Brazília prehrala s Holandskom 0:3 a skončila bez medaily

Brazílsky brankár Julio Cesar inkasuje prvý gól z pokutového kopu od Robina van Persieho. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. júl 2014 o 08:25

Brazília má z posledných dvoch zápasov skóre 1:10. Holandsko na MS ani raz neprehralo v riadnom hracom čase.

((a))

MS v Brazílii - o bronz:

Brazília - Holandsko 0:3 (0:2)

Góly: 3. van Persie (11 m), 16. Blind, 90.+1. Wijnaldum

Národný štadión, Brasilia, hlavný rozhodca: Djamel Haimoudi (Alž.), ŽK: Thiago Silva, Fernandinho, Oscar - Robben, de Guzman, 69 600 divákov

Brazília: Cesar - Maicon, Thiago Silva, Luiz, Maxwell - Gustavo (46. Fernandinho), Paulinho (57. Hernanes) - Ramires (73. Hulk), Oscar, Willian - Jo

Holandsko: Cillessen (90.+3 Vorm) - Kuyt, de Vrij, Vlaar, Martins Indi, Blind (71. Janmaat) - Wijnaldum, de Guzman, Clasie - Robben, van Persie

BRATISLAVA. Brazília končí na domácom svetovom šampionáte bez medaily, Holanďania vyhrali súboj o tretie miesto 3:0.

Pri prvom góle pochybili rozhodcovia, ktorí sa pri zákroku Silvu na Robbena pomýlili hneď dvakrát.

Zákrok bol mimo šestnástky, no kopala sa penalta a faul Silvu bol jednoznačne na červenú kartu, no videl zaň len žltú.

Holandsko na aktuálnych MS ani raz v riadnom hracom čase neprehralo, čo sa mu doteraz nikdy nepodarilo.

Zostrih zápasu:

Cesar dostal najviac gólov

Brazília hrala o bronz štvrtýkrát, v roku 1978 zdolala Talianov, v roku 1974 podľahla Poľsku a v roku 1938 zvíťazila nad Švédmi.

Holanďania hrali o 3. miesto druhýkrát, v roku 1998 prehrali s Chorvátmi.

Brankár Julio Cesar inkasoval na finálových turnajoch jeho 16. a 17. gól, čí prekonal negatívny zápis kolegu Taffarela (15 gólov).

Priamo na štadión prišiel spoluhráčov osobne povzbudiť zranený Neymar, ktorý sedel počas zápasu na lavičke päťnásobných majstrov sveta.

Zmeny v zostavách

Tréner domácich Luiz Felipe Scolari urobil v základnej zostave šesť zmien oproti potupnému duelu s Nemeckom.

Po treste sa vrátil kapitán Thiago Silva, na hrote Freda vymenil Jo. Marcela nahradil Maxwell, zo zostavy vypadli Hulk, Bernard a Fernandinho a prišli Ramires, Willian a Paulinho.

Kouč Holanďanov Louis van Gaal vymenil Nigela de Jonga Jordym Clasiem, a keďže sa v rozcvičke zranil Wesley Sneijder, poslal do hry Jonathana de Guzmana.

Hlasy:

Luiz Felipe Scolari (tréner Brazílie): "Ani po inkasovaní siedmich gólov v semifinále proti Nemecku a dnešného hneď v úvode sme nezvesili hlavy. Hráči bojovali, ukázali, čo vedia a utvorili si aj príležitosti na skórovanie. Neviem, či rozhodca urobil nejaké chyby, k jeho výkonu sa nebudem vyjadrovať. Zdá sa mi, že sa nám odpískaná penalta vrátila za tú, ktorú sme mali po zákroku na Freda proti Chorvátsku. Ak by dostal Thiago Silva červenú kartu v 2. minúte, podľa arbitrov by bolo asi všetko v poriadku."

Louis van Gaal (tréner Holandska): "Toto je najlepšia skupina hráčov, s ktorou som dosiaľ pracoval. Na tomto šampionáte sme v zápasoch mali priemer viac ako dva góly na jeden zápas a inkasovali sme len štyri. Brazílčania k nám boli vždy veľmi priateľskí, keď sme nastúpili proti nim."

Arjen Robben, útočník Holandska: "Máme veľkú radosť. Je to česť hrať v tomto mužstve. Bronz sme si zaslúžili. Viac ako súper. Najmä ak sa pozriete na to, ako sa hráči, ktorí sa dostali na ihrisko, ešte raz vzchopili a odovzdali sme všetko."

Thiago Silva, kapitán Brazílie: "Myslím si, že sme si takto nezaslúžili skončiť na turnaji. Musíme sa ospravedlniť fanúšikom, na konci nás vypískali, čo je úplne normálne. Pretože sú aj oni veľmi sklamaní. Je to veľmi ťažké."

Oscar, stredopoliar Brazílie: "Čo na toto povedať. Dúfali sme, že získame bronz. Ale nepodarilo sa to, nebol to opäť náš deň. Prehrali sme, nie je čo hodnotiť. Stratili sme zápas v pár minútach, a potom sme sa iba naháňali. Sme všetci smutní, ľudia sú smutní, ale snažili sme sa až do konca."

Online, góly a galéria:

90.+1. min: Holanďania v závere zvýšili po krásnej kombinácii podľa vzoru Nemcov až do vnútra šestnástky a pokazili domácim akúkoľvek futbalovú náladu. Brankár Cillesen išiel v 93. minúte dole, Van Gaal nechal ochutnať atmosféru veľkého zápasu aj náhradníkovi Wormovi.

82. min: V šestnástke zvalil Robbena na zem Fernandinho, ale penalta sa nepískala. Spracovanie lopty Robbenom zároveň vyzeralo na ruku.

69. min: Domáci Oscar dostal za filmovanie v pokutovom území Holandska žltú kartu. Domáci mohutne protestujú. A z opakovaných záberov sa zdá, že kontakt nôh pri zákroku bol a mohla to byť vkľude penalta pre Brazíliu.

54. min: Fernandinho fauloval van Persieho dosť nešetrne, inak by sa asi Holanďania dostali do ďalšej výbornej šance. Dostal žltú. O päť minút na druhej strane minul v dobrej pozícii zo šestnástky Ramires. A o ďalších päť minút trafil David Luiz z priameho kopu len ruky Cillesena.

50. min: Dobrú šancu mal Robben, ktorý sa vrútil do šestnástky a jeho zblokovanú strelu nedokázal z uhla tiesnený Wijnaldum hlavou upresniť do brány.

((f))

38. min: Výborný priamy kop Oscara z uhla netrafili dobiehajúci Luis Gustavo, Paulinho ani David Luiz, toto bola výborná šanca na 1:2.

33. min: Brazília je vpredu dostatočne aktívna, má pološance, zahrávala viaceré priamy kopy z nebezpečnej blízkosti šestnástky, ale nič z toho nevyťažila. Holanďania boli doteraz efektívni.

21. min: Zo šestnástky po peknom sólovom prieniku vystrelil Oscar, ale Cillesen loptu v pohode prikryl.

V ďalšom priebehu sa hrá rušný futbal, ale je plný nepresností na oboch stranách. Brazília vyzerá herne omnoho lepšie ako po prvom góle od Nemcov. Ale... Prišla obrovská chyba Brazílie v strede obrany, ako mnohokrát v zápase s Nemcami, a Blind ju v 16. minúte v pohode trestá, je to 0:2 a štadión zamrzol v tichu.

Už v 2. minúte unikal sám Robben na brankára Julia Cesara, Thiago Silva ho stiahol rukami na zem ešte pred šestnástkou, no kopala sa penalta, ktorú van Persie presvedčivo premenil. Thiago Silva nedostal červenú kartu, na čo zákrok jednoznačne vyzeral, ale len žltú.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Brazília prehrala s Holandskom 0:3 a skončila bez medaily