AKTUALIZOVANÉ 17:45

Šiesta etapa Tour: Vyhral Greipel, Sagan skončil piaty aj napriek pádu

Žltý dres si udržal Talian Nibali. Tretí je Sagan so stratou 44 sekúnd.

Nemecký cyklista Andre Greipel z tímu Lotto-Belisol vyhral šiestu etapu.(Zdroj: TASR/AP)

Šiesta etapa Tour 2014 Arras - Reims

Dĺžka: 194 km. Kategória: Rovinatá. Najvyšší bod: 194 m.n.m.

Výsledky:

1. André Greipel (Nem.) Lotto-Belisol 4:11:39 h, 2. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 3. Samuel Dumoulin (Fr.) Ag2R La Mondiale, 4. Mark Renshaw (Aus.) Omega Pharma-Quick Step, 5. Peter Sagan (SR) Cannondale,

6. Romain Feillu (Fr.) Bretagne Seche Environment, 7. Tom Veelers (Hol.) Giant-Shimano, 8. Bryan Coquard (Fr.) Europcar, 9. Sep Vanmarcke (Belg.) Belkin, 10. Sylvain Chavanel (Fr.) IAM, ... 27. Peter Velits (SR) BMC všetci čas ako víťaz

BRATISLAVA. Slovenský cyklista Peter Sagan finišoval vo štvrtkovej 6. etape Tour de France v šprinte pelotónu na 5. mieste. Víťazom etapy sa stal Nemec André Greipel, tento rok dosiahol prvý triumf.

Žltý dres vedúceho muža Tour si udržal Talian Nibali. Tretí je Sagan s mankom 44 sekúnd. Sagan si udržal zelený dres lídra bodovacej súťaže a je aj držiteľom bieleho trička pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

Štvrtková etapa mala jednoduchý profil. Na pretekárov počas 194 km čakali dve horské prémie najnižšej štvrtej kategórie a jedna šprintérska na 119. kilometri, na ktorej bol Sagan na 6. mieste so ziskom 10 bodov.

Jazdcov opäť kropil dážď a fúkal vietor. Krátko po šprinte spadol aj Sagan a oškrel si ľavý bok, ale dokázal sa vrátiť bez problémov do pelotónu, aj keď sa najmä Omega Pharma-Quick Step pokúšala roztrhať balík.

Sagan sa snažil v závere bojovať o prvenstvo, ale zavreli ho súperi (na snímke z Twitteru ho je vidno v cieli v strede).


Záver etapy sledoval zo sprievodného vozidla aj francúzsky prezident Francois Hollande.

Greipel: Fúkal bočný vietor

"Bol to nervózny deň, chceli sme sa držať vpredu a to sa nám darilo. Ďakujem tímovým kolegom, ktorí najmä v záverečných kilometroch odviedli dobrú prácu, keďže fúkal bočný vietor. Dvestopäťdesiat metrov pred cieľom som si povedal, že čo sa má stať, sa stane," povedal v prvej televíznej reakcii Greipel.

Celkové poradie:

1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 24:38:25 h, 2. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +2 s, 3. Peter Sagan (SR) Cannondale +44, 4. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma - Quick Step +50, 5. Fabian Cancellara (Švaj.) Trek Factory +1:17

6. Jürgen Van Den Broeck (Belg.) Lotto Belisol +1:45, 7. Tony Gallopin (Fr.) Lotto Belisol +1:45, 8. Richie Porte (Aus.) Sky +1:54, 9. Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp +2:05, 10. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +2:11, ... 20. Peter Velits (SR) BMC Racing +2:44

Bodovacia súťaž (zelený dres):

1. Sagan (SR) 217 bodov, 2. Coquard (Fr.) 137, 3. Kittel (Nem.) 135

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi):

1. Lemoine 6 bodov, 2. Kadri (obaja Nem.) 5, 3. Voigt 4

Súťaž jazdcov do 25 rokov (biely dres):

1. Sagan (SR) 24:39:09 h, 2. Kwiatkowski (Poľ.) +6 s, 3. Dumoulin (Fr.) +1:41

Online:

Záverečný šprint vyhral Greipel. Sagan skončil piaty. V celkovom poradí sa nič nezmenilo, žlté tričko má Nibali, so stratou 2 sekundy za ním je tímový kolega z Astany Fuglsang, tretí je so stratou 44 sekúnd Sagan.

6 km do cieľa: Peter Sagan je v čele pelotónu bez podpory spolujazdcov z Cannondale, naopak, tímy Lotto, Omega a Giant-Shimano sú tam vo väčšom zastúpení. Odpadlíci strácajú na pelotón približne pol minúty.

12 km do cieľa: Pelotón už pohltil najskôr Pineaua a už aj bojovníka Maté Mardonesa, ktorý taký tlak sám zvládnuť nemohol. Sagan sa drží v úplnom čele. Naopak, za pelotónom sa vytvorila skupina cca 30 odpadlíkov.

18 km pred cieľom ostali vpredu už len dvaja cyklisti - Mardones a Pineau. Náskok majú 8 sekúnd. Zvyšných dvoch Gerarda a Leezera už pelotón pohltil.

23 km do cieľa sa náskok vedúcej štvorice znížil na 24 sekúnd a pelotón by ju mal naisto pred cieľom dobehnúť. Vpredu v pelotóne vidno aj Petra Sagana. Predtým sme tam zazreli aj Petra Velitsa z tímu BMC.

37 km: Druhú dnešnú horskú prémiu 4. kategórie vyhral Španiel Mardones. Náskok jeho vedúcej skupiny stúpol na minútu.

50 km do cieľa: Na trase je už aj francúzsky prezident Francois Hollande (na snímke z Twittteru vpravo), samozrejme, sedí v aute. Vedúca štvorica zvýšila náskok pred pelotónom na 54 sekúnd.

untitled-2_r3722.jpg

55 km: Sagan sa už vrátil do pelotónu, dúfajme, že ho to nestalo príliš veľa síl a bude v závere vládať špurtovať. Strata pelotónu na vedúcu štvoricu je 40 sekúnd.

61 km do cieľa: Náskok utečencov sa stenčil už iba na 30 sekúnd, o chvíľu ich zrejme hlavný balík dobehne.

67 km: Peter Sagan pribrzdil pri tímovom vozidle, kde si nastavoval bicykel a po páde mu ošetrili ľavý lakeť. Zaostal za pelotónom cca 50 sekúnd spolu so skupinou ďalších oneskorencov.

Výsledky šprintérskej prémie:

1. Tom Leezer (Belkin) 20
2. Arnaud Gerard (Bretagne) 17
3. Jerome Pineau (IAM) 15
4. Mate Mardones (Cofidis) 13
5. Mark Renshaw (OPQS) 11
6. Peter Sagan (Cannondale) 10
7. André Greipel (Lotto) 9
8. Alessandro Petacchi (OPQS) 8

74 km do cieľa - Peter Sagan získal za šieste miesto na šprintérskej prémii 10 bodov a v bodovacej súťaži má na konte na prvom mieste 195 bodov. Z pelotónu ho predbehol Mark Renshaw z tímu Omega. Prví štyria jazdci v úniku mali náskok približne dve minúty.

78 km do cieľa - Viacerí jazdci v pelotóne nezvládli nájazd do tiahlej zákruty a doslova sa "rozsypali" po ceste. Nebol medzi nimi Sagan a zrejme ani žiadny jeho spolujazdec z tímu Cannondale.

untitled-1_r5938_res.jpg

86,5 km do cieľa - Víťazom prvej dnešnej horskej prémie sa stal Luis Maté (Cofidis) a do súťaže o biely dres s červenými bodmi si pripísal jeden bod. O 11 km nasleduje jediná dnešná šprintérska prémia. Unikajúca štvorica má takmer trojminútový náskok na pelotón.

105 km do cieľa - Do prvej horskej prémie zostáva 20 km. Unikajúca štvorica má na pelotón náskok troch minút. Pripomeňme si, že v úniku sú Tom Leezer (Belkin), Luis Maté Mardones (Cofidis), Jérôme Pineau (IAM) a Arnaud Gérard (Bretagne-Séché).

tour3.jpg

128 km do cieľa - Priebeh šiestej etapy je narozdiel od včerajšej piatej pokojný. Za ostatných desať kilometrov stiahol pelotón manko na unikajúcu štvoricu o jednu minútu.

139 km do cieľa - Na čele pelotónu je päť jazdcov tímu Giant-Shimano vedených "zabijakom únikov" Ji Čengom.

149 km do cieľa - Unikajúca štvorica má stále na pelotón náskok na úrovni štyroch minút. V prvej hodine bola priemerná rýchlosť pelotónu 45,6 km/h.

160 km do cieľa - Náskok vedúcej štvorice sa ustálil na úrovni okolo štyroch minút. Do prvej horskej prémie zostáva ešte 75 km.

tour.jpg

178 km do cieľa - Ani jeden z jazdcov v úniku nie je vysoko v celkovom hodnotení. Pineau má na prvého Nibaliho manko 22,09 s min, iniciátor úniku Leezer 27,26, Maté 39,46 a Gérard 44,17. Momentálne má únik náskok na pelotón 3:45 min.

13:20 - Legendárny belgický cyklista Eddy Merckx by sa v stredu najradšej posadil na bicykel a absolvoval úseky na dlažobných kockách počas etapy na Tour de France. Už počas kariéry miloval tieto nebezpečné úseky pretekov.

"Veľmi rád by som išiel tie úseky. Bol to neskutočný a skvelý deň. Dážď a vietor k tomu jednoducho patria. Chris Froom mal smolu. Veľmi sa mi páčil Vincenzo Nibali, bol naozaj dobrý," povedal pre cyclingnews.com Merckx.

187 km do cieľa - Hneď v úvode etapy tu máme očakávaný únik. Nachádzajú sa v ňom štyria jazdci - Tom Leezer (Belkin), Luis Maté (Cofidis), Jérôme Pineau (IAM) a Arnaud Gérard (Bretagne-Séché). Náskok na pelotón činí viac ako dve minúty.

13:00 - Šiesta etapa Tour de France 2014 odštartovala. V Arrase je sedemnásť stupňov, zamračené a fúka vietor s rýchlosťou 20 km/h.

12:05 - Chris Froome sa stále nemôže spamätať zo svojho núteného odstúpenia z Tour de France.

"Som zničený z toho, čo sa stalo. Musel som však odstúpiť, pokračovať sa za daných okolností nedalo. Už dnes večer poletím domov a absolvujem ďalšie vyšetrenia zraneného zápästia," priznal Froome pre server TeamSky.com.

Do náročnej piatej etapy s deviatimi sekciami mokrých kociek "pavé" nastúpil Froome s obviazaným ľavým zápästím ako pamiatkou na pád vo 4. etape. Frooma zápästie bolelo a z toho dôvodu nie vždy mal kontrolu nad svojím bicyklom. Po druhom páde na 85. km napokon z pretekov odstúpil.

"Vzhľadom na rôzne kostičky nachádzajúce sa v zápästí a opuch, ktorý ich zakryl, nebolo možné ihneď diagnostikovať možnú zlomeninu. Sám Chris však uznal, že bolo lepšie odstúpiť, lebo bolesť sa stávala neznesiteľnou. V najbližších dňoch sa ho budeme snažiť dať dokopy natoľko, aby sa v krátkom čase mohol vrátiť do sedla bicykla," komentoval tímový lekár Sky Alan Farrell.


BRATISLAVA. Štvrtková etapa je na prvý pohľad jednoduchá. Na trati sú len dve horské prémie štvrtej kategórie, o body sa bude bojovať v jednej šprintérskej prémii. Etapa je ako stvorená na úniky.

Štart je naplánovaný na približne 13:00, v cieli by sa cyklisti mali objaviť pri priemernej rýchlosti 44 km/h niečo pred 17:30.

Priebežným lídrom je Vincenzo Nibali, ktorý má na tretieho Petra Sagana 44-sekundový náskok. V bodovacej súťaži je zatiaľ suverénom Sagan (185 bodov) pred druhým Marcelom Kittelom (135 b.).

Sagan je zároveň lídrom súťaže o biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. Najlepším vrchárom je zatiaľ Cyril Lemoine.

Už bez Frooma

Po stredajšom odstúpení sa už v pelotóne neobjaví obhajca víťazstva Chris Froome. Novým lídrom tímu bude Richie Porte.

"V Richiem Portem máme veľmi schopného, kvalitného lídra," povedal na adresu 29-ročného jazdca manažér tímu Dave Brailsford. Porte figuruje v priebežnej klasifikácii Tour na ôsmej priečke, na vedúceho Taliana Vincenza Nibaliho stráca 1 minútu a 54 sekúnd.

Pripomenú si vojnu

Šiesta etapa je druhou na tohtoročnej Tour de France, v ktorej si cyklisti pripomínajú boje prvej svetovej vojny.

Štart má pri najväčšom vojenskom cintoríne vo Francúzsku – Notre Dame de Lorette. Medzi 40­tisíc obeťami leží aj Francois Faber.

Luxemburčan bol silným cyklistom. Pri triumfe na Tour vyhral šesť zo 14 etáp. V poslednej etape sa mu asi štyri kilometre pred cieľom v Paríži roztrhla reťaz. Do cieľa dobehol ako víťaz.

V roku 1914 dokončil Tour celkovo na deviatom mieste. Mesiac po pretekoch vstúpil do Francúzskej légie.

V armáde mu najskôr ponúkli miesto pri cyklistickej jednotke, no chcel ísť na front. „Radšej budem v zákopoch. Viem, aké to tam je, a mám väčšiu šancu zabiť Nemca odtiaľ ako na bicykli,“ vravel vraj Faber. Zahynul v máji 1915 v bitke pri Artois.

Bicykle a cyklistov počas bojov často využívali obe strany Nemci i vojská Spojencov. Slúžili ako prieskumníci, poslíčkovia a pri transporte munície i zásob.

Profil šiestej etapy.

profil.jpg

Mapa šiestej etapy.

mapa6.jpg

Kliknite pre zväčšenie.


Výsledky šprintérskej prémie:

Hráč sa však môže odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS).

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 122
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 832
 3. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 140
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 108
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 020
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 550
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 325
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 806
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 546
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 963

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

BLOG INEKO

Diktatúru či vystúpenie z EÚ už chce menej ľudí

Ľudí odmietajúcich demokraciu či EÚ je stále značná menšina.

Neprehliadnite tiež

Hrali proti Arsenalu a náhradný brankár šiel cez polčas na pivo

Sutton, klub z piatej ligy, potrápil v osemfinále FA Cupu slávny Arsenal.

ONLINE: Cibulkovú čaká v Dubaji Makarovová

Zápas druhého kola na turnaji v Dubaji je na programe v utorok.

Monacký futbal platí ruský boháč, ktorý si kúpil vilu od Trumpa

Za vzostupom AS Monako je ruský lekár a oligarcha Dmitrij Rybolovlev. Klub z kniežatstva čelí v Lige majstrov Manchestru City.

Florida zakončila úspešnú sériu zápasov u súperov

V pondelok sa hral v NHL už len súboj Arizona - Anaheim, ktorý sa skončil triumfom domácich 3:2.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop