AKTUALIZOVANÉ 00:28

Nemci sú majstri sveta, v predĺžení rozhodol Götze

Argentínčania sa nestali trojnásobnými majstrami sveta. Nemci sa tešia štvrtýkrát.

Mario Götze sa teší z gólu, ktorým vo finále MS pokoril Argentínu.(Zdroj: TASR/AP)
Zájazd na AC MILAN - AS RÍM za skvelú cenu 125€ >>

finále MS v Brazílii:

Nemecko - Argentína 1:0 (0:0) po predĺžení

Gól: 113. Götze

ŽK: Schweinsteiger, Höwedes - Mascherano, Agüero. Rozhodovali: Rizzoli - Faverani, Stefani (všetci Tal.), 74.738 divákov.

Nemecko: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes - Schweinsteiger, Kramer (31. Schürrle) - Müller, Kroos, Özil (120. Mertesacker) - Klose (88. Götze)

Argentína: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Perez (86. Gago), Mascherano, Biglia - Messi, Lavezzi (46. Agüero) - Higuain (78. Palacio)

RIO DE JANEIRO. Futbalisti Nemecka získali v nedeľu titul svetových šampiónov na 20. MS v Brazílii.

Vo finále na Maracane v Rio de Janeiro zvíťazili nad Argentínou 1:0 po predĺžení a vybojovali si už ich štvrté svetové zlato po rokoch 1954, 1974 a 1990.

O triumfe Nationalelf rozhodol striedajúci Mario Götze v 113. minúte predĺženia.

Götzeho gól.

Nemci vystriedali Španielov, ktorí získali ich prvý titul pred štyrmi rokmi v JAR.

Prvýkrát v histórii MS sa stalo, že európske mužstvo získalo zlato na americkom kontinente. Argentína má tak stále iba dva tituly, v roku 1978 z domáceho turnaja, resp. z Mexika 1986.

Vyrovnaný rekord

Futbaloví strelci na MS vyrovnali rekord v počte gólov zo šampionátu 1998 vo Francúzsku.

Vo finále padol "vyrovnávajúci" 171. presný zásah. Na tohtoročnom šampionáte padlo pred finále v priemere 2,70 gólu v jednom zápase.

Rekord drží šampionát 1954 s priemerom 5,38 presného zásahu na zápas. Na MS 2010 v Juhoafrickej republike prešla lopta za bránkovú čiaru celkovo 145-krát.

Povedali po zápase

Joachim Löw (tréner Nemecka): "Sme veľmi šťastní a predovšetkým hrdí na to, čo sme dosiahli. Je to neopísateľný pocit vyhrať majstrovstvá sveta na Maracane, v krajine futbalu. Nikdy sme nespochybňovali naše schopnosti, napriek náročným fázam finále proti Argentíne. Ide o víťazstvo skupiny hráčov, ktorá pracovala veľmi tvrdo, aby premenila tento sen na skutočnosť.

Manuel Neuer (brankár Nemecka): "Je to neuveriteľný triumf našej spolupatričnosti. Patrí aj tým, ktorí dnes sedeli na lavičke či dokonca úplne na tomto šampionáte absentovali zo zdravotných dôvodov ako Marco Reus či Lars Bender. Aj oni sú majstrami sveta, titul náleží celému Nemecku. Ako mužstvo sme sa zomkli a počínali sme si skvele. Je to veľkolepý úspech."

Alejandro Sabella, tréner Argentíny: "Cítim smútok, že sme neboli schopní vyhrať turnaj, ale aj pýchu na toto mužstvo. Odohrali sme skvelé finále. Gratulujem hráčom. Sú pýchou národa, lebo odovzdali obrovské množstvo práce na celom turnaji.

Philipp Lahm, kapitán Nemecka: "Bola to predlhá a kľukatá cesta, na ktorej sme ako mužstvo postupne rástli a napokon sa nám podarilo čosi neuveriteľné. V roku 1990, keď Nemecko dosiaľ naposledy získalo titul, som prvý raz vnímal šampionátové dianie a sníval som o tom, že niekedy takto budem ja sám stáť s trofejou. Teraz sa mi to splnilo, ba uspeli sme ako prvý európsky tím v histórii na juhoamerickej pôde."

Javier Mascherano, stredopoliar Argentíny: "Bolesť je obrovská. Chceli sme ľuďom v Argentíne spraviť radosť a priniesť domov pohár. Sme zničení. Dali sme do finále celé naše úsilie a je nám ľúto prehry s Nemeckom práve kvôli našim oddaným fanúšikom. Bude nás to mrzieť do konca života, pretože sme prepásli veľkú šancu."

Mats Hummels, obranca Nemecka: "Ja to ešte ani poriadne nechápem. Som v inom svete. Vedeli sme, že to bude tesný zápas. Pri ich šanciach sme mali aj trochu šťastia, ale potom sme už nemali problémy."

Bastian Schweinsteiger (stredopoliar Nemecka): "Zatiaľ sme si to ešte naplno neuvedomili, len si užívame tieto okamihy. Ďakujeme celému Nemecku za podporu, dnes sa bude všade oslavovať."

Lukas Podolski (útočník Nemecka): "Sme super tím a teraz vlastníme vecičku, pre ktorú sme tak dlho makali."

Christoph Kramer (stredopoliar Nemecka, striedal pre podozrenie na otras mozgu): "Nespomínam si na nejako veľa vecí z tohto finále, ale to je teraz úplne jedno."

Ohlasy médií

Kicker (Nem.): "Vďaka Götze: Nemecký výber štvrtýkrát majstrom sveta."

Bild (Nem.): "Áno! Áno! Áno! Áno! 1954, 1974, 1990, 2014! Štvrtá hviezdička! Trofej, konečne si tu! Götze je futbalový boh."

SportBild (Nem.): "Götze nám zniesol štvrtú hviezdu z nebies! Ánooooooo! Nemecko je majster sveta!"

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Nem.): "Götze trafil - Nemecko je už štvorhviezdičkové."

Süddeustche Zeitung (Nem.): "Akáže dráma: udalosťami nabitý duel Nemecka a Argentíny dospel až do predĺženia. Potom sa dostal k lopte striedajúci Götze a vykúzlil rozhodujúcu trefu."

Todo Notícias (Arg.): "Gól, ktorý zlomil naše srdcia. Argentína prehrala na Maracane s Nemeckom 0:1 po predĺžení."

Olé (Arg.): „Nemecko má titul, Argentína srdcia šampiónov. Messi, Mascherano a spol. odohrali veľké finále. Pohár bol blízko, ale ukradli nám pokutový kop a 120 minút snahy streliť gól nebolo odmenené úspechom.“

Clarín (Arg.): „Sen zmarilo až predĺženie. Šampiónom je Nemecko!

El Cronista (Arg.): „Argentína po finále potláčala slzy - smútku.

La Nación (Arg.): „Nemecko je novým kráľom svetového futbalu. Rozhodol o tom zlatý gól Maria Götzeho v predĺžení. Bol to zásah priamo do srdca Argentíny.“

O Estado de Sao Paulo (Braz.): „Nemecko získalo štvrtý titul majstra sveta a na Maracane prepísalo históriu. Zvíťazilo ako prvý európsky tím na americkom kontinente, a to sa tu hral už ôsmy šampionát.“

Lance (Braz.): „Povedz nám, čo teraz cítiš, Argentína... Už máte aj vy svoje Maracanazo. A trpieť budete naveky!

USA Today (USA): „Zrodenie dynastie? Od tohto nemeckého výberu ešte môžeme očakávať nejaké tituly. Nemecko bolo najlepším tímom majstrovstiev sveta od začiatku až do konca.“

Marca (Šp.): „Na večné časy Nemecko! Nemeckí futbalisti si môžu prišiť na hruď štvrtú hviezdičku - zaslúžene.“

Daily Mail (Angl.): „Nemecký národ oslavuje finálový triumf nad Argentínou a futbalisti zasa v šatni s kancelárkou Merkelovou. Na Maracane bol aj David Beckham so svojimi synmi Romeom, Brooklynom a Cruzom. Všetci mali na sebe argentínske dresy.“

Daily Mail (Angl.): „Choď a ukáž, že si lepší ako Messi! To povedal Joachim Löw Mariovi Götzemu, keď ho posielal na trávnik predtým, než rozhodol finále.“

Gazzetta dello Sport (Tal.): „Germania über alles, resp. Nemecko nad všetkými! Rozhodnutie prišlo v magickej 113. min z kopačky striedajúceho hráča Bayernu Götzeho. Argentína na čele s Messim pozahadzovala, čo sa dalo.“

L´Equipe (Fr.): „Futbal je hra a na jej konci víťazí Nemecko.“

Volkskrant (Hol.): „Presvedčivé, vzrušujúce a aj poriadne tvrdé bolo finále medzi Nemeckom a Argentínou. Zatiaľ čo Argentína celý čas čakala na svojho spasiteľa Messiho, „Mesiáš“ prišiel z nemeckej lavičky. Volal sa Mario Götze.“

Nemecko -­ Brazília 7:1 (5:0)

Góly: 24. a 26. Kroos, 69. a 79. Schürrle, 11. Müller, 23. Klose, 29. Khedira - 90. Oscar

finále

Nemecko - Argentína 1:0 pp (1:0)

tasr

Online prenos

Štatistiky

Celkový počet striel: 10:10. Strely na bránu: 7:2. Strely mimo bránu: 3:8. Rohy: 5:3. Odpískané fauly: 20:16. Držanie lopty: 60:40. Ofsajdy: 3:2. Rohové kopy: 6:8. ŽK: 2:2. ČK: 0:0

23:36 h - Koniec. Nemci sú štvrtýkrát majstri sveta vo futbale.

120.+3 min - Messiho priamy kop zo strednej vzdialenosti zaletel vysoko nad nemeckú bránku.

119. min - Müller sa presadil v argentínskej šestnástke, vonkajším priehlavkom ale nenašiel Özila.

118. min - Po centri z ľavej strany hlavičkoval vysokú loptu Messi, tá však išla nad nemeckú bránku.

116. min - Argentína sa snaží odpovedať. Palacio však nezakončil presne, následne Biglia v šestnástke loptu neefektívne nadvihol.

113. min - Nemecko strelilo gól. Zblokovaný center Schürrleho sa dostal na "päťku" na Götzeho, ktorý si loptu perfektne spracoval hruďou a prekonal Romera.

112. min - Schweinsteiger už je naspäť na ihrisku.

110. min - Bastian Schweinsteiger má po ataku Sergia Agüera natrhnutú kožu pod okom a zakrvavenú tvár.

106. min - Začalo sa druhé predĺženie.

23:14 h - Skončilo sa prvé predĺženie. Prinieslo po jednej veľkej šanci na oboch stranách. Najprv v 91. min neprestrelil Schürrle argentínskeho brankára, o 6 min neskôr nevyšlo Palaciovi prehodenie Manuela Neuera.

23:07 h - Z Brazílie prišla správa, že Messi počas finále zvracal. Prišlo k tomu počas prvého polčasu.

Dvadsaťsedemročnému útočníkovi FC Barcelona sa opäť raz urobilo na ihrisku nevoľno, ako už v mnohých prípadoch počas jeho kariéry.

97. min - Otvoriť skóre zápasu mohol Palacio, argentínsky útočník ale nevyužil dieru v strede nemeckej obrany a nezvládol zakončenie. Prehodil Neuera, ale netrafil bránku.

91. min - Vo veľkej šanci sa v úvode predĺženia ocitol Schürrle, zblízka však po Götzeho prihrávke neprekonal Romera. Na druhej strane šprintoval v šanci Messi, dnes výborný Boateng ho zastavil.

91. min - Začalo sa predĺženie.

II. polčas

Štatistiky po druhom polčase

Držanie lopty: 58 % - 42 %. Strely: 7 - 6. Strely na bránku: 4 - 2. Prihrávky: 510 - 301.

22:52 h - Skončil sa druhý polčas. V riadnom hracom čase gól nepadol, nasleduje predĺženie 2 x 15 min. Druhý polčas priniesol jednu veľkú šancu, mal ju hneď v jeho úvode Lionel Messi. Ten však z dobrej pozície netrafil nemeckú bránku.

90.+ 1 min - Vysoká lopta po chybe Bigliu v strede poľa sa dostala na Götzeho, ten však namiesto prihrávku na nabehnutého spoluhráča zvolil strelu. Tá mu nevyšla, Romero ju v pohode chytil.

88. min - Na reprezentačnej scéne už zrejme skončil Miroslav Klose, najlepší strelec histórie MS, nahradil ho Mario Götze. Nemecký tréner Joachim Löw si ešte nechal jedno striedanie, argentínsky kouč Alejandro Sabella už využil všetky tri.

82. min - Mesut Özil našiel krásnou spätnou prihrávkou Toniho Kroosa, ten však spoza šestnátky prízemnou strelou netrafil argentínsku bránku.

80. min - Müller našiel vnútri šestnástky Höwedesa, ľavý obranca sa však nezachoval ako útočník. O loptu ho obrali, nevystrelil.

75. min - K lopte sa dostal Messi, potiahol si ju z pravého krajana šestnástky postupne až k poloblúku, jeho strela však minula nemeckú bránku.

71. min - Po narážačke s Müllerom a argentínskym obrancom sa do pokutového územia dostal Schürrle, lopta mu však odskočila a nemecký ofenzívny hráč nestihol zakončiť.

62. min - Nemci sú aktívni. Demichelisovi vypichol Klose loptu. Následne po Schürrleho centri nestihol Özil v šestnástke spracovať loptu. Bol z toho odkop od Romerovej bránky.

57. min - Dlhá argentínska prihrávka z hĺbky stredu poľa na Higuaína. Neuer však tradične výborne čítal hru a loptu vyboxoval. Higuaín bol po kolízii otrasený.

54. min - Po veľkej Messiho šanci sú pri lopte (ako aj počas celého zápasu) Nemci. Tím trénera Joachima Löwa si však ešte v druhom polčase nevypracoval šancu.

47. min - Obrovská šanca Argentíny. Biglia vysunul do úniku Messiho, ten však z dobrej pozície tesne minul Neuerovu bránku.

46. min - Začal sa druhý polčas. Na argentínskej strane prišlo k zrejme vynútenému striedaniu. V prvom počlase výborného Lavezziho vystriedal Sergio Agüero.

I. polčas

Štatistiky po prvom polčase

21:47 h - Prvý polčas sa skončil. Územnú prevahu síce mali Nemci (63 % - 37 %), na šance ale vyhrali Argentínčania. Prvú veľkú mal v 21. min Higuaín, nepotrestal ale Kroosovu hrúbku. Argentínčania boli v šanci aj v 40. min, Messiho prihrávka sa už dostala za Neuera, do bránku už ale nie. Najväčšiu nemeckú príležitosť mal na konci nadstaveného času Höwedes, po Kroosovom rohovom kope ale poslal hlavičkou loptu iba do žrde argentínskej bránky.

45.+ min - Veľká nemecká šanca. Po Kroosovom centri z rohového kopu z bezprostrednej blízkosti napálil Höwedes hlavou do žrde argentínskej bránky.

44. min - Nemci sú pred koncom polčasu pri chuti. Tentokrát však Müller poslal zvnútra šestnástky príliš prudký center na Kloseho, ten na loptu nedosiahol.

43. min - Klose vypichol Mascheranovu prihrávku. Loptu poslal na pravú stranu na Müllera. Ten ju pred šestnástku posunul na Özila. Kroos však po jeho prihrávke poslal na Romera iba slabú strelu.

40. min - Ďalšia argentínska šanca. Lopta sa dostala za nemeckú obranu. Messi postupoval cez Hummelsa na Neuerovu bránku. Lopta už bola za nemeckým gólmanom, spred bránkovej čiary ju však Boateng odkopol do bezpečia.

36. min - Lavezzi sa pekne dostal cez nemeckú obranu. Prihral Messimu, ktorý sa pokúšal nájsť Higuaina. Výborný defenzívny zákrok však predviedol vracajúci sa Schweinsteiger.

31. min - Christoph Kramer skončil, nahradil ho Schürrle, ktorý bude hrať na kraji zálohy. Na podhrotovú pozíciu sa posunul Mesut Özil. Kramer zrejme smeruje do nemocnice. Nemec doplatil na súboj z úvodu zápasu, keď ho nepríjemne lakťom udrel Garay. Kramer mal pri schádzaní z trávnika neprítomný pohľad.

30. min - Gonzalo Higuaín sa už tešil z gólu po Lavezziho prihrávke, neplatil však pre ofsajd.

25. min - V prvej polovici prvého polčasu malo územnú prevahu Nemecku, štatistika držania lopty bola v jeho prospech v pomere 58 % - 42 %. Väčšie šance však mala Argentína.

21. min - Obrovská chyba nemeckej obrany. Kroos poslal spätnú hlavičku zo stredu poľa na Neuera, lopta však našla argentínskeho útočníka Higuaína. Ten však samostatný nájazd nepremenil.

13. min - Do prvej nebezpečnej situácie sa dostali Nemci. Lahmov center však nenašiel dobre pokrytého Kloseho.

10. min - Argentínčania to opäť skúšali nábehom do šestnástky a následnou prihrávkou "pod seba". Zabaletova prihrávka však tiež nebola úspešná.

9. min - Loptu mali dlhšie v moci Nemci. Opäť však prišlo k argentínskemu protiútoku. Na pravej strane Messi prešprintoval Hummelsa a s loptou sa dostal do šestnástky. Messiho prihrávka však neprešla na Pereza.

4. min - Rojo pred šestnástkou fauloval Müllera, nasledujúci priamy kop poslal do argentínskeho múru Toni Kroos. Na druhej strane argentínsky protiútok, Higuaín však z uhla netrafil Neuerovu bránku.

1. min - Zápas sa začal.

20:55 - Medzi divákmi nechýba nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin či maďarský prezident Viktor Orbán.

20:50 - Sami Khedira nemôže nastúpiť na zápas, informuje nemecká televízia ARD. Stredopoliar Realu Madrid oznámil trénerovi, že na zápas nie je pripravený. Dôvodom je zranené lýtko. Na ihrisku ho nahradil Christoph Kramer - dvadsaťtriročný defenzívny záložník Bayeru Leverkusen, ktorý naposledy hosťoval v Borussi Mönchengladbach.

20:45 - Vítame vás pri online prenose z finále majstrovstiev sveta. Argentínčan Ángel Di María začne len na lavičke náhradníkov. Hoci sa špekulovalo, že krídelník Realu Madrid by mohol nastúpiť od začiatku, 26-ročný hráč doliečujúci sa zo zranenia stehenného svalu sa nedostal do základnej jedenástky trénera Alejanda Sabellu.