Mali byť oporami, no prepadli. Najväčšie hráčske sklamania MS

Mario Balotelli práve nepremenil šancu v zápase proti Kostarike.
Mario Balotelli práve nepremenil šancu v zápase proti Kostarike. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Olšiak|18. júl 2014 o 20:16

„Keby bol Balotelli beloch, vôbec by nebol v národnom tíme,“ hovorí uznávaný športový psychológ.

BRATISLAVA. Ich výkony mali rozhodnúť o úspechu či neúspechu celého mužstva.

Národ na nich spoliehal, oni sami túžili vstúpiť do klubu velikánov histórie svetových šampionátov. Očakávania však nenaplnili a teraz sú označovaní za jedných z najväčších vinníkov zlyhania.

David Luiz, Brazília

V jednom zápase mu vychádza všetko, v ďalšom svoj tím zráža obrovskými defenzívnymi chybami. „David Luiz nie je obranca a ani nikdy nebude,“ napísal na Twitteri niekdajší anglický reprezentant Gary Lineker.

Nevyspytateľný stopér či defenzívny stredopoliar s nezameniteľnou hrivou bol najprv osemfinálovým hrdinom Brazílie – proti Čile strelil jediný gól usporiadateľskej krajiny. V semifinále proti Nemecku však bez šéfa obrany Thiaga Silvu prišiel Luizov totálny kolaps.

Pri pohľade na jeho naivný výkon a obrovské pozičné chyby bolo ťažké uveriť, že parížsky St.Germain z neho ešte pred šampionátom urobil najdrahšieho obrancu futbalovej histórie.

„David urobil chyby, no nie je fér oddeľovať hráča od mužstva, pretože zle hral celý tím,“ zastal sa ho pre Yahoo José Mourinho.

Aj samotný portugalský kouč si však určite uvedomuje, že predaj Davida Luiza do PSG za 64 miliónov eur bol jedným z najvydarenejších obchodov v dejinách londýnskeho klubu.

levak_sita2_r9448.jpeg

Diego Costa, Španielsko

Pred turnajom ho stávkové kancelárie radili medzi favoritov na Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca šampionátu, so Španielskom túžil po titule. Napokon však odchádzal z Brazílie už po skupinovej fáze, bez streleného gólu a poriadne dourážaný.

Brazílsky rodák Diego Costa, čerstvá posila londýnskej Chelsea, musel na turnaji trpieť slovné útoky domácich priaznivcov a piskot pri každom dotyku s loptou.

„Tak ako ja som mal právo vybrať si, aj oni si mohli zvoliť, ako na to zareagujú. Vedel som, že sa také niečo môže stať, no ani na moment som o svojej voľbe nepochyboval,“ reagoval Costa pre Skysports.

V závere sezóny ho trápilo zranenie, navyše pred turnajom mal na konte iba dva zápasy za Španielsko. Kouč Del Bosque napriek tomu stavil v ofenzíve naňho a bol to omyl.

Costovým jediným príspevkom bola prifilmovaná penalta v zápase proti Holandsku, inak pôsobil z formy a stratený v hernom štýle Furie Roja.

costa_tasr2.jpg

Wayne Rooney, Anglicko

„Dospel, je v najlepšom futbalovom veku a myslím, že to bude jeho šampionát,“ avizoval pred turnajom José Mourinho. Rooney síce konečne strelil svoj prvý gól na majstrovstvách sveta, odchádzal však smutný – už po dvoch zápasoch bolo Anglicko von z hry o postup.

„Spomienky na prvý gól bude navždy prekrývať obrovské sklamanie,“ povedal Rooney. V prvom zápase ho kouč Roy Hodgson postavil na krídlo a hoci nahral na gól Daniela Sturridgea, v celom zápase mal v pokutovom území Talianska iba dva dotyky s loptou.

V druhom stretnutí proti Uruguaju už hral v centrálnejšej pozícii a skóroval, okrem toho však zahodil viacero šancí. Aj preto Anglicko prehralo 1:2 a s turnajom sa lúčilo.

Rooneyho výkony v Brazílii neboli vysloveným prepadákom, svoj tieň však opäť neprekročil a premrhal azda poslednú možnosť zaradiť sa medzi výrazné postavy histórie MS. „V čase ďalšieho šampionátu bude mať 32 rokov a sám vie, že je nepravdepodobné, aby si udržal súčasnú dôležitosť v tíme,“ píše denník Telegraph.

rooney_sita3_r5838.jpeg

Mario Balotelli, Taliansko

Pred turnajom zaujal fotkou so samolepkovým albumom, v ktorom bola na všetkých políčkach vyhradených pre taliansku reprezentáciu jeho tvár. Samoľúby útočník však na turnaji okrem gólovej hlavičky proti Anglicku nepredviedol nič a bol najkritizovanejším hráčom Talianska, ktoré vypadlo už v skupine.

„Potrebujeme v tíme skutočných chlapov a nie hviezdy samolepkových albumov,“ povedal pre Sky Sports Italia záložník Daniele De Rossi.

Balotelli počas 209 minút na turnaji odbehal bez lopty iba šesť kilometrov - to je v priemere dokonca ešte menej ako u ostro kritizovaného brazílskeho útočníka Freda.

Jediným skutočne výrazným momentom jeho kariéry stále ostáva dvojgólové semifinále na EURO 2012 proti Nemecku. Pritom budúci mesiac bude mať už 24 rokov a na reči o talente s veľkým potenciálom už začína byť neskoro.

„Drahý Mario, keby si bol beloch, ani by si nebol v reprezentácii. Bol by si len dobrým hráčom, to je všetko,“ napísal na Facebooku psychológ Alberto Ferrarini, ktorý je motivačným koučom viacerých talianskych reprezentantov.

mario_tasr2.jpg

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Mali byť oporami, no prepadli. Najväčšie hráčske sklamania MS