Tretia etapa Tour: Záverečný špurt vyhral Kittel, Sagan skončil druhý

Tour de France sa rozlúčila s Britániou, Sagan zostáva v zelenom.

Marcel Kittel vyhral tretiu etapu TdF, za ním je Peter Sagan.(Zdroj: TASR/AP)
TOP zájazd na zápas Real Madrid vs PSG >>

Tretia etapa Cambridge - Londýn

Dĺžka: 155 km. Kategória: rovinatá. Najvyšší bod: 108 m.n.m.

Poradie v 3. etape: 1. Marcel Kittel (Nem.) Giant-Shimano 3:38:30 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Mark Renshaw (Aus.) Omega Pharma - Quick Step, 4. Bryan Coquard (Fr.) Europcar, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša ... 57. Peter Velits (SR) BMC Racing všetci čas ako víťaz

Poradie po 3. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 13:31:13 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Michael Albasini (Švaj.) Orica GreenEdge, 4. Greg van Avermaet (Belg.) BMC, 5. Christopher Froome (V. Brit.) Sky, 6. Bauke Mollema (Hol.) Belkin, 7. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo, 8. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar, 9. Jürgen van den Broeck (Belg.) Lotto Belisol, 10. Romain Bardet (Fr.) Ag2R La Mondiale všetci +2 s, ... 34. Peter Velits (SR) BMC +35.

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 117, 2. Kittel (Nem.) 90, 3. Coquard (Fr.) 88

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Lemoine 6, 2. Kadri (obaja Fr.) 5, 3. Voigt (Nem.) 4

Do 25 rokov (biely dres): 1. Sagan (SR) 13:31:15, 2. Bardet (Fr.), 3. Kwiatkowski (Poľ.) obaja rovnaký čas

ciel2.jpg

LONDÝN. „Marcel je veľmi silný. Určite je najrýchlejší. Druhé miesto je dobrý výsledok,“ usmieval sa v cieli Peter Sagan.

V Londýne vybojoval druhú priečku. V šprinte bol jediný, kto sa ako-­tak dokázal udržať za rozbehnutým Marcelom Kittelom.

„V daždi to bolo o niečo ťažšie. No som presvedčený, že to bol jeden z najrýchlejších šprintov v mojej kariére,“ chválil sa Kittel v cieli.

Nemec má mohutnú postavu. V rýchlosti sa mu nik nemôže rovnať. Na Tour vyhral z posledných 24 etáp až šesť. To je triumf v každej štvrtej.

Ďalší úspech môže 26-­ročný Nemec pridať už v utorok.

Peter Sagan je stále lídrom dvoch súťaží. Patrí mu zelený dres pre najlepšieho šprintéra aj biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

"Som rád, že som znova obsadil pódiové umiestnenie. S etapami v Anglicku som celkovo spokojný. Získal som zelený dres, bodujem nielen v cieli, ale aj na prémiách, čo je skvelé."

"K tomu všetkému mám aj biely dres, čo je bonus navyše. Dnes som si dával v závere pozor, aby som nespadol, keďže pršalo,“ sprostredkoval pre agentúru SITA slová Petra Sagana jeho mediálny manažér Jozef Korbel.

ciel.jpg
Cieľová fotografia. Zdroj: letour.fr

Francúz naháňa Sagana

Jediný, kto pravidelne okrem Sagana chodí bojovať o body na šprintérskych prémiách, je Bryan Coquard. V bodovacej súťaži je tretí.

Dvadsaťdvaročný Francúz je strieborným olympijským medailistom spred dvoch rokov. Medailu získal na dráhe v disciplíne všestrannosti – omnium.

V troch doterajších etapách bol vždy v šprinte pelotónu na prémii prvý a zdá sa, že je jediným súperom pre Sagana v boji o zelený dres. So slovenským majstrom však krok nedokáže držať.

"Či bude pre mňa konkurentom v boji o zelený dres? Uvidíme, čo dokáže urobiť v priebehu celých troch týždňov. Tour je veľmi dlhá,“ dodal Peter Sagan.

A momentálne druhý Marcel Kittel okrem víťazných etáp žiadne body nezískava. Vlani vybojoval najviac etapových triumfov – štyri, ale v bodovacej súťaži mal na Sagana obrovskú stratu 200 bodov.

"Každý deň verím vo víťazstvo, ale musím priznať, že Marcel je veľmi silný. Je momentálne najlepší. Ja nie som čistý šprintér, pretekať s Kittelom, Greipelom či ďalšími podobnými chlapcami je pre mňa veľmi náročné. Snažil som sa aj dnes držať Kittelovho kolesa a som rád, že som finišoval druhý," povedal Sagan.

Finiš pre šprintérov

Utorková štvrtá etapa už zavedie cyklistov do Francúzska. Profilom by opäť mala vyhovovať šprintérom.

„Stres môže zvýšiť vietor. Ak bude silno fúkať, môže rozdeliť pelotón na viac skupín,“ upozorňuje jazdec tímu Sky Geraint Thomas. Časť etapy vedie po úzkych belgických cestách.

"Ďalšia etapa bude tiež pre šprintérov, ale potom piata bude veľmi zaujímavá, pôjdeme po kockách ako na klasikách. Urobím maximum, aby som si udržal zelený dres,“ doplnil Peter Sagan.

V stredu si cyklisti uctia pamiatku obetí prvej svetovej vojny. Sú medzi nimi aj traja bývalí šampióni z Tour de France.

Online prenos

17:05 - Záverečný špurt vyhral Marcel Kittel, Peter Sagan skončil druhý, v závere na Nemca nestačil. Slovenský cyklista si však s prehľadom udržal líderskú pozíciu v bodovacej súťaži. Lídrom je aj medzi jazdcami do 25 rokov. Peter Sagan je naďalej druhý v celkovom poradí, o dve sekundy za Vincenzom Nibalim.

17:05 Cyklisti prešli okolo Big Benu, Sagan sa stále drží na nádejnej pozícii. Slovenský cyklista sa vyhol pádu.

17:04 Pretekári sú bez rizika, dostali sa do ochrannej trojkilometrovej zóny.

17:02 V čele pretekov je tím Saxo-Tinkoff okolo Alberta Contadora. Do cieľa zostáva 5 km. Pelotón pohltil Jana Bártu. Peter Sagan zostal z Cannondalu v popredí sám.

17:00 Pelotón má na dohľad Jana Bártu. Čochvíľa ho pohltí.

16:58 Bideau odpadol od Bártu, český cyklista je v čele sám. Na pelotón má však už len 13-sekundový náskok. Do cieľa zostáva 8 km.

16:56 Vedúca dvojica Bárta, Bideau už nestíha, 10 km pred cieľom má na pelotón, v ktorého čele sa drží Alberto Contador s tímom Saxo-Tinkoff, už len menej ako 30-sekundový náskok.

priebezne2.jpg

16:48 Cyklistom zostáva do cieľa 15 km po mokrej trati. Riziko pádov je vyššie. Náskok vedúcej dvojice na pelotón je už len niečo viac ako minúta. Pelotón by nemal mať problémy s pohltením Bártu a Bideaua.

16:38 Do cieľa zostáva 24 km. Náskok vedúcej dvojice Bideau, Bárta sa drží na úrovni okolo dvoch minút.

16:30 Spadol aj Andy Schleck, stalo sa to 30 km pred cieľom. Náskok vedúcej dvojice sa opäť zvýšil na viac ako dve minúty. Cyklisti sú v Londýne.

16:18 Do cieľa zostáva 42 km. Na čele sú stále Bideau a Bárta, ich náskok sa však zmenšil na niečo viac ako minútu.

priebezne.jpg

16:11 Peter Sagan obsadil v šprintérskej prémii štvrté miesto a získal do bodovacej súťaže 13 bodov, dokopy má 82 bodov. Tretí skončil Coquard (15 b). Marcel Kittel stratil, celkovo má 45 bodov. Na Petrovi Saganovi bolo vidno, že nejde naplno.

16:10 Vedúca dvojica prešla šprintérskom prémiou, 20 bodov získal Bideau, Bárta si ich pripíše 17.

16:02 Do rýchlostnej prémie zostáva 5 km, na čele pretekov sa nič nezmenilo. O tretie miesto a body sa určite v pelotóne pobije Peter Sagan. Jeho tím Cannondale sa drží v popredí.

15:49 Do cieľa zostáva 60 km, o približne 10 km tu máme šprintérsku prémiu. Náskok Bártu s Bideauom je viac ako dvojminútový. Prvé dve miesta do bodovacej súťaže by si teda mali podeliť práve títo dvaja jazdci.

15:34 Jan Bakelants opäť spadol. Tentokrát bola dôvodom fľaška, na ktorú nabehol so svojim bicyklom v občerstvovacej zóne.

15:26 Vyše polovica etapy je už za nami. Do cieľa ostáva ešte 75 km zo 155 km. Hlavný pelotón stráca na vedúce duo stále 2 minúty a 50 sekúnd, ale blíži sa šprintérska prémia o cca 25 km, takže už sa môžeme tešiť na dramatické chvíle.

priebeh_1_res.jpg

Zaspomínajme si na Saganovo wheelie pred rokom:

15:08 Kilometrov do konca ostáva ešte 88 a náskok vedúcej dvojice Bárta - Bideau sa zmenšil na 2 minúty a 50 sekúnd.

14:55 Belgičan Bakelants z tímu OPQS mal nehodu. Po kontakte s Francúzom Vachonom z tímu Bretagne spadol na zem, ale vymenil bicykel a do pelotónu sa v pohode vrátil.

14:47 Tento rok si môžete jazdcov na etapách dokonca aj vypočuť. Na bicykloch niektorých tímov sú namontované kamery a tie snímajú dianie priamo na ceste.


14:43 Cannondale s Petrom Saganom sú približne v polovici pelotónu. Na jeho čele je tím Astana, nasledujú tímy Sky a Saxo. 104 km do konca má dvojica na čele náskok rovné 4 minúty.

14:34 110 km do Londýna pred palác a na čele etapy máme stále česko-francúzsku dvojicu, ktorá zvýšila náskok už na 4 a pol minúty. Veríme, že ju pelotón a najmä Sagan do konca etapy zlikvidujú.

14:18 Nová móda na tohtoročnej Tour je nebezpečná najmä pre cyklistov. Ľahko môže dojsť ku kolízii s fanúšikmi i k pádom.


14:08 Do cieľa ostáva ešte 127 km a v čele je dvojica v úniku - Čech Jan Bárta z tímu NetApp Endura a Francúz Jean-Marc Bideau z tímu Bretagne. Ich náskok je už vyše štvorminútový. Peter Sagan sa drží v hlavnom pelotóne.

13:45 Cyklisti prešli len 12 kilometrov a vedúci pretekár Tour Talian Nibali oblečený v žltom tričku už stráca na dvoch vedúcich jazdcov vyše tri minúty.

13:35 Nemecký Eurosport tak ako počas prvých dvoch etáp často skloňuje meno Petra Sagana. Komentátor práve povedal, že Peter Sagan sa dnes istotne pobije o prvé etapové víťazstvo počas 101. ročníka.

Sagan má zelený dres, t. j. vedie bodovaciu súťaž s náskokom 22 bodov pred Francúzom Coquardom z tímu Europcar a 24 bodov pred Nemcom Kittelom z Giant-Shimano.

13:28 Pelotón odštartoval tretiu etapu v Cambridge, za sebou už má aj 5 km dlhú neutrálnu zónu. Teplota je príjemná, istotne znesiteľnejšia, než zažívajú futbalisti v Brazílii - na anglické podnebie je dnes typických júlových 20 stupňov Celzia.

profil_3.jpg

Cieľ je pred Buckinghamským palácom

Pondelková tretia etapa zavedie cyklistov do centra Londýna. Cieľ je na rovnakom mieste ako bol pri olympijských pretekoch pred dvomi rokmi priamo pred Buckinghamským palácom.

Patriť by mala opäť šprintérom. Po odstúpení Marka Cavendisha je hlavným favoritom Marcel Kittel. O ďalšie body bude bojovať Peter Sagan.

etapa_3.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 4. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 5. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 8. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 8 096
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 650
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 376
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 4 029
 5. Kam do tepla v januári? 2 505
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 309
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 261
 8. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 204
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 304
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 115

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci naďalej pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc, hoci si musia preplácať cestu sami.

SVET

Zeman fauluje Drahoša. Kampaň prezidenta spomína migrantov

Kampaň financuje netransparentný spolok.

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci naďalej pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc, hoci si musia preplácať cestu sami.

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil.

Neprehliadnite tiež

S Hudáčkom sa nerozprávali. V Čerepovci boli z toho v šoku, tvrdí

Na olympiáde sa často stáva, že si zachytá aj tretí brankár.

Geniálny technik v tejto sezóne zbabral každú druhú penaltu

Lionel Messi zlyhal zhruba pri každej štvrtej penalte. Proti Espanyolu sa mýlil v kariére už 23-krát.

Cyklista si napravil vykĺbené rameno a dokončil etapu, stal sa hrdinom

Steve Morabito ukázal nezlomnú vôľu. Etapu dokončil aj s vážnym zranením.

Tour Down Under 2018: Výsledky, poradie, dresy (Peter Sagan)

Pozrite si poradie v súťažiach o jednotlivé dresy i v tímovej klasifikácii.

Sagan v skrátenej etape o víťazstvo nebojoval, skončil piaty

Víťazom tretej etapy Tour Down Under sa stal Talian Elia Viviani.