Siedma etapa Tour: Sagan skončil druhý o centimetre

O víťazstve Mattea Trentina rozhodla cieľová fotografia. Peter Velits dal svoj bicykel Tejayovi van Garderenovi.

Cieľová fotografia siedmej etapy.(Zdroj: letour.fr)

Siedma etapa Tour 2014 Épernay - Nancy

Dĺžka: 234,5 km. Kategória: Rovinatá, v závere dve horské prémie. Najvyšší bod: 398 m.n.m.

7. etapa: 1. Matteo Trentin (Tal.) Omega Pharma Quick-Step 5:18:39 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Tony Gallopin (Fr.) Lotto-Belisol, 4. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Shimano, 5. Simon Gerrans (Aus.) Orica GreenEdge, 6. Daniel Oss (Tal.) BMC Racing, 7. Cyril Gautier (Fr.) Europcar, 8. Sylvain Chavanel (Fr.) IAM Cycling, 9. Sep Vanmarcke (Belg.) Belkin Pro Cycling, 10. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing - všetci v rovnakom čase ako víťaz, ... 113. Peter Velits (SR) +6:08 min.

Celkové poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 29:57:04 h, 2. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +2 s, 3. Peter Sagan (SR) Cannondale +44, 4. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma - Quick Step +50, 5. Tony Gallopin (Fr.) Lotto Belisol +1:45, 6. Richie Porte (Aus.) Sky +1:54. ... 37. Peter Velits (SR) Omega Pharma Quick-Step +8:52.

Bodovacia súťaž: 1. SAGAN (SR) 259 bodov, 2. Coquard (Fr.) 146, 3. Kittel (Nem.) 137, 4. Kristoff (Nór.) 117, 5. Renshaw (Nem.) 95

Súťaž pretekárov do 25 rokov: 1. Peter Sagan (SR) 29:57:48 h, 2. Michal Kwiatkowski (Poľ.) +6 s, 3. Romain Bardet (Fr,) AG2R La Mondiale +1:27 min, 4. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Shimano +1:41, 5. Thibaut Pinot (Fr.) FDR.fr +2:40, 6. Matteo Trentin (Tal.) Omega Pharma Quick-Step +11:39.


NANCY. Od začiatku etapy tím Cannondale makal na čele pelotónu. „Dnes veríme v Petrove sily, toto je etapa, ktorá by mu mala sedieť. Má sily aj schopnosti, aby to dokázal,“ vravel pre oficiálnu stránku športový riaditeľ tímu Stefano Zanatta.

Dve krátke stúpania krátko pred cieľom zastavili čistokrvných šprintérov a Sagan patril v prvej skupine k najrýchlejším.

Záverečný špurt.

spurt.gif

Poistil si zelený dres

Všetko mal výborne rozbehnuté. Na cieľovej rovinke zviedol vyrovnaný súboj s Talianom Trentinom.

Krátko po dojazde netušili, kto z nich vyhral. O centimetre bol prvý 24–ročný Trentin.

"O mojom víťazstve rozhodla cieľová fotografia, na ktorej som videl, že to bolo iba o centimeter a pol. V záverečnom špurte to bolo stresujúce, vyvážal som sa a čakal na možnosť dostať sa na vrchol."

"Vynaložil som mnoho energie na toto víťazstvo, ktoré je pre mňa veľmi dôležité," uviedol pre portál cyclingnews.com víťaz siedmej etapy TdF Trentin.

„Keď vyhrávam, ľudia väčšinou hovoria, že to bolo ľahké. Teraz zasa debatujú o tom, že je to zvláštne, prečo nedokážem vyhrať etapu. Realita je taká, že na Tour de France sa nevíťazí ľahko,“ hodnotil etapu Sagan na oficiálnej stránke Tour.

„V poslednom kopci som sa snažil útočiť, ale keď som sa obzrel, bolo mi jasné, že skupina nás dostihne. Napriek tomu som dal v závere do toho všetko. Bol som veľmi blízko, ale nezvíťazil som. Nevadí, bol to ďalší dobrý deň pre moju ambíciu získať zelený dres. Verím tomu, že môj deň ešte len príde.“

V žiadnej zo siedmich etáp v tomto ročníku Tour Peter Sagan nebol horší ako piaty. Trikrát vybojoval druhú priečku. Víťazstvo mu však zatiaľ uniká. Najbližšie tri etapy by mali patriť vrchárom.

V nedeľu je síce rovinatý dojazd, ale po sérii ťažkých stúpaní.

V bodovacej súťaži má už obrovský 113–bodový náskok. Súperi ho už len ťažko ohrozia. Saganovi stačí, aby si pozíciu kontroloval.

Velits sa obetoval

Na Tour naďalej neubúda pádov. Na zemi skončili včera aj dvaja z okruhu favoritov na celkové víťazstvo – Tejay van Garderen a Andrew Talansky.

Van Garderen doplatil na vlastnú nepozornosť asi 15 kilometrov pred cieľom.

Po páde sa v prospech tímového lídra obetoval Peter Velits a dal mu svoj bicykel. Van Garderen však prvú skupinu nedobehol a prišiel do cieľa s minútovou stratou.

Velits musel čakať na nový bicykel a stratil vyše šesť minút. V celkovom hodnotení klesom z 20. na 37. priečku.

Cez víkend cyklistov čakájú na Tour prvé stúpania v pohorí Vogézy. Zaujímavá bude najmä nedeľňajšia etapa so šiestimi bodovanými kopcami. Určite prinesie posuny v celkovom poradí.

Skvelú tretiu priečku zrejme Peter Sagan neudrží.

Online prenos

siedma_4.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

Cieľ - Peter Sagan v záverečnom šprinte skončil druhý, o víťazstve Mattea Trentina rozhodla cieľová fotografia. V posledných stovkách etapy prišlo k dvom pádom.

1,5 km do cieľa - Sagan a Van Avermaet sú stále v čele, balík ich dobieha.

4 km do cieľa - Greg Van Avermaet a Peter Sagan sú v čele, kde majú mierny náskok. Cyklisti sú v záverečnom zjazde.

6 km do cieľa - Začína sa záverečné stúpanie. Sagan je v popredí s veľkou šancou na úspech.

10 km do cieľa - O chvíľu sa cyklisti dostanú na záverečné stúpanie. Peter Sagan je na zhruba desiatej priečke. Tejay Van Garderen má viac ako 50-sekundové manko.

siedma_3.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

15 km do cieľa - Ešte pred prvou horskou prémiou pelotón pohltil unikajúcu dvojicu. Pri zjazde z horskej prémie štvrtej úrovne prišlo k pádu, ktorý zavinil Tejay van Garderen. Svojej tímovej jednotke následne dal svoj bicykel Peter Velits, ktorý príde do cieľa s väčším mankom.

25 km do cieľa - Náskok vedúcej dvojice sa zmenšil na 25 sekúnd. Pelotón duo Elmiger, Huzarski zrejme pohltí ešte pred prvou horskou prémiou.

37 km do cieľa - V úniku sú už len dvaja cyklisti. Martin Elmiger a Bartosz Huzarski majú na pelotón náskok na úrovni okolo 1:20 min. Edet, Pichot, Busche a Delaplace sú už súčasťou hlavného balíka.

siedma_2.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

59 km do cieľa - Aj vo štvrtej hodine dnešnej etapy išli cyklisti priemernou rýchlosťou 42 km/h.

61 km do cieľa - Nicolas Edet, jedne z členom unikajúcej skupiny, sa pokúsil o individuálny únik. Ten mu však nevyšiel a už je späť. Pelotón medzitým stiahol manko pod hranicu jednej minúty.

15:42 - Danny van Poppel je ďalším jazdcom, ktorý odstúpil z tohtoročnej Tour de France. Bol najmladším jazdcom v pelotóne, teraz ním je Simon Yates (21).

70 km do cieľa - V čele pelotónu sme opäť videli Saganov tím Cannondale. Pelotón má momentálne viac ako minútové manko na unikajúcu šesticu.

Do prvej horskej prémie zostáva 54 km.

sprint.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

86 km do cieľa - Body za šprintérsku prémiu si medzi sebou rozdelila šestica unikajúcich jazdcov, zvíťazil Martin Elmiger (IAM). Ostatné body si rozdelila pätica Alexandre Pichot (Europcar), Matthew Busche (Trek), Nicolas Edet (Cofidis), Bartosz Huzarski (NetApp) a Anthony Delaplace (Bretagne-Séché).

V pelotóne bol najrýchlejší Couqard. Sagan skončil deviaty.

Cannonadele už neurčuje tempo pelotónu, striedajú sa tam tímy FDJ.fr, Movistar a Astana.

96 km do cieľa - Peter Sagan je najzmieňovanejší cyklista Tour de France na Twitteri. Informáciu prinieslo oficiálne konto podujatia. O dvanásť kilometrov tu máme šprintérsku prémiu, pelotón má viac ako minútové manko na cyklistov v úniku. Na čele pelotónu je naďalej Cannondale.

108 km do cieľa - Pelotón dnes okrem baziliky Notre Dame prešiel napríklad aj okolo miest, kde sa odohrala Bitka pri Verdune. V jednej z najväčších bitiek prvej svetovej vojny zahynulo na oboch stranách okolo 700-tisíc vojakov. Do šprintérskej prémie zostáva 30 km, pelotón má na únik manko okolo dvoch minút.

120 km do cieľa - Do šprintérskej prémie zostáva 28 km, na čele pelotónu ju naďalej Saganov tím Cannondale. Pelotón stiahol manko na unikajúcu skupinu pod dve minúty.

132 km do cieľa - Peter Sagan a ostatní lídri jednotlivých súťaží sú v pelotóne. Na čele je šesťčlenný únik s trojminútovým náskokom. Únik má zloženie Alexandre Pichot (Europcar), Matthew Busche (Trek), Nicolas Edet (Cofidis), Martin Elmiger (IAM), Bartosz Huzarski (NetApp) a Anthony Delaplace (Bretagne-Séché).

Cannondale zatiaľ takmer celý priebeh siedmej etapy určuje tempo v pelotóne.

siedma_1.jpg

14:15 - Vítame vás pri online prenose zo siedmej etapy Tour de France. Cyklisti majú za sebou už sto kilometrov, odštartovali pred viac ako dvomi hodinami. Do cieľa momentálne zostáva viac ako 130 km.

Prišlo už k jednému pádu, pre ktorý z Tour odstúpil Stef Clement z Belkinu.

14:04 - Peter Sagan v doterajších šiestich etapách tohtoročnej Tour de France vždy skončil do 5. miesta, k prekonaniu historických rekordov slávnych etapových pretekov má však napriek súčasným skvelým výsledkom ešte poriadne ďaleko.

Od roku 1903 sa už viackrát stalo, že cyklista sa v úvodných etapách pravidelne umiestňoval na popredných priečkach.

Sagan do piatka absolvoval na Tour de France 48 etáp a v 41 z nich mal na sebe zelený dres vedúceho muža bodovacej súťaže. V roku 2012 sa doňho obliekol po dvoch dňoch, vlani po troch a teraz pred treťou etapou. Sagan skončil vo finiši na pódiovej priečke doteraz šestnásťkrát, štyrikrát sa tešil z etapového prvenstva.

14:00 - Dnešná siedma etapa má síce rovinatý charakter, cyklistov ale v závere čakajú dve vrchárske prémie štvrtej kategórie. Siedma etapa obsahuje jednu šprintérsku prémiu (na 148. km).

Dojazd dnešnej etapy vyhovuje Petrovi Saganovi, ktorý je favoritom na prvý tohtoročný etapový triumf. Otázne však je, v akej je kondícii po dvoch pádoch.

Pri priemernej rýchlosti 43 km/h očakávame cyklistov v cieli okolo 17:30 h.

Mapa siedmej etapy.

mapa7.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

Profil siedmej etapy.

profil2.png

Profil posledného kilometra.

posledny.jpg

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 2. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 3. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 6. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 7. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 8. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 9. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 10. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 292
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 185
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 239
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 184
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 957
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 224
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 028
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 595
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 854
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 571

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

EKONOMIKA

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Sieť už začala s prestavbou niektorých pobočiek.

Neprehliadnite tiež

Klub doviedol k senzačnému titulu. Tréner Ranieri v Leicestri skončil

Taliansky kouč doviedol v minulej sezóne Leicester City k titulu v anglickej Premier League.

Škrtel bol nútený urobiť chybu, nik mu nepomohol, tvrdí turecký novinár

Slovák Martin Škrtel je najvyťaženejším hráčom Fenerbahce Istanbul.

Gombos v Marseille zdolal ďalšieho súpera a vo štvrťfinále vyzve Kyrgiosa

Slovenský tenista si v druhom kole poradil s Nicolasom Mahutom.

Štartujú jarné klasiky. Pozrite si, kedy jazdí Sagan

Už v sobotu sa začína sezóna klasík. Peter Sagan sa na nich bude môcť spoľahnúť aj na pomoc slovenských kolegov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop