Dvanásta etapa: Sagan skončil druhý, záverečný špurt vyhral Kristoff

Z dvanástich etáp bol v prvej desiatke už desaťkrát. Také vyrovnané výsledky ako Peter Sagan nemá na slávnej Tour de France nik.

Alexander Kristoff sa teší z etapového víťazstva.(Zdroj: TASR/AP)

12. etapa: Bourg-en-Bresse - Saint-Étienne

Dĺžka: 185,5 km, kategória: stredne kopcovitá, najvyšší bod: 867 m. n m.

12. etapa: 1. Alexander Kristoff (Nór./Katuša) 4:32:11 h, 2. Peter SAGAN (SR/Cannondale), 3. Arnaud Demare (Fr./FDJ.fr), 4. Michael Albasini (Švajč./Orica), 5. Ramunas Navardauskas (Lit./Garmin), 6. Matteo Trentin (Tal./Omega Pharma - Quick-Step), 7. Daniele Bennati (Tal./Tinkoff - Saxo), 8. Bryan Coquard (Fr./Europcar), 9. Daniel Oss (Tal./BMC Racing), 10. Samuel Dumoulin (Fr./AG2R) ... 52. Peter Velits (SR) BMC Racing - všetci v rovnakom čase ako víťaz

Priebežné poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) 51:31:34 h, 2. Richie Porte (Austr./Team Sky) +2:23 min, 3. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +2:47, 4. Romain Bardet (Fr./AG2R) +3:01, 5. Thibaut Pinot (Fr./FDJ.fr) +3:47, 6. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) +3:56, 7. Jean-Christophe Peraud (Fr./AG2R) +3:57, 8. Bauke Mollema (Hol./Belkin) +4:08, 9. Jurgen Van den Broeck (Belg./Lotto) +4:18, 10. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) +4:31 ... 30. Peter Velits BMC Racing +24:24, 34. Peter Sagan (obaja SR) Cannondale +41:08

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 341 bodov, 2. Coquard (Fr.) 189, 3. Kristoff (Nór.) 172

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Rodríguez (Šp.) 51 bodov, 2. Voeckler (Fr.) 34, 3. T. Martin (Nem.) 26

Súťaž jazdcov do 25 rokov (biely dres): 1. Bardet 51:34:35 h, 2. Pinot (obaja Fr.) +46, 3. Kwiatkowski (Poľ.) +1:38


BRATISLAVA. Tím Cannondale vie podporiť svojho kapitána. Štyri kilometre pred cieľom práve kolegovia Petra Sagana udávali na čele pelotónu tempo. Snažili sa čo najviac pomôcť svojmu kapitánovi pred špurtom.

V boji o etapové víťazstvo znovu správne odhadol Sagan výborne sily svojich súperov.

Správne si vybral zadné koleso Nóra Kristoffa. Víťazstvo mu v šprinte opäť veľmi tesne ušlo. V cieli sa tešil Kristoff.

Chváli ho Lemond

„Obdivujem ho, je naozaj úžasný,“ hovorí trojnásobný víťaz Tour de France Greg Lemond, ktorý je spolukomentátorom Eurosportu.

„Pozrite, koľkokrát už bol tento rok na Tour v najlepšej trojke či päťke. Je to neuveriteľné. Ja som nikdy nič podobné nedokázal,“ dodal Lemond.

Nik zo súperov nemá také vyrovnané výsledky ako slovenský majster. Relatívne vysoko je aj v celkovom hodnotení. Patrí mu 34. priečka.

„Možno v zelenom drese je pre mňa ťažšie zdolať ďalších šprintérov v boji o etapové víťazstvo, no im sa zase nedarí získať zelený dres,“ hovoril pre Eurosport Sagan.

V súťaži o zelený dres má už 150­bodový náskok. Ak sa mu podarí prvenstvo obhájiť, vyrovná sa slávnemu Eddymu Merckxovi, ktorý rovnako vyhral na Tour bodovaciu súťaž tri razy.

"Veľa pretekárov v pelotóne by bolo vďačných za toľko druhých miest, ale ja nie. Môj tím zorganizoval šprintérsky finiš a všetko bolo dobré až do méty 3 km pred cieľom. Kristoff to však v samom závere urobil lepšie ako ja. Je to asi môj osud byť na tohtoročnej Tour druhý," povedal v cieli Peter Sagan pre akreditované médiá.

Zo zostávajúcich etáp majú rovinatý profil ešte tri. Najbližší šprint pelotónu by mal byť v nedeľu.

Včera z Tour odstúpil Andrew Talansky. Američan bol pred Tour jedným z favoritov. Po viacerých pádoch však trpel. Poranil si kĺb a trápilo ho aj prechladnutie. Spolu z pretekov odstúpilo už 21 jazdcov.

Prvé alpské kopce

V piatok cyklisti absolvujú na Tour prvé alpské stúpania. Do cieľa v lyžiarskom stredisku Chamrousse (1730 m) vedie 18-kilometrový kopec so sklonom 7,3 percenta.

Prudšie pasáže sú v spodnej časti. Táto úvodná alpská etapa je o niečo ľahšia ako sobotňajšia a veľké zmeny by priniesť nemala.

„Mojou jedinou úlohou bude udržať žltý dres,“ hovorí líder Vincenzo Nibali.

Rozhodujúce etapy však tento rok čakajú pretekárov až budúci týždeň v Pyrenejach.

dvanasta_4.jpg

Sagan tesne prehral záverečný špurt. Foto: letour.fr

Online prenos

Cieľ: Sagan opäť došpurtoval na druhej pozícii štvrtýkrát na tohtoročnej Tour, vyhral Alexander Kristoff. Peter Sagan si nechal špurt takticky na poslednú chvíľu, napokon mu však útok nevyšiel. Tretí skončil, Arnaud Démare, štvrtý Michael Albasini a piaty Ramunas Navardauskas.

1 km do cieľa: Prichádza záverečné mierne stúpanie. Sagan si chystá svoju pozíciu na záverečný šprint.

3 km do cieľa: Cannondale je momentálne v čele pelotónu.

4 km do cieľa: Pelotón pohltil vedúcu dvojicu. V popredí sa drží Cannondale, ktorý chystá pozíciu pre Petra Sagana. Je ale otázne, či tento tím nenastúpil príliš skoro. Špurtovať nebude Andre Greipel, ktorý spadol.

7,5 km do cieľa: Náskok vedúcej dvojice (Clarke a Gautier) na pelotón je už len okolo 15 sekúnd. Záverečné metre etapy sú trochu do kopca, čo by mohlo vyhovovať napríklad aj Petrovi Saganovi. Clarke sa stal najagresívnejším jazdcom dnešnej etapy.

10 km do cieľa: Pelotón má na vedúcu trojice len dvadsaťsekundové manko. Záverečného šprintu sa zúčastnia zrejme všetci špurtéri, okrem Marcela Kittela a Marka Renshawa.

15 km do cieľa: Pelotón pomaly dobieha vedúcu trojicu. Je otázkou času, kedy ju pohltí.

dvanasta_3.jpg

18 km do cieľa: Začalo sa záverečné technické klesanie, ktoré by mohlo vyhovovať aj Petrovi Saganovi. V cieli zrejme príde k hromadnému špurtu takmer kompletného pelotónu.

dvanasta_2.jpg

21 km do cieľa: Víťazom štvrtej dnešnej horskej prémie sa stal Simon Clarke a do súťaže o vrchársky dres si pripísal jeden bod. Chvíľu po prejazde prémiou sa dvojica Europcaru dostala ku Clarkovi.

23 km do cieľa: Clarke nastúpil a odpútal sa od Langevelda. Clarke by mal na horskú prémiu prísť skôr ako dvojica Europcaru Perrig Quémeneur a Cyril Gautier. Langevelda o chvíľu pohltí pelotón.

30 km do cieľa: Od pelotónu sa oddelila a vedúcu dvojicu atakuje duo Europcaru Perrig Quémeneur a Cyril Gautier. Náskok vedúcej dvojice na pelotón je viac ako poldruhaminútový.

41 km do cieľa: Po krátkom klesaní príde výstup na štvrtú dnešnú horskú prémiu. Cyklisti budú stúpať na Côte de Grammond (4. kategória), čaká ich 19,8 km dlhý stupák v priemere 2,9 %. Pelotón pohltil Gregoryho Rasta, dávnejšie Floriana Vachona.

47 km do cieľa: Dnešnú tretiu horskú prémiu vyhral Sebastian Langeveld a získal dva body pred Simonom Clarkom (1 b.).

52 km do cieľa: Situácia na cestách je nasledovná. Vedúca dvojica sa skladá z Clarkeho a Langevelda, Rast a Vachon strácajú.

dvanasta_1.jpg

55 km do cieľa: Thabut Pinot dostal defekt. Naspäť do pelotónu ho dostali dvaja tímoví kolegovia. Na cyklistov čaká najprudšie stúpanie v rámci tretej horskej prémie.

62 km do cieľa: Začína sa stúpanie na tretiu dnešnú horskú prémiu, je 3. kategórie. Cyklistov čaká 15,3 km dlhý stupák na Col des Brosses (3,3 %). Vedúca štvorica má momentálne na pelotón náskok 2:20 min.

69 km do cieľa: Náskok vedúcej skupiny sa zmenšil na niečo viac ako dve minúty.

82 km do cieľa: Cyklisti prešli občerstvovacou stanicou, o chvíľu ich čaká dlhé stúpanie na ďalšiu horskú prémiu.

hhhhh_res.jpg

92 km do cieľa: Španiel David De La Cruz si zrejme zlomil kľučnu kosť a z Tour musel odstúpiť. Nepríjemne spadol v zákrute v rámci skupiny vedúcich jazdcov, a tak v nej ostali už len štyria cyklisti.

103 km do cieľa: Vedúca pätorka má náskok 4 minúty a 25 sekúnd. Blíži sa druhá horská prémia, táto bude 3. kategórie. Vyhral ju Španiel De La Cruz z tímu NetApp a má dva body, bod do hodnotenia vrchárov získal Švajčiar Rast z Treku. Medzitým sa teplota vzduchu vyšplhala už na 32 °C.

120 km do cieľa je strata pelotónu na vedúcu päticu 3 minúty a 47 sekúnd.

Nádej pre Sky na hetrik po odstúpení Frooma sa volá Porte. "Mám svoje ambície. Nechcem však porovnávanie s Wigginsom či Froomom," povedal. Čítajte viac TU

127 km do cieľa: Prvú horskú prémiu dnes vyhral David De La Cruz, ktorý si pripísal bod na vrchole Col de Brouilly.

hhh_res.jpg

Šprintérska prémia - 146 km pred cieľom v Romaneche-Thorins: 1. Vachon 20 bodov,... 11. Sagan získal 5 bodov, rovnako ako včera. V boji o zelený dres má pred Francúzom Coquardom náskok 133 bodov.

Kompletné výsledky prémie:

1. Florian Vachon (Bretagne-Séché) 20
2. Gregory Rast (Trek) 17
3. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) 15
4. David De La Cruz (NetApp) 13
5. Sebastian Langeveld (Garmin-Sharp) 11
6. Marcel Kittel (Giant-Shimano) 10
7. Bryan Coquard (Europcar) 9
8. Mark Renshaw (OPQS) 8
9. Romain Feillu (Bretagne) 7
10. André Greipel (Lotto) 6
11. Peter Sagan (Cannondale) 5
12. Fabio Sabatini (Cannondale) 4
13. Elia Viviani (Cannondale) 3
14. Tom Veelers (Giant) 2
15. Yohann Gène (Europcar) 1

150 km do cieľa, kúsok pred šprintérskou prémiou, je náskok vedúcej pätice už okolo 5 minút, takže najviac bodov si podelia medzi sebou. Sagan zabojuje najviac o 10 bodov.

Peter Sagan pred etapou pre oficiálnu stránku pretekov letour.com povedal, že ráno bol mierne nachladnutý, ale že dnes by mohol zaútočiť na prvé etapové víťazstvo. "Prepáčte, neviem nič o zelenej legende zo St. Etienne, ale v každom prípade dnes je veľká príležitosť na etapové víťazstvo, no nemám veľké ilúzie. Trochu som kašľal, ale zlepšuje sa to," odpovedal Sagan v úvode aj na otázku, či vie, že futbalový tím St. Etienne má zelené dresy.

160 km do cieľa: Skupina na čele v zložení Sebastian Langeveld (tím Garmin-Sharp), Gregory Rast (Trek), Simon Clarke (Orica), David De La Cruz (NetApp) a Florian Vachon (Bretagne-Séché) má náskok okolo troch minút pred pelotónom. Dnes je už na ceste naozaj horúco, teplota dosiahla 30 stupňov Celzia.

Začala sa 12. etapa, ktorá meria 185,5 km. Úvod je rýchly ako každý deň. Už 40 kilometrov po štarte je pripravená šprintérska prémia a boj o "zelené" body. Uvidíme, či Saganovi niekto pred ňou ujde. Včera bol na jedinej šprintérskej prémii až na 11. mieste a získal tak len 5 bodov. Včera však bola prémia až približne v polovici etapy. I napriek tomu je v boji o zelený dres Sagan stále suverénne prvý (pozrite si poradie v spodnej časti článku).

Výškový profil 12. etapy:

profil_r6710.png

Andrew Talansky je ďalším jazdcom, ktorý opustil Tour. Po dvoch pádoch mal viaceré zranenia a trápil ho aj zápal v kolene. "Odstúpiť z Tour je pre mňa veľmi ťažké. Sú to najdôležitejšie preteky celej sezóny a celú prípravu som sústredil iba na Tour," vravel Talansky. Pred mesiacom Američan prekvapivo zdolal Alberta Contadora aj Chrisa Frooma na Critérium du Dauphiné. Viac čítajte TU

Z Tour už odstúpilo 20 cyklistov.

Jeden šprint a štyri kopce

Dnešná etapa Tour bude prechodom z vinicového kraja do postindustriálnej zóny v okolí St. Etienne.

Etapa je síce v závere kopcovitá, no bez výraznejších extrémov v stúpaniach, takže by mohla mať šprintérsky dojazd podobne ako v stredu, keď Sagan skončil deviaty s nulovou stratou na víťaza.

Ešte red štyrmi horskými prémiami čaká jazdcov, a zaujímať isto bude aj Petra Sagana, šprintérska prémia na 39,5. kilometri.

Horské prémie v 12. etape:

 • Km 58,5 – Col de Brouilly, 4. kategória - 1,7 km dlhý stupák v priemere 5,1 %
 • Km 83,0 – Côte du Saule-d’Oingt, 3. kategória - 3,8 km dlhý stupák v priemere 4,5 %
 • Km 138,0 – Col des Brosses, 3. kategória - 15,3 km dlhý stupák v priemere 3,3 %
 • Km 164,0 – Côte de Grammond, 4. kategória - 19,8 km dlhý stupák v priemere 2,9 %

Mapa 12. etapy:

map.jpg

Poradia po 11. etape:

standings.png

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 081
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 213
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 263
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 296
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 197
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 960
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 582
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 647
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 181
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 045

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.

Neprehliadnite tiež

Rančík: Ľudia nadávajú pred vlastnými deťmi. Vyrastú z nich rovnakí primitívi

Basketbalista hovorí o titule s Interom, o úrovni slovenskej ligy aj o sebavedomí, ktorému sa naučil v USA.

Kohút chcel Cígerovi po diskusii podať ruku, ten odmietol

Reprezentačný tréner najprv neprijal slovné ospravedlnenie šéfa SZĽH, potom mu odmietol podať ruku.

Mal som extrémistické názory, ale otvorili sa mi oči, tvrdí Tóth

Olympijský víťaz v chôdzi hovorí aj o manželke, ktorá pochádza z maďarského pohraničia a učí rómske deti.

Ak Šatan bude súhlasiť s pozíciou generálneho manažéra, na zväze zaňho zahlasujú

Na zväze sa budú zaoberať aj účasťou dvadsiatky v Tipsport Lige.