14. etapa Tour: Vyhral Poliak Majka, Sagan v úniku získal prémiu

Dnešná etapa Tour bola opäť v Alpách s dĺžkou 177 kilometrov. Peter Sagan zvýšil náskok v súťaži o zelený dres.

Do cieľa 14. etapy prichádza Poliak Rafal Majka.(Zdroj: SITA/AP)

14. etapa Tour de France Grenoble - Risoul 177km

Dĺžka: 177 km. Charakter: horská. Najvyšší bod: 2360 m.n.m.

14. etapa (Grenoble - Risoul, 177 km): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo 5:08:27 h, 2. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +24 s, 3. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +26, 4. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr, 5. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale obaja +50, 6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +54, 7. Fränk Schleck (Lux.) Trek Factory +1:01, 8. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +1:07, 9. Leopold König (ČR) NetApp Endura +1:20, 10. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1:24, ... 39. Peter Velits (SR/BMC Racing) +10:18, 79. Peter Sagan (SR/Cannondale) +21:41

Poradie po 14. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 61:52:54 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +4:37, 3. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +4:50, 4. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +5:06, 5. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +5:49, 6. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +6:08, 7. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +8:33, 8. Leopold König (ČR) NetApp-Endura +9:32, 9. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +10:01, 10. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +10:48...26. Peter Velits (SR/BMC Racing) +45:33, 54. Peter Sagan (SR/Cannondale) +1:41:03 h

Bodovacia súťaž: 1. Sagan (SR) 361 bodov, 2. Coquard (Fr.) 191, 3. Kristoff (Nór.) 172

Súťaž vrchárov: 1. Rodríguez (Šp.) 88 bodov, 2. Majka (Poľ.) 88, 3. Nibali (Tal.) 86

Súťaž do 25 rokov (biely dres): 1. Bardet 61:57:44, 2. Pinot (obaja Fr.) +16 s

Tour na fotkách so Saganom

BRATISLAVA. Slovenský cyklista Peter Sagan má po sobotňajšej 14. etape z Grenoble na vrchol Risoul už 170-bodový náskok v súťaži o zelený dres pred Francúzom Bryanom Coquardom.

Etapa merala 177 km a vyhral ju Poliak Rafal Majka, druhý skončil vedúci v celkovom poradí Talian Nibali.

Dvadsaťštyriročný Žilinčan Sagan si vybojoval v sobotu ďalších 20 bodov za prvenstvo na rýchlostnej prémii, ktorá bola hneď v úvode alpskej etapy. Sagan má momentálne na konte 361 bodov. Do cieľa prišiel na zadnom kole.

Majka sa stal kráľom Álp

Majka sa stal kráľom Álp na 101. ročníku. V piatok finišoval druhý, v sobotu triumfoval vďaka nástupu z vedúcej skupiny v cieľovom kopci.

Dvadsaťštyriročný jazdec tímu Tinkoff-Saxo dosiahol najväčší úspech kariéry a tešil sa z druhého víťazstva v profesionálnom pelotóne.

"Je to pre mňa prvé veľké víťazstvo v kariére, som veľmi rád, že som ho dosiahol práve na Tour. Dokončiť etapu na prvom mieste po dlhom úniku nebolo jednoduché. Som vyčerpaný, ale veľmi šťastný. Po odstúpení nášho lídra Alberta Contadora sme museli zmeniť tímovú taktiku. Dnešné víťazstvo venujem aj jemu," povedal v cieli do kamier Eurosportu víťazný Majka.

Pozíciu vedúceho muža 101. ročníka Tour de France potvrdil aj v 14. etape Vincenzo Nibali, ktorý finišoval na vrchole Risoul na 2. mieste s odstupom 23 sekúnd na Majku. Nibali navýšil svoj náskok na čele celkového poradia. Tretí skončil v sobotu Jean-Christophe Péraud.

Pelotón absolvoval v sobotu zatiaľ najťažšiu porciu na 101. ročníku. Cyklisti dvakrát vystúpili do nadmorskej výšky vyše 2000 m nad morom a prešli aj najvyšším bodom tohtoročného podujatia - Col d´Izoard (2360 m. n. m).

Prešli náročné stúpania

Na trati boli tri náročné stúpania, pred Col d´Izoard aj 34 km dlhý výstup so sklonom 3,9 % na Col du Lautaret a potom cieľový vrchol Montée de Risoul, na ktorý sa jazdci šplhali 12,6 km.

Od úvodu etapy sa nastupovalo a veľmi rýchlo sa vytvorila vpredu 17-členná skupina. Nechýbal v nej ani Peter Sagan, ktorého prioritou bol úspech na rýchlostnej prémii.

V La Paute na 40. km bol jazdec Cannondale najlepší a získal ďalších dvadsať bodov do súťaže aktivity o zelený dres. Sedemnástka jazdcov si vypracovala vyše štvorminútový náskok. Na Col du Lautaret na 82. km bol najrýchlejší Joaquim Rodríguez.

Po prvej horskej prémie nasledoval tridsaťkilometrový zjazd. V ňom na 100. km menil Sagan predné koleso, ale rýchlo sa vrátil do vedúcej skupiny.

Sagan odpadol

Pelotón, ktorý kontrolovali jazdci Astany, znižoval stratu. V stúpaní na Col d´Izoard ako prvý zo sedemnásťčlennej skupiny odpadol Peter Sagan a na vrchole bol najlepší opäť Rodríguez.

Vedúca skupina sa roztrhala na menšie, vpredu ostali v cieľovom stúpaní už iba Poliak Rafal Majka a Saganov tímový kolega Alessandro de Marchi.

Za nimi sa už odohrával boj o najlepšie pozície v celkovom poradí a favoriti sa im postupne približovali. Poliak sa s tým nezmieril, v náročnom stúpaní pokračoval sám a zvyšoval náskok na prenasledovateľov.

Približne 3,6 km pred cieľom zavelil Nibali a potvrdzoval svoju suverenitu na 101. ročníku. Talianovmu tempu stačil iba Jean-Christophe Péraud. Majku sa im však už nepodarilo dostihnúť.

Online prenos

Cieľ. Ako prvý prešiel cieľovou čiarou Poliak Rafal Majka.

Posledný kilometer. Poliak Rafal Majka si ide po víťazstvo v dnešnej etape osamotený v úniku. An Nibaliho má momentálne náskok pol minúty.

3 km do cieľa. Opäť útočí aj Nibali. De Marchi s Rodriguezom odpadli, Majka je stále vo vedení o 50 sekúnd.

5 km do cieľa. Poliak Rafal Majka je päť kilometrov pred cieľom osamoteným lídrom pretekov. Pred De Marchim a Rodriguezom je momentálne vo vedení o 35 sekúnd.

10 km do cieľa. Cyklisti začali záverečné dnešné stúpanie na Montée de Risoul na ceste obklopení tisíckami divákov. Aktívny je momentálne Saganov kolega z Cannondalu Alessandro De Marchi.

Náskok mužov v úniku pred hlavnou skupinou je však už len 50 sekúnd. Z hlavnej skupiny odpadol už aj Peter Velits.

21 km do cieľa. Zjazd z Col d'Izoard na pár kilometrov potrhal hlavnú skupinu, tím BMC však van Garderena dotiahol späť k Nibalimu. Jeden a pol minúty za cyklistami v úniku sa jazdia ich prenasledovatelia spoločne.

40 km do cieľa. Prvý na Col d'Izoard bol Joaquim Rodriguez z tímu Katusha a virtuálne sa dostal aj do vedenia súťaže vrchárov.

Nibali v žltom a Rodriguez v bodkovanom.

50 km do cieľa. Peter Sagan už bol len tesne pred hlavným pelotónom, ktorý ho následne pohltil. Náskok hlavnej skupiny je momentálne 2 min. a 39 s.

vyvoj2_res.jpg

63 km do cieľa. Cyklisti po zjazde opäť stúpajú. Tentoraz na Col d'Izoard, najvyššie miesto tohtoročnej Tour de France. Ide o horskú prémiu najvyššej kategórie. Už v začiatku stúpania Peter Sagan z hlavnej skupiny pomaly odpadáva a momentálne už jazdí sám pred pelotónom.

Pretekári doterajšiu časť dnešnej etapy prešli priemernou rýchlosťou 35,6 kilometrov za hodinu.

Pozrite si Saganove zaujímavé video.

71 km do cieľa. Úradujúci francúzsky šampión v cestnej cyklistike Arnaud Démare v sobotu popoludní prekvapil jedného z fanúšikov.

Pri stúpaní na Col du Lautaret (2 058 m) mal 22-ročný člen tímu FDJ.fr žalúdočné problémy, zastavil sa pri jednom z karavanov, svoj stroj oprel oň a so súhlasom nadšeného priaznivca cyklistiky využil WC v jeho karavane.

Na Démara pritom pred karavanom čakal jeho tímový kolega Mickaël Delage. Po uľavení rodák z Beauvais opäť vysadol na bicykel a pokračoval v etape.

90 km do cieľa. Joaquim Rodriguez z tímu Katusha vyhral vrchársku prémiu na Col du Lautaret a získal desať bodov do súťaže o bodkovaný dres. Druhý skončil Rafal Majka z tímu Tinkoff/Saxo.

Vo vedúcej skupine je stále aj Slovák Peter Sagan.

104 km do cieľa. Hlavný pelotón na prvú horskú prémiu stúpa pomalšie ako vedúca skupina, náskok sedemnástich mužov v úniku tak pomaličky rastie. Momentálne je 4:40.

119 km do cieľa. Peter Sagan je stále v úniku a spoločne s ďalšími pretekármi má pri prvom stúpaní na Col du Lautaret náskok štyri a pol minúty.

vyvoj1_res.jpg

136 km do cieľa. Úvodnú rýchlostnú prémiu opäť vyhral Slovák Peter Sagan a získal tak ďalších 20 bodov do bodovacej súťaže. Nijaký z jeho súperov v boji o zelené tričko v úniku nie je.

rychlostna.jpg

144 km do cieľa: V úniku po úvodných asi 30 kilometroch skupina 17 pretekárov. Medzi nimi je aj Peter Sagan. Blížia sa na prvú rýchlostnú prémiu s náskokom 3:26 na hlavný pelotón.

Cyklisti na trať dnes vyrazili o 12:10 a viacerí gratulovali aj komentátorovi Ivanovi Ninajovi.

Včerajšia trinásta etapa zaviedla pelotón prvý raz v tomto ročníku do Álp a jazdila sa vo veľkom teple. Náročná bude aj tá dnešná štvrnásta.

Cyklistov dnes čaká jedna rýchlostná prémia hneď na úvod a potom dve vrchárske najvyšších kategórii. Do cieľa budú musieť opäť vystúpať takmer 7 percentným stúpaním.

Profil 14. etapy Tour de France

Posledný kilometer 14. etapy Tour de France

Mapa 14. etapy Tour de France

mapa_res.jpg

Videoprofil 14. etapy.

Celkové poradie Tour po 13. etape
poradie_res.jpg
Bodovacia súťaž Tour de France po 13. etape.

body_res.jpg

Súťaž vrchárov po 13. etape.

vrcharska_res.jpg

Súťaž o biely dres po 13. etape.

mlady_res.jpg

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 537
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 751
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 081
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 070
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 177
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 635
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 629
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 439
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 432
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 051

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite tiež

Časy, keď Sagan mohol jazdiť sám, sú preč. Súperi si dajú pozor, tvrdia experti

Slovák patrí k favoritom, ale v Nórsku musí ujsť, predpovedajú odborníci.

Diváci na Slovane odvolávali trénera. Na niekoho sa to musí hodiť, reagoval Říha

Hokejisti Slovana prehrali na domácom ľade s favorizovanou Kazaňou 3:6.

Nič nové, Neymar mal problémy aj predtým. Takmer sa pobil s posilou Barcelony

Neymar v PSG zaujíma skvelými výkonmi aj výstrelkami.

Real Madrid doma senzačne prehral s Betisom, gól inkasoval v 94. minúte

Súhrn stredajších zápasov španielskej La Ligy.