz, hrali spolu aj štvorhru

Šancu na triumf majú opäť šprintéri. Na cyklistov čaká najdlhšia etapa Tour

Na trase 19.etapy sa nachádzajú tri stúpania tretej kategórie.

Najslávnejší zápas? Na Ružomberok zaútočí anglická superstar

Trenčín a Slovan vypadli v druhom predkole Európskej ligy.