Trinásta etapa: Zvíťazil Nibali, v horách nemal konkurenciu

Richie Porte vypadol z prvej desiatky. Velits skončil 33., Sagan prišiel do cieľa na 115. mieste s mankom 38:38 min.

Vincenzo Nibali sa teší z víťazstva v 13. etape.(Zdroj: TASR/AP)

13. etapa: Saint-Étienne - Chamrousse

Dĺžka: 197,5 km, kategória: horská, najvyšší bod: 1730 m. n m.

Výsledky 13. etapy:

1. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) 5:12:29 h, 2. Rafal Majka (Poľ./Tinkoff - Saxo) +10 s, 3. Leopold König (ČR/NetApp) +11, 4. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +50, 5. Thibaut Pinot (Fr./FDJ.fr) +53, 6. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) +1:23 min, 7. Romain Bardet (Fr./AG2R) rovnaký čas, 8. Laurens ten Dam (Hol./Belkin) +1:36, 9. Jean-Christophe Peraud (Fr./AG2R) +2:09, 10. Fränk Schleck (Lux./Trek) rovnaký čas ... 33. Peter VELITS (SR/BMC) +11:15, 115. Peter SAGAN (SR/Cannondale) +38:38

Priebežné poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) 56:44:03 h, 2. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +3:37 min, 3. Romain Bardet (Fr./AG2R) +4:24, 4. Thibaut Pinot (Fr./FDJ.fr) +4:40, 5. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) +5:19, 6. Jean-Christophe Peraud (Fr./AG2R) +6:06, 7. Bauke Mollema (Hol./Belkin) +6:17, 8. Jurgen Van den Broeck (Belg./Lotto) +6:27, 9. Rui Costa (Port./Lampre) +8:35, 10.Leopold König (ČR/NetApp) +8:36 ... 26. Peter VELITS (SR/BMC) +35:39, 50. Peter SAGAN (SR/Cannondale) +1:19:46 h

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 341 bodov, 2. Coquard (Fr.) 191, 3. Kristoff (Nór.) 172

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Nibali (Tal.) 70 bodov, 2. Rodríguez (Šp.) 51, 3. Pinot (Fr.) 41

Súťaž jazdcov do 25 rokov (biely dres): 1. Bardet 56:48:27 h, 2. Pinot (obaja Fr.) +16, 3. Kwiatkowski (Poľ.) +4:27

BRATISLAVA. Prvým kráľom Álp na cyklistickej Tour de France je zároveň prvý muž celkového poradia Vincenzo Nibali.

Líder tímu Astana Nibali sólojazdou v závere ovládol 13. etapu 101. ročníka TdF, ktorá mala štart v Saint Étienne a po 197,5 km vrcholila po náročnom stúpaní v Chamrousse vo výške 1730 m.

Spočiatku vyčkával

Dvadsaťdeväťročný Nibali vyhral už tretiu etapu na tohtoročnej Tour a na čele celkového poradia zvýšil svoj náskok pred prenasledovateľmi.

Druhý je Španiel Alejandro Valverde (Movistar) s odstupom 3:37 min a tretí Francúz Romain Bardet z tímu AG2R La Mondial (+4:24).

Vyše 18 km dlhé cieľové stúpanie (špeciálne označenie Hors Catégorie) do lyžiarskeho strediska Chamrousse úplne roztrhalo štartové pole a hore sa podľa predpokladov najviac presadili plnokrvní vrchári.

Nibali spočiatku vyčkával, ale približne 5 km pred cieľom sa dotiahol na vedúce česko-poľské duo Leopold König (NetApp-Endura) - Rafal Majka (Tinkoff-Saxo) a v záverečných troch kilometroch im bez problémov ušiel.

Porte zaostal

Druhý skončil napokon s odstupom 10 sekúnd Majka a tretí bol König (+11). König sa v celkovom poradí posunul na deviate miesto.

S takmer minútovým odstupom sa v cieľovom priestore objavila dvojica Alejandro Valverde - Thibaut Pinot, ktorým patrí po piatku druhá a štvrtá priečka v celkovom poradí.

V prvej alpskej etape výraznejšie z favoritov zaostal iba Austrálčan Richie Porte (Sky), ktorý sa zosunul z druhého miesta na 16. priečku celkovej klasifikácie.

Sagan si polepšil

Z dvojice slovenských cyklistov Peter Velits (BMC Racing) v piatok finišoval na 33. mieste s odstupom 11:15 min a celkovo poskočil z 30. na 26. miesto (+35:39).

Peter Sagan nefiguroval v najlepšej stovke poradia 13. etapy. Do cieľa došiel v tzv. gruppette na 115. priečke s vyše polhodinovým odstupom za víťazom a celkovo mu patrí 50. pozícia.

Kapitán tímu Cannondale si však suverénne udržal zelený dres lídra bodovacej súťaže, v ktorej získal už 341 bodov.

Online prenos

Cieľ: Víťazom 13. etapy Tour de France sa stal celkový líder podujatia Vincenzo Nibali z Astany. V súťaži o žlté tričko opäť navýšil náskok na prenasledovateľov Alejandra Valverdeho a Richieho Porta. Druhý dnes skončil Rafal Majka, na treťom mieste prišiel do cieľa český cyklista Leopold König, ktorý sa v celkovom hodnotení posunul na deviate miesto. Štvrtý dnes skončil s mankom 50 s Alejandro Valverde, piate miesto obsadil Thibaut Pinot. Richie Porte prišiel do cieľa s osemminútovým mankom.

1 km do cieľa: V celkovom poradí sa posunie Čech Leopold König (momentálne druhý), Nibalimu už zrejme nič nezabráni v zisku tretieho etapového víťazstva na tomto ročníku Tour.

2 km do cieľa: Nibali ide výborne, v dnešnej náročnej etape si v celkovom hodnotení výrazne zvýši náskok na Valverdeho a Porteho.

trinasta_6.jpg

3 km do cieľa: Vincenzo Nibali nastúpil a opustil dvojicu König, Majka.

4 km do cieľa: V čele je naďalej trojica Nibali, König a Majka. Na Valverdeho má Nibali náskok viac ako 20 sekúnd.

6 km do cieľa: Vincenzo Nibali nastupuje a snaží sa ujsť Alejandrovi Valverdemu a spol. Podarilo sa mu to, už dobehol Königa s Majkom.

7 km do cieľa: Valverde, Nibali, Pinot a Ten Dam má momentálne na vedúcu dvojicu König, Majka manko 20 sekúnd.

trinasta_5.jpg

10 km do cieľa: Zaútočil aj Alejandro Valverde, na čo zareagoval aj Vincenzo Nibali.

11 km do cieľa: Do úniku nastúpil český cyklista Leopold König (NetApp), pridal sa k nemu Rafal Majka z Tinkoffu.

12 km do cieľa: Z vedúcej skupiny odpadla dvojica z tímu Sky Mikel Nieve a Richie Porte. Odpadáva aj Pierre Roland (Europcar). Peter Sagan je naďalej v pelotóne.

13 km do cieľa: De Marchi to nevydržal, pohltila ho skupina, v ktorej sa nachádza aj Vincenzo Nibali. Okrem neho sú v nej aj: Mikel Nieve a Richie Porte (Sky), Alejandro Valverde (Movistar), Rafal Majka a Michael Rogers (Tinkoff), Tanel Kangert (Astana), Bauke Mollema a Laurens ten Dam (Belkin), Jean-Christophe Péraud a Romain Bardet (AG2R), Rui Costa a Chris Horner (Lampre), Thibaut Pinot (FDJ), Jurgen van den Broeck (Lotto) Tejay van Garderen a Peter Stetina (BMC), Pierre Rolland (Europcar), Fränck Schleck a Haimar Zubeldia (Trek), Leo König (NetApp).

trinasta_4.jpg

13 km do cieľa: Chavanel, Voeckler, Feillu a Roche už odpadli od pelotónu. Westra sa trápi. Nibalimu zostal už len jeden tímový kolega - Kanger.

15 km do cieľa: Alessandro de Marchi má na pelotón, ktorý medzičasom pohltil Bakelantsa, náskok už len niečo viac ako 50 sekúnd.

16 km do cieľa: Už v úvode stúpania odpadávajú niektorí cyklisti, vrátane Michala Kwiatkowského, ktorý sa potrápil aj pri výstupe na Col de Palaquit. Problémy má aj Joaquim Rodriguez.

trinasta_3.jpg

16 km do cieľa: Michele Scarponi stratil počas stúpania na Col de Palaquit, Jakob Fuglsang mal nehodu. Títo dvaja domestikovia dnes na stúpaní nepomôžu priebežnému lídrovi Tour Vincenzovi Nibalimu. V čele pelotónu je tím Movistar.

18 km do cieľa: Začína sa záverečné stúpanie na Montée de Chamrousse. Priemerné prevýšenie je 7,3-percenta. Ako prvý sa na kopec pustil Alessandro de Marchi, ktorý má na pelotón náskok 2:45 min. Bakelants má na jazdca Cannondalu 40-sekundové manko.

25 km do cieľa: Na čele pelotónu momentálne šliape v prospech tímu FDJ.fr Jérémy Roy a Michael Rogers
(Tinkoff). Pelotón má na de Marchiho manko tri a pol minúty.

27 km do cieľa: Víťazom šprintérskej prémie sa stal Alessandro de Marchi. Podobne ako na predchádzajúcej horskej prémii, druhé miesto patrí Bakelantsovi, tretie Matému. O desať kilometrov príde záverečné stúpanie do nadmorskej výšky 1730 m. n. m.

trinasta_2.jpg

35 km do cieľa: Máme tu prvý pád pri zjazde z Col de Palaquit, na vozovke skončil Jakob Fuglsang. Dobitý je už však naspäť na trati.

Fuglsangov pád.

pad.gif

45 km do cieľa: Na vrch Col de Palaquit sa ako prvý dostal kolega Petra Sagana z tímu Cannondale Alessandro de Marchi a získal desať bodov do súťaže o vrchársky dres. Druhé miesto obsadil na horskej prémii prvej kategórie Jan Bakelants. Tretí skončil Luis Angels Mate Mardones. Cyklistov čaká prudký, no nie veľmi technický 13-kilometrový zjazd, po ktorom príde jediná dnešná šprintérska prémia v Saint-Martin D'Héres.

Výsledky:
1. Alessandro De Marchi (Cannondale) 10 b
2. Jan Bakelants (OPQS) 8
3. Luis Maté (Cofidis) 6
4. Jérôme Pineau (IAM 4
5. Joaquim Rodriguez (Kaťuša) 2
6. Thibaut Pinot (FDJ) 1

trinasta_1.jpg

55 km do cieľa: Stále vedie De Marchi s náskokom 1:40 min.

60 km do cieľa: De Marchi sa pustil do sólo úniku. Pelotón sa rozdeľuje, cyklisti trpia pri nepríjemnom stúpaní na kopec.

65 km do cieľa: Náskok vedúcej deviatky stále klesá, momentálne sa pohybuje tesne nad hranicou jednej minúty.

70 km do cieľa: Na čele vedúcej skupinky zrýchlil Daniel Oss. V porovnaní s hlavným poľom však idú utečenci pomalšie, čo sa prejavuje na klesaní rozdielu.

75 km do cieľa: Pelotón ťahá tím Kaťuša, ktorý znížil náskok vedúcej deväťčlennej skupinky. Jej náskok už klesol pod hranic 2.20.

Daniel Navarro neobháji svoje deviate miesto z minulého roka. Španiel je už 22. cyklistom v poradí, pre ktorého sa preteky skončili predčasne.

95 km do cieľa: Pelotón v posledných kilometroch výraznejšie pridal a znížil stratu na unikajúcich pretekárov na 3:40.

105 km do cieľa: Rozdiel medzi únikom a pelotónom ostáva dlhšiu dobu rovnaký. Hlavné pole stráca na lídrov etapy 4:40.

Dnešná 13. etapa Tour de France má horský charakter. Na 197,5 km dlhej trati zo Saint Étienne do Chamrousse čakajú cyklistov dve horské a jedna šprintérska prémia, no a na záver ťažké stúpanie do cieľa v nadmorskej výške 1730 m. Z dvojice Slovákov (Sagan Velits) by mala oveľa viac vyhovovať Velitsovi.

Na 101. ročníku Tour de France pokračuje už iba 176 cyklistov. Predčasne musel z pretekov odstúpiť Francúz Arthur Vichot z tímu FDJ.

Mapa 13. etapy.

mapa13.png

Priebežné poradie: 1. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) 51:31:34 h, 2. Richie Porte (Austr./Team Sky) +2:23 min, 3. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +2:47, 4. Romain Bardet (Fr./AG2R) +3:01, 5. Thibaut Pinot (Fr./FDJ.fr) +3:47, 6. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing) +3:56, 7. Jean-Christophe Peraud (Fr./AG2R) +3:57, 8. Bauke Mollema (Hol./Belkin) +4:08, 9. Jurgen Van den Broeck (Belg./Lotto) +4:18, 10. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) +4:31 ... 30. Peter Velits BMC Racing +24:24, 34. Peter Sagan (obaja SR) Cannondale +41:08

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 341 bodov, 2. Coquard (Fr.) 189, 3. Kristoff (Nór.) 172

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Rodríguez (Šp.) 51 bodov, 2. Voeckler (Fr.) 34, 3. T. Martin (Nem.) 26

Súťaž jazdcov do 25 rokov (biely dres): 1. Bardet 51:34:35 h, 2. Pinot (obaja Fr.) +46, 3. Kwiatkowski (Poľ.) +1:38

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 812
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 539
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 8 002
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 487
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 913
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 660
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 499
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 311
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 868
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Naučil sa, že futbal nie je všetko. Duda má za sebou prvý štart v bundeslige

Slováka tréner Herthy Berlín Pál Dárdai nasadil na záverečné desiatky sekúnd zápasu proti Eintrachtu Frankfurt.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Skokanské zlato vybojoval Kraft, líder Svetového pohára zostal bez medaily

Rakúšan na majstrovstvách sveta v Lahti zvíťazil pred Nemcami Andreasom Wellingerom a Markusom Eisenbichlerom.

V šlágri padlo sedem gólov, Slovan v prestrelke tesne zdolal majstra

Bratislavský klub stíha vedúcu Žilinu. Stratu znížil už na šesť bodov, ale MŠK má nedeľňajší zápas k dobru.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop