Siedma etapa Tour: Sagan skončil druhý o centimetre

O víťazstve Mattea Trentina rozhodla cieľová fotografia. Peter Velits dal svoj bicykel Tejayovi van Garderenovi.

Cieľová fotografia siedmej etapy.(Zdroj: letour.fr)

Siedma etapa Tour 2014 Épernay - Nancy

Dĺžka: 234,5 km. Kategória: Rovinatá, v závere dve horské prémie. Najvyšší bod: 398 m.n.m.

7. etapa: 1. Matteo Trentin (Tal.) Omega Pharma Quick-Step 5:18:39 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Tony Gallopin (Fr.) Lotto-Belisol, 4. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Shimano, 5. Simon Gerrans (Aus.) Orica GreenEdge, 6. Daniel Oss (Tal.) BMC Racing, 7. Cyril Gautier (Fr.) Europcar, 8. Sylvain Chavanel (Fr.) IAM Cycling, 9. Sep Vanmarcke (Belg.) Belkin Pro Cycling, 10. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing - všetci v rovnakom čase ako víťaz, ... 113. Peter Velits (SR) +6:08 min.

Celkové poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 29:57:04 h, 2. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +2 s, 3. Peter Sagan (SR) Cannondale +44, 4. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma - Quick Step +50, 5. Tony Gallopin (Fr.) Lotto Belisol +1:45, 6. Richie Porte (Aus.) Sky +1:54. ... 37. Peter Velits (SR) Omega Pharma Quick-Step +8:52.

Bodovacia súťaž: 1. SAGAN (SR) 259 bodov, 2. Coquard (Fr.) 146, 3. Kittel (Nem.) 137, 4. Kristoff (Nór.) 117, 5. Renshaw (Nem.) 95

Súťaž pretekárov do 25 rokov: 1. Peter Sagan (SR) 29:57:48 h, 2. Michal Kwiatkowski (Poľ.) +6 s, 3. Romain Bardet (Fr,) AG2R La Mondiale +1:27 min, 4. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Shimano +1:41, 5. Thibaut Pinot (Fr.) FDR.fr +2:40, 6. Matteo Trentin (Tal.) Omega Pharma Quick-Step +11:39.


NANCY. Od začiatku etapy tím Cannondale makal na čele pelotónu. „Dnes veríme v Petrove sily, toto je etapa, ktorá by mu mala sedieť. Má sily aj schopnosti, aby to dokázal,“ vravel pre oficiálnu stránku športový riaditeľ tímu Stefano Zanatta.

Dve krátke stúpania krátko pred cieľom zastavili čistokrvných šprintérov a Sagan patril v prvej skupine k najrýchlejším.

Záverečný špurt.

spurt.gif

Poistil si zelený dres

Všetko mal výborne rozbehnuté. Na cieľovej rovinke zviedol vyrovnaný súboj s Talianom Trentinom.

Krátko po dojazde netušili, kto z nich vyhral. O centimetre bol prvý 24–ročný Trentin.

"O mojom víťazstve rozhodla cieľová fotografia, na ktorej som videl, že to bolo iba o centimeter a pol. V záverečnom špurte to bolo stresujúce, vyvážal som sa a čakal na možnosť dostať sa na vrchol."

"Vynaložil som mnoho energie na toto víťazstvo, ktoré je pre mňa veľmi dôležité," uviedol pre portál cyclingnews.com víťaz siedmej etapy TdF Trentin.

„Keď vyhrávam, ľudia väčšinou hovoria, že to bolo ľahké. Teraz zasa debatujú o tom, že je to zvláštne, prečo nedokážem vyhrať etapu. Realita je taká, že na Tour de France sa nevíťazí ľahko,“ hodnotil etapu Sagan na oficiálnej stránke Tour.

„V poslednom kopci som sa snažil útočiť, ale keď som sa obzrel, bolo mi jasné, že skupina nás dostihne. Napriek tomu som dal v závere do toho všetko. Bol som veľmi blízko, ale nezvíťazil som. Nevadí, bol to ďalší dobrý deň pre moju ambíciu získať zelený dres. Verím tomu, že môj deň ešte len príde.“

V žiadnej zo siedmich etáp v tomto ročníku Tour Peter Sagan nebol horší ako piaty. Trikrát vybojoval druhú priečku. Víťazstvo mu však zatiaľ uniká. Najbližšie tri etapy by mali patriť vrchárom.

V nedeľu je síce rovinatý dojazd, ale po sérii ťažkých stúpaní.

V bodovacej súťaži má už obrovský 113–bodový náskok. Súperi ho už len ťažko ohrozia. Saganovi stačí, aby si pozíciu kontroloval.

Velits sa obetoval

Na Tour naďalej neubúda pádov. Na zemi skončili včera aj dvaja z okruhu favoritov na celkové víťazstvo – Tejay van Garderen a Andrew Talansky.

Van Garderen doplatil na vlastnú nepozornosť asi 15 kilometrov pred cieľom.

Po páde sa v prospech tímového lídra obetoval Peter Velits a dal mu svoj bicykel. Van Garderen však prvú skupinu nedobehol a prišiel do cieľa s minútovou stratou.

Velits musel čakať na nový bicykel a stratil vyše šesť minút. V celkovom hodnotení klesom z 20. na 37. priečku.

Cez víkend cyklistov čakájú na Tour prvé stúpania v pohorí Vogézy. Zaujímavá bude najmä nedeľňajšia etapa so šiestimi bodovanými kopcami. Určite prinesie posuny v celkovom poradí.

Skvelú tretiu priečku zrejme Peter Sagan neudrží.

Online prenos

siedma_4.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

Cieľ - Peter Sagan v záverečnom šprinte skončil druhý, o víťazstve Mattea Trentina rozhodla cieľová fotografia. V posledných stovkách etapy prišlo k dvom pádom.

1,5 km do cieľa - Sagan a Van Avermaet sú stále v čele, balík ich dobieha.

4 km do cieľa - Greg Van Avermaet a Peter Sagan sú v čele, kde majú mierny náskok. Cyklisti sú v záverečnom zjazde.

6 km do cieľa - Začína sa záverečné stúpanie. Sagan je v popredí s veľkou šancou na úspech.

10 km do cieľa - O chvíľu sa cyklisti dostanú na záverečné stúpanie. Peter Sagan je na zhruba desiatej priečke. Tejay Van Garderen má viac ako 50-sekundové manko.

siedma_3.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

15 km do cieľa - Ešte pred prvou horskou prémiou pelotón pohltil unikajúcu dvojicu. Pri zjazde z horskej prémie štvrtej úrovne prišlo k pádu, ktorý zavinil Tejay van Garderen. Svojej tímovej jednotke následne dal svoj bicykel Peter Velits, ktorý príde do cieľa s väčším mankom.

25 km do cieľa - Náskok vedúcej dvojice sa zmenšil na 25 sekúnd. Pelotón duo Elmiger, Huzarski zrejme pohltí ešte pred prvou horskou prémiou.

37 km do cieľa - V úniku sú už len dvaja cyklisti. Martin Elmiger a Bartosz Huzarski majú na pelotón náskok na úrovni okolo 1:20 min. Edet, Pichot, Busche a Delaplace sú už súčasťou hlavného balíka.

siedma_2.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

59 km do cieľa - Aj vo štvrtej hodine dnešnej etapy išli cyklisti priemernou rýchlosťou 42 km/h.

61 km do cieľa - Nicolas Edet, jedne z členom unikajúcej skupiny, sa pokúsil o individuálny únik. Ten mu však nevyšiel a už je späť. Pelotón medzitým stiahol manko pod hranicu jednej minúty.

15:42 - Danny van Poppel je ďalším jazdcom, ktorý odstúpil z tohtoročnej Tour de France. Bol najmladším jazdcom v pelotóne, teraz ním je Simon Yates (21).

70 km do cieľa - V čele pelotónu sme opäť videli Saganov tím Cannondale. Pelotón má momentálne viac ako minútové manko na unikajúcu šesticu.

Do prvej horskej prémie zostáva 54 km.

sprint.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

86 km do cieľa - Body za šprintérsku prémiu si medzi sebou rozdelila šestica unikajúcich jazdcov, zvíťazil Martin Elmiger (IAM). Ostatné body si rozdelila pätica Alexandre Pichot (Europcar), Matthew Busche (Trek), Nicolas Edet (Cofidis), Bartosz Huzarski (NetApp) a Anthony Delaplace (Bretagne-Séché).

V pelotóne bol najrýchlejší Couqard. Sagan skončil deviaty.

Cannonadele už neurčuje tempo pelotónu, striedajú sa tam tímy FDJ.fr, Movistar a Astana.

96 km do cieľa - Peter Sagan je najzmieňovanejší cyklista Tour de France na Twitteri. Informáciu prinieslo oficiálne konto podujatia. O dvanásť kilometrov tu máme šprintérsku prémiu, pelotón má viac ako minútové manko na cyklistov v úniku. Na čele pelotónu je naďalej Cannondale.

108 km do cieľa - Pelotón dnes okrem baziliky Notre Dame prešiel napríklad aj okolo miest, kde sa odohrala Bitka pri Verdune. V jednej z najväčších bitiek prvej svetovej vojny zahynulo na oboch stranách okolo 700-tisíc vojakov. Do šprintérskej prémie zostáva 30 km, pelotón má na únik manko okolo dvoch minút.

120 km do cieľa - Do šprintérskej prémie zostáva 28 km, na čele pelotónu ju naďalej Saganov tím Cannondale. Pelotón stiahol manko na unikajúcu skupinu pod dve minúty.

132 km do cieľa - Peter Sagan a ostatní lídri jednotlivých súťaží sú v pelotóne. Na čele je šesťčlenný únik s trojminútovým náskokom. Únik má zloženie Alexandre Pichot (Europcar), Matthew Busche (Trek), Nicolas Edet (Cofidis), Martin Elmiger (IAM), Bartosz Huzarski (NetApp) a Anthony Delaplace (Bretagne-Séché).

Cannondale zatiaľ takmer celý priebeh siedmej etapy určuje tempo v pelotóne.

siedma_1.jpg

14:15 - Vítame vás pri online prenose zo siedmej etapy Tour de France. Cyklisti majú za sebou už sto kilometrov, odštartovali pred viac ako dvomi hodinami. Do cieľa momentálne zostáva viac ako 130 km.

Prišlo už k jednému pádu, pre ktorý z Tour odstúpil Stef Clement z Belkinu.

14:04 - Peter Sagan v doterajších šiestich etapách tohtoročnej Tour de France vždy skončil do 5. miesta, k prekonaniu historických rekordov slávnych etapových pretekov má však napriek súčasným skvelým výsledkom ešte poriadne ďaleko.

Od roku 1903 sa už viackrát stalo, že cyklista sa v úvodných etapách pravidelne umiestňoval na popredných priečkach.

Sagan do piatka absolvoval na Tour de France 48 etáp a v 41 z nich mal na sebe zelený dres vedúceho muža bodovacej súťaže. V roku 2012 sa doňho obliekol po dvoch dňoch, vlani po troch a teraz pred treťou etapou. Sagan skončil vo finiši na pódiovej priečke doteraz šestnásťkrát, štyrikrát sa tešil z etapového prvenstva.

14:00 - Dnešná siedma etapa má síce rovinatý charakter, cyklistov ale v závere čakajú dve vrchárske prémie štvrtej kategórie. Siedma etapa obsahuje jednu šprintérsku prémiu (na 148. km).

Dojazd dnešnej etapy vyhovuje Petrovi Saganovi, ktorý je favoritom na prvý tohtoročný etapový triumf. Otázne však je, v akej je kondícii po dvoch pádoch.

Pri priemernej rýchlosti 43 km/h očakávame cyklistov v cieli okolo 17:30 h.

Mapa siedmej etapy.

mapa7.jpg

Kliknite pre zväčšenie.

Profil siedmej etapy.

profil2.png

Profil posledného kilometra.

posledny.jpg

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 5. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 9. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 905
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 7 513
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 509
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 126
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 809
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 727
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 559
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 904
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 885
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 790

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.

Neprehliadnite tiež

Príbeh najslávnejšieho športového páru bol láskou na druhý pohľad

Pred 95 rokmi sa narodili Emil a Dana Zátopkovci, držitelia devätnástich svetových rekordov.

Ružomberok prerušil víťaznú sériu Žiliny, rozhodol Daniel

Pozrite si súhrn utorkových výsledkov 9. kola Fortuna ligy.

Čaká ma najťažšia výzva v živote, tvrdí Velez-Zuzulová

Slovenská lyžiarka sa nevzdáva sna o olympijskej medaile. Kariéru chcem ukončiť na lyžiach, nie v posteli, hovorí.

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Petra Sagana čakajú už ôsme majstrovstvá sveta. Pozrite, ako sa mu darilo na tých predchádzajúcich.