AKTUALIZOVANÉ O 19:36

Štvrtá etapa Tour: Sagan spadol, ale vrátil sa a skončil štvrtý

Peter Sagan dnes opäť bodoval a stále vedie súťaž o zelené tričko. Štvrtú etapu opäť vyhral Marcel Kittel.

Peter Sagan (v zelenom) sa opäť držal zadného kolesa Marcela Kittela.(Zdroj: TASR/AP)

4. etapa: Le Touquet-Paris-Plage - Lille Métropole (163,5 km)

Kategória: rovinatá. Najvyšší bod: 185 m. n. m (štart 6 m, cieľ 41 m)

Výsledky 4. etapa: 1. Marcel Kittel (Nem.) Giant-Shimano 3:36:39 h, 2. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 3. Arnaud Demare (Fr.) FDJ.fr, 4. Peter Sagan (SR) Cannondale, ... 46. Peter Velits (SR) BMC Racing všetci čas ako víťaz

Poradie po 4. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 17:07:52 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Michael Albasini (Švaj.) Orica GreenEdge, 4. Van Avermaet (Belg.) BMC Racing, 5. Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo, 6. Valverde (Šp.) Movistar, 7. Froome (V. Brit.) Sky, 8. Van Den Broeck (Belg.) Lotto-Belisol, 9. Mollema (Hol.) Belkin, 10. Fuglsang (Dán.) Astana všetci +2 s, ... 33. Peter Velits (SR) BMC Racing +35

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan 158 bodov, 2. Kittel 135, 3. Coquard 121

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Lemoine 6, 2. Kadri 5, 3. Voigt 4

Súťaž jazdcov do 25 rokov (biely dres): 1. Sagan 17:07:54, 2. Bardet, 3. Kwiatkowski

LILLE, BRATISLAVA. Bol vysoký a po matke Elke skokanke do výšky sa aj on dal na atletiku. Život Marcela Kittela zmenil rodinný výlet na Tour de France, keď mal jedenásť rokov. Učarovala mu etapa do strediska Les Deux Alpess.

„Bolo to neuveriteľné. Atmosféra, napätie, historky. Tak ma to chytilo, že som hneď túžil stať sa cyklistom,“ spomínal pre Thuringer Allgemeine Kittel. S otcom plánoval, ako začne bicyklovať ešte priamo vo Francúzsku.

Hoci dnes vyniká v šprinte, podobne ako Peter Sagan jazdil často aj horskom bicykli.

Najtesnejšie víťazstvo

Včera na Tour de France dosiahol úspech, ktorý sa nepodaril nikomu zopakovať takmer štyridsať rokov. Zo štyroch etáp vyhral tretiu. V cieli od únavy klesol na zem.

„Bolo to veľmi ťažké. Posledných 30 kilometrov sa išlo naplno. Šprint bol veľmi dlhý a dal som do toho všetko, čo som mal,“ hovoril Kittel.

Tretie víťazstvo bolo zatiaľ najtesnejšie. Nóra Kristoffa zdolal o menej než meter. Kittel ešte môže pridať ďalšie víťazstvá. Vlani vyhral štyri etapy. Tento rok by mu mali vyhovovať ešte tri dojazdy.

Peter Sagan vybojoval štvrtú priečku. Mal však smolu. Po páde pätnásť kilometrov pred cieľom musel doťahovať stratu.

"Bolo to celkom dobré. Spadol som mojou vinou. Bola tam akoby mokrá cesta a zrazu som bol na zemi," povedal pre RTVS Sagan, ktorý sa pri páde trochu poudieral. "Dúfam, že to nie je nič vážne. Uvidíme, ako to bude zajtra," dodal.

„Zo štvrtého miesta mám celkom radosť. Pre mňa sú dôležité aj získané body do súťaže o zelený dres,“ vravel Slovák pre Eurosport. Stále je lídrom dvoch zo štyroch súťaží. Patrí mu zelený (najlepší šprintér) i biely dres (najlepší jazdec do 25 rokov).

Odrený Froome

Pád mal aj obhajca prvenstva Chris Froome. S odreným ľavým bokom prišiel do cieľa bez straty. Jeho tím vyhlásil, že nešlo o nič vážne.

Froome však po rovnakom páde (tiež na ľavú stranu) pred necelým mesiacom nevládal držať krok s Albertom Contadorom na Critérium du Dauphiné.

Navyše v piatej etape bude čeliť oveľa väčším nástrahám, cyklisti prichádzajú na dlažobné kocky na hranici Francúzska s Belgickom.

viel_tour_res.jpg

foto: letour.fr

Online prenos

Cieľ - Opäť vyhral Marcel Kittel, Peter Sagan prišiel na štvrtom mieste.

4 km do cieľa - Sagan je späť. Opäť ho vidieť na čele pelotónu tesne za zadným kolesom Nemca Marcela Kittela.

8 km do cieľa - Na čele je aktívny Tony Martin, Peter Sagan sa stále neukazuje vpredu. Len pomaličky sa prediera pelotónom.

12 km do cieľa - Peter Sagan sa už do pelotónu dostal, je však na jeho konci a bude mať problém sa dostať na jeho čelo.

17 km do cieľa - Už po 17-krát sa etapa Tour de France bude končiť v Lille. Thomas Voeckler sa z výhry dnes tešiť nebude, pelotón ho práve pohltil.

Peter Sagan má zrejme technické problémy, momentálne je za hlavným pelotónom.

24 km do cieľa - Thomas Voeckler je zrejme v posledných kilometroch svojho úniku, už má náskok len okolo 20 sekúnd. Do cieľa tak opäť ako včera príde hlavný pelotón zrejme v jednom balíku a spoločne aj Peter Sagan a opäť favorit špurtu Marcvel Kittel.

priebeh_4_res.jpg

43 km do cieľa - Vedúci pretekár Thomas Voeckler momentálne dosiahol rýchlosť 50 kilometrov za hodinu, pomáha mu vietor. Dokonca prekonal povolenú rýchlosť v obci. Ani to mu nepomáha a pelotón jeho náskok sťahuje. V čele pretekov už je sám, táto fotografia ho zachytila počas dnešnej etapy už skôr.

47 km do cieľa - Do cieľa zostáva už cyklistom už len jedna horská prémia. V čele pretekov je už len osamotený Thomas Voeckler, ktorý vyhral prémiu na Moint Noir. Pred pelotónom má náskok okolo minúty a 20 sekúnd.

70 km do cieľa - Na jedinej rýchlostnej prémii dnešného dňa opäť bodoval Peter Sagan. Doviedol na ňu hlavný pelotón a za tretiu priečku získal 15 bodov.

Šprintérska prémia bola na konci kratšieho stúpania a pelotón roztrhala.

priebeh_3_res.jpg

75 km do cieľa: V úniku je stále dvojica Voeckler a Mate Mardones. Televízia sa ešte vrátila k pádu Chrisa Frooma.

96 km: Rýchlostná prémia je dnes na kopci 71,5 km pred cieľom. Takýto šprint by mal vyhovovať práve nášmu Petrovi Saganovi. Aktuálne je strata pelotónu na vedúcu dvojicu už len 2:21 min.

priebeh_2_res.jpg

103 km: Pelotón zrýchľuje, ide rýchlosťou 50 km/h, zatiaľ čo dvojica vpredu 44 km/h. Strata je tri minúty.

110 km do cieľa: Priemerná rýchlosť cyklistov počas prvej hodiny je 45 km/h. Náskok vedúceho dua je stále podobný, aktuálne je to tri minúty a 30 sekúnd.

120 km: Do cieľa treba prejsť presne túto vzdialenosť. Duo Mardones - Voeckler na čele má náskok 3 minúty a 20 sekúnd. Etapa sa veľmi podobá tej včerajšej, kedy pelotón vedúcu dvojicu dobehol tesne pred cieľom.

129,5 km: Horská prémia 4. kategórie: 1. Mardones (1 bod), 2. Voeckler. Ich náskok pred pelotónom je tri minúty a 15 sekúnd.

132 km do cieľa: 129,5 km pred cieľom nás čaká prvá horská prémia na Côte de Campagnette, druhá bude 46 km pred cieľom na Mont Noir. Rýchlostná prémia je dnes na pláne tiež na kopci 71,5 km pred cieľom.

136 km: Vedúca dvojica to poriadne roztočila, jej náskok stúpol už na 3 minúty a 10 sekúnd. Peter Velits z BMC Racing Team je v popredí pelotónu. Tím Cannondale približne v jeho strede.

Trek, tím Andyho Schlecka, definitívne oznámil, že na tomto 101. ročníku pre zranenie skončil. Víťaz z roku 2010 mal v 3. etape pád. V posledných dvoch sezónach sa však trápil a bol iba tieňom v porovnaní s výsledkami, ktoré dosahoval.

145 km do cieľa: Vedúca dvojica Voeckler a Mardones už má náskok 2 minúty pred pelotónom. Aj včera viedla takmer celú 3. etapu iná dvojica, Čech Bárta a Francúz Bideau.

Froome má odretý ľavý bok a má roztrhnuté nohavice, ošetrovali ho za jazdy z auta. Na ľavý bok padol aj pred mesiacom pri Critérium du Dauphiné. V ďalších etapách potom Froome nestačil na Contadora. Veľmi dramatická môže byť z hľadiska pádov najmä zajtrajšia etapa s úsekmi po starých kamenných cestách.

159 km: Brit Christopher Froome z tímu Sky, minuloročný víťaz Tour, počas jazdy v pelotóne zavadil o iných jazdcov a spadol. Na zemi sa ocitol aj Holanďan Bauke Mollema z tímu Belkin Pro Cycling. Ostatní cyklisti sa im stihli vyhnúť. Froome však pokračuje ďalej, na pomoc mu prišli dvaja kolegovia z tímu Sky a dobiehajú pelotón.

fr.jpg

160 km do cieľa: A už tu máme únik dvoch jazdcov: Francúz Thomas Voeckler z tímu Europcar cycling team a Španiel Mate Mardones z Cofidis Pro Cycling Team. Náskok majú cca pol minúty.


13:59 Etapa sa začala, organizátor zo strešného okna červeného auta jazdcom zamával bielou vlajkou, že sa môžu naplno venovať pretekom. Už sa poriadne rozbehli, čaká ich 163 a pol kilometra.

13:53 Kamera Eurosportu zachytila Petra Sagana v zelenom tričku v rozhovore s vedúcim pretekárom Tour, jeho kamarátom, Talianom Vincenzom Nibalim v žltom z tímu UCI ProTeam Astana. Nemecký komentátor ako zvyčajne nazval nášho cyklistu z tímu Cannondale "Pítr Zágan".

13:48 Pelotón odštartoval, zatiaľ sa ide v zóne kľudu, takzvanej neutrálnej zóne, kým sa jazdci rozhýbu. Vpredu pred vedúcimi cyklistami ešte stále ide červené auto a brzdí ich v rozlete.

1. Sagan 117, 2. Kittel 90

Peter Sagan doteraz dokázal, že v každej etape je veľmi silný. Sagan skončil dvakrát druhý (zakaždým za Nemcom Kittelom), raz bol štvrtý. V bodovacej súťaži šprintérov o zelený dres má druhý Kittel 90 bodov, prvý Sagan 117. Aj dnes by mohol Sagan do cieľa prísť na popredných priečkach.

V tretej etape mal Luxemburčan Andy Schleck z UCI ProTour team Trek Factory Racing nehodu, keď zavadil o kamerujúceho diváka a spadol na zem, v dnešnej 4. etape chýba.

Profil trate 4. etapy, ktorá bude prvou vo Francúzsku:

profil_res.jpg

Doterajšie výsledky po troch etapách v Británii:

dva_res.jpg

kittel-r670-st.ir3-_t600.jpg

Záver tretej etapy bol v znamení šprintu Nemca Marcela Kittela, za ktorým sa do cieľa v Londýne doviezol Peter Sagan. FOTO - inrng.com

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 144
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 7 583
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 330
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 110
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 094
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 225
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 080
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 3 876
 9. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 071
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 978

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

TECH

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Fajčenie môže ohroziť aj vaše vnúčatá.

ŠPORT

Slováci porazili Nórov, opäť im dali tri góly

Slováci si udržali čisté konto.

Neprehliadnite tiež

Taký senzačný box už dávno nebol. Joshua poslal Klička trikrát k zemi

Joshua potvrdil predzápasové prognózy i pozíciu favorita, do ktorej ho stavali odborníci i stávkové kancelárie.

Slováci porazili Nórov, opäť im dali tri góly

Slováci si udržali čisté konto.

Šupler: Keď sme boli v céčku, každý chcel ísť na MS. Dnes je situácia iná

Je to ešte skoro, vraví o nominácii hráčov do 18 rokov skúsený tréner.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop