AKTUALIZOVANÉ 17:45

Šiesta etapa Tour: Vyhral Greipel, Sagan skončil piaty aj napriek pádu

Žltý dres si udržal Talian Nibali. Tretí je Sagan so stratou 44 sekúnd.

Nemecký cyklista Andre Greipel z tímu Lotto-Belisol vyhral šiestu etapu.(Zdroj: TASR/AP)

Šiesta etapa Tour 2014 Arras - Reims

Dĺžka: 194 km. Kategória: Rovinatá. Najvyšší bod: 194 m.n.m.

Výsledky:

1. André Greipel (Nem.) Lotto-Belisol 4:11:39 h, 2. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 3. Samuel Dumoulin (Fr.) Ag2R La Mondiale, 4. Mark Renshaw (Aus.) Omega Pharma-Quick Step, 5. Peter Sagan (SR) Cannondale,

6. Romain Feillu (Fr.) Bretagne Seche Environment, 7. Tom Veelers (Hol.) Giant-Shimano, 8. Bryan Coquard (Fr.) Europcar, 9. Sep Vanmarcke (Belg.) Belkin, 10. Sylvain Chavanel (Fr.) IAM, ... 27. Peter Velits (SR) BMC všetci čas ako víťaz

BRATISLAVA. Slovenský cyklista Peter Sagan finišoval vo štvrtkovej 6. etape Tour de France v šprinte pelotónu na 5. mieste. Víťazom etapy sa stal Nemec André Greipel, tento rok dosiahol prvý triumf.

Žltý dres vedúceho muža Tour si udržal Talian Nibali. Tretí je Sagan s mankom 44 sekúnd. Sagan si udržal zelený dres lídra bodovacej súťaže a je aj držiteľom bieleho trička pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

Štvrtková etapa mala jednoduchý profil. Na pretekárov počas 194 km čakali dve horské prémie najnižšej štvrtej kategórie a jedna šprintérska na 119. kilometri, na ktorej bol Sagan na 6. mieste so ziskom 10 bodov.

Jazdcov opäť kropil dážď a fúkal vietor. Krátko po šprinte spadol aj Sagan a oškrel si ľavý bok, ale dokázal sa vrátiť bez problémov do pelotónu, aj keď sa najmä Omega Pharma-Quick Step pokúšala roztrhať balík.

Sagan sa snažil v závere bojovať o prvenstvo, ale zavreli ho súperi (na snímke z Twitteru ho je vidno v cieli v strede).


Záver etapy sledoval zo sprievodného vozidla aj francúzsky prezident Francois Hollande.

Greipel: Fúkal bočný vietor

"Bol to nervózny deň, chceli sme sa držať vpredu a to sa nám darilo. Ďakujem tímovým kolegom, ktorí najmä v záverečných kilometroch odviedli dobrú prácu, keďže fúkal bočný vietor. Dvestopäťdesiat metrov pred cieľom som si povedal, že čo sa má stať, sa stane," povedal v prvej televíznej reakcii Greipel.

Celkové poradie:

1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 24:38:25 h, 2. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +2 s, 3. Peter Sagan (SR) Cannondale +44, 4. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma - Quick Step +50, 5. Fabian Cancellara (Švaj.) Trek Factory +1:17

6. Jürgen Van Den Broeck (Belg.) Lotto Belisol +1:45, 7. Tony Gallopin (Fr.) Lotto Belisol +1:45, 8. Richie Porte (Aus.) Sky +1:54, 9. Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp +2:05, 10. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +2:11, ... 20. Peter Velits (SR) BMC Racing +2:44

Bodovacia súťaž (zelený dres):

1. Sagan (SR) 217 bodov, 2. Coquard (Fr.) 137, 3. Kittel (Nem.) 135

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi):

1. Lemoine 6 bodov, 2. Kadri (obaja Nem.) 5, 3. Voigt 4

Súťaž jazdcov do 25 rokov (biely dres):

1. Sagan (SR) 24:39:09 h, 2. Kwiatkowski (Poľ.) +6 s, 3. Dumoulin (Fr.) +1:41

Online:

Záverečný šprint vyhral Greipel. Sagan skončil piaty. V celkovom poradí sa nič nezmenilo, žlté tričko má Nibali, so stratou 2 sekundy za ním je tímový kolega z Astany Fuglsang, tretí je so stratou 44 sekúnd Sagan.

6 km do cieľa: Peter Sagan je v čele pelotónu bez podpory spolujazdcov z Cannondale, naopak, tímy Lotto, Omega a Giant-Shimano sú tam vo väčšom zastúpení. Odpadlíci strácajú na pelotón približne pol minúty.

12 km do cieľa: Pelotón už pohltil najskôr Pineaua a už aj bojovníka Maté Mardonesa, ktorý taký tlak sám zvládnuť nemohol. Sagan sa drží v úplnom čele. Naopak, za pelotónom sa vytvorila skupina cca 30 odpadlíkov.

18 km pred cieľom ostali vpredu už len dvaja cyklisti - Mardones a Pineau. Náskok majú 8 sekúnd. Zvyšných dvoch Gerarda a Leezera už pelotón pohltil.

23 km do cieľa sa náskok vedúcej štvorice znížil na 24 sekúnd a pelotón by ju mal naisto pred cieľom dobehnúť. Vpredu v pelotóne vidno aj Petra Sagana. Predtým sme tam zazreli aj Petra Velitsa z tímu BMC.

37 km: Druhú dnešnú horskú prémiu 4. kategórie vyhral Španiel Mardones. Náskok jeho vedúcej skupiny stúpol na minútu.

50 km do cieľa: Na trase je už aj francúzsky prezident Francois Hollande (na snímke z Twittteru vpravo), samozrejme, sedí v aute. Vedúca štvorica zvýšila náskok pred pelotónom na 54 sekúnd.

untitled-2_r3722.jpg

55 km: Sagan sa už vrátil do pelotónu, dúfajme, že ho to nestalo príliš veľa síl a bude v závere vládať špurtovať. Strata pelotónu na vedúcu štvoricu je 40 sekúnd.

61 km do cieľa: Náskok utečencov sa stenčil už iba na 30 sekúnd, o chvíľu ich zrejme hlavný balík dobehne.

67 km: Peter Sagan pribrzdil pri tímovom vozidle, kde si nastavoval bicykel a po páde mu ošetrili ľavý lakeť. Zaostal za pelotónom cca 50 sekúnd spolu so skupinou ďalších oneskorencov.

Výsledky šprintérskej prémie:

1. Tom Leezer (Belkin) 20
2. Arnaud Gerard (Bretagne) 17
3. Jerome Pineau (IAM) 15
4. Mate Mardones (Cofidis) 13
5. Mark Renshaw (OPQS) 11
6. Peter Sagan (Cannondale) 10
7. André Greipel (Lotto) 9
8. Alessandro Petacchi (OPQS) 8

74 km do cieľa - Peter Sagan získal za šieste miesto na šprintérskej prémii 10 bodov a v bodovacej súťaži má na konte na prvom mieste 195 bodov. Z pelotónu ho predbehol Mark Renshaw z tímu Omega. Prví štyria jazdci v úniku mali náskok približne dve minúty.

78 km do cieľa - Viacerí jazdci v pelotóne nezvládli nájazd do tiahlej zákruty a doslova sa "rozsypali" po ceste. Nebol medzi nimi Sagan a zrejme ani žiadny jeho spolujazdec z tímu Cannondale.

untitled-1_r5938_res.jpg

86,5 km do cieľa - Víťazom prvej dnešnej horskej prémie sa stal Luis Maté (Cofidis) a do súťaže o biely dres s červenými bodmi si pripísal jeden bod. O 11 km nasleduje jediná dnešná šprintérska prémia. Unikajúca štvorica má takmer trojminútový náskok na pelotón.

105 km do cieľa - Do prvej horskej prémie zostáva 20 km. Unikajúca štvorica má na pelotón náskok troch minút. Pripomeňme si, že v úniku sú Tom Leezer (Belkin), Luis Maté Mardones (Cofidis), Jérôme Pineau (IAM) a Arnaud Gérard (Bretagne-Séché).

tour3.jpg

128 km do cieľa - Priebeh šiestej etapy je narozdiel od včerajšej piatej pokojný. Za ostatných desať kilometrov stiahol pelotón manko na unikajúcu štvoricu o jednu minútu.

139 km do cieľa - Na čele pelotónu je päť jazdcov tímu Giant-Shimano vedených "zabijakom únikov" Ji Čengom.

149 km do cieľa - Unikajúca štvorica má stále na pelotón náskok na úrovni štyroch minút. V prvej hodine bola priemerná rýchlosť pelotónu 45,6 km/h.

160 km do cieľa - Náskok vedúcej štvorice sa ustálil na úrovni okolo štyroch minút. Do prvej horskej prémie zostáva ešte 75 km.

tour.jpg

178 km do cieľa - Ani jeden z jazdcov v úniku nie je vysoko v celkovom hodnotení. Pineau má na prvého Nibaliho manko 22,09 s min, iniciátor úniku Leezer 27,26, Maté 39,46 a Gérard 44,17. Momentálne má únik náskok na pelotón 3:45 min.

13:20 - Legendárny belgický cyklista Eddy Merckx by sa v stredu najradšej posadil na bicykel a absolvoval úseky na dlažobných kockách počas etapy na Tour de France. Už počas kariéry miloval tieto nebezpečné úseky pretekov.

"Veľmi rád by som išiel tie úseky. Bol to neskutočný a skvelý deň. Dážď a vietor k tomu jednoducho patria. Chris Froom mal smolu. Veľmi sa mi páčil Vincenzo Nibali, bol naozaj dobrý," povedal pre cyclingnews.com Merckx.

187 km do cieľa - Hneď v úvode etapy tu máme očakávaný únik. Nachádzajú sa v ňom štyria jazdci - Tom Leezer (Belkin), Luis Maté (Cofidis), Jérôme Pineau (IAM) a Arnaud Gérard (Bretagne-Séché). Náskok na pelotón činí viac ako dve minúty.

13:00 - Šiesta etapa Tour de France 2014 odštartovala. V Arrase je sedemnásť stupňov, zamračené a fúka vietor s rýchlosťou 20 km/h.

12:05 - Chris Froome sa stále nemôže spamätať zo svojho núteného odstúpenia z Tour de France.

"Som zničený z toho, čo sa stalo. Musel som však odstúpiť, pokračovať sa za daných okolností nedalo. Už dnes večer poletím domov a absolvujem ďalšie vyšetrenia zraneného zápästia," priznal Froome pre server TeamSky.com.

Do náročnej piatej etapy s deviatimi sekciami mokrých kociek "pavé" nastúpil Froome s obviazaným ľavým zápästím ako pamiatkou na pád vo 4. etape. Frooma zápästie bolelo a z toho dôvodu nie vždy mal kontrolu nad svojím bicyklom. Po druhom páde na 85. km napokon z pretekov odstúpil.

"Vzhľadom na rôzne kostičky nachádzajúce sa v zápästí a opuch, ktorý ich zakryl, nebolo možné ihneď diagnostikovať možnú zlomeninu. Sám Chris však uznal, že bolo lepšie odstúpiť, lebo bolesť sa stávala neznesiteľnou. V najbližších dňoch sa ho budeme snažiť dať dokopy natoľko, aby sa v krátkom čase mohol vrátiť do sedla bicykla," komentoval tímový lekár Sky Alan Farrell.


BRATISLAVA. Štvrtková etapa je na prvý pohľad jednoduchá. Na trati sú len dve horské prémie štvrtej kategórie, o body sa bude bojovať v jednej šprintérskej prémii. Etapa je ako stvorená na úniky.

Štart je naplánovaný na približne 13:00, v cieli by sa cyklisti mali objaviť pri priemernej rýchlosti 44 km/h niečo pred 17:30.

Priebežným lídrom je Vincenzo Nibali, ktorý má na tretieho Petra Sagana 44-sekundový náskok. V bodovacej súťaži je zatiaľ suverénom Sagan (185 bodov) pred druhým Marcelom Kittelom (135 b.).

Sagan je zároveň lídrom súťaže o biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. Najlepším vrchárom je zatiaľ Cyril Lemoine.

Už bez Frooma

Po stredajšom odstúpení sa už v pelotóne neobjaví obhajca víťazstva Chris Froome. Novým lídrom tímu bude Richie Porte.

"V Richiem Portem máme veľmi schopného, kvalitného lídra," povedal na adresu 29-ročného jazdca manažér tímu Dave Brailsford. Porte figuruje v priebežnej klasifikácii Tour na ôsmej priečke, na vedúceho Taliana Vincenza Nibaliho stráca 1 minútu a 54 sekúnd.

Pripomenú si vojnu

Šiesta etapa je druhou na tohtoročnej Tour de France, v ktorej si cyklisti pripomínajú boje prvej svetovej vojny.

Štart má pri najväčšom vojenskom cintoríne vo Francúzsku – Notre Dame de Lorette. Medzi 40­tisíc obeťami leží aj Francois Faber.

Luxemburčan bol silným cyklistom. Pri triumfe na Tour vyhral šesť zo 14 etáp. V poslednej etape sa mu asi štyri kilometre pred cieľom v Paríži roztrhla reťaz. Do cieľa dobehol ako víťaz.

V roku 1914 dokončil Tour celkovo na deviatom mieste. Mesiac po pretekoch vstúpil do Francúzskej légie.

V armáde mu najskôr ponúkli miesto pri cyklistickej jednotke, no chcel ísť na front. „Radšej budem v zákopoch. Viem, aké to tam je, a mám väčšiu šancu zabiť Nemca odtiaľ ako na bicykli,“ vravel vraj Faber. Zahynul v máji 1915 v bitke pri Artois.

Bicykle a cyklistov počas bojov často využívali obe strany Nemci i vojská Spojencov. Slúžili ako prieskumníci, poslíčkovia a pri transporte munície i zásob.

Profil šiestej etapy.

profil.jpg

Mapa šiestej etapy.

mapa6.jpg

Kliknite pre zväčšenie.


Výsledky šprintérskej prémie:

Hráč sa však môže odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS).

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 364
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 959
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 751
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 811
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 566
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 299
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 248
 8. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 805
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 505
 10. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 328

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

DOMOV

Policajti bili obuškami Rómov, Gašpar vidí neprimerané zákroky

Policajti zasahovali v Zborove pre šarvátku medzi Rómami.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.

Neprehliadnite tiež

Tréner by sa nemal dať ovplyvniť verejnosťou, tvrdí Hapal

Na ME nepôjdu hráči za odmenu, tvrdí tréner reprezentácie do 21 rokov PAVEL HAPAL.

Slovenský brankár ovplyvňoval zápasy, mal by ísť na šesť mesiacov do väzenia

Škandál s ovplyvňovaním výsledkov vyšiel na povrch v septembri 2013.

Do hlavnej súťaže Roland Garros pôjde ešte jeden Slovák, Gombos vyzve vo finále kvalifikácie Kovalíka

Istú účasť v hlavnej súťaži má zo slovenských tenistov iba Martin Kližan.

AKTUALIZOVANÉ O 18:25

KHL po Medveščaku Záhreb definitívne opúšťa ďalší klub

Je to ako pílenie konára, na ktorom sedíte, reaguje Viačeslav Bykov.